[]


مراسم تشییع جنازه شریعتی در لندن و دیگر کشورهای اروپایی(۱۳۵۶/۴/۴)

 

  • 0131a

 

مرگ ناگهانی شریعتی در ۲۹ خرداد ۱۳۵۶ در شهر ساتهام‍پتون واکنش‌های وسیعی در ایران و در میان دانشجویان ایرانیان خارج کشور به دنبال داشت. از فردای ۲۹ خرداد تا پایان تیرماه مراسم‌های یادبود متعددی در شهرهای مختلف اروپایی از سوی انجمنهای اسلامی و کنفدراسیون جهانی برگزار گردید.

این سلسله مراسم‌ها با تشیییع جنازه شریعتی در لندن به تاریخ چهارم تیرماه آغاز شد و تا پایان تیرماه ادامه یافت.

– ۵۶/۴/۹: آلمان، برلین . با شرکت حدود ۲۰۰ نفر از نیروهای کنفدراسیون.

– ۵۶/۴/۱۰ آلمان، برمن. با شرکت عده‌ای از ایرانیان عضو اتحادیه انجمنهای اسلامی .

– ۵۶/۴/۱۰/ ایتالیا، تورینو. با شرکت عده ای از دانشجویان سیاسی ایرنی ، این مراسم در خوابگاه دخترانه دانشگاه تورینو برگزار شده است.

– ۵۶/۴/۱۰  اتریش، وین. با شرکت حدود ۴۰ نفر از فعالین سیاسی و دانشجویان اپوزیسیون در خانه البرت شوایتزر برگزار شده است.

-۵۶/۴/۱۱ آلمان، دارمشتات. با شرکت ۳۰۰ نفر از طرفداران جبهه ملی، کنفدراسیون جهانی در سالن اودی ماکس و با حضور ابوالحسن بنی صدر ( دراخلاق)شریع و حسن حبیبی( تعهد) برگزار شده است.

-۵۶/۴/۱۸ فرانسه، پاریس. با سخنرانی احسان شریعتی ( نه بزرگ ) حسن حبیبی ( نه، به ترس از آزادی) و ابوالحسن بنی صدر ( در علم ) و با حضور جمع کثیری از دانشجویان سیاسی مقیم فرانسه برگزار شد.

  • به نقل از « شریعتی به روایت اسناد ساواک» ج۳، انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی، چاپ ۱۳۷۸

مراسم تشییع جنازه شریعتی در روز شنبه چهارم تیرماه ۱۳۵۶ بنا به دعوت انجمنهای اسلامی در خارج از کشور و کنفدراسیون جهانی محصلین و دانشجویان ایرانی در لندن از میدان آکسفورد تا مسجد امام باره صورت گرفت و سپس مراسم ختم در محل مسجد مزبور برقرار گردید. در این مراسم، احسان شریعتی با عنوان« تنهای ربذه»، دکتر حسن حبیبی با عنوان  «تعهد»، ابوالحسن بنی صدر نیز با عنوان «در روش» و….در باره شریعتی سخنرانی کردند و شعر «ای هرگز بزرگ» توسط یکی از دانشجویان انجمن اسلامی در فرانسه (که بعدها به نام سعید شهر تاش نام آور شد) خوانده شد. به دنبال آن پیام‌های احزاب و گروه‌های سیاسی و کنفدراسیون جهانی محصلین و دانشجویان ایرانی نیز قرائت شد. سخنرانی  این مراسم انعکاس وسیعی در روزنامه‌های لندن داشت که از این میان می‌توان از روزنامه آبزرور نام برد.

