[]


پرونده‌ ویژه چهل و یکمین سالگرد شهادت شریعتی «ایران فردا» (مهر ۱۳۹۷)

 

photo_۲۰۱۸-۰۹-۲۹_۱۰-۵۶-۰۹

شریعتی و خلق حیات سیاسی

منبع: ماه نامه ایران فردا

تاریخ: مهر ۱۳۹۷

ماه نامه «ایران فردا» بخش اندیشه چهل و دومین شماره خود را در تاریخ مهر ۱۳۹۷ به دکتر شریعتی اختصاص داده است. این پرونده با نام « شریعتی و خلق حیات سیاسی» گزارش کاملی است از سالگرد شهادت که در خردادماه همین سال در بنیاد فرهنگی دکتر شریعتی برگزار شده است.

این نشست با حضور سه سخنران  علیرضا رجائی، احمد زیدآبادی و سعید مدنی و مدیریت سوسن شریعتی  آغاز شد و با پرسش و پاسخ به پایان رسید.

گزارش کامل این نشست در سایت بنیاد شریعتی، بخش مراسم قابل مشاهده است.

PDF نشریه « ایران فردا» به زودی در دسترس قرار خواهید گرفت.

 

 


«نقش اگزیستانسیالیسم سارتر در اندیشه دکتر شریعتی»؛ احمد راسخی لنگرودی ( روزنامه اطلاعات- ۲۸ و ۲۹ خرداد ۱۳۹۷)

راسخی لنگردی

 

نقش اگزیستانسیالیسم سارتر در اندیشه دکتر شریعتی

 

احمد راسخی لنگرودی

منبع: روزنامه اطلاعات

دوشنبه ۲۸ خرداد۱۳۹۷

بخش اول:

وجه غالب روشنفکری سده بیستم در بسیاری از کشورهای جهان به‌ویژه در جهان سوم، متأثر از دیدگاه‌ها و مواضع روشنفکرانة ژان پل سارتر و اگزیستانسیالیسم وی است. ایران نیز نظر به شرایط حساس سیاسی ـ اجتماعی خاص آن دوران، خاصه دهه‌های ۴۰ و ۵۰ از این دسته از کشورها مستثنی نیست. شماری از روشنفکران نامور و نویسندگان پرنفوذ و پرطرفدار ایران در این دو دهه که مشخصا به انقلابی و ایدئولوژیک شهرت یافته‌اند، تحت تأثیر مواضع فکری ژان پل سارتر قرار دارند.‏

فرد ‌شاخصی چون دکتر علی شریعتی به عنوان روشنفکر مطرح آن روزگار و سرحلقة جریان روشنفکری در دوره معاصر، در پاره‌ای موضوعات، به‌ویژه نقد تمدن غرب و اساسا مدرنیته و نیز آزادی انسان و ادبیات متعهد، بیشترین تأثیر را از آرا و نظرات سارتر و اگزیستانسیالیسم وی پذیرفته‌ است؛ به عبارتی سارتر در موضوعاتی از مراجع فکری شریعتی محسوب می‌شد که در پاره‌ای از آثارش این امر به‌خوبی منعکس است. اتفاقا شریعتی همچون سارتر از مشهورترین و اثرگذارترین شخصیت‌های زمان خود نیز به‌شمار می‌آمد و نقش‌آفرینی وی در زمان خود، گروه یا طبقه‌ای از جامعه را نمایندگی می‌کرد. سارتر در همان ایام در جلسه‌ای در مورد شریعتی، شخصا بر این واقعیت تصریح نیز داشته و او را «ستاره‌ای در شرق» خوانده است.

(بیشتر…)


«شریعتی به چه کار امروز می‌آید»؛ هاشم آقاجری( روزنامه شرق – ۳۰ خرداد ۱۳۹۷)

photo_2018-06-27_15-00-39

شریعتی به چه کار امروز می‌آید

هاشم آقاجری

منبع: روزنامه شرق
تاریخ: ۳۰ خرداد ۱۳۹۷
اگر در زمان دکتر شريعتي تقابل اردوگاهي ميان جهان سرمايه‌داري با کمونيسم بود، امروز اين تقابل تبديل به تقابل جهان سرمايه‌ و سلطه غربي با بنيادگرايان مذهبي شده است. لذا روشنفکري امروز به‌خصوص روشنفکري ديني و اسلامي در مقابل اين دستورکار قرار گرفته که تکليف خودش را با اين دو گفتمان رقيب تعيين بکند.


