[]


بیست و دومین سالگرد شهادت شریعتی در دانشگاه تهران «همایش شریعتی و احیای دینی» (روزنامه نشاط ۲۷ خرداد ۱۳۷۸)

«همایش شریعتی و احیای دینی»

photo_2017-05-16_14-35-29

به مناسبت بیست و دومین سالگرد شهادت شریعتی در دانشکده فنی تهران مراسمی از سوی انجمن اسلامی تشکیل می شود. در این مراسم اقایان فاضل میبدی : «اجتهاد در آرای نواندیشان مذهبی» و یوسفی اشکوری با عنوان « روشنفکری دینی و چالش با سنت»،  سخن گفتند . سپس میزگردی با حضور آقایان  آرمین، گنجی و رحیم پور درباره آرای شریعتی  برگزار شد.

(بیشتر…)


بیست و دومین ساگرد شهادت، نشست خصوصی(خردادماه ۱۳۷۸)

 

بیست و دومین ساگرد شهادت، نشست خصوصی

 

نشست خصوصی

 مراسم بزرگداشت شریعتی در منزل دکتر پیمان برگزار شد. دکتر پیمان درباره «شریعتی و ملیت در چالش بین سنت و مدرنیسم» و خانم فاطمه گوارایی درباره «شریعتی و هویت زن ایرانی» سخن گفتند.

( ایران فردا، خرداد 1378، شماره 54)


بیست و دومین مراسم سالگرد شهادت شریعتی در لرستان – دررود (روزنامه خرداد، ۲۷ تیر ۱۳۷۸)

بیست و دومین مراسم سالگرد شهادت شریعتی  در لرستان – دررود

(روزنامه خرداد،  ۲۷ تیر ۱۳۷۸)

 

photo_2017-05-16_14-58-43لرستان – دررود

مراسم بیست و دومین بزرگداشت دکتر شریعتی در شهرستان دررود که قرار بود در سالن اجتماعات دبیرستان اعتصامی و با سخنرانی  رضا علیجانی برگزار شود با ایجاد اغتشاش توسط گروه فشار ناتمام ماند. این مراسم علی رغم کسب مجوز از فرمانداری مورد تهاجم ماموران و گروه فشار قرار گرفت و موجب دستگیری تعداد زیادی از شرکت کنندگان شد. سپس سخنرانی رضا علیجانی در نشستی خصوصی عرضه شد اما بار دیگر با حمله نیروهای فشار متوقف ماند. مهاجمین با شعارهایی نظیر مرگ بر لیبرال، مرگ بر نوگرا، به داخت منزل وارد شدند.افراد حاضر در جلسه را ( حتی نوجوانان) دستگیر کرده و با چند دستگاه مینی بوس از محل خارج کردند. این دستگیری های غیر قانونی با اعتراض دست اندرکاران مراسم دیری نپایید و سر انجام ماموران با گرفتن مشخصات و ادرس بازداشت شدگان آنها را آزاد کردند.(روزنامه خرداد ۱۳ تیرماه ۱۳۷۸)

 


بیست و دومین سالگرد شهادت شریعتی در شیراز (روزنامه صبح، تیر ماه ۱۳۷۸)

بیست و دومین مراسم سالگرد شهادت شریعتی در شیراز

(روزنامه صبح، تیرماه  ۱۳۷۸)

 

 

photo_2017-05-16_15-35-10شیراز

به مناسبت بیست و دومین سالگرد شهادت شریعتی مدیر مسئول نشریه صبح، آقای نصیری در جمع دانشجویان با عنوان « نسبت شریعتی با جریان روشنفکری» در دانشگاه علوم پزشکی شیراز سخنرانی کرد. او گفت: «شریعتی یک منتقد جدی غرب بود و در آثارش مطالب ضد غربزدگی،مدرنیزاسیون و تجدد زدگی فراوان یافت می‌شود و به همین اعتبار باید شریعتی را متفکری برای همین امروز بدانیم که با موج غربزدگی و ستایش از مدرنیزم در پاره‌ای از نشریات، سمینارها و محافل دانشگاهی و متاسفانه بعضا در سیاست گذاری اقتصادی و فرهنگی روبرو هستیم. شریعتی نه ضد دین و روحانیت بود که سبب شود کسانی او را طرد و لعن کنند و نه یک روشنفکر مرعوب غرب و بریده از مذهب.» (روزنامه صبح تیرماه ۱۳۷۸)


بیست و دومین مراسم سالگرد شهادت شریعتی در مزینان (روزنامه امین، ۳۱ خرداد ۱۳۷۸)

بیست و دومین مراسم سالگرد شهادت شریعتی  در مزینان

(روزنامه امین، ۳۱ خرداد ۱۳۷۸)

 

 

photo_2017-05-16_15-25-01
مزینان

مراسم بیست و دومین سالگرد شهادت شریعتی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آقای عطاالله مهاجرانی در مزینان سبزوار زادگاه شریعتی برگزار شد. او در این مراسم گفت که من شاهد بودم کتابهای دکتر شریعتی در دانشگاه‌های پیش از پیروزی انقلاب در نجات دادن جوانان دانشجو از غلطیدن به گرایش چپی، کمونیستی و التقاطی بسیار موثر بودند آثار شریعتی یکی از عوامل گرایش جوانان به حرکت انقلاب بود.(روزنامه امین ۳۱ خرداد ۱۳۷۸)