تصاویر مراسم تشییع جنازه در لندن

 

(بیشتر…)


مراسم تشییع جنازه و خاکسپاری در دمشق(۱۳۵۶/۴/۵)

  • a1

مراسم تشییع جنازه و خاکسپاری در دمشق-۵ تیرماه۱۳۵۶

هم زمان با انتشار خبر در گذشت شریعتی شایعه مشکوک بودن نحوه مرگ شریعتی نیز در سطح وسیعی پخش شد. شائبه دخالت دولت ایران و نیروهای ساواک چنان مورد اجماع بود که دولت ایران را بر آن داشت مراسم بازگشت شریعتی به ایران را تدارک ببیند و در پی آن بزرگداشت پر سرو صدایی را برگزار کند. از همین رو خانواده شریعتی و دوستداران او به کمک امام موسی صدر تصمیم به انتقال شریعتی به سوریه را گرفتند.

(بیشتر…)


بازتاب شهادت شریعتی در ایران( ۵۶/۳/۲۹ تا۵۶/۵/۱۵)

 

shariati2-2

 

بازتاب شهادت شریعتی در ایران

به دنبال انتشار خبر شهادت شریعتی از فردای ۲۹ خرداد ۱۳۵۶ موجی از اعتراض هم دردی و تنش به شکل خود جوش در تهران و شهرستانها به راه افتاد. کانون اصلی انتشار خبر شهادت شریعتی  مسجد ارگ بود که در آنجا مراسمی به مناسبت مرگ پدر حجه الاسلام معادیخواه در ۳۱ خرداد برگزار  بود، با اعلان خبر شهادت دکتر شریعتی توسط واعظ مجلس، این مراسم به یک تظاهرات ضد رژیم تبدیل شد و به زد و خوردی وسیع با نیروهای انتظامی منجر شد و دستگیری‌هایی را به دنبال داشت(به نقل از اسناد ساواک ص ۴۷)*.از سوی دیگر خبر شهادت شریعتی محیط‌های دانشجویی تهران و شهرستان‌ها را نیز متشنج کرد. در جلد سوم کتاب «شریعتی به روایت اسناد ساواک» گزارشی مبسوط از این فضای ملتهب دانشجویی منعکس شده است. نقطه مرکزی این تظاهرات دانشجویی، دانشکده فنی (به نقل از اسناد ساواک ص۴۸)و دانشکده‌های علوم و علوم پایه پزشکی دانشگاه تهران است(به نقل از اسناد ساواک ص۴۹) که طی این گزارش دانشجویان با دادن شعارهای «درود بر شهید علی شریعتی»، «اتحاد مبارزه پیروزی»، « دشمنت را می‌‌کشیم قاتلت را می‌کشیم» و… با شکستن شیشه‌های دانشگاه مراتب اعتراض خود را به مرگ مشکوک شریعتی اعلام کردند. دانشکده‌های علم و صنعت، مراکز عالی آموزشی سازمان کرج، دانشگاه آریامهر و دانشسرای فنی بابل از جمله دانشگاه‌های سوگوار بودند.

(بیشتر…)


مراسم هفت علی شریعتی در مشهد ( ۷ تیر ۱۳۵۶)

 

 

 

مراسم هفت علی شریعتی در مشهد

شریعتی در روز یکشنبه ۲۹ خرداد ۱۳۵۶ در شهر بندری ساتامپتون در انگلستان به شهادت می رسد. خبر مرگ او در روزنامه کیهان، به تاریخ ۳۱ خرداد ۱۳۵۶ درج می‌شود. بازتاب خبر مرگ شریعتی در روز ۳۱ خرداد در مسجد ارگ تهران و در مجلس سالگرد پدر شیخ عبدالمجید معادیخواه  منجر به درگیری مردم با نیروهای امنیتی می‌شود. « یکی از  واعظین این مجلس سید عبدالستار سجادی یا سید حسین اختری  ضمن روضه خوانی فوت دکتر شریعتی را اعلام می‌کند در این هنگام شبستان مسجد ارگ وضع غیر عادی به خود گرفته و افراد شرکت کننده در مجلس ترحیم شیون به پا می‌کنند و به پا خواسته و به صحن مسجد و خیابان ریخته و تعدادی از آنان با دادن شعارهای مضره، پخش چند تراکت خطی و اینکه دکتر شریعتی را کشتند، قاتل باید اعدام شود، اقدام به تظاهرات می کنند. مامورین کلانتری ۱۳ تهران درب های مسجد را بسته و درصدد دستگیری عاملین و محرکین اصلی بر می آیند و در نتیجه ۵۳ نفر دستگیر می‌شوند. یک مامور پلیس نیز در این مراسم (عباس نصر اصفهانی) زخمی می شود. ( «شریعتی به روایت ساواک»، ص ۵۵)

