[]


شریعتی و داعش؛ شریعتی و آزادی؛ (بهمن ۱۳۹۵)

 محسن زال

شریعتی و داعش؛ شریعتی و آزادی

محسن زال

منبع: مجازی

تاریخ: ۲۳ بهمن ۱۳۹۵

 به بهانه سخنان اخیر حاتم قادری

“خدایا این کلام مقدس را که به روسو الهام کرده ای، هرگز از یاد من مبر که: من دشمن تو و عقاید توهستم،اما حاضرم جانم را برای آزادی تو و عقاید تو فدا کنم”(شریعتی؛ نیایش/ص8/م آ.8)

نقد حاتم قادری به شریعتی محور های متفاوتی دارد که بررسیدن همه آنها مثنوی ای هفتاد من می شود.البته شریعتی شناسان در باب آن زیاد نوشته اند. اما چونان که گویی سنت روشنفکری ایران است، از طرفی مرغ یک پا دارد و از سویی حریفان رغبتی به خواندن آثار یکدیگر نشان نمی دهند؛از این رو نگارنده بر این است که این نوشته نیز مخاطبی جز حاتم قادری دارد، مخاطب خواننده منصفی است که در پی حقیقتی فراتر از نام هاست.

(بیشتر…)


در حاشیه سنگ قبرهای سه شهید دانشگاه ( آذر ۱۳۹۵)

%db%b6

(دهه ۱۳۹۰)

photo_2016-12-07_11-13-49

قبل از انقلاب


002

روزهای اول انقلاب(۱۳۵۸)

 

بی‌ذوقی سیاست

اندر معایب سنگ قبرهای متحدالشکل

سوسن شریعتی

منبع: روزنامه اعتماد

تاریخ: ۱۶آذر ۱۳۹۵

 « …گورستان ها به تعبیر مورخ فرانسوی، نورا، “اماکن حافظه” هستند؛” رفرانس‌های اساسیِ تاریخ ِفرهنگی یک قوم .«مکان حافظه می تواند یک بنا باشد، یک شخص مهم، یک موزه، آرشیوها، یک سمبول یا یک نهاد…» فراخواندن، به ثبت رساندن و به رسمیت شناختن این اماکن حافظه تکیه گاهی ضروری برای وجدان تاریخی جامعه است تا با آینده مواجهه ای بی ترس داشته باشد. به گفته نورا، تنوع اماکن تنوع و تکثر حافظه ها را نمایندگی می کند؛ تنوع و تکثری که در عین حال ضامن تمامیت یک اجتماع است. از همین رو فراموشی، دفرماسیون و یکسان سازی این اماکن حافظه که غالباً به نام ایجاد وحدت ملی از سوی قدرت ها انجام می گیرد نه تنها ریشه کن شدن تاریخی امر اجتماعی را موجب می شود بلکه با نادیده گرفتن و به رسمیت نشناختن این تنوع، عملاً حافظه ها را به رقبای پنهان و خاموش یکدیگر بدل می سازد و تمامیت مطلوب را بدل به تکه پاره های رقیب ساخته و میدان را کارزار حافظه ها می کند. در برابر فراموشی، دفرماسیون و یکسان سازی ، تنها راه به ثبت رساندن تعدد واقعیت ها و نشان دادن تنوع حافظه ها، به عبارتی چند صدایی بودن دیروز است.»

 

(بیشتر…)


نشست شریعتی و انقلاب اسلامی ( اسفند ۱۳۹۵)

Image result for ‫روزنامه  شریعتی و انقلاب  آقاجری و حاتم قادری‬‎

نشست شریعتی و انقلاب اسلامی

با حضور حاتم قادری و هاشم آغاجری

منبع: روزنامه اعتماد

تاریخ : ۱۴ بهمن ۱۳۹۵ 

به همت انجمن اندیشه و قلم

عظيم محمودآبادي عاطفه شمس

«شريعتي و انقلاب اسلامي»موضوع نشستي بود كه در ساعات پاياني روز گذشته با سخنراني حاتم قادري و هاشم آقاجري برگزار شد؛ نشستي كه در آن طبق معمول دو نوبت گذشته قادري به نقد و آقاجري به دفاع از شريعتي پرداخت. آقاجري مدعي برخي  انحراف ها در انقلاب شد و قادري جواب داد كه انقلاب منحرف نشده بلكه ممكن است گفته شود از شعارهاي شريعتي منحرف شده است.

