[]


هفدهمین سالگرد شهادت شریعتی ( ۱۳۷۳)

هفدهمین سالگرد شهادت شریعتی ( ۱۳۷۳)

با أغاز دهه هفتاد و گشايش نسبي فضاي فرهنگي ، دانشگاههاي سراسر كشور از كانون هاي اصلي اي بودتد كه به يمن ورود  نسل جديد دانشجو شرايط تعاملات فكري و سياسي را مساعدتر ساخته و گفتگو ميان دو نسل را ممكن مي ساخت. شريعتي و افكار او پاي ثابت اين نشست هاي دانشجويي و نسل جديد روشنفكران ديني بود. از چهره هاي  ثابت اين محافل اقايان دكتر سروش، حجه الاسلام يوسفي اشكوري، دكتر هاشم آغاجري، عباس عبدي، و… مي توان نام برد.

(بیشتر…)


هفدهمین سالگرد شهادت شریعتی، (دانشکده فنی دانشکده تهران ۱۳۷۳)

 

سمنیار دو روزه به مناسبت هفدهمین سالگرد شهادت شریعتی

 

انجمن اسلامی دانشکده فنی دانشگاه تهران در روزهای 23 و 25 خرداد هفدهمین سالگرد شهادت شریعتی را با برگزاری سمیناری دو روزه گرامیداشت. سخنرانان این سمینار عبارت بودند از آقایان : محسن آرمین، عبدالکریم شریعتی، مهدی نصیری،عباس عبدی، دکتر سروش و یوسفی اشکوری.


هفدهمین سالگرد شهادت شریعتی، (دانشگاه تهران؛ دانشکده علوم اجتماعی ۱۳۷۳)

 

«نوگرایی دینی چیست؟ » ،«شریعتی و سیاست زدگی»

 

در تاریخ 17 خرداد به مناسبت هفدهمین سالگرد شهادت شریعتی، مراسمی از سوی برخی از دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی برپا شد. در این مراسم شماری از دانشجویان شعر خواندند و مقالاتی قرائت گردید. حجت الاسلام حسن یوسفی اشکوری با عنوان «نوگرایی دینی چیست؟» سخن گفت و در پایان آقای بیژن عبدالکریمی تحت عنوان «شریعتی و سیاست زدگی» سخنرانی کرد. قرار بر این بود که در روز بعد مراسم ادامه یابد و آقای علی رضا قلی سخن بگوید که با مخالفت گروه فشار روبرو شد و سخنرانی انجام نشد.


هفدهمین سالگرد شهادت شریعتی، (دانشگاه فردوسی مشهد ۱۳۷۳)

 

«نسبت آراء شریعتی با فلسفه»

 

انجمن اسلامی دانشگاه فردوسی مشهد، بزرگداشت هفدهمین سالگرد شهادت شریعتی را با استقبال پر شور و فراوان دانشجویان و مردم مشهد برگزار کرد. در این مراسم دکتر سروش با عنوان «نسبت آراء شریعتی با فلسفه» به تفصیل سخن گفت.


هفدهمین مراسم سالگرد شهادت شریعتی ( دانشگاه فردوسی مشهد ۱۳۷۳)

 

«شریعتی و فلسفه»

 

سخنرانی دکتر سروش تحت عنوان «شریعتی و فلسفه»

این سخنرانی در ویژه نامه روزنامه توس ۱۳۷۳به چاپ رسیده است و سپس در مجله ایران فردا به تاریخ تیر ۱۳۷۵ شماره ۲۶ بار دیگر درج شده است.


هفدهمین سالگرد شهادت شریعتی، (دانشکده فنی شیراز ۱۳۷۳)

 

«پروتستانتیزم اسلامی» ، «دین و ایدئولوژی»

 

انجمن های اسلامی دانشگاه شیراز مراسم گسترده ای به مناسبت هفدهمین سالگرد شهادت شریعتی در تاریخ 18 و 19 خرداد در دانشگاه شیراز برگزار کردند. این مراسم که در آمفی تئاتر دانشکده فنی برپا شد، با استقبال پرشور دانشجویان و استادان و برخی از مردم شهر مواجه گشت. دکتر سید مهدی جعفری، استاد ادبیات دانشگاه شیراز، پیرامون شخصیت و نقش دکتر شریعتی در سال های پس از انقلاب سخن گفت. حجت الاسلام یوسفی اشکوری سخنران دیگر این مراسم بود که تحت عنوان «پروتستانتیزم اسلامی» مطالبی بیان کرد.در مراسم صبح روز بعد آقایان دکتر هاشم آغاجری، مدرس دانشگاه تربیت مدرس تهران، در باره «دین و ایدئولوژی» سخنرانی کرد و سپس دکتر سپهری خاطراتی از 45 روز زندانی بودن خود در تهران با شریعتی را بازگو کرد. در جلسه همان روز، آقای دکتر غلامعباس توسلی، استاد دانشگاه تهران و جامعه شناس، پیرامون برخی از آرای شریعتی درباره فلسفه تاریخ پرداخت. ضمنا روز جمعه، 20 خرداد نیز به همین مناسبت حلسه ای در سالن سخنرانی دانشکده پزشکی دانشگاه شیراز برگزار شد که در آن آقایان توسلی، دکتر آغاجری، و یوسفی اشکوری به سوالات دانشجویان پاسخ گفتند.


هفدهمین سالگرد شهادت شریعتی،(دانشگاه زنجان ۱۳۷۳)!

 

هفدهمین سالگرد شهادت شریعتی ( ۱۳۷۳)

 

-به مناسبت هفدهمین سالگرد هجرت شریعتی در تاریخ 27 اردیبهشت ماه 1373 بزرگداشتی از سوی انجمن اسلامی دانشگاه زنجان در آن دانشگاه منعقد شد و آقای عبدالکریم سروش در آن سخن گفت.

-در روز 24 خرداد در نشستی خصوصی، به مناسبت هفدهمین سالگرد شهادت شریعتی آقای یوسفی اشکوری سخنرانی کرد.


هفدهمین سالگرد شهادت شریعتی، ( دانشکده بین المللی قزوین ۱۳۷۳)

 

« آزادی در نگاه شریعتی و مطهری»

 

انجمن اسلامی دانشکاه بین المللی قزوین سمیناری به مناسبت هفدهمین سالگرد شهادت شریعتی با عنوان« آزادی در نگاه شریعتی و مطهری» برگزار کرد. در این سمینار آقایان هاشم آغاجری و حداد عادل در تشریح آراءو دیدگاه های شریعتی و مطهری در باره آزادی سخن گفتند.


هفدهمین سالگرد شهادت شریعتی، (نشست‌های خصوصی ۱۳۷۳)

 

نشست‌های خصوصی

 

مکان نامشخص -در روزهای 27 تا 29 خرداد مراسم بزرگداشت هفدهمین سالگرد شریعتی در نشستی خصوصی برگزار شد. در این جلسه به ترتیب آقایان دکتر حبیب الله پیمان، یوسفی اشکوری و مهندس عزت الله سحابی سخن گفتند.

منزل دكتر بيمان- مراسم بزرگداشت هفدهمین سالگرد شهادت شریعتی در منزل دکتر پیمان نیز در روزهای پایانی خرداد برگزار شد. سخنران این مراسم دکتر پیمان بود.