[]


«عرفان مومنانه یا عرفان عاشقانه؟»؛ امیر رضایی(سایت بنیاد فرهنگی شریعتی- 10 دی 1394)

amir-rezayi-495x370

عرفان مومنانه یا عرفان عاشقانه ؟

 عرفان نبی یا عرفان صوفی ؟

امیر رضایی

منبع: سایت بنیاد فرهنگی شریعتی

تاریخ:: ۱۰ دی ۱۳۹۴

عرفان مومنانه یا عرفان عاشقانه ؛ شرح و تحلیلی است از دو نوع عرفان شکل گرفته در جریان تاریخ ، یکی عرفان مومنانه همچون نبی و دیگری عرفان عاشقانه یا صوفی وار … (بیشتر…)


«نشست شریعتی و امروز»؛ احسان شریعتی ( روزنامه شرق – ۱۰آبان ۱۳۹۴)

12274597_901838453227545_8421357613973235783_n

سوءتفاهمی بزرگ در مورد شريعتي.

احسان شریعتی

منبع: روزنامه شرق

تاریخ؛ ۱۰ آبان ۱۳۹۴

روز شنبه ٣٠ آبان، نشست «شریعتی و امروز» به مناسبت تولد دکتر شریعتی، از سوی انجمن علمی علوم سیاسی دانشگاه خوارزمی در سالن غدیر دانشکده علوم انسانی برگزار شد. در این نشست، دکتر قدیر صدری، استاد اندیشه سیاسی و احسان شریعتی، فیلسوف سیاسی معاصر و فرزند دکتر شریعتی، سخنرانی کردند.

(بیشتر…)


خانه‌موزه دکتر شریعتی و مسکویچ (مجله ماشین – مهر ۱۳۹۴)

مسکوویچ

خانه‌موزه دکتر شریعتی و مسکویچ

منبع: مجله ماشین

تاریخ: مهر ۱۳۹۴

مسکویچ اولین و آخرین ماشین شخصی دکتر شریعتی

«….مسکویچ در مشهد توسط آموزش و پرورش به معلمین با قیمت بسیار نازل و اقساط واگذار شد. شریعتی نیز در سال ۱۳۴۵ از این فرصت برای خریداری مسکویچ استفاده کرد . ورود این مدل ماشین محدود به همان سال ۱۳۴۳ ماند و از همین رو به دلیل تعداد اندکش در سطح شهر مورد توجه قرار می‌گرفت….. » (بیشتر…)


«عرفان؛ میراث صفویه»؛ سید جواد میری(خبرگزاری یول‌پرس- ۱۸ اسفند ۱۳۹۴ )

دکتر سید جواد میری

عرفان؛ میراث صفویه

سید جواد میری

منبع:‌خبرگزاری یول‌پرس

تاریخ: ۱۸ اسفند ۱۳۹۴


آیا وقتی که دکتر شریعتی ترکیب شیعه صفوی را ابداع کرد، مقصودش این بود که در عالم واقع ما شیعه‌ای صفوی داریم  که جوهریتی خاص در جامعه دارد و در مقابل جوهر متفاوتی داریم که شیعه علوی است؟ و آیا شریعتی نگاه جوهری داشته است؟ اگر قبول کنیم شریعتی تاریخ و جامعه‌‍شناسی خوانده بود و نگاه تحلیلی و جامعه شناختی به تاریخ داشت و بر اساس نگاه جامعه‌شناختی او از دو واقعیت عینی صحبت نمی‌کرد و در واقع مراد وی دو الگو در فهم پدیده‌های تاریخی بود. (بیشتر…)


«سه خاطره در پرونده شکست شاهانه»؛ اسفندیاری، هاشمی طبا، غلامرضا امامی ( مجله اندیشه پویا – بهمن ۱۳۹۴)

 

سه خاطره از شریعتی

اسفندیاری، هاشمی طبا، غلامرضا امامی

منبع: مجله اندیشه پویا

تاریخ: بهمن ۱۳۹۴

در پرونده «شکست شاه» در مجله اندیشه پویا شماره ۳۲ ، سه خاطره از دکتر شریعتی ذکر شده است.مطالب این پرونده که به شکل پی‌دی‌اف ارائه خواهد شد (بیشتر…)


«شریعتی در آماج بنیاد‌‌‌گرایان»؛ سوسن شریعتی ( بهار – ۳۰ آذر ۱۳۹۴)

 

photo_2015-12-22_14-54-03

شریعتی در آماج بنیاد‌‌‌گرایان

سوسن شریعتی

منبع: روزنامه بهار

تاریخ: ۳۰ آذر ۱۳۹۴

 در گفتگو با کبوتر ارشد‌‌‌ی / مهد‌‌‌ی وزیر‌بانی:

تفکر روشنفکری ایران د‌‌‌ر شرایطی همواره به استحاله د‌‌‌کتر علی شریعتی می‌پرد‌‌‌ازد‌‌‌ که تناقض‌های بسیاری د‌‌‌ر طول این سالیان د‌‌‌ر میان این نقد‌‌‌ و نظرات از پیش تعیین‌شد‌‌‌ه د‌‌‌ید‌‌‌ه می‌شود‌‌‌؛ از نقد‌‌‌ د‌‌‌کتر علی شریعتی د‌‌‌ر مجله فرد‌‌‌وسی گرفته د‌‌‌ر حد‌‌‌ود‌‌‌ تاریخی‌ای که جلال آل احمد‌‌‌ کتاب غربزد‌‌‌گی را می‌نویسد‌‌‌ و شریعتی با پروژه بازگشت به خویش متفاوتش این جریان و جریانی که حکومت پهلوی قصد‌‌‌ مصاد‌‌‌ره به مطلوب کرد‌‌‌نش را د‌‌‌اشت زیر تیغ نقد‌‌‌ می‌برد‌‌‌؛ اما به‌راستی چرا د‌‌‌کتر علی شریعتی تا به‌این حد‌‌‌ تنهاست.

(بیشتر…)


«شهادت برای زندگی»؛ احسان شریعتی ( سایت بنیاد فرهنگی شریعتی – آذر ماه ۱۳۹۴) + ویدئو

شهادت برای زندگی

احسان شریعتی

منبع: سایت بنیاد فرهنگی شریعتی

تاریخ: آذر ماه ۱۳۹۴

 فیلم آپارات

مصاحبه کننده:ابوطالب آدینه وند

آذرماه 94 در بنیاد فرهنگی دکتر شریعتی

«…تفاسیری که در گذشته شده است رادیکالیستی ،قهرآمیز و مسلحانه بوده و در دوره جدید هم که دوره ی مسالمت واصلاحگری هست می خواهند به شکل انطباقی با این دو خط مشی رفرمیستی(اصلاحی) و روولیونستی(انقلابی) بیایند حرکت امام حسین را بسنجند و تطبیق دهند در حالی که این حرکت خودویژه ای است که می بایست در راستای حرکت انبیا فهمیده شود که اصلا انبیا برای چه می آمده اند؟هدف بعثت و دین چه بوده است؟…»

(بیشتر…)


سمینار «شریعتی و آینده علوم انسانی» ( روزنامه شرق – ۲۴ آذر ۱۳۹۴)

شرق

سمینار شریعتی و آینده علوم انسانی

منبع: روزنامه شرق

تاریخ:  ۲۴ آذرماه ۱۳۹۴

گفتگو با

احسان شریعتی:«…. نقد و سنجش علمی میراث شریعتی به ارتقای کیفیت، رفع ابهامات و حل مشکلات این مسیر یاری می رساند. هم از این رو، انتظار ما از برگزاری چنین سمینارهایی، با ارائه تصویری از موقعیت کنونی و آینده علوم انسانی در ایران و جهان، نقد-و-بررسی همه جانبه ابعاد نظری و پیامدهای عملی میراث شریعتی و ادای سهم او نسبت به صیرورت آتی این علوم، به ویژه در حوزه فرهنگی و تمدنی ما است….»

و سارا شریعتی :«…شریعتی به عنوان نظریه پرداز اجتماعی، جامعه شناس، روشنفکر و کنشگر شناخته می شود. این شریعتی برخلاف نسل بعدی روشنفکران دینی، نه علوم و معرفت شناسی دینی و نه دین عالمانه، بلکه واقعیت دین موجود را موضوع مطالعه خود قرار می دهد، دین زنده، زیسته، دینی که عامه مردم باور دارند و از آن تبعیت می کنند. …»

(بیشتر…)


سمینار شریعتی و آینده علوم انسانی« روشنفـكر متعهد و محنت تفــكر » ( روزنامه اعتماد- ۴آذر ۱۳۹۴)

شریعتی و اینده علوم انسانی

 روشنفـكر متعهد و محنت تفــكر

منبع: روزنامه اعتماد

تاریخ: ۴ آذر ۱۳۹۴

محسن آزموده- عاطفه شمس

درآمد: بحث علوم انساني در جامعه ما اين روزها داغ است، اخبار ضد و نقيض درباره تحولات اساسي از سوي سياستگذاران درباره رشته هاي موسوم به علوم انساني به گوش مي رسد، گاهي از تعطيل آنها در مدارس بحث مي شود و زماني به تغييرات جدي در سرفصل ها اشاره مي شود. اين بحث و جدل ها البته مختص به جامعه ما نيست، به يك معنا مي توان علوم انساني را دانش هايي همواره در بحران و زيسته در شرايط بحراني تلقي كرد.

(بیشتر…)


«شریعتی روشنفکر خائن یا آزاد اندیش»؛ بی‌نام ( ایلنا- ۳ آبان ۱۳۹۴)

7

شریعتی؛ روشنفکری خائن یا آزاداندیش

منبع: خبرگزاری ایلنا

تاریخ:۳ آبان ۱۳۹۴

اخبار فرهنگی  –  شریعتی شناخت مذهب و مکتب، درک دقیق زمان جامعه، گرفتن ایدئولوژی از مکتب تشیع، بازگشت به خویشتن و بازیافتن شخصیت خویش، خودآگاهی دادن به متن جامعه، بازگشت به مذهب، وحدت کلمه و دیگر امور را از مهم‌ترین وظایف روشنفکری می‌داند.

(بیشتر…)