(بیشتر…)


هم انديشي انسان، جامعه و تاريخ در نگاه شريعتي (بهمن ۱۳۹۵)

photo_2017-01-29_12-52-12

هم انديشي انسان، جامعه و تاريخ در نگاه شريعتي

درپژوهشگاه علوم انسای و مطالعات فرهنگی

 احسان شريعتي، محمد امين قانعي راد، بيژن عبدالكريمي، جواد ميري و حسن محدثي

منبع: روزنامه اعتماد

تاریخ:۷ بهمن۱۳۹۵

روزنامه اعتماد  pdf

نويسنده: محسن آزموده

علي شريعتي اين بار در پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي: حدود سه هفته بعد از آنكه جواد طباطبايي در نشست رونمايي از كتاب فيلسوف سياست براي چندمين بار به او تاخت و او را در كنار جلال آل احمد مورد هجمه قرار داد. صندلي هاي پر شده سالن حكمت پژوهشگاه در يك روز سرد زمستاني با مخاطبيني از سنيني متفاوت اما نشان مي دهد كه شريعتي همچنان پر طرف دار است و هنوز خوانندگاني پر و پا قرص دارد كه از انديشه ها و آثار او دفاع مي كنند. هم انديشي انسان، جامعه و تاريخ در نگاه شريعتي ديروز در سالن حكمت پژوهشگاه علوم انساني و مطالعات فرهنگي به همت مديريت همكاري هاي بين المللي اين پژوهشگاه با همكاري انجمن جامعه شناسي ايران برگزار شد. در اين هم انديشي شماري از استادان علوم اجتماعي و علوم انساني همچون احسان شريعتي، سيد محمد امين قانعي راد، بيژن عبدالكريمي، سيد جواد ميري، حسن محدثي، رحيم محمدي و آيدين ابراهيمي سخنراني كردند كه گزارشي از آن از نظر مي گذرد:

(بیشتر…)


دشمنان ضدونقیض شریعتی(خرداد ۱۳۹۵)

شرق

دشمنان ضدونقیض شریعتی

حاتم قادری، مسعود پدرام، هاشم آقاجری

منبع: روزنامه شرق

 تاریخ خبر:۳۰ خرداد ۱۳۹۵

 
علی ایوبی

 در گرمای تابستانی آخرین روزهای بهار و در میانه ماه رمضان، بنیاد باران به مناسبت سالگرد درگذشت دکتر علی شریعتی مراسمی با عنوان «شریعتی و دوران ما» برگزار کرد.
در این مراسم که شخصیت‌هایی مانند محسن آرمین و ابوالفضل بازرگان حضور داشتند، تمام صندلی‌های سالن تا قبل از شروع جلسه پر شده بود و عده‌ای نیز در گرما در حیاط نشسته بودند. رئیس دولت اصلاحات نیز در پیامی یاد دکتر شریعتی را گرامی داشت. بعد از این پیام کلیپی از سخنرانی معروف دکتر شریعتی با عنوان «آری، اینچنین بود برادر» پخش شد.

(بیشتر…)


ایران همین جا است که ایستاده‌ایم (دی ۱۳۹۵)

3(13)

ایران همین جا است که ایستاده‌ایم

نقد دکتر محدثی و دکتر میری؛ پیرامون اظهارنظرات دکتر طبا طبایی در باره شریعتی و آل‌احمد

محدثی گیلوایی و سیدجواد میری

 تاریخ: ۱۶دی ۱۳۹۵

 منبع:  تلگرام  سایت فرهنگی صدانت  ۱۸ دی۱۳۹۵

«…همه چیز با شریعتی و آل‌احمد شروع شد. خالی‌کردن زیر پای ما از فهم سنت، حتی در شکل سنتی خودش. ما در هوا ماندیم و زیر پای دانشگاه و نظام علمی کشور به کل خالی شده بود. نظام سنتی ما زیربناش از بین رفته است. »

 نشست «ایران همین جا است که ایستاده‌ایم» در خانه اندیشمندان علوم انسانی در چهارشنبه شانزدهم دی ماه برگزار شد. در این نشست که آقایان رضا داوری اردکانی ، عباس آخوندی (وزیر مسکن، راه و شهرسازی)،  محمود فیرحی و موسی غنی‌نژاد ،حکمت‌الله ملاصالحی حضور داشتند، دکتر سیدجواد طباطبایی ضمن توضیح و تعریف سابقه حضور خود در دانشگاه اظهاراتی درباره شریعتی و آل احمد و نسبت این دو با سنت و دانشگاه  ابراز نمود که نقدهایی را از سوی دانشگاهیان به همراه داشت. در این جا اظهارات دکتر طباطبایی و نیز نقد منتقدینی چون دکتر محدثی (استاد جامعه شناسی دانشگاه آزاد) و دکتر سیدجواد میری (عضو هیات علمی پژوهشکده علوم انسانی) ارایه خواهد شد.