(بیشتر…)


فهرست سازمان‌های برگزارکننده‌ی مراسم چهلم شریعتی(مرداد/۱۳۵۶)

326-166-1389-7-27-13-46-10-95E2

 سازمان‌های برگزارکننده‌ی مراسم چهلم شریعتی در بیروت

مردادماه ۱۳۵۶.


بخشی از سخنرانی موسی صدر در چهلم شریعتی در بیروت(مرداد/1356)

 

 

سخنرانی موسی صدر در چهلم علی شریعتی

بیروت مرداد ۱۳۵۶


مراسم چهلم شهادت دکتر شریعتی در بیروت ( ۱۳۵۶/۵)

17

بزرگداشت دکتر شریعتی، بیروت، 1356

 

مراسم چهلم دکتر شریعتی در بیروت توسط مجمع بزرگداشت شریعتی و تحت نظارت و با ابتکار عمل امام موسی صدر در مرداد ماه 1356 برگزار شد. در این مراسم نمایندگان بسیاری از جنبش‌های ملی آزادیبخش (زنگبار، زیمبابوه، جنوب فیلیپین، اریتره)، نماینده‌ی جنبش الفتح (منیر شفیق)، و نمایندگان اتحادیه‌های دانشجویان مسلمان در اروپا و آمریکا و کانادا، نمایندگان نهضت آزادی ایران و بعضی از روحانیون مبارز ایرانی حضور داشتند. برجسته‌ترین سخنرانان این مراسم امام موسی صدر و یاسر عرفات بودند. این مراسم قرار بود در سالن اجتماعات یونسکو در بیروت برگزار شود اما به دلیل مخالفت دولت لبنان و تحت فشار نظام شاه یک روز مانده به برگزاری این مراسم در این سالن لغو گردید و با کوشش همه جانبه سازمانهای انقلابی برگزار کننده و زحمات امام موسی صدر این مراسم در سالن اجتماعات عامیله برگزار شد.

(بیشتر…)


مراسم اولین سالگرد دکتر شریعتی در مسجد ارگ. (۱۳۵۷/۳/۲۸)

15330002D5-5-2009H11-7-44

مراسم اولین سالگرد دکتر شریعتی در مسجد ارگ.

به مناسبت اولین سالگرد شهادت شریعتی دوستداران شریعتی به دعوت استاد محمد تقی شریعتی در مسجد ارک تهران اجتماع کردند. بنابر اسناد ساواک شرکت کنندگان دراین مراسم «..قریب ۵۰۰۰ در داخل مسجد و  هزار نفر در نزدیک آن گرد آمده بودند. این مجلس که در تاریخ ۱۳۵۷/۳/۲۸ با حضور چهره‌هایی چون مهندس مهدی بازرگان، دکتر سامی و پرویز خورسند استاد محمد تقی شریعتی و اعضای جبهه ملی و نهضت آزادی شرکت داشتند. دراین مراسم آقایان دکتر سامی و استاد محمد تقی شریعتی سخن گفتند و این مجلس در ساعت هفت و نیم شب به پایان رسید. تعدادی از افراد شرکت کننده در خیابانهای خیام و باب همایون اجتماعات پراکنده ای ترتیب دادند و با دادن شعار و پرتاب سنگ با دخالت مأمورین انتظامی متفرق شدند و شانزده نفر دستگیر شدند.

اطاعیه احزاب سیاسی به مناسبت اولین سالگرد

تصاویر

 


مراسم اولین سالگرد شریعتی در سوریه – 1357(فاقد فایل صوتی) ناقص

مراسم اولین سالگرد شریعتی در سوریه – 1357

فایل صوتی.