صفحات ویژه روزنامه «ایران» (۲۹ خرداد ۱۳۹۷)

9a5d052b-62ea-4a4a-9beb-59e55654ec1d

ردپای شریعتی در زندگی ما

منبع: روزنامه ایران

تاریخ: ۲۹ خرداد ۱۳۹۷

 همراه با گزارش‌هایی از زادگاه استاد در مزینان و گپ و گفتی با عابران و ساکنان خیابان شریعتی تهران
و نیز آثاری از
عليرضا رجايي:«قرارگاهمان را در جهان عوض کنیم»، بیژن عبدالکریمی:«کاشف مسیر مدینه تا بغداد»، حاتم قادری:«منتقد شریعتی هستم چون او را جدی گرفته‌ام»، مراد ثقفی:«آیا شریعتی «دموکراسی خواه» بود؟»، محمدجواد غلامرضا کاشی:«40 سال پس از انقلاب، آیا هنوز هم به شریعتی نیاز داریم؟»، عباس منوچهری:«جای شریعتی در عالم سیاست»، یدالله موقن:«آیا علی شریعتی یک تاریخ نویس بود؟»، محبوبه جودکی:«ابعادی از رویکرد شریعتی به تاریخ»، مصطفی ایزدی:«تاریخ نگاری که تاریخ ساز شد»، مسعود کوهستانی نژاد:«لگد ایدئولوژی به تاریخ»، سید جواد میری:«شریعتی، مورخ یا متفکری با بینش تاریخی؟»، محمد اسماعیل فصیحی:«اسطوره ، برادر بزرگ تاریخ» و زنده یاد محمدامین قانعی‌راد:«پدر فکری نسل ما».


صفحات ویژه روزنامه « شرق» ( ۲۹ خرداد ۱۳۹۷)

 

photo_2018-06-24_15-18-18

 به مناسبت چهل و یکمین سالگرد شهادت دکتر شریعتی

منبع: روزنامه شرق

تاریخ: ۲۹ خرداد ۱۳۹۷

روزنامه شرق به مناسبت چهل و یکمین سالگرد شهادت دکتر شریعتی صفحاتی از این شماره خود را به او تخصص داده است. مقالات و مصاحبه‌های مندرج در این شماره عبارتند از:

«شریعتی؛ متفکر دوران گذار»؛ داوود فیرحی

«شریعتی آن مرحوم، شان شهید» ؛ سوسن شریعتی

«بازگشت به خود»؛ مینو مرتاضی

pdf.روزنامه شرق (۱)

pdf. ادامه(۲)


صفحات ویژه، روزنامه «اعتماد» ( ۳۰ خرداد ۱۳۹۷)

photo_2018-06-24_14-26-26

به مناسبت چهل و یکمین سالگرد شهادت دکتر شریعتی

 منبع: روزنامه اعتماد

تاریخ :۳۰ خرداد ۱۳۹۷

روزنامه اعتماد به مناسبت چهل و یکمین سالگرد شهادت دکتر شریعتی، صفحات ویژه‌ای را به او اختصاص داده است. مقالات مندرج در این شماره عبارتند از؛

«اکنون، ما و شریعتی، در ضرورت عرفان، برابری و آزادی»؛ دکتر هاشم آقاجری

« همیشه دکتر»؛ محسن آزموده

«شریعتی نه خودی است نه غیر خودی»؛محمود عظیم آبادی

pdf.شریعتی نه خودی است نه غیر خودی

pdf.اکنون، ما و شریعتی

pdf.همیشه دکتر


دو ویژه‌نامه «شهربانو» و « میلان» ضمیمه روزنامه شهرآرا در مشهد ( ۲۴ و ۲۸ خرداد ۱۳۹۷)

 

 

 

«شریعتی، برنده یا بازنده؟!»

