[]


نشست شریعتی و انقلاب اسلامی با حضور حاتم قادری و هاشم آغاجری (روزنامه اعتماد همراه با لینک روزنامه شرق؛۱۴ اسفند ۱۳۹۵)

Image result for ‫روزنامه  شریعتی و انقلاب  آقاجری و حاتم قادری‬‎

نشست شریعتی و انقلاب اسلامی

با حضور حاتم قادری و هاشم آغاجری

 به همت انجمن اندیشه و قلم

روزنامه اعتماد

تاریخ خبر: ۱۳۹۵ پنج شنبه ۱۴ بهمن

عظيم محمودآبادي عاطفه شمس

 

«شريعتي و انقلاب اسلامي»موضوع نشستي بود كه در ساعات پاياني روز گذشته با سخنراني حاتم قادري و هاشم آقاجري برگزار شد؛ نشستي كه در آن طبق معمول دو نوبت گذشته قادري به نقد و آقاجري به دفاع از شريعتي پرداخت. آقاجري مدعي برخي  انحراف ها در انقلاب شد و قادري جواب داد كه انقلاب منحرف نشده بلكه ممكن است گفته شود از شعارهاي شريعتي منحرف شده است.

(بیشتر…)


هم انديشي انسان، جامعه و تاريخ در نگاه شريعتي در پژوهشگاه علوم انسای و مطالعات فرهنگی( روزنامه اعتماد ۱۳۹۷/۱۱/۷)pdf

photo_2017-01-29_12-52-12

 

هم انديشي انسان، جامعه و تاريخ در نگاه شريعتي

 

با سخنراني احسان شريعتي، محمد امين قانعي راد، بيژن عبدالكريمي، جواد ميري و حسن محدثي

نويسنده: محسن آزموده

علي شريعتي اين بار در پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي: حدود سه هفته بعد از آنكه جواد طباطبايي در نشست رونمايي از كتاب فيلسوف سياست براي چندمين بار به او تاخت و او را در كنار جلال آل احمد مورد هجمه قرار داد. صندلي هاي پر شده سالن حكمت پژوهشگاه در يك روز سرد زمستاني با مخاطبيني از سنيني متفاوت اما نشان مي دهد كه شريعتي همچنان پر طرف دار است و هنوز خوانندگاني پر و پا قرص دارد كه از انديشه ها و آثار او دفاع مي كنند. هم انديشي انسان، جامعه و تاريخ در نگاه شريعتي ديروز در سالن حكمت پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي به همت مديريت همكاري هاي بين المللي اين پژوهشگاه با همكاري انجمن جامعه شناسي ايران برگزار شد. در اين هم انديشي شماري از استادان علوم اجتماعي و علوم انساني همچون احسان شريعتي، سيد محمد امين قانعي راد، بيژن عبدالكريمي، سيد جواد ميري، حسن محدثي، رحيم محمدي و آيدين ابراهيمي سخنراني كردند كه گزارشي از آن از نظر مي گذرد:

(بیشتر…)


دشمنان ضدونقیض شریعتی؛ گزارش میزگرد بنیاد باران ( روزنامه شرق)۱۳۹۵

دشمنان ضدونقیض شریعتی

شرق

روزنامه شرق

 کد خبر: 95783

 تاریخ خبر: ۱۳۹۵ يکشنبه ۳۰ خرداد

(بیشتر…)


ایران همین جا است که ایستاده‌ایم (نقد دکتر محدثی و دکتر میری؛ پیرامون اظهار نظرات دکتر طباطبایی در باره شریعتی و آل‌احمد) ۱۳۹۵

ایران همین جا است که ایستاده‌ایم

(نقد دکتر محدثی و دکتر میری؛ پیرامون اظهارنظرات دکتر طبا طبایی در باره شریعتی و آل‌احمد)

 

«…همه چیز با شریعتی و آل‌احمد شروع شد. خالی‌کردن زیر پای ما از فهم سنت، حتی در شکل سنتی خودش. ما در هوا ماندیم و زیر پای دانشگاه و نظام علمی کشور به کل خالی شده بود. نظام سنتی ما زیربناش از بین رفته است. »

 نشست «ایران همین جا است که ایستاده‌ایم» در خانه اندیشمندان علوم انسانی در چهارشنبه شانزدهم دی ماه برگزار شد. در این نشست که آقایان رضا داوری اردکانی ، عباس آخوندی (وزیر مسکن، راه و شهرسازی)،  محمود فیرحی و موسی غنی‌نژاد ،حکمت‌الله ملاصالحی حضور داشتند، دکتر سیدجواد طباطبایی ضمن توضیح و تعریف سابقه حضور خود در دانشگاه اظهاراتی درباره شریعتی و آل احمد و نسبت این دو با سنت و دانشگاه  ابراز نمود که نقدهایی را از سوی دانشگاهیان به همراه داشت. در این جا اظهارات دکتر طباطبایی و نیز نقد منتقدینی چون دکتر محدثی (استاد جامعه شناسی دانشگاه آزاد) و دکتر سیدجواد میری (عضو هیات علمی پژوهشکده علوم انسانی) ارایه خواهد شد.
۱۶ دی ۱۳۹۵

