[]

آنچه که در این صفحه ملاحظه می‌کنید، مقالاتی است که به مناسبتهای مختلف بر روی صفحه اصلی سایت گذاشته شده‌است.


۱۶ آذر به روایت یک شاهد عینی (۱۳۹۶)

 

photo_2017-12-09_00-19-45تظاهرات ۱۶ اذر ۱۳۳۲

۱۶آذر

به روایت یک شاهد عینی

 دکتر غلامرضا شریعت رضوی (برادر بزرگ آذر شریعت رضوی)
 
در آذر سال 1332، من در سال چهارم پزشکی، برادر بزرگم (علیمحمد) در سال دوم زبان فرانسه و آذر هم در سال دوم دانشکده فنی درس می‌خواندیم و ساکن تهران بودیم. روز 16 آذر مثل همیشه پس از صرف صبحانه هر سه برادر دانشجو آماده رفتن به دانشکده شدیم. آذر مثل هر روز صبح‌ها زودتر از ما از خانه بیرون می‌رفت و برخلاف ما که این مسیر را با اتوبوس خط 18 آن هم با بلیط یک ریالی می‌رفتیم، او مسیر خانه تا دانشکده فنی را که درضلع غربی دانشگاه تهران خیابان شاهرضا (انقلاب فعلی) واقع شده بود پیاده طی می‌کرد. بعد از او من و برادر بزرگم به طرف بیمارستان پهلوی (امام) که در بخش داخلی ان کارورزی می‌کردم و دانشکده ادبیات که در میدان بهارستان بود راه افتادیم. حدود ساعت ۵ر ۱۰ به بیمارستان خبر رسید که دانشگاه تهران شلوغ شده و سربازان گارد جاویدان وارد دانشکده فنی شده‌اند و چند دانشجو را از سر کلاس دستگیر کرده‌اند که در این وضعیت کلاس‌های درس به هم خورده و با زدن زنگ دانشکده، دانشجویان از سر کلاس‌ها بیرون ریخته و به تظاهرات پرداخته‌اند که کار به درگیری با سربازان کشیده و در اثر تیراندازی، عده‌ای از دانشجویان زخمی و حتی چند نفر کشته شده اند! (بیشتر…)


برگزاری سمپوزیوم اکنون ما و شریعتی ۲/آذرماه/۱۳۹۶

photo_2017-11-25_15-38-42

سمپوزیوم

اکنون ما و شریعتی

برگزار شد

سمپوزیوم «اکنون، ما و شریعتی» طی ۲ روز گذشته با موفقیت برگزار شد. کیفیت ارایه‌ها بلحاظ علمی خوب بود. استقبال جمعیت از ظرفیت سالن بیشتر بود. مفهوم «نو شریعتی» همچون چشم‌اندازی تازه، در دو سطح دانشگاهی و اجتماعی، متولد شد.
از تک‌تک پژوهش‌گرانی که طی ۹ ماه گذشته بی هیچ چشم‌داشتی با این طرح فرهنگی متعهد همکاری کردند (و برخی امکان ارایه در همایش را نیافتند)، و از تک‌تک جوانان و دانشجویانی که داوطلبانه در این مدت و در مراسم زحمت کشیدند، قدردانی می‌کنیم؛ خسته نباشید، دست مریزاد ! به امید استمرار پویش این «راه-کار» در ترسیم «افقی» نو پیشاروی جامعه ما، برای برون‌رفت از همهٔ بحران‌ها …

ادامه مطلب


سمپوزیوم چهلمین یادمان دکتر شریعتی.(۱و۲/آذرماه/۱۳۹۶)

 

photo_2017-11-15_23-40-44

«اکنون ما و شریعتی »

سمپوزيوم «اكنون ، ما و شريعتی» در تالار مطهری دانشگاه تربيت‌مدرس (پل گيشا)، چهارشنبه و پنجشنبه همین هفته (يكم و دوم آذر )، از  ساعت ٨:٣٠ صبح آغاز می‌شود. ورود براي عموم آزاد. برنامه همایش:


به مناسبت زلزله کرمانشاه ۲۲/آبان/۱۳۹۶

زنده‌شان به حساب نمی‌آید

از حساب مرده‌شان می‌پرسی؟

یادداشتی از علی شریعتی

به مناسبت زلزله جنوب خراسان-۱۳۴۷

 

« سال 1347 بود، اواخر تابستان که زلزله‌‏ای جنوب خراسان را درهم کوفت که هنوز هم کسی نمی‏‌داند چند هزار انسان را زمین بلعید و زنده بگور کرد، ده هزار؟ پانزده هزار؟ کسی چه می‌داند؟ زنده‏‌شان به حساب نمی‌‏آمد، از حساب مرده‌‏شان می‏‌پرسی؟ هیأتی از دانشجویان و چند استاد برای بررسی و ارزیابی دامنۀ فاجعه، اوضاع و احوال و کمیت و کیفیت کمک‏‌هایی که می‏‌توان رساند به محل رفتند. محل؟ منطقه را از گناباد تا… قاین و بیرجند!