منبع: میلان هفدهم، هفته نامه جوانان، ضمیمه روزنامه شهرآرا چاپ مشهد.

تاریخ: ۲۴ خرداد ۱۳۹۷

pdf. میلان هفدهم

میلان هفدهم، هفته نامه فرهنگ، هنر، ادبیات جوانان، ضمیمه روزنامه شهرآرا در مشهد به مناسبت چهل و یکمین سالگرد شهادت دکتر شریعتی ویژه‌نامه‌ای با عنوان « شریعتی، برنده یا بازنده؟!» به چاپ رسانده است. مقالات مندرج در این ویژه نامه عبارتند از:

«نسبت شریعتی با زمانه ما»؛ رامپور صدر نبوی (‌دوست و همکار شریعتی)

« درباره شریعتی چه می‌گویند؛ گزیده سخنان، یوسفعلی اباذری، هادی خانیکی، حسین راغفر، مقصود فراستخواه، محمد امین قانعی راد، حسن محدثی در همایش  اکنون ما و شریعتی» .

« شریعتی سخنوری شاعر در اندیشه سیاسی»؛ روح الله اسلامی

————————————————————————–

ویژه نامه چهل و یکمین سالگرد شهادت دکتر شریعتی

منبع: شهربانو ،‌دو هفته نامه بانوان مشهد، ضمیمه روزنامه شهرآرا، چاپ مشهد.

تاریخ: ۲۸ خرداد ۱۳۹۷

pdf.ویژه نامه شهربانو

«شهربانو» دو هفته نامه روزنامه شهر آرا، در چهل و یکمین سالگرد دکتر شریعتی ویژه نامه‌ای با سوژه زن، به شریعتی اختصاص داده است. در این ویژه نامه مقالات، مصاحبه و خاطرات به ترتیب ذیل نشر یافته است.

«مصدر‌های ساده و مرکب دستور زبان زندگی، یادداشتی از دکتر شریعتی »؛ سید خلیل حسینی

«فراجنسیتی رفتار می‌کرد»؛ پروین منصوری

«زن در گفتمان دکتر علی شریعتی»؛ ناهید توسلی

«به روایت یک شاهد عینی»؛ آزاده اخلاقی

«راه سوم تضعیف شد»؛ احسان شریعتی

«استادی که در زبان‌آوری حریف نداشت»؛ طاهره فانی پاکدل

«باز شناسی نقش سیای- اجتماعی زنان»؛ غلامرضا آذری خاکستر

«دکتر شریعتی فیلم نامه قیصر را خوانده بود»؛ جواد ترشیزی

 

 


نسبت شریعتی و استاد مطهری به روایت شاهدان عینی ( ماهنامه اندیشه پویا- اردیبهشت ۱۳۹۷)

 1 044

 

استاد مطهری و روشنفکران دینی

منبع: ماهنامه  سیاسی-فرهنگی« اندیشه پویا»

تاریخ: اردیبهشت 1397

ماهنامه  سیاسی-فرهنگی« اندیشه پویا» در پنجاهمین شماره خود پرونده ویژه تاریخ شفاهی خود را به  « فراز و فرود رابطه آیت الله مطهری  و روشنفکران دینی » اختصاص داده است .«مطهری، اصلاح و انقلاب» نام  این پرونده است و شامل گفت و گوهای منتشر نشده ای با مهندس عزت الله سحابی، ابراهیم یزدی، احسان نراقی، علی اکبر معین فر و عبدالمجید معادیخواه می شود. رضا مختاری اصفهانی، مسئول مدیریت این مصاحبه ها، در یادداشت آغازین این پرونده می نویسد: «مصاحبه هایی که در ادامه می خوانید مربوط به پروژه  تاریخ شفاهی زندگی و مبارزات  شهید مطهری است که در ابتدای دهه هشتاد انجام گرفت». او ادامه می دهد که «این مصاحبه ها  به صلاحدید  متولیان مرکز اسناد انقلاب اسلامی کم ترین نشان را در کتاب «شهید مطهری در حدیث دیگران» یافته اند و از همین رو بخشی از آنها برای اولین بار در ماهنامه اندیشه پویا به چاپ می رسند. رضا مختاری اصفهانی در شرح خاطرات این شخصیت ها در باره آیت الله مطهری، اشاره ای دارد به دوگانه شریعتی- مطهری؛  دوگانه ای که به تعبیر او« از حوزه فکر و اندیشه به حوزه سیاست هم تسری می یابد.»

