[]


هشتاد و یکمین زادروز دکتر شریعتی (بنیاد فرهنگی شریعتی – ۱۶ آذرماه ۱۳۹۳)

جنبش دانشجویی

همایش با عنوان نسبت میان دانشجو و جنبش دانشجویی با حضور اساتید در آذرماه سال ۱۳۹۳ در بیناد فرهنگی شریعتی برگذار شد .اساتید حاضر و عناوین سخنرانی آنها از این قرار است .

عباس عبدی«سیاسی بودن دانشجو با جنبش دانشجویی متفاوت است.»، جواد کاشی « جنبش دانشجویی به مثابه تخیل رهایی بخش جامعه» ، قانعی‌راد « رادیکالیسم جنبش دانشجویی یک عارضه است» ،فراستخواه « حیات متکثر و پویای جنبش دانشجویی » ، احسان شریعتی « ضرورت بازاندیشی در نسبت دانشگاه سیاست».

در انتها جلسه با پرسش و پاسخ حضار و سخنوران ادامه یافت .

(بیشتر…)


حج معانی یا حج مناسک (خانه موزه شریعتی-آذر ۱۳۹۳)

photo_2016-08-06_18-03-37

حج معانی یا حج مناسک

 سخنرانی سوسن شریعتی پیرامونِ کتابهای حج و میعاد با ابراهیم

«…در یک کلام حج در نگاه شریعتی آهنگ مطلق کردن است به قصد فراموش کردن دیروز و خود، با حل شدن در یک «ما»ی عمومی و به سویِ جهتی که کعبه تعیین کرده است. حرکتی قبله دار. حاجی انسانی است که با عصیان علیهِ دورِ باطلِ روزمرگی در این تثلیثِ«هاجر، اسماعیل وابراهیم »، تلاش می کند خودِ دیروزین را فراموش کند و یک مای جدید را تجربه کند و پا جای ابراهیم بگذارد. 

….تجربه دینی، تجربه ای است مقصود دار و نه مقصد دار؛ حرکتی است بی قرار، ابدی و بی نهایت. تجربه از خودبیگانگی و الیناسیون توسط امر قدسی نیست، به یادآوردن خود است و یا بهتر است بگوییم ابداع خود است. تلاش شریعتی این است که تجربه دینی را از تجربه الیناسیون توسط مذهب جدا کند؛ توحید را از وحدت وجود.» (بیشتر…)


سی‌وهفتمین سالگرد شهادت علی شریعتی ( خانه موزه -خرداد PD‌f (۱۳۹۳

IMG_0035

«شریعتی و روایتی از تجربه‌های زیسته»

 

خانه موزۀ دکتر شریعتی به مناسبت سی‌وهفتمین سالگرد هجرت وی در روز ۲۸ خرداد سال ۱۳۹۳، دوازدهمین نشست از سری نشست‌های «تفکر از نمای نزدیک» را با عنوان «شریعتی و روایتی از تجربه‌های زیسته» و سخنرانی معصومه علی‌اکبری و سوسن شریعتی  و با هنرنمایی سعید رضا دوست برگزار کرد.

(بیشتر…)


سی‌وپنجمین سالگرد شهادت شریعتی ( مزینان -خرداد ۱۳۹۳)

گزارشی از مراسم‌ سی‌وپنجمین سالگرد

 

دوشنبه  29 خرداد ماه درمزینان

این مراسم همه ساله به همت شورای اسلامی دهیاری مزینان با حضور شخصیت های فرهنگی و دوستداران شریعتی به طور خود جوش در این روستا برگزار می‌شود. پیشتر، دبیر برگزاری این مراسم،  محمد شریفی مزینانی، دستور کار مراسم را چنین برشمرده بود:  رونمایی از تندیس استاد محمد تقی شریعتی مزینانی (پدر دکتر علی شریعتی) در میدان ورودی مزینان، سخنرانی دکتر احسان شریعتی (فرزند دکتر علی) و ، بمناسبت همزمانی سالروز بعثت پیامبر اکرم و سالگرد دکتر شریعتی، اجرای بزرگداشت بعثت همراه با شعرخوانی، قرائت مقالات، موسیقی و برنامه های جانبی از جمله نمایشگاه عکس، پوستر و محصولات فرهنگی و..، با حضور چهره های فرهنگی و دانشجویی و در پایان، حضور بر سر مزار شهدا، و بازدید از کاروانسرای تاریخی مزینان و تندیس دکتر شریعتی. (وی همچنین ابراز امیدواری کرده بود که پروژه فرهنگی دکتر شریعتی در مزینان، که حدود 11 سال از ساخت آن می گذرد، به بهره‌برداری برسد.)

(بیشتر…)