این جمع برای تهیۀ یک گزارش رفته بودند، جز یک خودکار و چند ورق کاغذ چیزی همراه نداشتند. در مسیر خویش، از این ده به آن ده ـ ده؟ آواری از خاک بر سر صدها و هزارها مرده و زنده و نیمه جان ـ به توده‏‌ای از خانه‏‌های گلی که اکنون گور ساکنانشان شده می‏‌رسند. در آن محشر هولناکی که جمعی بر سر کامیون‏‌های کمک ریخته‏‌اند و جمعی جنون گرفته سر به صحرا نهاده‏‌اند و یا ضجه می‌‏زنند و از هر گوشه جنازه بیرون می‏‌کشند و از هر سو، نیمه جانی در هم کوفته را می‏‌برند و گاه، اینجا و آنجا، مردی یا زنی که ناگهان بر روی ویرانه‌‏ای که تمامی ایل و تبارش و هستی‏‌اش را فرو خورده، تنها مانده است، ساکت و با چهره‌‏ای آرام نشسته و بر خاک خیره مانده، مبهوت! عظمت فاجعه چندان است که در فهمیدن وی نمی‏‌گنجد. قادر نیست حس کند. برخی به راستی عقیده داشتند که دنیا به آخر رسیده است، قیامت شده است، این محشر است. زمین دهان باز کرده بود، کوه شق شده بود و از دل آن سیل عظیمی بیرون جسته بود و تا قنات‏ها و مزارع‏شان را که زلزله دیگر قادر نبود ببلعد یا با خاک یکسان کند، در هم ریزد و بروبد و ببرد.
ادامه


شریعتی، میراث فرهنگی و بوم زیستی،(روزنامه شرق ۲۳/مهر /۱۳۹۶)

photo_۲۰۱۷-۱۰-۱۸_۱۵-۳۶-۲۲ (2)

نیازمند انقلاب علیه خشونتیم

 

احسان شریعتی، رودرروی دانشجویان و جمعی از هنرمندان:

 سالن اجتماعات سازمان حفاظت محیط زیست روز گذشته میزبان یک فیلسوف بود. موضوع و محور سخنرانی اما مرتبط با محل برگزاری جلسه بود. احسان شریعتی در بیست‌وهشتمین گفت‌وگوی پردیسان با موضوع «محیط زیست در حال احیا یا احتضار؟» در جمع دوستداران و حامیان محیط‌زیست حاضر شده بود تا از منظر فلسفه رفتار ایرانیان را با طبیعت و زیست‌بوم این سرزمین تجزیه و تحلیل کند. شریعتی، دانش‌آموخته دانشگاه سوربن فرانسه، فلسفه‌پژوه و استاد مدعو دانشگاه تهران است و روز گذشته در سخنرانی‌اش رودرروی فعالان محیط زیست، دانشجویان و جمعی از هنرمندان در سالن همایش‌های سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفت و دیدگاه‌های خود را در این زمینه با آنها در میان گذاشت.

(بیشتر…)


«گزارش هیئت برگزاری سمپوزیوم “اکنون، ما و شریعتی” پیرامون لغو مراسم»(۹۶/۴/۱۵)

photo_2017-07-08_13-44-08

پیرامون لغو مراسم

گزارش هیئت برگزاری سمپوزیوم “اکنون، ما و شریعتی”

بنام خداوند محرومان
نزدیک به هفت ماه پیش (هفته‌های پایانی دی ماه ۱۳۹۵)، «بنیاد فرهنگی دکترعلی شریعتی»، با مشورت شماری از اساتید، پژوهشگران و صاحب‌نظران رشته‌های علوم انسانی، بر آن شد تا طرحی علمی-پژوهشی را درافکند، معطوف به درک تحلیلی و سپس چاره‌جویی و ارائهٔ بدیل نظری در مواجهه با بحران‌های فکری و اعتقادی جامعه و منطقه و جهان در دوران ما و تفاوت آن با دوران شریعتی. (بیشتر…)


لغو سمپوزیوم چهلمین یادمان دکتر علی شریعتی در آستانه برگزاری ( ۱۳ تیر ۱۳۹۶)

 

سمپوزیوم چهلمین یادمان دکتر علی شریعتی در آستانه برگزاری لغو شد.

