[]


«دکتر شریعتی آغازگر انقلاب فرهنگی»؛ غلام‌عباس توسلی ( کیهان فرهنگی – خرداد ۱۳۶۳)

 

 دکتر شریعتی آغازگر انقلاب فرهنگی

دکتر غلام‌عباس توسلی

منبع: کیهان فرهنگی، شماره ۳

تاریخ: خرداد ماه ۱۳۶۳

  اگر بخواهیم اثر و اهمیت کار دکتر شریعتی را ارزیابی کنیم بقول خودش باید قبل از هر چیز جغرافیای حرفش و تاریخ حرفش را بفهمیم و سپس در مورد گفته‌ها و نوشته‌هایش به قضاوت بنشینیم یعنی همان رابطه ظرف و مظروف!

  پرسش اینست که او در چه دورانی زندگی می‌کرد؟ مخاطبش که بود؟ دردش چه بود؟ و چرا و چگونه در آن شرایط مهر سکوت از لب برداشت و نسلی را بیدار کرد.

(بیشتر…)


« شریعتی، مصلح بزرگ معاصر»؛ حسن یوسفی اشکوری ( کیهان – خرداد ۱۳۶۳)

 شریعتی، مصلح بزرگ معاصر

  حسن یوسفی اشکوری

منبع: روزنامه کیهان، شماره ۱۲۱۸۵

 تاریخ: ۲۹ خرداد ۱۳۶۳

 

  «نهضت احیای تفکر اسلامی» تاریخی به قدمت و موازی تاریخ انحراف و تحریف مبانی اسلام دارد که در این روند هر از گاهی ستاره‌هایی فروزان درخشیدند و مشعلی، فرا راه پیروان این مکتب برای تشخیص «اصل» از «بدل» نهادند، و شریعتی چهره برجسته و ممتازی در این روند است، مقاله ذیل که نوشتاری است از حجت‌السلام حسن یوسفی اشکوری به بیان تاریخی و گذشته این حرکت و جایگاه معلم شهید شریعتی در این روند می‌پردازند که ذیلاً از نظرتان می‌گذرد.

(بیشتر…)


ویژه نامه هفتیمن سالگرد شهادت دکتر شریعتی؛ « کیهان» ( ۲۹ خرداد ۱۳۶۳)

 

1

 

یادواره معلم شهید دکتر علی شریعتی

( به مناسبت هفتیم سالگشت شهادت)

منبع:  روزنامه کیهان

تاریخ: ۲۹ خرداد ۱۳۶۳

روزنامه کیهان به مناسبت «‌هفتمین سالگشت شهادت شریعتی» ویژه نامه‌ای در هشت صفحه به چاپ رسانده است. در این شماره به رسم آن ایام مقالات بی نامی با عناوین زیر می توان مشاهده کرد:

  شریعتی، مصلح بزرگ معاصر: بی‌نام . کنکاشی تازه در آثار معلم شهید: بی‌نام. اجتهاد شیعه، عامل تداوم نهضت انقلابی اسلام: بی‌نام. شهید و شهادت: بی‌نام . در این شماره چهار شعر تحت عناوین : « ای قامت سر سبز بیداری ! هستی و خواهی بود». (‌سپیده کاشانی) . « چند رباعی با یاد معلم شهید دکتر علی شریعتی» ( حسن حسینی) . « کوچه‌های خاطره» ( بهادری). « و اما هرگز » : بی‌نام* .

pdf.روزنامه کیهان

——–

این شعر در تاریخ  ۳۱ خرداد ۱۳۵۶ به مناسبت سوم شهادت علی شریعتی در مراسم سوگ او در لندن توسط شاعر سعید بهتاش خوانده شد.