[]

آنچه که در این صفحه ملاحظه می‌کنید، مقالاتی است که به مناسبتهای مختلف بر روی صفحه اصلی سایت گذاشته شده‌است.


شریعتی به مثابه دماسنج: با نگاهی به چهل سال مراسم‌های بزرگداشت شریعتی (۲۹ خرداد ۱۳۹۶ )

( در سایت بنیاد مشاهده می‌کنید)

photo_2017-06-19_13-21-23

در سایت بنیاد مشاهده کنید:

شریعتی به مثابه دماسنج

با نگاهی به چهل سال مراسم‌های بزرگداشت شریعتی

( بخش نقد و بررسی ـ مراسم ‌‌ها)

بنياد فرهنگي دكتر شريعتي به مناسبت چهلمين سالگرد شهادت او چهل سال مراسم هايی که به نام و یاد او در سراسر ایران برگزار می‌شده است را پوشش داده است.اين مراسم ها از شهادت شريعتي در خرداد ١٣٥٦ اغاز مي شود و تا به امروز ادامه داشته است. مراسم هايي كه طي اين چهار دهه مدام دستخوش قبض و بسط هاي سياسي، مخاطبان متغير و نقدهاي فكري قرار داشته و هر بار شكلي به خود گرفته است. از صحن حرم حضرت معصومه و چمن دانشگاه تا زيرزميني خانه‌ها؛ از سوژه‌اي انقلابي تا سوژه‌اي اكادميك و از معلم انقلاب و چريك پرور تا اموزگار كوير و دوست داشتن‌هايي كه از عشق برترند. مخاطب شريعتي همچنان جوانان‌اند، جواناني كه سه نوع جواني را طي اين چهل سال از سر گذرانده‌اند و هر بار تداوم نسبتي را تضمین کرده‌اند. روشنفکران نیز پایه پای شرح تفسیر و نقد شریعتی آمده‌اند و هر بار خود را در نسبت با او و یا تقابل با او تعریف کرده‌اند. سیاست نیز طی این چهل سال شریعتی را رها نکرده‌است. گاه با شک به او نگریسته و گاه او را معلم انقلاب نامیده‌است. چهل سال مراسم‌های بزرگداشت شریعتی به مثابه دماسنج اجتماعی، دماسنج فکری و دماسنج سیاسی عمل کرده‌است. این گزارش‌ها را می‌توانید در سایت بنیاد شریعتی بخوانید.( روزنامه اعتماد )


سال‌ها، سال‌‌‌های شب قدر است (۲۳ خرداد۱۳۹۶)

 

سال‌ها، سال‌‌‌های شب قدر است

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ

إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِي لَيْلَةِ الْقَدْرِ ۱ وَمَا أَدْرَاكَ مَا لَيْلَةُ الْقَدْرِ ۲ لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِّنْ أَلْفِ شَهْرٍ ۳ تَنَزَّلُ الْمَلَائِكَةُ وَالرُّوحُ فِيهَا بِإِذْنِ رَبِّهِم مِّن كُلِّ أَمْرٍ ۴ سَلَامٌ هِيَ حَتَّى مَطْلَعِ الْفَجْرِ ۵

ما «آن» را فرود آورديم درشب قدر. و چه مي‌داني كه شب قدر چيست؟شب قدر از هزار ماه برتر است. فرشتگان و آن روح دراين شب فرود مي‌آيند به اذن خداوندشان از هر سو. سلام بر اين شب تا آنگاه كه چشمه خورشيد ناگهان مي‌شكافد!

و تاريخ قبرستاني است طولاني و تاريك، ساكت و غمناك، قرن‌ها از پس قرن‌ها همه تهي و همه سرد، مرگبار و سياه، و نسل‌ها در پي نسل‌ها، همه تكرارى و همه تقليدى، و زندگي‌ها، انديشه‌ها و آرمان‌ها همه سنتي و موروثي، فرهنگ و تمدن و هنر و ايمان همه مرده ريگ!

(بیشتر…)


۲۶ اردیبهشت ۱۳۵۸ ؛ اولین مراسم سالگرد هجرت شریعتی پس از انقلاب در چمن دانشگاه تهران

۲۶ اردیبهشت ۱۳۵۸

اولین مراسم سالگرد هجرت شریعتی  پس از انقلاب در چمن دانشگاه تهران


استاد شريعتي: تفسيري نوين از متني كهن (۳۱ فروردین ماه ۱۳۹۶)

 

استادشریعتی

استاد شريعتي:
تفسيري نوين از متني كهن

photo_2017-04-19_18-09-39

پروین منصوری*

استاد محمدتقی مزینانی، شهرت شریعتی، متولد 1۲۸۶ ش. در روستای مزینان از توابع سبزوار، از سوی خاندان پدری به روحانیتی منسوب می‌شد که حدود یک قرن به عنوان عالمان دینی، مناسب دینی و ریاست روحانی آن حدود و توابع را به عهده داشتند.

