[]

با انقلاب ایران نام شریعتی در دنیا بر سر زبان‌ها افتاد و در پی آن بدل به یکی از موضوعات قابل توجه برای متخصصین دنیای اسلام در غرب و در منطقه شد. طی این سه دهه به نامِ شریعتی همواره در ذیلِ تجربه‌ی انقلاب ایران توجه شده است؛ گاه به عنوان یکی از نظریه‌پردازانِ انقلاب اسلامی و گاه به عنوان یک روشنفکرِ مذهبیِ دگراندیش.


شریعتی و آینده علوم انسانی، ۹۰ مقاله به زبانهای انگلیسی و فارسی(۱۳۹۶)

 

photo_2017-06-21_12-05-47

شریعتی و آینده علوم انسانی

کتاب «شریعتی و آینده علوم انسانی» چاپ انتشارات بریل در هلند محصول  سمینار بین المللی است که در سال ۱۳۹۴
در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی اجرا شد. در آن سمینار ۹۰ مقاله به دو زبان انگلیسی و فارسی دریافت شد که بیش از ۶۵ سخنران به ارائه نظرات خویش درباره شریعتی و ابعاد گوناگون علوم انسانی پرداختند. از بین کلیه مقالات ۳۵ مقاله انگلیسی برگزیده شد و سپس پس از ۲ سال از بین این مقالات ۱۴ نویسنده و متفکر از جای جای جهان غربال شدند و کتابی با ۱۴ فصل، زیر نظر من و پروفسور داستین جی برد از اولیوت کالج میشیگان در آمریکا ویراست گردید و سرانجام در ژوئن ۲۰۱۷ آماده چاپ و در مهر ماه به بازار روانه خواهد شد.  کتاب در آستانه چهلمین سالگرد دکتر علی شریعتی به چاپ رسیده‌است.


فراتر از شریعتی‌: مدرنیته، جهان‌وطنی و اسلام در اندیشه سیاسی ایرانی (به زبان انگلیسی): سیاوش صفاری (۲۰۱۷/۱۳۹۵)

photo_2017-02-25_11-13-14

Beyond Shariati: Modernity, Cosmopolitanism and Islam in Iranian Political Thought

 

فراتر از شریعتی‌: مدرنیته، جهان‌وطنی و اسلام در اندیشه سیاسی ایرانی

سیاوش صفاری

فراتر از شریعتی‌: مدرنیته، جهان‌وطنی، و اسلام در اندیشه سیاسی ایرانی (انتشارات دانشگاه کمبریج، ۲۰۱۷)، و برانداختن مدرنیته استعماری: نگاهی‌ به جوامع مسلمان به زبان انگلیسی( کمبریج اسکالرز، ۲۰۱۷).

 

(بیشتر…)


تحقیق در اندیشه و تفکرات علی شریعتی؛ پروفسور وانگ جه جوانگ(۱۳۹۵)

 

تحقیق در اندیشه و تفکرات علی شریعتی

پروفسور وانگ جه جوانگ، انتشارات خلق نینگ شیا ک

(بیشتر…)


ترجمه «طرحی از یک زندگی»، پوران شریعت رضوی به زبان ترکی استانبولی (۱۳۹۵)

 طرحی از یک زندگی

ترجمه «طرحی از یک زندگی»،تالیف پوران شریعت رضوی به زبان ترکی استانبولی

ناشر: اولاک «ulak»

www.dogukitabevi.com

 


ترجمه کتاب «زندگی سیاسی علی شریعتی» به زبان عربی «علی شریعتی سیرة السیاسیة» (۱۳۹۵)

photo_2016-08-14_15-13-02

علی شریعتی سیرة السیاسیة

 مترجم:احمد حسن المعین

عراق ، انتشارات العربی ، چاپ اول 1395.

