[]


فتوای آیت الله منتظری درباره ی دکتر شریعتی (تیر ۱۳۷۸)

 

index

فتوای آیت الله منتظری درباره ی دکتر شریعتی

آیت الله حسین علی منتظری

منبع: نشریه نامه – سال اول، شماره8-7، ویژه نامه دکتر شریعتی.

تاریخ : تیر 1378

پرسش: درابتدا حرکت روشنفکران درایران، دونفر بیشتر از دیگران مطرح هستند که درمورد آنها اظهارنظرهای متناقض شنیده میشود. یکی مرحوم دکتر شریعتی درگذشته و دیگری آقای دکتر سروش که اخیرا گویا برخوردهایی هم با او شده است ، اگر امکان دارد بفرمایید نظر حضرتعالی دراین مورد چیست ؟

جواب: به نظر من این برخوردهایی که به عنوان روحانیت، جلوتر با مرحوم دکتر شریعتی واخیرا با اقای دکتر سروش شده به این شکل است که گویا خودمان را معصوم و آگاه به تمام مسائل شرع میدانیم و آنها را یک آدم های منحرف و این اساسا یک برخورد غلطی است.

اولاّ دکتر شریعتی حق زیادی به گردن فرهنگ و انقلاب ایران دارد. تیپ جوان و دانشگاهی کشور را ایشان از دامان مارکسیسم نجات داد و به طرف اسلام و انقلاب متوجه کرد. کتاب های ایشان بسیار سازنده و تحول افرین بوده. البته من نمیخواهم بگویم اشتباه نداشت؛ مگر ما روحانیت اشتباه نداریم؟ مگر جوامع ما اشتباه نداشتند ؟ اشتباه، خواهی نخواهی هست. این درست نیست که ما خودمان را مطلق فرض کنیم و بگوییم اسلام را صد درصد ما فهمیده ایم و آنها از اسلام بیگانه هستند. ما باید به اندیشه های مختلف اجازه دهیم حرفشان را بزنند و اگر جایی هم به نظرمان می‌رسد که حرفشان درست نیست محترمانه جواب آنها را بنویسیم. بحث علمی با تکفیر و تفسیق سازگار نیست و بلکه نتیجه معکوس می‌دهد. برای اینکه “انسان الانسان حریص علی ما منع”. باید محترمانه حرف‌ها حلاجی بشود. هیچ یک از ما معصوم نیستیم. انها یک برداشتی از مسائل اسلام داشته‌اند، گفته‌اند.افراد دیگری هم اگر برداشتی دارند می گویند. شنوندگان هم مختلف هستند. اگر یک جا اشکالی به نظر رسید باید ضمن بیان نقطه قوت‌های ان، اشکالات را هم گوشزد کرد اما تکفیر و تفسیق درست نیست. خیلی از علما و بزرگان ما برسر همین مسائل به شهادت رسیدند. علمای سنی و علمای شیعه را تکفیر می‌کردند. مریدهای انها می‌ریختند علما را به عنوان اینکه کافر هستند می‌کشتند، حکومت‌ها آنها را بازداشت می‌کردند و می‌کشتند، شهید اول و شهید ثانی چگونه به قتل رسیدند؟ من از همان اول با این نوع برخوردها مخالف بودم هم دکتر شریعتی آدم متدین ومتعهد و باشعوری بود، هم دکتر سروش آدم متدین و فاضلی است و اهل مطالعه است، هم دکتر شریعتی قصد خیر داشت و هم ایشان قصد خدمت دارد. دکتر سروش از طرف مرحوم امام در ستاد انقلاب فرهنگی بود. یک وقت ایشان با سه نفر دیگر اعضای ستاد انقلاب فرهنگی درقم پیش من امدند و گفتند امام به شما محول کرده که نمایندگی روحانی در دانشگاه ها داشته باشید و من افرادی از روحانیون را به دانشگاه‌ها می فرستادم و همه ی اینها با زمینه سازی و تلاش‌های این آقایان بود که هنوز هم این برنامه به عنوان نمایندگان ولی فقیه در دانشگاه ها ادامه دارد . دکتر سروش اهل وجوهات و متعهد به موازین اسلامی است. به نظر من باید به اینگونه شخصیت ها احترام گذاشت، از نظراتشان استفاده کرد، در عین حال اگر اشکال و اشتباهی هم به نظر می‌رسد باید با آنها مطرح کرد و حتی در روزنامه ها و مجلات و کتاب‌ها نوشت اما تکفیر و تفسیق و برخورد فیزیکی و به هم زدن جلسات به هیچ وجه کار عاقلانه ای نیست. برخوردهای تند سبب می شود که قشر دانشجو از روحانیت زده شود و روحانیت هم از دانشجو جدا شود. مخصوصا در این زمان که فرهنگ و منطق است، افراد درس خوانده و باسواد هستند،  با چماق نمی‌شود با جامعه برخورد کرد. اینکه یک عده جوان احساساتی خام را تحریک کنیم که علیه بزرگان و دانشمندان شعار بدهند یا برخورد فیزیکی انجام دهند علاوه بر اینکه خلاف شرع مبین است، این همان فتنه و هرج و مرج است که همه‌ی عقلای جهان از آن بیزارند و در کلام امیرالمومنین است که ” اسد حطوم خیر من سلطان ظلوم و سلطان ظلوم خیر من فتن تدوم ” (بحاراالنوار ج 27،ص935) : شیری درنده بهتر است از فتنه و هرج و مرج .