محمدتقی شریعتی تحصیلات خود را تا مقدمات صرف و نحو نزد پدر (شیخ محمود) آموخت و پس از آن برای ادامه‌ی تحصیل راهی مشهد شد. از آن زمان به بعد زندگی فکری و سیاسی وی آغاز شد. با ورود به حوزه‌ی علمیه‌ی فاضل خان به امید رسیدن به مقام مبلغ دینی به آموختن ادبیات عرب و خوانش کتب متعدد و متون دینی مشغول و به تحصیل مکاسب محرمه، تکمیل جمیع دروس ادبی، فقه و اصول و فلسفه و… نزد استادیدی همچون حاج میرزا حسن ارتضا آیت‌الله فقیه سبزواری، ادیب نیشابوری، حاجی محقق، مدرس نوغانی، آقا بزرگ حکیم، میرزا مهدی اصفهانی و… پرداخت.

(بیشتر…)


بهاران خجسته است؟ بهاران خجسته باد! (نوروز1395)

photo_2017-03-18_12-50-19

بهاران خجسته است؟ بهاران خجسته باد!

سوسن شريعتي
با سمبوليزم فصول بازي هاي زيادي مي‌توان کرد و مي‌کنند. در اين ميان موقعيت بهار و زمستان ويژه تر است. از ادبيات گرفته تا سياست دست از سر بهار و زمستان برنمي‌دارند. تک و توک هستند که در ستايش پاييز هم سخني بگويند، مثلاً اخوان و پادشاه فصلهايش پاييز، الباقي همه بهار و زمستان است. يا به قصد اينکه متلک بگويند يا به اين منظور تا اميدي را در اندازند. زمستان را براي اينكه سرد است و سرما سخت سوزان است و بهار را براي اينكه آبستن است و فصل بيداري، خرم است و تازه و پر طراوت، سبک بال است و برخاستگي از خواب زمستاني ، يک ناگهانيِ پر وعده و . . . والخ. خوب! اين همه درست است و در خور بهار و زمستان . با اين همه علاوه بر اينکه در حق فصول ديگر اجحاف است، يک جور پرتوقعي از فصول هم هست. اين همه انتظار از يک فصل نمي‌شود داشت و نبايد هم داشت. مگر بيشتر از سه ماه است؟ يک پس و پيشي هم هست. اگر قرار باشد با سيکل طبيعت کوک شويم ، بايد بپذيريم که زمان دوري است و نه خطي. از پس زمستان بهار است و از پس بهار پاييز و زمستان . نه بهار، يک ناگهان است و نه زمستان يک هميشگي. نه بايد دلخور شد از اينکه بهار با آن همه وعده‌هايش کوتاه بوده است و نه فصول بعدي را بي وعده پنداشت. تعليق ميان فصول محتوم است . همه اين حرف‌ها مي‌تواند سمبوليک تلقي شود. دو پهلو و پر متلک. بازي با نمادها را به همين ترتيب مي‌شود ادامه داد تا کار برسد به جاهاي باريک. اما متلکي در کار نيست. صحبت از سمبوليزم فصل ها است و اين بار که بهار است ، بار ديگر، پيام آور اميد لابد: (بیشتر…)


پرونده‌ای در باب زنان درچشم و دل شریعتی ( اسفند ۱۳۹۵)

photo_2017-03-08_13-23-12

پرونده‌ای در باب

زنان درچشم و دل شریعتی

شریعتی از معدود روشنفکرانی است (مذهبی و غیرمذهبی) که در زمانه‌ی خود زن، زنان، نسبت مذکر/ مونث را به‌کرات موضوع قرار داده و از خلال آثارش مسئله ساخته است. در میان این آثار که بر سه گونه‌اند – اجتماعیات، کویریات و اسلامیات- همه جا سخن از زنان نیز هست و هر بار به گونه‌ای. در آثار اجتماعی‌اش با دعوت آنان به عرصه عمومی از ضرورت مبارزه اجتماعی و حضور در صحنه‌های حق و باطل زمانه صحبت می‌کند و آن را پیش شرط سر زدن سوژه می‌داند. در نگاه فلسفی‌اش با قرائتی که از خلقت آدم و ماجرای هبوط دارد، از نقش و موقعیت زن در قصه خلقت و ماجرای هبوط و سر زدن خودآگاهی و خروج از بهشت بی‌خبری صحبت می‌کند. در رویکرد دینی‌اش با تفسیری که از مناسک حج و نسبت ابراهیم و ‌هاجر به دست می‌دهد باز بر جایگاه ویژه زنان و نقش سمبولیک آنان در ادیان ابراهیمی و اسطوره‌های دینی تکیه می‌کند چنانچه در تاریخ اسلام با تکیه بر چهره‌هایی چون زینب و فاطمه و… تیپ-ایده آل‌های معاصر (محبوبه متحدین و…) به دنبال نورافکنی بر نقش رهایی‌بخش مذهب برای زنان است؛ و دست آخر در آثار تنهایی‌اش (کویریات) که از خلال تنش مذکر/مونث و با قرار دادن زن در موقعیت‌های انضمامی ترِ (که رویکرد ادبیات است) به دنبال ترسیم جنسی از ربط است که خود شخصاً درگیر آن است. زنان همه جا حضور دارند: همچون سوژه اجتماعی، سوژه فلسفی و سوژه ای عاشقانه.

