[]


ایران همین جا است که ایستاده‌ایم (نقد دکتر محدثی و دکتر میری؛ پیرامون اظهار نظرات دکتر طباطبایی در باره شریعتی و آل‌احمد) ۱۳۹۵

ایران همین جا است که ایستاده‌ایم

(نقد دکتر محدثی و دکتر میری؛ پیرامون اظهارنظرات دکتر طبا طبایی در باره شریعتی و آل‌احمد)

 

«…همه چیز با شریعتی و آل‌احمد شروع شد. خالی‌کردن زیر پای ما از فهم سنت، حتی در شکل سنتی خودش. ما در هوا ماندیم و زیر پای دانشگاه و نظام علمی کشور به کل خالی شده بود. نظام سنتی ما زیربناش از بین رفته است. »

 نشست «ایران همین جا است که ایستاده‌ایم» در خانه اندیشمندان علوم انسانی در چهارشنبه شانزدهم دی ماه برگزار شد. در این نشست که آقایان رضا داوری اردکانی ، عباس آخوندی (وزیر مسکن، راه و شهرسازی)،  محمود فیرحی و موسی غنی‌نژاد ،حکمت‌الله ملاصالحی حضور داشتند، دکتر سیدجواد طباطبایی ضمن توضیح و تعریف سابقه حضور خود در دانشگاه اظهاراتی درباره شریعتی و آل احمد و نسبت این دو با سنت و دانشگاه  ابراز نمود که نقدهایی را از سوی دانشگاهیان به همراه داشت. در این جا اظهارات دکتر طباطبایی و نیز نقد منتقدینی چون دکتر محدثی (استاد جامعه شناسی دانشگاه آزاد) و دکتر سیدجواد میری (عضو هیات علمی پژوهشکده علوم انسانی) ارایه خواهد شد.
۱۶ دی ۱۳۹۵

(بیشتر…)


کدام شریعتی؟ ؛ سید جواد میری (روزنامه فرهیختگان) ۱۳۹۵

%d9%85%db%8c%d8%b1%db%8c

کدام شریعتی؟

 به مناسبت دوم آذر سالروز تولد علی شریعتی
نویسنده : سید‌جواد میری استاد دانشگاه

(بیشتر…)


گزارش نقد و بررسی کتاب “شریعتی و هایدگر” اثر دکتر میری ( خبرگزاری فارس) ۱۳۹۵

 خبرگزاری فارس: احسان شریعتی: شریعتی و فردید همسو نیستند/ مصباحیان: فهم رابطه شریعتی و هایدگر بی‌اهمیت است

احسان شریعتی: شریعتی و فردید همسو نیستند/ مصباحیان: فهم رابطه شریعتی و هایدگر بی‌اهمیت است

استاد فلسفه دانشگاه تهران درباره عنوان کتاب «شریعتی و هایدگر» گفت: فهم رابطه شریعتی و هایدگر چه اهمیتی دارد؟ من هر چه فکر می‌کنم اهمیتی در این بحث پیدا نمی‌کنم؛ حتی شریعتی را به هستی‌شناسی گادامر نزدیک‌تر می‌دانم تا هایدگر!

 

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، میزگرد نقد کتاب «شریعتی و هایدگر» اثر سید جواد میری و عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با حضور نویسنده کتاب، احسان شریعتی، استاد دانشگاه و فرزند دکتر علی شریعتی و حسین مصباحیان، استادیار گروه فلسفه دانشگاه تهران در بنیاد شریعتی برگزار شد.

(بیشتر…)


شریعتی بدون روتوش : مجله نسیم بیداری ( تیر ماه ۱۳۹۵ شماره ۷۰) ناقص

photo_2016-07-05_15-32-31

شریعتی بدون روتوش

(روایتی متفاوت از زندگی و زمانه دکتر علی شریعتی)

شماره ۷۰ سال تیرماه ۱۳۹۵
در این شماره نسیم بیداری به مناسبت سالگرد شهادت دکتر شریعتی پرونده‌ای با نام «شریعتی بدون روتوش» به چاپ رسانده است . شامل سه بخش : بخش اول، مصاحبه‌های منتشر نشده‌ای از خاطرات بستگان پوران شریعت رضوی، افسانه شریعتی مزینانی، روح‌الله حسنی، عبدالله حسنی، غلامرضا منصوری،رضا شریعتی) و دوستان ( مهدی حکیمی، قربانعلی مجاوری، پوراندخت مظفری، جواد رحیمیان، دکتر سرجمعی، دکتر دلاسایی،پرویز خرسند، محسن محسنیان) دکتر شریعتی در مشهد که توسط خانواده شریعتی در اختیار نسیم بیداری قرار گرفت. بخش دوم، خاطرات مشترک تعدادی از شخصیت‌ها با شریعتی . بخش سوم، خاطرات خودنوشت ( اتوبیوگرافیک) شریعتی به قلم خودش که از آثار وی استخراج شده‌است .
ناقص


گزینش سخنان آقاجری درباره شریعتی در یک فنجان اسپرسو (اندیشه پویا شماره ۳۷) ۱۳۹۵

%d8%a7%d8%b3%d9%be%d8%b1%d8%b3%d9%88

گزینش سخنان آقاجری درباره شریعتی در یک فنجان اسپرسو

در شماره ۳۷ اندیشه پویا در صفحه یک فنجان اسپرسو مریم شبانی گفتگویی دارد با آقاجری با عنوان « در برابر فرزندانم از شما لیبرال ترم» بخشی از این مصاحبه به شریعتی اختصاص دارد که در این صفحه گزیده‌ای از مصاحبه منعکس شده است.

