[]


« علی شریعتی، لوتر بلندپرواز»؛ مهرزاد بروجردی ( روشنفکران ایرانی و غرب – خرداد ۱۳۷۸)

 علی شریعتی، لوتر بلندپرواز

مهرزاد بروجردی

 

منبع:کتاب « روشنفکران ایرانی و غرب »، نویسنده؛ مهرزاد بروجردی، ترجمه؛ جمشید شیرازی، ، تهران، چاپ سوم خرداد ۱۳۷۸، قطع رقعی، صفحه ۲۴۰،تیراژ ۳۳۰۰

تاریخ: ۳ خرداد ۱۳۷۸

تحلیلگر سیاسی، پژوهشگر و استاد علوم سیاسی

(بیشتر…)


ویژه‌نامه بیست و دومین سالگرد شهادت شریعتی؛ «ایران فردا» ( خرداد ۱۳۷۸)

016

سرکش قدسی

منبع: ایران فردا

تاریخ:  خرداد ۱۳۷۸

ماه نامه ایران فردا به مناسبت بیست و دومین سالگرد شهادت علی شریعتی ویژه‌نامه‌‌ای را تحت عنوان «به یاد دکتر علی شریعتی» به چاپ رسانده است. در این شماره نامه منتشر نشده مهندس بازرگان در باره دکتر شریعتی به چاپ رسیده است این نامه تحت عنوان « توضیحی برای دوستان عزیز و برای آشنایان و طرفداران مرحوم دکتر علی شریعتی» شرحی است بر اطلاعیه مشترک استاد مطهری و مهندس بازرگان که در تاریخ ۲۳ آذر ۵۶ به چاپ می‌رسد و در آن بر ضرورت تجدید نظر و اصلاح آراء شریعتی تکیه می‌شود.

بازتاب گسترده و منفی این اطلاعیه مشترک مهندس بازرگان را وا می‌دارد که در ۲ بهمن ۵۶ ( ده روز پس از اطلاعیه اول) نامه دومی را در توضیح آن اطلاعیه بنویسد. این نامه برای اولین‌بار در این شماره ایران فردا به چاپ رسیده است.

مقاله دوم این ویژه نامه یادداشتی است از دکتر شفیعی کدکنی با نام «اثر شریعتی در آشناییم با شعر نو که برگزیده‌ای است از کتابی در باره دکتر شفیعی کدکنی به کوشش مصطفی بشر دوست.

یادداشت سوم این ویژه نامه خاطرات اکبراستاد عظیم از شریعتی در حسینیه ارشاد است. داستان کسی است که می‌خواست سخنرانی شریعتی را برهم بزند اما در مواجهه با شریعتی در پایان سخنرانی از علاقه‌مندان او می‌شود.

ویژه نامه ایران فردا بیست و دومین سالگردpdf


گزارش بیست و دومین سالگرد شهادت شریعتی؛ «روزنامه نشاط» ( ۲۷ خرداد ۱۳۷۸)

photo_2017-05-16_14-35-29

 شریعتی و احیای دینی

منبع: روزنامه نشاط

تاریخ: ۲۷ خرداد ۱۳۷۸

به مناسبت بیست و دومین سالگرد شهادت شریعتی در دانشکده فنی تهران مراسمی از سوی انجمن اسلامی تشکیل می شود. در این مراسم اقایان فاضل میبدی : «اجتهاد در آرای نواندیشان مذهبی» و یوسفی اشکوری با عنوان « روشنفکری دینی و چالش با سنت»،  سخن گفتند . سپس میزگردی با حضور آقایان  آرمین، گنجی و رحیم پور درباره آرای شریعتی  برگزار شد.

(بیشتر…)


ویژه‌نامه بیست و دومین ساگرد شهادت دکتر شریعتی؛ « ایران فردا» (خردادماه ۱۳۷۸)

 

بیست و دومین ساگرد شهادت

نشست خصوصی

منبع: ایران فردا

تاریخ: خرداد 1378

 مراسم بزرگداشت شریعتی در منزل دکتر پیمان برگزار شد. دکتر پیمان درباره «شریعتی و ملیت در چالش بین سنت و مدرنیسم» و خانم فاطمه گوارایی درباره «شریعتی و هویت زن ایرانی» سخن گفتند.