بیست و دومین مراسم سالگرد شهادت شریعتی در لاهیجان (روزنامه نشاط،۳۱ خرداد ۱۳۷۸)

 

بیست و دومین مراسم سالگرد شهادت شریعتی  در لاهیجان

(روزنامه نشاط،۳۱ خرداد ۱۳۷۸)

 

 

photo_2017-05-16_15-16-27

لاهیجان

مراسم بیست و دومین سالگرد شهادت شریعتی در شهرستان لاهیجان به خشونت کشیده شد. در این مراسم که با مجوز کتبی استانداری گیلان و هماهنگی با وزارت کشور و مخالفت فرماندهی لاهیجان برگزار شد قریب به هزار و پانصد نفر از دوستداران و علاقمندان شریعتی حضور داشتند. در این مراسم ابتدا آقای حمید حدیثی عضو علی البدل شورای شهر لاهیجان مقاله‌ای را با عنوان « از ۲۹ خرداد تا ۲ خرداد» قرائت نمود. سپس حجة الاسلام یوسفی اشکوری ( مسئول دفتر پژوهش‌های دکتر شریعتی) تحت عنوان «آزادی و دموکراسی در اندیشه شریعتی» سخن گفت. پس از پایان سخنرانی حدود ۱۰ الی ۱۵ نفر جوان که از ساعاتی قبل در مسجد حضور داشته و بعدأ مشخص شد که از اعضای گروه فشار رشت بوده‌اند به یوسفی اشکوری نزدیک شده و با دادن شعارهایی به ایشان که قصد خروج از مسجد را داشتند حمله کرده و باضرباتی به سرو صورت ایشان را به زمین انداختند. این عده پس از مشایعت یوسفی اشکوری با ضربات مشت و لگد خود پای اتوموبیل با زنجیر کابل سیمی و شیشه نوشابه و مشت و لگد به حاضرین حمله کرده و حتی دختران و زنان را نیز از ضربات خود بی‌نصیب نگذاشته و حرمت مسجد را شکستند. منابع آگاه روشن می‌کند که این عده با همکاری و همایت برخی نهادها و ادارات از رشت و شهرستانهای اطراف برای متشنج نمودن به این مراسم آمده اند و برخی از آنها مجهز به کلت کمری بوده‌اند. ( روزنامه نشاط ۳۱خرداد ۱۳۷۸)


بیست و دومین مراسم سالگرد شهادت شریعتی در همدان ( روزنامه نشاط ۲۸ خرداد ۱۳۷۸)

بیست و دومین مراسم سالگرد شهادت شریعتی  در همدان ۱۳۷۸

photo_2017-05-16_14-43-22

همدان

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاههای بوعلی سینا و علوم زشکی همدان جبهه مشارکت ایران اسلامی استان همدان و حزب جامعه مدنی استان همدان با سخنرانی حجت الاسلام هادی قابل عضو مجمع محققین و موسسین حوزه علمیه قم بیست و دومین سالگرد شهادت شریعتی را در این شهر گرامی داشتند.(روزنامه نشاط ۲۸ خرداد ۱۳۷۸)

 


بیست و دومین مراسم سالگرد شهادت شریعتی در یزد(روزنامه نشاط ۲۷ خرداد ۱۳۷۸)

بیست و دومین مراسم سالگرد شهادت شریعتی  در یزد ۱۳۷۸

یزد

انجمن اسلامی دانشگاه یزد با حضور دکتر ملکی(اولین رئیس دانگشاه تهران پس از انقلاب)بیست و دومین سالگرد شهادت شریعتی را گرامی داشتند. در این سخنرانی دکتر ملکی به گزارش روزنامه نشاط به بحث در مورد شریعتی و جوانان پرداخت. وی در ابتدا ضمن بیان اجمالی از تاریخ معاصر ایران نقش و جایگاه شریعتی را در دوران معاصر تشریح کرد. ملکی اظهار کرد. اعتقاد جوانان به مذهب و اصول آن باید تحلیلی باشد نه تقلیدی و شریعتی هم در این جهت نقش به سزایی داشت. وی در ادامه یادآور شد برای مثال شریعتی با فهمی که از اسلام در میان جوانان ایجاد کرد باعث شد که تا سالهای ۵۶ و ۵۷ بی‌حجابی تا میزان قابل توجهی کاهش یابد و حجاب در دانشگاه ها متبلور شود. دکتر ملکی در پایان اظهار داشت : «زمانی که عده‌ای می‌گفتند مذهب تخدیر کننده جتمعه است شریعتی ثابت کرد که مهم عامل تعقل و انقلاب و پیشرفت است.(نشاط- ۲۷ خرداد ۱۳۷۸)


ایران فردا – آذر 1378(pdf)

615-small-thu

ایران فردا – آذر 1378

مقاله‌ای از رضا علیجانی درباره‌ی «نسبت مذهب و ملیت در اندیشه‌ی دکتر علی شریعتی».

(بیشتر…)


پیام هاجر – 27 خرداد 1378 (pdf)

616-small-thu

پیام هاجر – 27 خرداد 1378

ویژه‌نامه‌ای با عنوان «شریعتی و روحانیت» که رضا احمدی تهیه کرده است. (بیشتر…)