(بیشتر…)


میزگرد با حضور علی رضا مولائی و سید جواد میری؛ موضوع «اهمیت نقد شریعتی در روزگار معاصر»/۲وپایانی ( خبرگزاری فارس۹۵/۶/۲۳)

خبرگزاری فارس: تفکر شریعتی را بدون تعلق یا تنفر بررسی کنیم/ با شنیدن نقد سروش بر شریعتی گریستم/ شریعتی نماینده اسلام‌گرایی سوسیالیستی بود

 

«اهمیت نقد شریعتی در روزگار معاصر»/۲وپایانی

میزگرد با حضور علی رضا مولائی و سید جواد میری جلسه دوم .

شریعتی «اسلامیزم» را مقابل سوسیالیسم و کاپیتالیسم مفهوم‌پردازی کرد/ شریعتی فرصت اندیشیدن به جامعه پسا انقلابی را نداشت. (بیشتر…)


میزگردبا حضور علی‌رضا مولائی و سیدجواد میری؛ موضوع «اهمیت نقد شریعتی در روزگار معاصر» /۱ ( خبرگزاری فارس ۹۵/۶/۱۷)

خبرگزاری فارس: تفکر شریعتی را بدون تعلق یا تنفر بررسی کنیم/ با شنیدن نقد سروش بر شریعتی گریستم/ شریعتی نماینده اسلام‌گرایی سوسیالیستی بود

 

میزگرد با موضوع «اهمیت نقد شریعتی در روزگار معاصر»/۱

به منظور بررسی «اهمیت نقد تفکرات دکتر شریعتی در روزگار معاصر» میزگردی با حضور سیدجواد میری نویسنده کتاب «شریعتی و هایدگر» و علیرضا ملائی توانی نویسنده مقاله «شریعتی و مساله تعهد در علم» در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی توسط خبرگزاری فارس برگزارشد.   محورهای این میزگرد در بخش اول عبارت است از :

-ضرورت نقد تفکرات شریعتی در عصر حاضر

ـ دیدگاه‌های متفاوت درباره اندیشه‌های شریعتی

ـ گرایش‌های عمده و کلان اسلام‌گرایی

ـ آیا سروش در امتداد شریعتی قرار دارد؟

ـ 4 نوع عقلانیت آکادمیک در ایران

– 3 دسته روشنفکری دینی در ایران و جایگاه شریعتی در این بین

زمان:۹۵/۶/۱۷

(بیشتر…)


مناظره هاشم آقاجری و حاتم قادری در روزنامه اعتماد (۹۵/۵/۶)

mg3291_3585ics

مناظره هاشم آقاجری و حاتم قادری در روزنامه اعتماد ۹۵/۵/۶

این مناظره به دنبال جلسه پر تنش «بازنگري انديشه و عمل دكتر شريعتي در روزگار ما » که در ٢٩ خرداد ۱۳۹۵به مناسبت سالگرد دکتر شریعتی در بنیاد باران برگزار شده بود، در روزنامه اعتماد انجام شد.

(بیشتر…)


احسان شریعتی:گرته‌ای از اندیشهٔ «رهایی»، نزد علی‌شریعتی ( ایران فردا شماره ۲۲، تیرماه ۱۳۹۵)

626-781-1391-3-29-18-43-51-3973

گرته‌ای از اندیشهٔ «رهایی»،نزد علی‌شریعتی

احسان شریعتی

فهم سادهٔ «الهیاتِ رهائیبخش» شریعتی اما، با کلیدی که خود او بدست می دهد، ممکن است: آزادی، همچون عدالت و معنویت، یکی از سه رُکن این تفکر را می‌سازد. تحقق این درک از آزادی، در نسبت با برابری و خودآگاهی، مبنای طرحی انضمامی را برای رهائیبخشی تدریجی و مرحله‌ای درمی‌افکند که از آزادی لیبرال به برابری سوسیال و تا فلاح اسپریتوآل بسط می‌یابد. ویژگی رستگاری غایی مورد نظر او این‌ست که این مهم تنها در جامعه‌ای آزاد و برابر متصور و ممکن خواهد شد، و در غیراین‌صورت، فراسوی بُعد فردی و در سطح اجتماعی، دم زدن از هرگونه معنویت و اخلاق و عرفان، فریبی بیش نخواهد بود! زیرا در یک کلام، رهایی از غیر و نفی بیگانگی، پیش‌نیازِ تحققِ آزادی و بازیافتِ خویشتنِ خویش است. زیرا: « ای آزادی! هنگامی‌که تو نیستی، برای آزادگان، برای آن‌ها که تو را می‌پرستند، زندگی روزمره نیز دشوار است..، ای دریغ! هنگامی که بیگانه بر میهنی چیره است، هنگامی که آزادی در بند است نه تنها دولت، وابستگان به حکومت و استبداد و قانون حاکم، بل‌که همه مردم، یکایکِ خلق، جاسوس‌اند، برای بیگانه کار می‌کنند، در کشوری که خویشاوندی جرم است، همه بیگانه‌پرست‌اند! » (م۳۳/ص۷۴)

 

(بیشتر…)

body a{text-decoration:none;}