[]


نمایشنامه ابوذر (۱۳۴۹ و ۱۳۵۱)

464-530-1389-11-10-13-14-53-DFDC1-150x150

نمایشنامه ابوذر

در سال ۱۳۴۹ نمایشنامه‌ای به نام «ابوذر » توسط رضا  دانشور*  برگرفته از کتاب «ابوذر سوسیالیست خدا پرست»  نوشته جودة السحار ترجمه دکتر شریعتی، تنظیم  و با  هنر نمایی ایرج صغیری و کارگردانی داریوش ارجمند در  تالار  رازی دانشکده فردوسی مشهد اجرا شد. این نمایشنامه  که مورد استقبال  مخاطبین  قرار گرفت بود، بعد از دو سال در سال ۱۳۵۱ به در خواست حسینیه ارشاد برای بار دوم  با نام « یک بار دیگر ابوذر »   در تهران به نمایش درآمد.

نمایشنامه«باردیگر ابوذر» با سخنرانی علی شریعتی آغاز شد. برگزاری تئاتر در حسینیه خشم نیروهای مذهبی تند رو را برانگیخته بود. عده‌ای که خود را «فداییان اسلام» معرفی کرده بودند در مخالفت با بر گزاری این نمایش    تهدید به بمب گذاری در حسینیه ارشاد کرده بودند. از این روی شریعتی با انگیزه دفع خطر افتتاح مراسم را بر عهده گرفت و در نسبت هنر و مذهب سخن گرفت.شریعتی سخنان خود را با این دو بیت آغاز کرد و با کف زدنهای ممتد حضار روبرو شد:

شکر خدا که هر چه طلب کردم از خدا                      بر منتهی مطلب خود کامران شدم

و بارها در میان نمایشنامه کف زدن ممتد حضار موجب قطع شدن اجرای نمایش شد. رادیو تلوزیون خواهان ضبط این نمایش بود  اما با مخالفت دکترشریعتی روبرو شد. به نقل از اسناد ساواک تماشاچیان متاثر از  نمایشنامه با اتمام نمایش به خیابان آمده و شعار سر داده اند. 

نویسنده : رضا دانشور

کارگردان: ایرج صغیری

بازیگران: ایرج صغیری در نقش ابوذر – حاجی پور – اسفندیاری – شیرازی – علائی- موسوی – تفقد – زارع – هندی – اردیبهشت- صادقی.

بهای بلیط : ۵۰ ریال

این صفحه شامل کلیه مطالب مرتبط با نمایشنامه ابوذر است . از خاطرات گرفته تا کتب و تصاویر و متن نمایشنامه …

تصاویر نمایشنامه در حسینیه ارشاد

pdf متن نمایشنامه

کتاب پشت پرده ابوذر

کتاب هنر در کویر

چند پرده از آشنایی با علی شریعتی و فعالیت در حسینیۀ ارشاد؛ سید مصطفی هاشمی‌طبا pdf

ابوذر در مشهد، خاطرات ایرج صغیری

—————————————————————————————————————————————

ویکی پدیا:

*رضا دانشور در سال ۱۳۲۶ خورشیدی در مشهد متولد شد. ابتدا به تئاتر علاقه‌مند شد و به همراه افرادی چون داود کیانیان، داریوش ارجمند، انوشیروان ارجمند، رضا صابری و رضا کیانیان در تکوین یک جریان تئاتری مهم در شهر مشهد نقش عمده‌ای داشت.در دانشگاه مشهد و دانشگاه تهران در رشته ادبیات فارسی تحصیل کرد. در دوران دانشجویی با اقتباس از کتاب ابوذر غفاری خداپرست سوسیالیست ترجمه و تألیف علی شریعتی نمایشنامه‌ای با نام ابوذر نوشت.این نمایشنامه که بر محور بازی یک بازیگر نوشته شده بود در زمستان ۱۳۴۹ در مشهد به روی صحنه رفت و با استقبال روبرو شد. این نمایش یک بار دیگر در سال ۱۳۵۱ با عنوان یک ابوذر دیگر در حسینیه ارشاد تهران اجرا شد.او در مشهد به تدریس تئاتر نیز اهتمام ورزید و در نهایت رئیس اداره تئاتر استان خراسان شد.
رضا دانشور ابتدا در دهه پنجاه خورشیدی با چاپ داستانهای کوتاه در نشریات و مجلات شناخته شد،انتشار رمان «نماز میت» او را به عنوان نویسنده‌ای توانمند در داستان‌نویسی ایران مطرح کرد.به گونه‌ای که هوشنگ گلشیری در سخنرانی معروف خود در شب‌های شعر گوته در بررسی وضعیت ادبیات داستانی ایران عنوان کرد که نماز میت رضا دانشور را نمی‌توان نادیده گرفت نماز میت روایت دو زندانی سیاسی است که یکی از آنها زیر شکنجه توانایی ایستادگی ندارد و در نهایت خبرچین می‌شود و دیگری به آرمان‌های خود وفادار می‌ماند. تسلط بر زبان و پیچیدگی‌های فنی اثر که با تکنیک جریان سیال ذهن روایت می‌شود، نماز میت را به یک اثر خواندنی در ادبیات معاصر ایران بدل کرده است.
او پس از انقلاب و در سال ۱۳۶۱ به فرانسه مهاجرت کرد. دانشور در خارج از ایران نیز به نوشتن ادامه داد. رمان خسرو خوبان که با نگاه به جنگ ایران و عراق نوشته شده را می‌توان یکی از مهم‌ترین رمان‌های ادبیات مهاجرت دانست. در نمایشنامه مسافر هیچ کجا که در سال ۱۳۸۵ منتشر شد دانشور به ماجرای واقعی یک ایرانی که به مدت ۱۸ سال در فرودگاه شارل دوگل پاریس زندگی می‌کرد پرداخت.
رضا دانشور بر اثر ابتلاء به بیماری سرطان ریه در شامگاه ۶ خرداد ۱۳۹۴ (۲۷ مه ۲۰۱۵) در سن ۶۸ سالگی در بیمارستان آلبر شانویه در حومه پاریس درگذشت.


نویسنده : اپراتور سایت تاریخ ارسال : فوریه 16, 2016 1276 بازدید       [facebook]