 


گزارش بیست و دومین مراسم سالگرد شهادت شریعتی؛ «خرداد» ( ۲۷ تیر ۱۳۷۸)

 

photo_2017-05-16_14-58-43

بیست و دومین مراسم سالگرد شهادت شریعتی

در لرستان – دررود

منبع: روزنامه خرداد

تاریخ:  ۲۷ تیر ۱۳۷۸

مراسم بیست و دومین بزرگداشت دکتر شریعتی در شهرستان دررود که قرار بود در سالن اجتماعات دبیرستان اعتصامی و با سخنرانی  رضا علیجانی برگزار شود با ایجاد اغتشاش توسط گروه فشار ناتمام ماند. این مراسم علی رغم کسب مجوز از فرمانداری مورد تهاجم ماموران و گروه فشار قرار گرفت و موجب دستگیری تعداد زیادی از شرکت کنندگان شد. سپس سخنرانی رضا علیجانی در نشستی خصوصی عرضه شد اما بار دیگر با حمله نیروهای فشار متوقف ماند. مهاجمین با شعارهایی نظیر مرگ بر لیبرال، مرگ بر نوگرا، به داخت منزل وارد شدند.افراد حاضر در جلسه را ( حتی نوجوانان) دستگیر کرده و با چند دستگاه مینی بوس از محل خارج کردند. این دستگیری های غیر قانونی با اعتراض دست اندرکاران مراسم دیری نپایید و سر انجام ماموران با گرفتن مشخصات و ادرس بازداشت شدگان آنها را آزاد کردند.(روزنامه خرداد ۱۳ تیرماه ۱۳۷۸)

 


گزارش بیست و دومین سالگرد شهادت شریعتی؛ «صبح» ( تیر ماه ۱۳۷۸)

 

photo_2017-05-16_15-35-10

بیست و دومین مراسم سالگرد شهادت شریعتی

در شیراز

منبع: روزنامه صبح

تاریخ: تیرماه  ۱۳۷۸

 

به مناسبت بیست و دومین سالگرد شهادت شریعتی مدیر مسئول نشریه صبح، آقای نصیری در جمع دانشجویان با عنوان « نسبت شریعتی با جریان روشنفکری» در دانشگاه علوم پزشکی شیراز سخنرانی کرد. او گفت: «شریعتی یک منتقد جدی غرب بود و در آثارش مطالب ضد غربزدگی،مدرنیزاسیون و تجدد زدگی فراوان یافت می‌شود و به همین اعتبار باید شریعتی را متفکری برای همین امروز بدانیم که با موج غربزدگی و ستایش از مدرنیزم در پاره‌ای از نشریات، سمینارها و محافل دانشگاهی و متاسفانه بعضا در سیاست گذاری اقتصادی و فرهنگی روبرو هستیم. شریعتی نه ضد دین و روحانیت بود که سبب شود کسانی او را طرد و لعن کنند و نه یک روشنفکر مرعوب غرب و بریده از مذهب.» (روزنامه صبح تیرماه ۱۳۷۸)


گزارش بیست و دومین مراسم سالگرد شهادت شریعتی ؛ «امین» ( ۳۱ خرداد ۱۳۷۸)

 

photo_2017-05-16_15-25-01

بیست و دومین مراسم سالگرد شهادت شریعتی  در مزینان

مزینان

منبع: روزنامه امین

تاریخ: ۳۱ خرداد ۱۳۷۸

مراسم بیست و دومین سالگرد شهادت شریعتی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آقای عطاالله مهاجرانی در مزینان سبزوار زادگاه شریعتی برگزار شد. او در این مراسم گفت که من شاهد بودم کتابهای دکتر شریعتی در دانشگاه‌های پیش از پیروزی انقلاب در نجات دادن جوانان دانشجو از غلطیدن به گرایش چپی، کمونیستی و التقاطی بسیار موثر بودند آثار شریعتی یکی از عوامل گرایش جوانان به حرکت انقلاب بود.(روزنامه امین ۳۱ خرداد ۱۳۷۸)