نسبت ایت الله مطهری با حسینیه ارشاد و شریعتی یکی از محورهای ثابت این مصاحبه ها است و هر یک از شخصیت ها بنا بر حساسیت خاص خود به این برهه از زندگی آیت الله  مطهری نگاه انداخته اند. از کدورت های شخصی تا اختلافات عقیدتی. در اینجا بخش هایی از این مصاحبه ها که به شریعتی مربوط است درج می شود.

  (بیشتر…)


«شریعتی، چشم انداز آینده»؛ علیرضا رجایی (ماهنامه اندیشه پویا – اردیبهشت 1397)

photo_2018-05-30_11-30-18

 

شریعتی، سیاست نوستالژیک نیست، چشم انداز آینده است

علیرضا رجائي

منبع: ماهنامه  سیاسی-فرهنگی« اندیشه پویا»

تاریخ: اردیبهشت 1397

 

ماهنامه  سیاسی-فرهنگی« اندیشه پویا» در پنجاهمین شماره خود گفتگوی مبسوطی با دکتر علی رضا رجایی دارد. رضا خجسته رحیمی، سردبیر روزنامه  این مصاحبه را  که  به نام  «اصلاح طلبی بوروکراتیک به بن بست رسیده است» به چاپ رسیده،پیش می برد. علیرضا رجایی با شرح زندگی سیاسی خود به نقد و بررسی  اشکال متعدد فعالیت های سیاسی  طی چهل سال اخیر می پردازد و به طور خاص نقد «اصلاح طلبی بوروکراتیک» را در مرکز بحث قرار می دهد. در اینجا بخشی از گفتگو  که به نسبت شریعتی و ضرورتی به نام اتوپیا در تجدید حیات سیاسی  جامعه ما بر می گردد درج می شود. متن کامل گفتگو نیز به شکل پی دی اف در پایان این متن گزیده (به رسم امانت)موجود است.

  (بیشتر…)


…و دوباره شریعتی ( روزنامه شهر آرا- نوروز ۱۳۹۷)

photo_2018-03-17_01-04-14

…و دوباره شریعتی

پرونده‌ای در باره نقش خانواده شریعتی در تحولات سیاسی و اجتماعی مشهد

منبع: روزنامه شهر آرا

تاریخ: نوروز ۱۳۹۷

سالنامه نوروزی روزنامه فرهنگی- اجتماعی شهر آرا چاپ مشهد به سردبیری توحید آرش‌نیا و صاحب امتیازی شهرداری مشهد پرونده ویژه‌ای را به نقش خانواده شریعتی در تحولات سیاسی اجتماعی مشهد اختصاص داده‌است. این پرونده با یادداشتی از سید مهرداد امیر کلالی، مدیر ضمائم شهر آرا تحت عنوان «یادی از سقراط خراسان» آغاز می‌‌شود. «تداوم اندیشه علی شریعتی تا امروز» نام یادداشت سوسن شریعتی است. این پرونده با مصاحبه‌هایی درباره نقش استاد شریعتی و علی شریعتی ادامه پیدا می‌کند. مصاحبه‌ها عبارتند از:

احسان شریعتی : «وارثان شریعتی‌ها»

پرویز خرسند: «دکتر شریعتی نمی‌خواست دیگران را هم فکر خود باربیاورد»

ابراهیم خدادادی: « مشی استاد شریعتی نقد مسائل سیاسی و اجتماعی با تکیه به قرآن»

دکتر سرجمعی: « قرآنی که استاد شریعتی می‌شناخت یعنی سیاست»

دکتر دل آسایی: « شیوه تبلیغ استاد با دیگر مبلغان تفاوت داشت»

رضا سلیمان نوری: « لزوم ثبت ملی بنای کانون نشر حقایق دینی»