Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages

مراسم هفدهمین سالگرد شهادت شریعتی (دانشکده فنی دانشکده تهران ـ خرداد ۱۳۷۳)

سروش ۲

شریعتی و تجدید حیات تفکر دینی

(پنجمین سمینار)

انجمن اسلامی دانشکده فنی دانشگاه تهران در روزهای 23 و 25 خرداد هفدهمین سالگرد شهادت شریعتی را با برگزاری سمیناری دو روزه گرامیداشت. سخنرانان این سمینار عبارت بودند از آقایان : محسن آرمین، عبدالکریم شریعتی، مهدی نصیری، عباس عبدی، دکتر سروش و یوسفی اشکوری.

در اینجا می‌توانید متن سخنرانی دکتر سروش (برگرفته از مجله جهان اسلام شماره ۷) را مطالعه نمایید. متاسفانه متن سخنرانی‌‌های دیگر این مراسم در اختیار ما نیست. امیدواریم در آینده بتوانیم آنها راتهیه کنیم.

مراسم هفدهمین سالگرد شهادت شریعتی (دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران ـ خرداد ۱۳۷۳)

نوگرایی دینی چیست؟ شریعتی و سیاست زدگی

 

در تاریخ ۱۷خرداد به مناسبت هفدهمین سالگرد شهادت شریعتی، مراسمی از سوی برخی از دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی برپا شد. در این مراسم شماری از دانشجویان شعر خواندند و مقالاتی قرائت گردید. حجت الاسلام حسن یوسفی اشکوری با عنوان «نوگرایی دینی چیست؟» سخن گفت و در پایان آقای بیژن عبدالکریمی تحت عنوان «شریعتی و سیاست زدگی» سخنرانی کرد. قرار بر این بود که در روز بعد مراسم ادامه یابد و آقای علی رضا قلی سخن بگوید که با مخالفت گروه فشار روبرو شد و سخنرانی انجام نشد.

هفدهمین مراسم سالگرد شهادت شریعتی (دانشگاه فردوسی مشهد ـ خرداد ۱۳۷۳)

photo_2018-02-19_15-23-55

شریعتی و فلسفه

انجمن اسلامی دانشگاه فردوسی مشهد، بزرگداشت هفدهمین سالگرد شهادت شریعتی را با استقبال پر شور و فراوان دانشجویان و مردم مشهد برگزار کرد. در این مراسم دکتر سروش با عنوان «نسبت آراء شریعتی با فلسفه» به تفصیل سخن گفت.متن این سخنرانی در ویژه‌نامه روزنامه توس ۱۳۷۳به چاپ رسیده و سپس در مجله ایران فردا به تاریخ تیر ۱۳۷۵ شماره ۲۶ بار دیگر درج شده است. این مراسم با پرسش و پاسخ ادامه پیدا کرده و در اینجا به نقل از روزنامه توس درج می‌شود.

 

pdfایران فردا: «شریعتی و فلسفه»دکتر عبدالکریم سروش

pdfپرسش و پاسخ

مراسم هفدهمین سالگرد شهادت شریعتی (دانشکده فنی شیراز ـ خرداد ۱۳۷۳)

پروتستانتیزم اسلامی ـ دین و ایدئولوژی

منبع: میعاد با علی (یادواره هجدهمین سالگرد شهادت دکتر شریعتی)

تاریخ: ۱۳۷۴

 

انجمن های اسلامی دانشگاه شیراز مراسم گسترده ای به مناسبت هفدهمین سالگرد شهادت شریعتی در تاریخ ۱۸ و ۱۹ خرداد در دانشگاه شیراز برگزار کردند. این مراسم که در آمفی تئاتر دانشکده فنی برپا شد، با استقبال پرشور دانشجویان و استادان و برخی از مردم شهر مواجه گشت. دکتر سید مهدی جعفری، استاد ادبیات دانشگاه شیراز، پیرامون شخصیت و نقش دکتر شریعتی در سال های پس از انقلاب سخن گفت. حجت الاسلام یوسفی اشکوری سخنران دیگر این مراسم بود که تحت عنوان «پروتستانتیزم اسلامی» مطالبی بیان کرد.در مراسم صبح روز بعد آقایان دکتر هاشم آقاجری، مدرس دانشگاه تربیت مدرس تهران، در باره «دین و ایدئولوژی» سخنرانی کرد و سپس دکتر سپهری خاطراتی از ۴۵ روز زندانی بودن خود در تهران با شریعتی را بازگو کرد. در جلسه همان روز، آقای دکتر غلامعباس توسلی، استاد دانشگاه تهران و جامعه شناس، پیرامون برخی از آرای شریعتی درباره فلسفه تاریخ پرداخت. ضمنا روز جمعه، ۲۰ خرداد نیز به همین مناسبت حلسه ای در سالن سخنرانی دانشکده پزشکی دانشگاه شیراز برگزار شد که در آن آقایان توسلی، دکتر آقاجری، و یوسفی اشکوری به سوالات دانشجویان پاسخ گفتند.

هفدهمین سالگرد شهادت شریعتی (دانشگاه زنجان ـ خرداد ۱۳۷۳)

هفدهمین سالگرد شهادت شریعتی

 

-به مناسبت هفدهمین سالگرد هجرت شریعتی در تاریخ 27 اردیبهشت ماه 1373 بزرگداشتی از سوی انجمن اسلامی دانشگاه زنجان در آن دانشگاه منعقد شد و آقای عبدالکریم سروش در آن سخن گفت.

-در روز 24 خرداد در نشستی خصوصی، به مناسبت هفدهمین سالگرد شهادت شریعتی آقای یوسفی اشکوری سخنرانی کرد.

هفدهمین سالگرد شهادت شریعتی (دانشکده بین المللی قزوین ـ خرداد۱۳۷۳)

 آزادی در نگاه شریعتی و مطهری

 

انجمن اسلامی دانشکاه بین المللی قزوین سمیناری به مناسبت هفدهمین سالگرد شهادت شریعتی با عنوان «آزادی در نگاه شریعتی و مطهری» برگزار کرد. در این سمینار آقایان هاشم آغاجری و حداد عادل در تشریح آراءو دیدگاه های شریعتی و مطهری در باره آزادی سخن گفتند.

هفدهمین سالگرد شهادت شریعتی (نشست‌های خصوصی ـ خرداد ۱۳۷۳)

نشست‌های خصوصی

 

مکان نامشخص -در روزهای 27 تا 29 خرداد مراسم بزرگداشت هفدهمین سالگرد شریعتی در نشستی خصوصی برگزار شد. در این جلسه به ترتیب آقایان دکتر حبیب الله پیمان، یوسفی اشکوری و مهندس عزت الله سحابی سخن گفتند.

منزل دكتر بيمان- مراسم بزرگداشت هفدهمین سالگرد شهادت شریعتی در منزل دکتر پیمان نیز در روزهای پایانی خرداد برگزار شد. سخنران این مراسم دکتر پیمان بود.