گزارش بیست و دومین مراسم سالگرد شهادت شریعتی روزنامه؛ «نشاط» (۳۱ خرداد ۱۳۷۸)

 

photo_2017-05-16_15-16-27

بیست و دومین مراسم سالگرد شهادت شریعتی در لاهیجان

لاهیجان

منبع: روزنامه نشاط

تاریخ: ۳۱ خرداد ۱۳۷۸

مراسم بیست و دومین سالگرد شهادت شریعتی در شهرستان لاهیجان به خشونت کشیده شد. در این مراسم که با مجوز کتبی استانداری گیلان و هماهنگی با وزارت کشور و مخالفت فرماندهی لاهیجان برگزار شد قریب به هزار و پانصد نفر از دوستداران و علاقمندان شریعتی حضور داشتند. در این مراسم ابتدا آقای حمید حدیثی عضو علی البدل شورای شهر لاهیجان مقاله‌ای را با عنوان « از ۲۹ خرداد تا ۲ خرداد» قرائت نمود. سپس حجة الاسلام یوسفی اشکوری ( مسئول دفتر پژوهش‌های دکتر شریعتی) تحت عنوان «آزادی و دموکراسی در اندیشه شریعتی» سخن گفت.

(بیشتر…)


گزارش بیست و دومین مراسم سالگرد شهادت شریعتی روزنامه؛ «نشاط» ( ۲۸ خرداد ۱۳۷۸)

photo_2017-05-16_14-43-22

بیست و دومین مراسم سالگرد شهادت شریعتی  در همدان ۱۳۷۸

همدان

منبع: روزنامه نشاط

تاریخ : ۲۸ خرداد ۱۳۷۸

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاههای بوعلی سینا و علوم زشکی همدان جبهه مشارکت ایران اسلامی استان همدان و حزب جامعه مدنی استان همدان با سخنرانی حجت الاسلام هادی قابل عضو مجمع محققین و موسسین حوزه علمیه قم بیست و دومین سالگرد شهادت شریعتی را در این شهر گرامی داشتند.(روزنامه نشاط ۲۸ خرداد ۱۳۷۸)

 


گزارش بیست و دومین مراسم سالگرد شهادت شریعتی؛ «نشاط» (۲۷ خرداد ۱۳۷۸)

بیست و دومین مراسم سالگرد شهادت شریعتی

در یزد

منبع: روزنامه نشاط

تاریخ: ۲۷ خرداد ۱۳۷۸

انجمن اسلامی دانشگاه یزد با حضور دکتر ملکی(اولین رئیس دانگشاه تهران پس از انقلاب)بیست و دومین سالگرد شهادت شریعتی را گرامی داشتند. در این سخنرانی دکتر ملکی به گزارش روزنامه نشاط به بحث در مورد شریعتی و جوانان پرداخت. وی در ابتدا ضمن بیان اجمالی از تاریخ معاصر ایران نقش و جایگاه شریعتی را در دوران معاصر تشریح کرد. ملکی اظهار کرد. اعتقاد جوانان به مذهب و اصول آن باید تحلیلی باشد نه تقلیدی و شریعتی هم در این جهت نقش به سزایی داشت. وی در ادامه یادآور شد برای مثال شریعتی با فهمی که از اسلام در میان جوانان ایجاد کرد باعث شد که تا سالهای ۵۶ و ۵۷ بی‌حجابی تا میزان قابل توجهی کاهش یابد و حجاب در دانشگاه ها متبلور شود. دکتر ملکی در پایان اظهار داشت : «زمانی که عده‌ای می‌گفتند مذهب تخدیر کننده جتمعه است شریعتی ثابت کرد که مهم عامل تعقل و انقلاب و پیشرفت است.(نشاط- ۲۷ خرداد ۱۳۷۸)