(بیشتر…)


کدام شریعتی؟ ؛ سید جواد میری (روزنامه فرهیختگان) ۱۳۹۵

%d9%85%db%8c%d8%b1%db%8c

کدام شریعتی؟

 به مناسبت دوم آذر سالروز تولد علی شریعتی
نویسنده : سید‌جواد میری استاد دانشگاه

(بیشتر…)


گزارش نقد و بررسی کتاب “شریعتی و هایدگر” اثر دکتر میری ( خبرگزاری فارس) ۱۳۹۵

 خبرگزاری فارس: احسان شریعتی: شریعتی و فردید همسو نیستند/ مصباحیان: فهم رابطه شریعتی و هایدگر بی‌اهمیت است

احسان شریعتی: شریعتی و فردید همسو نیستند/ مصباحیان: فهم رابطه شریعتی و هایدگر بی‌اهمیت است

استاد فلسفه دانشگاه تهران درباره عنوان کتاب «شریعتی و هایدگر» گفت: فهم رابطه شریعتی و هایدگر چه اهمیتی دارد؟ من هر چه فکر می‌کنم اهمیتی در این بحث پیدا نمی‌کنم؛ حتی شریعتی را به هستی‌شناسی گادامر نزدیک‌تر می‌دانم تا هایدگر!

 

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، میزگرد نقد کتاب «شریعتی و هایدگر» اثر سید جواد میری و عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با حضور نویسنده کتاب، احسان شریعتی، استاد دانشگاه و فرزند دکتر علی شریعتی و حسین مصباحیان، استادیار گروه فلسفه دانشگاه تهران در بنیاد شریعتی برگزار شد.

(بیشتر…)


شریعتی بدون روتوش : مجله نسیم بیداری ( تیر ماه ۱۳۹۵ شماره ۷۰) ناقص

photo_2016-07-05_15-32-31

شریعتی بدون روتوش

(روایتی متفاوت از زندگی و زمانه دکتر علی شریعتی)

شماره ۷۰ سال تیرماه ۱۳۹۵
در این شماره نسیم بیداری به مناسبت سالگرد شهادت دکتر شریعتی پرونده‌ای با نام «شریعتی بدون روتوش» به چاپ رسانده است . شامل سه بخش : بخش اول، مصاحبه‌های منتشر نشده‌ای از خاطرات بستگان پوران شریعت رضوی، افسانه شریعتی مزینانی، روح‌الله حسنی، عبدالله حسنی، غلامرضا منصوری،رضا شریعتی) و دوستان ( مهدی حکیمی، قربانعلی مجاوری، پوراندخت مظفری، جواد رحیمیان، دکتر سرجمعی، دکتر دلاسایی،پرویز خرسند، محسن محسنیان) دکتر شریعتی در مشهد که توسط خانواده شریعتی در اختیار نسیم بیداری قرار گرفت. بخش دوم، خاطرات مشترک تعدادی از شخصیت‌ها با شریعتی . بخش سوم، خاطرات خودنوشت ( اتوبیوگرافیک) شریعتی به قلم خودش که از آثار وی استخراج شده‌است .
ناقص


گزینش سخنان آقاجری درباره شریعتی در یک فنجان اسپرسو (اندیشه پویا شماره ۳۷) ۱۳۹۵

%d8%a7%d8%b3%d9%be%d8%b1%d8%b3%d9%88

گزینش سخنان آقاجری درباره شریعتی در یک فنجان اسپرسو

در شماره ۳۷ اندیشه پویا در صفحه یک فنجان اسپرسو مریم شبانی گفتگویی دارد با آقاجری با عنوان « در برابر فرزندانم از شما لیبرال ترم» بخشی از این مصاحبه به شریعتی اختصاص دارد که در این صفحه گزیده‌ای از مصاحبه منعکس شده است.

(بیشتر…)


میزگرد با حضور علی رضا مولائی و سید جواد میری؛ موضوع «اهمیت نقد شریعتی در روزگار معاصر»/۲وپایانی ( خبرگزاری فارس۹۵/۶/۲۳)

خبرگزاری فارس: تفکر شریعتی را بدون تعلق یا تنفر بررسی کنیم/ با شنیدن نقد سروش بر شریعتی گریستم/ شریعتی نماینده اسلام‌گرایی سوسیالیستی بود

 

«اهمیت نقد شریعتی در روزگار معاصر»/۲وپایانی

میزگرد با حضور علی رضا مولائی و سید جواد میری جلسه دوم .

شریعتی «اسلامیزم» را مقابل سوسیالیسم و کاپیتالیسم مفهوم‌پردازی کرد/ شریعتی فرصت اندیشیدن به جامعه پسا انقلابی را نداشت. (بیشتر…)