 

photo_2017-07-05_10-17-06

 

  «هيئت برگزاری سمپوزيوم»:

مسئولان دانشگاه تربيت‌مدرس، امروز عصر، بدون هيچگونه توضيحی،”لغو” سمپوزيوم«اكنون، ما و شريعتی»(كه قرار بود از فردا، ١٤ تيرماه، همزمان با “روز قلم”، در دانشگاهبرگزار گردد)را به دبير علمی همايش ابلاغ كرده‌اند. از اين‌رو، برگزاری اين همايش را به ٢آذرماه آتی، زادروز معلم مردم شريعتی، به تعويق می‌افكنيم.


شریعتی به مثابه دماسنج: با نگاهی به چهل سال مراسم‌های بزرگداشت شریعتی (۲۹ خرداد ۱۳۹۶ )

( در سایت بنیاد مشاهده می‌کنید)

photo_2017-06-19_13-21-23

در سایت بنیاد مشاهده کنید:

شریعتی به مثابه دماسنج

با نگاهی به چهل سال مراسم‌های بزرگداشت شریعتی

( بخش نقد و بررسی ـ مراسم ‌‌ها)

بنياد فرهنگي دكتر شريعتي به مناسبت چهلمين سالگرد شهادت او چهل سال مراسم هايی که به نام و یاد او در سراسر ایران برگزار می‌شده است را پوشش داده است.اين مراسم ها از شهادت شريعتي در خرداد ١٣٥٦ اغاز مي شود و تا به امروز ادامه داشته است. مراسم هايي كه طي اين چهار دهه مدام دستخوش قبض و بسط هاي سياسي، مخاطبان متغير و نقدهاي فكري قرار داشته و هر بار شكلي به خود گرفته است. از صحن حرم حضرت معصومه و چمن دانشگاه تا زيرزميني خانه‌ها؛ از سوژه‌اي انقلابي تا سوژه‌اي اكادميك و از معلم انقلاب و چريك پرور تا اموزگار كوير و دوست داشتن‌هايي كه از عشق برترند. مخاطب شريعتي همچنان جوانان‌اند، جواناني كه سه نوع جواني را طي اين چهل سال از سر گذرانده‌اند و هر بار تداوم نسبتي را تضمین کرده‌اند. روشنفکران نیز پایه پای شرح تفسیر و نقد شریعتی آمده‌اند و هر بار خود را در نسبت با او و یا تقابل با او تعریف کرده‌اند. سیاست نیز طی این چهل سال شریعتی را رها نکرده‌است. گاه با شک به او نگریسته و گاه او را معلم انقلاب نامیده‌است. چهل سال مراسم‌های بزرگداشت شریعتی به مثابه دماسنج اجتماعی، دماسنج فکری و دماسنج سیاسی عمل کرده‌است. این گزارش‌ها را می‌توانید در سایت بنیاد شریعتی بخوانید.( روزنامه اعتماد )


سال‌ها، سال‌‌‌های شب قدر است (۲۳ خرداد۱۳۹۶)

 

سال‌ها، سال‌‌‌های شب قدر است

بِسْمِ اللهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ

إِنَّا أَنزَلْنَاهُ فِي لَيْلَةِ الْقَدْرِ ۱ وَمَا أَدْرَاكَ مَا لَيْلَةُ الْقَدْرِ ۲ لَيْلَةُ الْقَدْرِ خَيْرٌ مِّنْ أَلْفِ شَهْرٍ ۳ تَنَزَّلُ الْمَلَائِكَةُ وَالرُّوحُ فِيهَا بِإِذْنِ رَبِّهِم مِّن كُلِّ أَمْرٍ ۴ سَلَامٌ هِيَ حَتَّى مَطْلَعِ الْفَجْرِ ۵

ما «آن» را فرود آورديم درشب قدر. و چه مي‌داني كه شب قدر چيست؟شب قدر از هزار ماه برتر است. فرشتگان و آن روح دراين شب فرود مي‌آيند به اذن خداوندشان از هر سو. سلام بر اين شب تا آنگاه كه چشمه خورشيد ناگهان مي‌شكافد!

و تاريخ قبرستاني است طولاني و تاريك، ساكت و غمناك، قرن‌ها از پس قرن‌ها همه تهي و همه سرد، مرگبار و سياه، و نسل‌ها در پي نسل‌ها، همه تكرارى و همه تقليدى، و زندگي‌ها، انديشه‌ها و آرمان‌ها همه سنتي و موروثي، فرهنگ و تمدن و هنر و ايمان همه مرده ريگ!

(بیشتر…)


۲۶ اردیبهشت ۱۳۵۸ ؛ اولین مراسم سالگرد هجرت شریعتی پس از انقلاب در چمن دانشگاه تهران

۲۶ اردیبهشت ۱۳۵۸

اولین مراسم سالگرد هجرت شریعتی  پس از انقلاب در چمن دانشگاه تهران