[]


شریعتی و راه او؛ آیت الله سید محمدجواد موسوی غروی ( اردیبهشت 1359)

Javad_gharavi

شریعتی و راه او

علامه حکیم آیة الّله سید محمد جواد موسوی غروی

مورخ ۲۶ اردیبهشت ۱۳۵۹

متن ویرایش شده خطبه نماز جمعه

متن حاضر، متن ویرایش شده خطبه نماز جمعه علامه حکیم آیت الله سید محمد جواد موسوی غروی در 26 اردیبهشت 1359 در شهر اصفهان است. آیت الله غروی از چهره های روحانی مدافع اندیشه های شریعتی از دهه 50 است که پس از انقلاب نیز به دلیل مشاهده نقدها به شریعتی در خطبه نماز جمعه خود در اصفهان در سومین سالگرد شهادت دکتر شریعتی به دفاع از او پرداخت.

(بیشتر…)


سومین سالگرد هجرت دکتر شریعتی ( زمین چمن دانشگاه تهران ۲۶ اردیبهشت ۱۳۵۹)

photo_2017-06-07_14-55-12

برگزاری سومین سالگرد هجرت دکتر شریعتی

 

سومین سالگرد هجرت دکتر شریعتی در زمین چمن دانشگاه تهران بار دیگر برگزار شد. «ستاد برگزاری یادواره معلم شهید شریعتی» مسئولیت این مراسم را بر عهده داشت. در اطلاعیه‌ای که به همین مناسبت در روزنامه کیهان به چاپ رسیده است می‌خوانیم : « بیاییم با اندیشه ناب توحیدی شریعتی، ربقه‌های اسارت بار این ذهنیتی را که عینیت شرک، یعنی استحمار و استبداد و استثمار، نزد توده های امی می‌سازند تا بر گرده‌ها شان سوار گردند از هم بگسلیم. تا رایحه خوش آزادی و استقلال و برابری را به نعمت عارفین به مکتب ابراهیمی اسلام علوی برای مستضعفین جهان به ارمغان ببریم . بیاییم با ریختن بنای جبهه ضد امپریالیستی، ضد واپس گرایی، ضد سازشکاری، سنگر آگاهی بخش خلق‌ها را از اکنون و به یاد هجرت معلم انقلاب با هجرت از پلیدی و پوچی مارقین و ناکثین به آن خویشتن فرهنگی اسلامی‌مان که از صورت تکراری و سنتهای نا‌آگاهانه منحط به اسلام آگاهی بخش مترقی معترضین تبدیل شده است. پل انتقال آگاهی روشنفکر، مذهبی یا غیر مذهبی، به ایمان مردمان کنیم. و اعجازی که زائیده آگاهی و ایمان است با این نیرو پدیدار گردد…» ( روزنامه کیهان ۲۴ اردیبهشت ۱۳۵۹)

(بیشتر…)


سومین سالگرد شهادت دکتر شریعتی ( حسینیه ارشاد ۲۹ خرداد ۱۳۵۹)

۶

 سومین ساگرد شهادت دکتر شریعتی برای اولین بار پس از انقلاب در حسینیه ارشاد

 

در تاریخ پنجشنبه ۲۹ خردادماه ۱۳۵۹ به مناسبت سالگرد شهادت دکتر شریعتی در حسینیه ارشاد سمیناری با حضور دکتر حسن حبیبی، محمد مجتهدی شبستری، دکتر ناصرمیناچی، دکتر علی بهزادنیا، برگزار شد.

در بیانه‌ای منتشر شده در ۲۸ خرداد در روزنامه اطلاعات، برگزاری این مراسم چنین اعلان شد.

«در بیابانی بس تاریک و سخت هولناک که کسی راه به جایی نمی‌برد وگرگان درنده از هر سو در جولان و فولان راهزن از هر گوشه ای در کمین، راهشناسی بنام دکتر علی شریعتی با ادراکی عمیق و اراده‌ای آهنین که از اسلام راستین مایه می‌گرفت رعدآسا به غرش در آمد و در آن تیره و ادی هولناک که شکارگاه آدمیان آزاده نقطه نوری را از دور بمردم دست بسته و پای خسته و نفس گسسته نشان داد که بروشنکده پیروز نهضت انقلاب اسلامی ایران به همت امت و امامت بت شکن زمان امام خمینی مدظله منتهی گردید که اینک در سالگرد شهادتش حسینیه ارشاد شناخت بیشترش را پیرامون میز گردی سمینار گونه توسط آقایان دکتر حسن حبیبی، محمد مجتهد شبستری، دکتر ناصر میناچی، دکتر علی یهزادینا، روز پنجشنیه ۵۹/۳/۲۹ ساعت ۷ بعد از ظهر طرح می‌نماید.»