منتظری


بیست و دومین سالگرد شهادت شریعتی در دانشگاه تهران «همایش شریعتی و احیای دینی» (روزنامه نشاط ۲۷ خرداد ۱۳۷۸)

«همایش شریعتی و احیای دینی»

photo_2017-05-16_14-35-29

به مناسبت بیست و دومین سالگرد شهادت شریعتی در دانشکده فنی تهران مراسمی از سوی انجمن اسلامی تشکیل می شود. در این مراسم اقایان فاضل میبدی : «اجتهاد در آرای نواندیشان مذهبی» و یوسفی اشکوری با عنوان « روشنفکری دینی و چالش با سنت»،  سخن گفتند . سپس میزگردی با حضور آقایان  آرمین، گنجی و رحیم پور درباره آرای شریعتی  برگزار شد.

(بیشتر…)


بیست و دومین ساگرد شهادت، نشست خصوصی(خردادماه ۱۳۷۸)

 

بیست و دومین ساگرد شهادت، نشست خصوصی

 

نشست خصوصی

 مراسم بزرگداشت شریعتی در منزل دکتر پیمان برگزار شد. دکتر پیمان درباره «شریعتی و ملیت در چالش بین سنت و مدرنیسم» و خانم فاطمه گوارایی درباره «شریعتی و هویت زن ایرانی» سخن گفتند.

( ایران فردا، خرداد 1378، شماره 54)


بیست و دومین مراسم سالگرد شهادت شریعتی در لرستان – دررود (روزنامه خرداد، ۲۷ تیر ۱۳۷۸)

بیست و دومین مراسم سالگرد شهادت شریعتی  در لرستان – دررود

(روزنامه خرداد،  ۲۷ تیر ۱۳۷۸)

 

photo_2017-05-16_14-58-43لرستان – دررود

مراسم بیست و دومین بزرگداشت دکتر شریعتی در شهرستان دررود که قرار بود در سالن اجتماعات دبیرستان اعتصامی و با سخنرانی  رضا علیجانی برگزار شود با ایجاد اغتشاش توسط گروه فشار ناتمام ماند. این مراسم علی رغم کسب مجوز از فرمانداری مورد تهاجم ماموران و گروه فشار قرار گرفت و موجب دستگیری تعداد زیادی از شرکت کنندگان شد. سپس سخنرانی رضا علیجانی در نشستی خصوصی عرضه شد اما بار دیگر با حمله نیروهای فشار متوقف ماند. مهاجمین با شعارهایی نظیر مرگ بر لیبرال، مرگ بر نوگرا، به داخت منزل وارد شدند.افراد حاضر در جلسه را ( حتی نوجوانان) دستگیر کرده و با چند دستگاه مینی بوس از محل خارج کردند. این دستگیری های غیر قانونی با اعتراض دست اندرکاران مراسم دیری نپایید و سر انجام ماموران با گرفتن مشخصات و ادرس بازداشت شدگان آنها را آزاد کردند.(روزنامه خرداد ۱۳ تیرماه ۱۳۷۸)

