[]


تعهد سیاسی روشنفکر(دفتر بنیاد )خرداد 1392

817-small-thuتعهد سیاسی روشنفکر

تعدادی از اساتید و پژوهشگران در حوزه‌ی علوم انسانی، 12 خردادماه 1392، در دفتر بنیاد فرهنگی شریعتی گرد آمدند و در سی‌وششمین سالگرد درگذشت علی شریعتی در مورد «الگوی تعهد سیاسی روشنفکر نزد شریعتی» بحث و تبادل نظر کردند. حمیدرضا جلائی‌پور، هادی خانیکی، محمدامین قانعی‌راد، محمدجواد غلامرضاکاشی، عمادالدین باقی، عباس منوچهری از مهمانان بنیاد بودند که در این میزگرد به سخنرانی پرداختند. (بیشتر…)


هشتادمین زادروز دکتر شریعتی( بنیاد- آذر ۱۳۹۲)

IMG_2557

شریعتی عاشق و شریعت عاشقی

به مناسبت هشتادمین سالگرد تولد شریعتی، بنیاد فرهنگی دکتر شریعتی نشستی تحت عنوان «شریعتی عاشق و شریعت عاشقی» با حضور استاد ملکیان برگزار کرد.
در آغاز، سوسن شریعتی از سوی بنیاد از حضار و استاد ملکیان برای شرکت در مراسم تشکر کرد و دلایل برگزاری مجلسی با محوریت «کویریات» شریعتی را شرح داد. وی با استناد به سخن شریعتی در تفکیک آثارش به سه حوزه‌ی «اجتماعیات، اسلامیات و کویریات»، توضیح داد که طی این سی و چند سال اخیر این دسته از آثار مهجور مانده است. در سالهای پنچاه و شصت به آنها بی توجهی نشان داده شده و امروزه نیز که پرتیراژ شده باز هم به یک سری متون ادبی و احساساتی تقلیل داده شده است. موضوع این است که تا کجا این سه ساحت در نگاه شریعتی رقیب یکدیگر و تا کجا در پیوند با یکدیگر تعریف می شوند. استاد ملکیان سخنران اصلی این نشست با ذکر این نکته که برای او کویریات شریعتی از دو بخش دیگر آثار او اهمیت و اعتبار بیشتری دارند و با تکیه بر نوشته‌های کویری او و مشخصاٌ دو داستان «در باغ ابسرواتوار» و «تفسیر سمفونی استقبال در اورلی» به شرح و تفسیر مفهوم عشق و دوست داشتن از خلال آثار شریعتی پرداخت.

 

(بیشتر…)


الگوی تعهد سیاسی روشنفکر نزد شریعتی ( سی و ششمین سالگرد شهادت دکتر شریعتی در بنیاد) خرداد 1392

824-small-thu

الگوی تعهد سیاسی روشنفکر نزد شریعتی

روشنفکر در مقام وجدان مستقل و منتقد جامعه – احسان شریعتی
انسداد گفت‌وگویی میان حوزه‌های سیاسی و روشنفکری و دانشگاهی – هادی خانیکی
روشنفکری و آداب حوزه‌ها – حمیدرضا جلائی‌پور
ضرورت تفکیک ساحت‌ها – عمادالدین باقی
روشنفکر، مدافع امر اجتماعی – محمدامین قانعی‌راد
عمل روشنفکر: «کنش گفتاری» – عباس منوچهری
روشنفکر منجی و روشنفکر درمانگر – محمدجواد غلامرضاکاشی

(پس از انقلاب سنت بر این بوده است که هر ساله به‌مناسبت هجرت و شهادت معلم شریعتی (26 اردیبهشت و 29 خرداد) مراسم‌ بزرگداشت یا جلسه‌ی نقد و بررسی برگزار می‌شد. اما روند در چهار سال گذشته تغییر کرد. سال اول اجازه ندادند و بعد ما تقاضا نکردیم و در بنیاد شریعتی نشست محدودی گذاشتیم. امسال نیز تصمیم گرفتیم مراسم را زودتر از موقع آغاز کنیم؛ و از آنجا که ممکن است این بحث به اتمام نرسد آن را طی سلسله جلساتی ادامه ‌دهیم.) (بیشتر…)