[]


حج معانی یا حج مناسک؛( هفتمین نشست « تفکر از نمای نزدیک» در خانه موزه شریعتی)، ۱۳۹۳

photo_2016-08-06_18-03-37

حج معانی یا حج مناسک

 سخنرانی سوسن شریعتی پیرامونِ کتابهای حج و میعاد با ابراهیم

«…در یک کلام حج در نگاه شریعتی آهنگ مطلق کردن است به قصد فراموش کردن دیروز و خود، با حل شدن در یک «ما»ی عمومی و به سویِ جهتی که کعبه تعیین کرده است. حرکتی قبله دار. حاجی انسانی است که با عصیان علیهِ دورِ باطلِ روزمرگی در این تثلیثِ«هاجر، اسماعیل وابراهیم »، تلاش می کند خودِ دیروزین را فراموش کند و یک مای جدید را تجربه کند و پا جای ابراهیم بگذارد. 

….تجربه دینی، تجربه ای است مقصود دار و نه مقصد دار؛ حرکتی است بی قرار، ابدی و بی نهایت. تجربه از خودبیگانگی و الیناسیون توسط امر قدسی نیست، به یادآوردن خود است و یا بهتر است بگوییم ابداع خود است. تلاش شریعتی این است که تجربه دینی را از تجربه الیناسیون توسط مذهب جدا کند؛ توحید را از وحدت وجود.» (بیشتر…)


برگزاری سی‌وهفتمین سالگرد هجرت علی شریعتی؛ «شریعتی و روایتی از تجربه‌های زیسته» در خانه موزه PD‌f (۱۳۹۳)

IMG_0035

برگزاری سی‌وهفتمین سالگرد هجرت علی شریعتی در خانه موزه

 

خانه موزۀ دکتر شریعتی به مناسبت سی‌وهفتمین سالگرد هجرت وی در روز ۲۸ خرداد سال ۱۳۹۳، دوازدهمین نشست از سری نشست‌های «تفکر از نمای نزدیک» را با عنوان «شریعتی و روایتی از تجربه‌های زیسته» و سخنرانی معصومه علی‌اکبری و سوسن شریعتی  و با هنرنمایی سعید رضا دوست برگزار کرد.

(بیشتر…)


گزارشی از مراسم‌های سی‌وپنجمین سالگرد در مزینان ۱۳۹۳

627-small-thu

گزارشی از مراسم‌های سی‌وپنجمین سالگرد

جلسات متعدد و متنوع مردمی، دانشجویی و فرهنگی پُربارتر از سه سال گذشته در جریان بوده است.

(بیشتر…)


جنبش دانشجویی (بیناد فرهنگی شریعتی )۱۶/آذر/ ۱۳۹۳

جنبش دانشجویی

همایش با عنوان نسبت میان دانشجو و جنبش دانشجویی با حضور اساتید در آذرماه سال ۱۳۹۳ در بیناد فرهنگی شریعتی برگذار شد .اساتید حاضر و عناوین سخنرانی آنها از این قرار است .

عباس عبدی«سیاسی بودن دانشجو با جنبش دانشجویی متفاوت است.»، جواد کاشی « جنبش دانشجویی به مثابه تخیل رهایی بخش جامعه» ، قانعی‌راد « رادیکالیسم جنبش دانشجویی یک عارضه است» ،فراستخواه « حیات متکثر و پویای جنبش دانشجویی » ، احسان شریعتی « ضرورت بازاندیشی در نسبت دانشگاه سیاست».

در انتها جلسه با پرسش و پاسخ حضار و سخنوران ادامه یافت .

(بیشتر…)