 


بیست و دومین سالگرد شهادت شریعتی در شیراز (روزنامه صبح، تیر ماه ۱۳۷۸)

بیست و دومین مراسم سالگرد شهادت شریعتی در شیراز

(روزنامه صبح، تیرماه  ۱۳۷۸)

 

 

photo_2017-05-16_15-35-10شیراز

به مناسبت بیست و دومین سالگرد شهادت شریعتی مدیر مسئول نشریه صبح، آقای نصیری در جمع دانشجویان با عنوان « نسبت شریعتی با جریان روشنفکری» در دانشگاه علوم پزشکی شیراز سخنرانی کرد. او گفت: «شریعتی یک منتقد جدی غرب بود و در آثارش مطالب ضد غربزدگی،مدرنیزاسیون و تجدد زدگی فراوان یافت می‌شود و به همین اعتبار باید شریعتی را متفکری برای همین امروز بدانیم که با موج غربزدگی و ستایش از مدرنیزم در پاره‌ای از نشریات، سمینارها و محافل دانشگاهی و متاسفانه بعضا در سیاست گذاری اقتصادی و فرهنگی روبرو هستیم. شریعتی نه ضد دین و روحانیت بود که سبب شود کسانی او را طرد و لعن کنند و نه یک روشنفکر مرعوب غرب و بریده از مذهب.» (روزنامه صبح تیرماه ۱۳۷۸)


بیست و دومین مراسم سالگرد شهادت شریعتی در مزینان (روزنامه امین، ۳۱ خرداد ۱۳۷۸)

بیست و دومین مراسم سالگرد شهادت شریعتی  در مزینان

(روزنامه امین، ۳۱ خرداد ۱۳۷۸)

 

 

photo_2017-05-16_15-25-01
مزینان

مراسم بیست و دومین سالگرد شهادت شریعتی با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی آقای عطاالله مهاجرانی در مزینان سبزوار زادگاه شریعتی برگزار شد. او در این مراسم گفت که من شاهد بودم کتابهای دکتر شریعتی در دانشگاه‌های پیش از پیروزی انقلاب در نجات دادن جوانان دانشجو از غلطیدن به گرایش چپی، کمونیستی و التقاطی بسیار موثر بودند آثار شریعتی یکی از عوامل گرایش جوانان به حرکت انقلاب بود.(روزنامه امین ۳۱ خرداد ۱۳۷۸)


بیست و دومین مراسم سالگرد شهادت شریعتی در لاهیجان (روزنامه نشاط،۳۱ خرداد ۱۳۷۸)

 

بیست و دومین مراسم سالگرد شهادت شریعتی  در لاهیجان

(روزنامه نشاط،۳۱ خرداد ۱۳۷۸)

 

 