روزنامه اطلاعات ۲۸ خرداد ۱۳۵۹

 

(بیشتر…)


سومین سالگرد شهادت شریعتی ( مشهد ۲۹ خرداد ۱۳۵۹)

images

سالن ورزشی سر پوشیده مهران در مشهد

مراسم سومین سالگرد شهادت شریعتی در مشهد با شرکت هزاران  نفر از اهالی مبارز و متعهد این شهر برپا شد. دراین مراسم استاد محمد تقی شریعتی، آیت الله لاهوتی و استاد علی تهرانی، به تفضیل پیرامون مبارزات شهید دکتر شریعتی سخن گفتند. آیت الله لاهوتی در بخشی از سخنان خود اظهار داشت : « جریان تاریخ نمی‌تواند مسیر نهضت را عوض کند و این پاسداران نهضت هستند که عامل تغییر نهضت می‌شوند. انقلاب اسلامی به پیروزی رسید ولی تا زمانی که مستضعفان گرسنه در کنار سرمایه‌داران مال اندوز باشند نمی‌توان گفت که آرمانهای انقلاب اسلامی تحقق پیدا کرده و تغییر چند نام به صورت ظاهر نمی‌تواند نمایانگر حکومت اسلامی باشند و اگر به این صورت ظاهر پایبند باشیم باید بگوییم که در دنیا انقلابات بزرگتری نیز رخ داده است. » آیت الله لاهوتی در بخشی دیگری از سخنان خود گفت: « ما انقلاب را به قیمت جان خریده‌ایم و تا زنده هستیم از امام و انقلابمان حمایت خواهیم کرد و نخواهیم گذاشت که این انقلاب از مسیر اصلی خود خارج شود. هر چه اختلافات بیشتر شود و تعداد چماق بدستان بیشتر شود شکست انقلاب بیشتر خواهد بود. بر اساس آمارهای که در زندانهای دژخیمان بدست آورده‌ایم بیشتر افراد دستگیر شده به جرم مطالعه کتابها و پیروی از راه دکتر شریعتی به زندان اقتاده اند و من به شما خراسانیان وارث انقلاب توصیه می‌کنم که به دقت و بدون نظر کتابهای دکتر شریعتی را بخوانند.»

سپس استاد علی تهرانی با مروری بر تاریخ اسلام و عدم معرقی اسلام در خارج گفت: « اگر مردم مکتبی بودند و خود مفاهیم مکتب را درک کردند و به دنبال آن رفتند می توان اسلام واقعی را پیاده کرد. در دوره‌های بنی امیه و بنی عباس نظام فئودالی به جایی نرسید و این به دلیلی بود که حکومت داران آن دوره‌ها مردم را از محتوای مکتب دور می داشتند.»

همچنین در این مراسم چند پیام نیز از طرف سازمانها و کانون ها قرائت شد. (بیشتر…)


سومین سالگرد شهادت شریعتی ( باغ ملی، آباده – ۲۹ خرداد ۱۳۵۹)

 

 مراسم سومین سالگرد شهادت شریعتی در آباده برگزار نشد.

 سومین مراسم سالرد شهادت شریعتی درمحل باغ ملی آباده به دلیل محاصره ماموران مسلح شهربانی  برگزاری نشد. فرمانداری آباده چنین توضیح داد :« مسئولین جلسه باید ۴۸ ساعت قبل اجازه می‌گرفتند تا ما بتوانیم امنیت محل را تأمین بکنیم، ولی چون اینکار انجام نشد برای جلوگیری از هر گونه اتفاقی ما به آنها گفتیم که مراسم را در محل تکیه یا مسجد برگزار کنند ولی آنها قبول نکردند و ناچار به شهربانی اطلاع داده شد که برای جلوگیری از هر گونه بی نظمی در شهر وظایف خود را انجام دهند. برگزار کننده این مراسم ضمن نوشتن شعارهایی بر روی مقوا در جلو محل سخنرانی ایستادند و اعلام کردند که سخنرانی و مراسم بزرگداشت معلم شهید انقلاب دکتر علی شریعتی علی رغم تلاش ما برای گرفتن اجازه اجرای برنامه در محل باع ملی، به علت کارشکنی مسئولین امور و اشغال محل به وسیله مامورین انتظامی برگزار نمی‌شود.»