(بیشتر…)


الهیات‌رهایی ‌بخش شریعتی ۱۳۸۵

135 الهیات‌رهایی ‌بخش شریعتی/ کريسترهدين

کریستر هدین(1) نویسنده، محقق و استاد دانشگاه سوئد در رشته ادیان، اخیرا کتابی درباره شریعتی زیر عنوان “الهیات رهایی بخش علی شریعتی؛ مفاهیم غربی در اسلام انقلابی شیعه” منتشر نموده است. این کتاب که در 128 صفحه به چاپ رسیده است، توسط انتشاراتی “سویدیش ساینس پرس”(2) که در شهر دانشگاهی اپسالای سوئد قرار دارد، انتشار یافته است. کریستر هدین، پیش از این در یک برنامه تلویزیونی در کانال 1 سوئد، که طی 4 قسمت درباره ایران پخش می شد و یک بخش آن به شریعتی اختصاص یافته بود، از شریعتی و افکار وی تجلیل به عمل آورد، و او را در کنار مصدق از چهره های تأثیر گذار و مؤثر، به ویژه در عرصه اندیشه و تفکر کنار داد و او را تکمیل کننده راه مصدق نامید. هدین گفت که “اگر مصدق آثار شریعتی را می دید، قطعا از تلاش های وی بسیار خشنود می شد”. وی همچنین با بیان اینکه “تا پیش از اندیشه های شریعتی، دانشجویان، بین سنت و توسعه اجتماعی، سرگردان بودند و نمی دانستند کدام را برگزینند، شریعتی، به آنها نشان داد که هیچ تناقضی بین مذهب و توسعه اجتماعی وجود ندارد”. در همان برنامه تلویزیونی از هدین به عنوان کسی که شیفته افکار شریعتی شده و کتابی درباره وی نوشته است، معرفی شد.

(بیشتر…)


ايرانيان چه رؤيائی می پرورند؟

 134-small-thu ايرانيان چه رؤيائی می پرورند؟

آنچه در پی می آید متن ترجمه دو نوشته از فوکو در ارتباط با انقلاب ایران است که در آخرین ماههای انقلاب نوشته شده است. در پایان این مقالات نیز واژه نامه ای مختصر از اصطلاحات فوکو آامده است. فوکو در مقاله خود می نویسد:«در اينجاست که با سايه ای بر می خوريم که بر تمام زندگی سياسی و مذهبی ايران امروز افکنده شده است: سايۀ علی شريعتی که مرگش، دو سال پيش، اين جايگاه ممتاز را در تشيع به او بخشيده که حاضر ناديدنی و غايب هميشه حاضر باشد.»

 

(بیشتر…)


یک خوانش بينا-فرهنگی، علی شريعتی، پديدارشناس و جامعه شناس دين ۱۳۸۴

136يک خوانش بينا-فرهنگی، علی شريعتی، پديدارشناس و جامعه شناس دين / سيلويا کاوه

انتشار يک پژوهش علمی جديد به زبان آلمانی دربارۀ انديشه های دکتر شريعتی: سيلويا کاوه، “يک خوانش بينافرهنگی، علی شريعتی، پديدارشناس و جامعه شناس دين”، نردهاوزن، انتشارات تراوگوت بائوتز، 2005 ؛

(بیشتر…)


آثار شریعتی از پرفروش‌ترین کتاب‌ها در کوزوو است

 آثار شریعتی از پرفروش‌ترین کتاب‌ها در کوزوو است

 یکی از ناشران کشور کوزوو می‌گوید کتب دکتر علی شریعتی، نویسنده، مورخ و جامعه‌شناس ایرانی، از پرفروش‌ترین کتاب‌ها در آن کشور است.

(بیشتر…)


هابرماس، دین، و عرصه‌ی عمومی؛معصومه بهرامی (۱۳۹۱)

769-small-thu

هابرماس، دین، و عرصه‌ی عمومی: جهان‌بینی‌های مذهبی و سکولار در تفکر اروپایی و ایرانی

معصومه بهرامی

Bahram, M., 2012. Habermas, Religion and Public Life: Religious and Secular Worldviews in European and Iranian Thought. London: London Academy of Iranian Studies.

(بیشتر…)