photo_2017-05-16_15-16-27

لاهیجان

مراسم بیست و دومین سالگرد شهادت شریعتی در شهرستان لاهیجان به خشونت کشیده شد. در این مراسم که با مجوز کتبی استانداری گیلان و هماهنگی با وزارت کشور و مخالفت فرماندهی لاهیجان برگزار شد قریب به هزار و پانصد نفر از دوستداران و علاقمندان شریعتی حضور داشتند. در این مراسم ابتدا آقای حمید حدیثی عضو علی البدل شورای شهر لاهیجان مقاله‌ای را با عنوان « از ۲۹ خرداد تا ۲ خرداد» قرائت نمود. سپس حجة الاسلام یوسفی اشکوری ( مسئول دفتر پژوهش‌های دکتر شریعتی) تحت عنوان «آزادی و دموکراسی در اندیشه شریعتی» سخن گفت. پس از پایان سخنرانی حدود ۱۰ الی ۱۵ نفر جوان که از ساعاتی قبل در مسجد حضور داشته و بعدأ مشخص شد که از اعضای گروه فشار رشت بوده‌اند به یوسفی اشکوری نزدیک شده و با دادن شعارهایی به ایشان که قصد خروج از مسجد را داشتند حمله کرده و باضرباتی به سرو صورت ایشان را به زمین انداختند. این عده پس از مشایعت یوسفی اشکوری با ضربات مشت و لگد خود پای اتوموبیل با زنجیر کابل سیمی و شیشه نوشابه و مشت و لگد به حاضرین حمله کرده و حتی دختران و زنان را نیز از ضربات خود بی‌نصیب نگذاشته و حرمت مسجد را شکستند. منابع آگاه روشن می‌کند که این عده با همکاری و همایت برخی نهادها و ادارات از رشت و شهرستانهای اطراف برای متشنج نمودن به این مراسم آمده اند و برخی از آنها مجهز به کلت کمری بوده‌اند. ( روزنامه نشاط ۳۱خرداد ۱۳۷۸)


بیست و دومین مراسم سالگرد شهادت شریعتی در همدان ( روزنامه نشاط ۲۸ خرداد ۱۳۷۸)

بیست و دومین مراسم سالگرد شهادت شریعتی  در همدان ۱۳۷۸

photo_2017-05-16_14-43-22

همدان

انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاههای بوعلی سینا و علوم زشکی همدان جبهه مشارکت ایران اسلامی استان همدان و حزب جامعه مدنی استان همدان با سخنرانی حجت الاسلام هادی قابل عضو مجمع محققین و موسسین حوزه علمیه قم بیست و دومین سالگرد شهادت شریعتی را در این شهر گرامی داشتند.(روزنامه نشاط ۲۸ خرداد ۱۳۷۸)

 


بیست و دومین مراسم سالگرد شهادت شریعتی در یزد(روزنامه نشاط ۲۷ خرداد ۱۳۷۸)

بیست و دومین مراسم سالگرد شهادت شریعتی  در یزد ۱۳۷۸

یزد

انجمن اسلامی دانشگاه یزد با حضور دکتر ملکی(اولین رئیس دانگشاه تهران پس از انقلاب)بیست و دومین سالگرد شهادت شریعتی را گرامی داشتند. در این سخنرانی دکتر ملکی به گزارش روزنامه نشاط به بحث در مورد شریعتی و جوانان پرداخت. وی در ابتدا ضمن بیان اجمالی از تاریخ معاصر ایران نقش و جایگاه شریعتی را در دوران معاصر تشریح کرد. ملکی اظهار کرد. اعتقاد جوانان به مذهب و اصول آن باید تحلیلی باشد نه تقلیدی و شریعتی هم در این جهت نقش به سزایی داشت. وی در ادامه یادآور شد برای مثال شریعتی با فهمی که از اسلام در میان جوانان ایجاد کرد باعث شد که تا سالهای ۵۶ و ۵۷ بی‌حجابی تا میزان قابل توجهی کاهش یابد و حجاب در دانشگاه ها متبلور شود. دکتر ملکی در پایان اظهار داشت : «زمانی که عده‌ای می‌گفتند مذهب تخدیر کننده جتمعه است شریعتی ثابت کرد که مهم عامل تعقل و انقلاب و پیشرفت است.(نشاط- ۲۷ خرداد ۱۳۷۸)


ایران فردا – آذر 1378(pdf)

615-small-thu

ایران فردا – آذر 1378

مقاله‌ای از رضا علیجانی درباره‌ی «نسبت مذهب و ملیت در اندیشه‌ی دکتر علی شریعتی».

(بیشتر…)