  (بیشتر…)


سومین سالگرد شهادت شریعتی (مدرسه امام جعفر صادق- اصفهان، ۲۹ خرداد ۱۳۵۹)

فرهنگ انقلابی از دیدگاه شریعتی

سومین سالگرد شهادت شریعتی توسط دانشجویان پیرو خط امام در مسجد امام جعفر صادق در اصفهان با حضور غلامعباس توسلی رئیس دانشگاه اصفهان برگزار شد.
در این مراسم دکتر توسلی تحت عنوان «فرهنگ انقلابی از دیدگاه شریعتی» سخنرانی کرد. غلامعباس توسلی گفت :« دکتر شریعتی تئوریسین انقلاب اسلامی بود.»

در انتها بیانیه‌ی خانه ایران و فلسطین در اصفهان که به مناسبت بزرگداشت شهادت شریعتی انتشار یافته بود به نقل از ابوغمار چنین قرائت شد:«دکتر شریعتی تنها یک مبارز ایرانی نیست و نه مبارزی متعلق به این منطقه بلکه او مبارزی است فلسطینی لبنانی، عربی و جهانی دکتر شریعتی کسی بود که اسلام انقلابی را بعد از مدتها که بصورت سنتی در آمده و به حالت استعمار افتاده بود به صحنه آورد و به ما آموخت که چگونه با رهنمودهای اسلام انقلابی می‌توان مردم را بخود آگاهی و سپس به خدا آگاهی رساند.»

 

(بیشتر…)


سومین سالگرد شهادت دکتر شریعتی (نجف آباد – ۲۹ خرداد۱۳۵۹)

برگزاری سومین سالگرد شهادت شریعتی در نجف آباد

مراسمی به مناسبت سومین سالگرد شهادت شریعتی در سالن دکتر علی شریعتی در نجف آباد برگزار شد. به گفته گزارشگر :« در این مراسم که گروه زیادی از اهالی متعهد نجف آباد شرکت کرده بودند، سخنرانیهایی پیرامون مقام آن شهید برای شرکت کنندگان قرائت شد.»

(بیشتر…)


سومین سالگرد شهادت دکتر شریعتی ( رفسنجان – ۱۳۵۹)

برگزاری مراسم سومین سالگرد شهادت در رفسنجان

 

برگزاری سومین سالگرد شهادت شریعتی در مسجد جامعه رفسنجان، به نقل از گزارشگر:

« این مراسم با حضور هزاران نفر از مردم رفسنجان و روستاهای اطراف آن در مسجد جامعه این شهر {برگزار شد} در این مراسم در باره شخصیت و مقام مذهبی و علمی شهید شریعتی سخنانی ایراد شد.»

 

 

(بیشتر…)


سومین سالگرد شهادت شریعتی ( تبریز – ۲۹ خرداد ۱۳۵۹)

 

سومین سالگرد شهادت شریعتی در مسجد حاج احمد تبریز

 

به مناسبت سالگرد شهادت دکتر شریعتی بعد از ظهر پنج شنبه مجلس یاد بودی در مسجد حاج احمد تبریز به حضور مهندس نوراالدین غروی استاندار اذربایجان شرقی برگزار شد دراین مراسم مهندس غروی در باره مجاهدتها و زندگینامه دکتر شریعتی سخن گفت.  بر پایه این گزارش گروهی از روحانیون و مقامات محلی و اقشار مختلف مردم تبریز در این مراسم خضور داشتند .

 

(بیشتر…)


سومین سالگرد شهادت شریعتی ( شهر کرد – ۲۹ خرداد ۱۳۵۹)

 

سومین مراسم سالگرد شهادت شریعتی در شهر کرد

مراسم سومین سالگرد شهادت شریعتی در مسجد جامع شهر کرد با شرکت نمایندگان مجلس شورای اسلامی و گروه‌های مختلف مردم این شهر برگزار شد.

سخنران این مراسم استاد رضا اصفهانی چنین گفت: « امید بر این بود که ناراحتی‌هایی که طی قرون  متمادی به وجود آمده بود از بین برود و قسط اسلامی پیاده شود و اگر چه بسیاری از مشکلات حل شد ولی آنطور که انتظار می‌رفت به خواسته‌ها نرسیدیم و دلیل این عدم  موفقیت به خواسته‌ها در رسیدن به خواسته‌ها دو مورد است اول اینکه وحدت و یکپارچگی که شعار ما بود و بعد از انقلاب دراثر تفرقه افکنی و انحصار طلبی از بین رفت. دوم اینکه بعد از پیروزی انقلاب کسانی که مسئولیت اداره امور را در دست گرفتند، بسیارشان شایسته با روح انقلاب نبودند.»

 

  (بیشتر…)