[]

با انقلاب ایران نام شریعتی در دنیا بر سر زبان‌ها افتاد و در پی آن بدل به یکی از موضوعات قابل توجه برای متخصصین دنیای اسلام در غرب و در منطقه شد. طی این سه دهه به نامِ شریعتی همواره در ذیلِ تجربه‌ی انقلاب ایران توجه شده است؛ گاه به عنوان یکی از نظریه‌پردازانِ انقلاب اسلامی و گاه به عنوان یک روشنفکرِ مذهبیِ دگراندیش.


ايرانيان چه رؤيائی می پرورند؟

 134-small-thu ايرانيان چه رؤيائی می پرورند؟

آنچه در پی می آید متن ترجمه دو نوشته از فوکو در ارتباط با انقلاب ایران است که در آخرین ماههای انقلاب نوشته شده است. در پایان این مقالات نیز واژه نامه ای مختصر از اصطلاحات فوکو آامده است. فوکو در مقاله خود می نویسد:«در اينجاست که با سايه ای بر می خوريم که بر تمام زندگی سياسی و مذهبی ايران امروز افکنده شده است: سايۀ علی شريعتی که مرگش، دو سال پيش، اين جايگاه ممتاز را در تشيع به او بخشيده که حاضر ناديدنی و غايب هميشه حاضر باشد.»

 

(بیشتر…)


الهیات‌رهایی ‌بخش شریعتی ۱۳۸۵

135 الهیات‌رهایی ‌بخش شریعتی/ کريسترهدين

کریستر هدین(1) نویسنده، محقق و استاد دانشگاه سوئد در رشته ادیان، اخیرا کتابی درباره شریعتی زیر عنوان “الهیات رهایی بخش علی شریعتی؛ مفاهیم غربی در اسلام انقلابی شیعه” منتشر نموده است. این کتاب که در 128 صفحه به چاپ رسیده است، توسط انتشاراتی “سویدیش ساینس پرس”(2) که در شهر دانشگاهی اپسالای سوئد قرار دارد، انتشار یافته است. کریستر هدین، پیش از این در یک برنامه تلویزیونی در کانال 1 سوئد، که طی 4 قسمت درباره ایران پخش می شد و یک بخش آن به شریعتی اختصاص یافته بود، از شریعتی و افکار وی تجلیل به عمل آورد، و او را در کنار مصدق از چهره های تأثیر گذار و مؤثر، به ویژه در عرصه اندیشه و تفکر کنار داد و او را تکمیل کننده راه مصدق نامید. هدین گفت که “اگر مصدق آثار شریعتی را می دید، قطعا از تلاش های وی بسیار خشنود می شد”. وی همچنین با بیان اینکه “تا پیش از اندیشه های شریعتی، دانشجویان، بین سنت و توسعه اجتماعی، سرگردان بودند و نمی دانستند کدام را برگزینند، شریعتی، به آنها نشان داد که هیچ تناقضی بین مذهب و توسعه اجتماعی وجود ندارد”. در همان برنامه تلویزیونی از هدین به عنوان کسی که شیفته افکار شریعتی شده و کتابی درباره وی نوشته است، معرفی شد.

(بیشتر…)


یک خوانش بينا-فرهنگی، علی شريعتی، پديدارشناس و جامعه شناس دين ۱۳۸۴

136يک خوانش بينا-فرهنگی، علی شريعتی، پديدارشناس و جامعه شناس دين / سيلويا کاوه

انتشار يک پژوهش علمی جديد به زبان آلمانی دربارۀ انديشه های دکتر شريعتی: سيلويا کاوه، “يک خوانش بينافرهنگی، علی شريعتی، پديدارشناس و جامعه شناس دين”، نردهاوزن، انتشارات تراوگوت بائوتز، 2005 ؛

(بیشتر…)


آثار شریعتی از پرفروش‌ترین کتاب‌ها در کوزوو است

 آثار شریعتی از پرفروش‌ترین کتاب‌ها در کوزوو است

 یکی از ناشران کشور کوزوو می‌گوید کتب دکتر علی شریعتی، نویسنده، مورخ و جامعه‌شناس ایرانی، از پرفروش‌ترین کتاب‌ها در آن کشور است.

(بیشتر…)


لیست پژوهشهای انگلیسی ( نامرتب)

لیست پژوهشهای انگلیسی

لیست ناتمامی از پژوهش های آکادمیک پیرامون اندیشه شریعتی به زبان انگلیسی

(بیشتر…)


شريعتي و تصوف / الیزابت سریه ۱۳۷۹

107 شريعتي و تصوف / الیزابت سریه

متنی که در پیش روی شماست ترجمه بخشي از فصل «تصوف و تصوف ستيزان معاصر» از كتاب صوفيان و صوفي ستيزان Sufis and Anti – Sufis است که توسط خانم اليزابت سريه Elizabeth Sirriyeh نوشته شده و انتشارات Curzon آنرا در سال 1999 منتشر كرده است. آقای منصور معتمدي این متن را ترجمه کرده و پیش از این در تاریخ 31/3/80 در روزنامه ایران منتشر شده است.

(بیشتر…)


اندیشه شریعتی

471 اندیشه شریعتی

توشیو کورودا – ترجمه‌ی بهمن ذکی‌پور

 

(بیشتر…)


شریعتی مفاهیم مارکسیستی را برای جامعه‌ی ایران بومی کرد

479-small-thu شریعتی مفاهیم مارکسیستی را برای جامعه‌ی ایران بومی کرد

گفت‌وگو با ریاض حسن، استاد جامعه‌شناسی در دانشگاه فلیندرز در جنوب استرالیا

 

(بیشتر…)


شریعتی؛ جامعه‌شناس مردم‌مدار

481-small-thu شریعتی؛ جامعه‌شناس مردم‌مدار

مایکل بوروی، استاد دانشگاه برکلی آمریکا و رئیس انجمن بین‌المللی جامعه‌شناسی، با طرح «جامعه‌شناسی‌مردم‌مدار» شریعتی را چهره‌ای از این نوع جامعه‌شناسی دانست.

 

(بیشتر…)


شریعتی اخلاقیات را از روش‌شناسی جدا می‌کرد

480-small-thu شریعتی اخلاقیات را از روش‌شناسی جدا می‌کرد

گفت‌وگو با دکتر ساری حنفی، استاد جامعه‌شناسی در دانشگاه آمریکائی بیروت و سردبیر نشریه‌ی «اضافات»، مجله‌ای در مورد جامعه‌شناسی به زبان عربی.

 

(بیشتر…)