[]


نسبت شریعتی و استاد مطهری به روایت شاهدان عینی ( ماهنامه اندیشه پویا- اردیبهشت ۱۳۹۷)

 1 044

 

استاد مطهری و روشنفکران دینی

منبع: ماهنامه  سیاسی-فرهنگی« اندیشه پویا»

تاریخ: اردیبهشت 1397

ماهنامه  سیاسی-فرهنگی« اندیشه پویا» در پنجاهمین شماره خود پرونده ویژه تاریخ شفاهی خود را به  « فراز و فرود رابطه آیت الله مطهری  و روشنفکران دینی » اختصاص داده است .«مطهری، اصلاح و انقلاب» نام  این پرونده است و شامل گفت و گوهای منتشر نشده ای با مهندس عزت الله سحابی، ابراهیم یزدی، احسان نراقی، علی اکبر معین فر و عبدالمجید معادیخواه می شود. رضا مختاری اصفهانی، مسئول مدیریت این مصاحبه ها، در یادداشت آغازین این پرونده می نویسد: «مصاحبه هایی که در ادامه می خوانید مربوط به پروژه  تاریخ شفاهی زندگی و مبارزات  شهید مطهری است که در ابتدای دهه هشتاد انجام گرفت». او ادامه می دهد که «این مصاحبه ها  به صلاحدید  متولیان مرکز اسناد انقلاب اسلامی کم ترین نشان را در کتاب «شهید مطهری در حدیث دیگران» یافته اند و از همین رو بخشی از آنها برای اولین بار در ماهنامه اندیشه پویا به چاپ می رسند. رضا مختاری اصفهانی در شرح خاطرات این شخصیت ها در باره آیت الله مطهری، اشاره ای دارد به دوگانه شریعتی- مطهری؛  دوگانه ای که به تعبیر او« از حوزه فکر و اندیشه به حوزه سیاست هم تسری می یابد.»

نسبت ایت الله مطهری با حسینیه ارشاد و شریعتی یکی از محورهای ثابت این مصاحبه ها است و هر یک از شخصیت ها بنا بر حساسیت خاص خود به این برهه از زندگی آیت الله  مطهری نگاه انداخته اند. از کدورت های شخصی تا اختلافات عقیدتی. در اینجا بخش هایی از این مصاحبه ها که به شریعتی مربوط است درج می شود.

  (بیشتر…)


«شریعتی، چشم انداز آینده»؛ علیرضا رجایی (ماهنامه اندیشه پویا – اردیبهشت 1397)

photo_2018-05-30_11-30-18

 

شریعتی، سیاست نوستالژیک نیست، چشم انداز آینده است

علیرضا رجائي

منبع: ماهنامه  سیاسی-فرهنگی« اندیشه پویا»

تاریخ: اردیبهشت 1397

 

ماهنامه  سیاسی-فرهنگی« اندیشه پویا» در پنجاهمین شماره خود گفتگوی مبسوطی با دکتر علی رضا رجایی دارد. رضا خجسته رحیمی، سردبیر روزنامه  این مصاحبه را  که  به نام  «اصلاح طلبی بوروکراتیک به بن بست رسیده است» به چاپ رسیده،پیش می برد. علیرضا رجایی با شرح زندگی سیاسی خود به نقد و بررسی  اشکال متعدد فعالیت های سیاسی  طی چهل سال اخیر می پردازد و به طور خاص نقد «اصلاح طلبی بوروکراتیک» را در مرکز بحث قرار می دهد. در اینجا بخشی از گفتگو  که به نسبت شریعتی و ضرورتی به نام اتوپیا در تجدید حیات سیاسی  جامعه ما بر می گردد درج می شود. متن کامل گفتگو نیز به شکل پی دی اف در پایان این متن گزیده (به رسم امانت)موجود است.

  (بیشتر…)


…و دوباره شریعتی ( روزنامه شهر آرا- نوروز ۱۳۹۷)

photo_2018-03-17_01-04-14

…و دوباره شریعتی

پرونده‌ای در باره نقش خانواده شریعتی در تحولات سیاسی و اجتماعی مشهد

منبع: روزنامه شهر آرا

تاریخ: نوروز ۱۳۹۷

سالنامه نوروزی روزنامه فرهنگی- اجتماعی شهر آرا چاپ مشهد به سردبیری توحید آرش‌نیا و صاحب امتیازی شهرداری مشهد پرونده ویژه‌ای را به نقش خانواده شریعتی در تحولات سیاسی اجتماعی مشهد اختصاص داده‌است. این پرونده با یادداشتی از سید مهرداد امیر کلالی، مدیر ضمائم شهر آرا تحت عنوان «یادی از سقراط خراسان» آغاز می‌‌شود. «تداوم اندیشه علی شریعتی تا امروز» نام یادداشت سوسن شریعتی است. این پرونده با مصاحبه‌هایی درباره نقش استاد شریعتی و علی شریعتی ادامه پیدا می‌کند. مصاحبه‌ها عبارتند از:

احسان شریعتی : «وارثان شریعتی‌ها»

پرویز خرسند: «دکتر شریعتی نمی‌خواست دیگران را هم فکر خود باربیاورد»

ابراهیم خدادادی: « مشی استاد شریعتی نقد مسائل سیاسی و اجتماعی با تکیه به قرآن»

دکتر سرجمعی: « قرآنی که استاد شریعتی می‌شناخت یعنی سیاست»

دکتر دل آسایی: « شیوه تبلیغ استاد با دیگر مبلغان تفاوت داشت»

رضا سلیمان نوری: « لزوم ثبت ملی بنای کانون نشر حقایق دینی»