(بیشتر…)


الصحراء (کویر شریعتی در عراق) ۱۱اسفند ۱۳۹۵

الصحراء

کویر شریعتی در عراق

photo_2017-03-05_10-39-55

ترجمه عربى كتاب “كوير” اثر ماندگار دکتر علی شریعتی در جهان عرب منتشر شد.
علىرغم ترجمه اکثر آثار دکتر شریعتی به زبان عربی جملگی این آثار شامل اسلامیات و اجتماعیات بوده و تاکنون هیچکدام از کویریات شریعتی به هیچ زبانی ترجمه نشده‌اند. دنیای کتاب در جهان عرب از دهه شصت تاکنون به خوبی با آثاری چون (تشیع علوی وصفوی) و (بازگشت به خویشتن) و (حج) و (تاریخ تمدن) و غیره آشنا بوده, اما این بار یکی از کتب منحصر به فرد شریعتی به خواننده عرب زبان معرفی می‌شود. کتابی که خود شریعتی در دهه چهل شخصا بر تمامی مراحل چاپ و انتشارش نظارت داشته و آن را از تمامی اسلامیات و اجتماعیات بیشتر دوست داشته است.
این کتاب توسط حسن صراف ترجمه شده و مراحل چاپ و انتشار آن توسط انتشارات (دارالرافدین) در بیروت ( در سال ۱۳۹۵) و با نظارت کرسی گفتگوی ادیان سازمان یونسکو در دانشگاه کوفه (کشور عراق) انجام شده است.
ادامه


سی و نهمین سالگرد شهادت علی شریعتی ( منزل شریعتی -۲۸ خرداد۱۳۹۵)

 شریعتی از خلال خاطرات

DSC_0009

عصر روز جمعه ۲۸ خرداد به مناسبت سی‌و‌نهمین سالگرد شهادت دکتر علی ‌شریعتی در خانه‌ی ایشان مراسمی با حضور جمعی از اساتید، چهره‌های سیاسی و فرهنگی و تعدادی از دانشجویان برگزار شد. در این مجلسِ یادآوری و بزرگداشت، چهره‌هایی چون دکتر محمد ملکی، مهندس محمد توسلی، خسرو منصوریان (مدیر موسسه‌ی رعد)، آقای روئین عطوفت، خانم طاهره طالقانی، دکتر هاشم آقاجری، آقای قدیانی، دکتر جواد کاشی، آقای حمید نوری، مهندس حامد سحابی، خانم فیروزه صابر، خانم ثریا همت آزاد (شاعر و پژوهشگر)، آقای حسن فتحی (کارگردان)، آقای بادکوبه‌ای (شاعر) و جمعی از اعضای خانواده‌های سیاسی (خانم مدنی، خانم رفیعی، خانم دارالشفاء) حضور داشتند و هر یک با ذکر خاطره‌ای از موقعیت شریعتی در نظام سیاسی و اجتماعی فعلی ایران و نسل‌های پیاپی در پی این غیبت چهل ساله سخن گفتند.

(بیشتر…)


فراسوی شریعتی: جهان وطنی و اسلام در اندیشه سیاسی ایرانی ۱۳۹۵

 photo_2017-02-25_13-02-53

فراسوی شریعتی:

جهان وطنی و اسلام در اندیشه سیاسی ایرانی

عصر روز سه شنبه ۳ اسفند ۱۳۹۵در پژوهشگاه فرهنگ و هنر و ارتباطات دکتر سیاوش صفاری مؤلف کتاب فراسوی شریعتی، که به تازگی از سوی انتشارات کمبریج به چاپ رسیده‌است، به دعوت بنیاد فرهنگی شریعتی، انجمن جامعه شناسی ایران، موسسه فرهنگ و تاریخ و پژوهشهای میان رشته‌ای سخنرانی کرد.
ادامه


نشست معارفه با کار-گروه دانشگاهی مالزیایی در « بنياد فرهنگی شريعتي » دی/1395

%d8%a7%d9%84%d8%b9%d8%b7%d8%a7%d8%b3

نشست معارفه با کار-گروه دانشگاهی مالزیایی در « بنياد فرهنگی شريعتي »

حضور پروفسور العطاس به همراه دانشجویان جامعه شناسی مالزیایی در روز چهار شنبه دوم دی ماه 1395 در بنیاد فرهنگی شریعتی.

(بیشتر…)