(بیشتر…)


شریعتی و نقد حاتم قادری در بنیاد باران (تیر ۱۳۹۵)

سید جواد میری

شریعتی و نقد حاتم قادری در بنیاد باران

دکتر سیدجواد میری

منبع: مجازی

تاریخ:تیر ماه ۱۳۹۵

«… نکته اینجاست که بسیاری از مشکلات، معضلات و پیچیدگی‌های جامعه امروزی ایران را بسیاری از اندیشمندان و دانشگاهیان به شریعتی نسبت می‌دهند. بعد وقتی به این کارها رجوع می‌کنید، چون این‌ افراد از اهالی علم و آکادمیک هستند، باید کتابی نوشته باشند و نقد شریعتی را به صورت سیستماتیک و نظام‌مند انجام داده باشند و بر اساس آن نگاه و آن رویکرد به این نتیجه رسیده باشند که بله مثلاً امروزه واپسگرایی در جامعه ایران وجود دارد و اگر رادیکالیزم، بنیادگرایی، مبارزه با نظام سرمایه‌داری یا پسرفت در جامعه ایران وجود دارد یا بسیاری از مشکلات دیگر، ربط وثیقی به گفتمان شریعتی دارد. باید بتوانند این ادعاها را به صورت علمی و مستدل نشان دهند، اما حقیقت امر این است که بسیاری از دوستان مثلاً آقای قادری و حتی کسانی نظیر دکتر آشتیانی و دیگرانی که به نقد شریعتی می‌پردازند، به صورت مستدل و نظام‌مند به آثار شریعتی ارجاع نمی‌دهند.»

(بیشتر…)


به مناسبت دوم آذر سال‌روز تولد علی شریعتی (آذر ۱۳۹۵)

%d9%85%db%8c%d8%b1%db%8c

کدام شریعتی؟

  سید‌جواد میری استاد دانشگاه
منبع: روزنامه فرهیختگان
تاریخ: آذر ۱۳۹۵

درباره اینکه چرا علی شریعتی همچنان در جامعه امروز ایرانی مطرح است، بحث‌های زیادی مطرح است. با اینکه چهار دهه از درگذشت او می‌گذرد، همچنان علی شریعتی حضور بسیار پر‌رنگی در جامعه روشنفکری ما دارد و موضع‌گیری‌های زیادی له یا علیه او انجام می‌شود. برخی معتقدند

(بیشتر…)


گزارش نقد و بررسی کتاب “شریعتی و هایدگر” (۱۳۹۵)

 خبرگزاری فارس: احسان شریعتی: شریعتی و فردید همسو نیستند/ مصباحیان: فهم رابطه شریعتی و هایدگر بی‌اهمیت است

شریعتی و هایدگر

احسان شریعتی،حسین مصباحیان،سیدجواد میری

منبع: خبرگذاری فارس

تاریخ:۱۳۹۵

 

به گزارش خبرنگار آیین و اندیشه خبرگزاری فارس، میزگرد نقد کتاب «شریعتی و هایدگر» اثر سید جواد میری و عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با حضور نویسنده کتاب، احسان شریعتی، استاد دانشگاه و فرزند دکتر علی شریعتی و حسین مصباحیان، استادیار گروه فلسفه دانشگاه تهران در بنیاد شریعتی برگزار شد.

(بیشتر…)


شریعتی بدون روتوش : مجله نسیم بیداری ( تیر ماه ۱۳۹۵ شماره ۷۰) ناقص

photo_2016-07-05_15-32-31

شریعتی بدون روتوش

(روایتی متفاوت از زندگی و زمانه دکتر علی شریعتی)

منبع: نسیم بیداری ، شماره ۷۰

تاریخ:  تیرماه ۱۳۹۵
در این شماره نسیم بیداری به مناسبت سالگرد شهادت دکتر شریعتی پرونده‌ای با نام «شریعتی بدون روتوش» به چاپ رسانده است . شامل سه بخش : بخش اول، مصاحبه‌های منتشر نشده‌ای از خاطرات بستگان پوران شریعت رضوی، افسانه شریعتی مزینانی، روح‌الله حسنی، عبدالله حسنی، غلامرضا منصوری،رضا شریعتی) و دوستان ( مهدی حکیمی، قربانعلی مجاوری، پوراندخت مظفری، جواد رحیمیان، دکتر سرجمعی، دکتر دلاسایی،پرویز خرسند، محسن محسنیان) دکتر شریعتی در مشهد که توسط خانواده شریعتی در اختیار نسیم بیداری قرار گرفت. بخش دوم، خاطرات مشترک تعدادی از شخصیت‌ها با شریعتی . بخش سوم، خاطرات خودنوشت ( اتوبیوگرافیک) شریعتی به قلم خودش که از آثار وی استخراج شده‌است .
ناقص