[]


فاطمه صادقی :آیا دکتر شریعتی برای زن امروز حرفی برای گفتن دارد؟(سایت مدرسه فمنیستی-۱۳۹۲)

۱۲۳

آیا دکتر شریعتی برای زن امروز حرفی برای گفتن دارد؟

گروه جامعه شناسی دین انجمن جامعه شناسی ایران، 24 خرداد، نشستی با عنوان «رابطه دکتر شریعتی با زن امروز ایران» در سالن کنفرانس این انجمن بر پا کرد. در این نشست، فاطمه صادقی گیوی، استاد دانشگاه و پژوهشگر حوزه زنان، به ایراد سخنرانی پرداخت. متن کامل سخنرانی فاطمه صادقی در این نشست را در ادامه می خوانید.

(بیشتر…)


بررسی حیات فکری دکتر علی شریعتی (بیلگه آداملار – آگوست 2012؛ ۱۳۹۲)

بررسی حیات فکری دکتر علی شریعتی

بیلگه آداملار (= حکیمان) نشریه‌ای فکری-فرهنگی است که هرسه ماه یکبار در ترکیه منتشر می‌شود.

به گزارش وبسایت ایران بالکان (ایربا) شماره سی‌ام این نشریه در دهمین سال انتشار آن (آگوست 2012) ویژه‌نامه‌ای است در 268 صفحه که به بررسی حیات فکری دکتر علی شریعتی اختصاص یافته است. این شماره از نشریه با بهره گرفتن از آثار نویسندگان ترکیه‌ای، اروپایی و ایرانی، شریعتی و اندیشه‌هایش را از همه زوایا مورد کنکاش و مداقه قرار داده است.

 

(بیشتر…)


ویژه نامه نوروز: روشنفکران دینی در وضعیت پست‌مدرن (نسیم بیداری -1392)

804-small-thu

روشنفکران دینی در وضعیت پست‌مدرن

خسرو طالب‌زاده

«…آن چه ظلمی بود که فردید در حق جلال روا داشت و جلال از آن ظلم فردیدی چی تصور می‌کرد که او را به نصیحت کردن فردید به نوشتن وامی‌داشت. فردید تنها شخصی نبود که جلال با وی گفت‌وگوی می‌کرد.‌ فهرست دوستان و شخصیت‌ها در زندگی جلال بیش از این فقره‌ است و بی‌شمار و حتی فهرست نهادهایی که سرمی‌زد و می‌رفت؛ از دولت تا حزب توده و از کانون‌ نویسندگان تا حسینیه ارشاد و از مکان مکلاها تا موسسات فرهنگی و مطبوعاتی کراواتی‌ها. چرا جلال این‌قدر ناآرام و ناشکیبا بود؟ شخصیت جلال از شخصیت اندیشه و نوشته‌هایش جلوتر و پویاتر بود…»

(بیشتر…)


مناظره‌ی احسان شریعتی ومجتبی مطهری (نسیم بیداری-1392 )

مناظره‌ی احسان شریعتی ومجتبی مطهری

«پدران به روایت پسران» از پرونده‌ی «روشنفکری دینی»، ماهنامه‌ی «نسیم بیداری»، ویژه‌نامه نوروز 92. (بیشتر…)


روشنفکری دینی هنوز از خانه خود بیرون نیامده است (نسیم بیداری- 1392)

مراد فرهاد پور

روشنفکری دینی هنوز از خانه خود بیرون نیامده است

مراد فرهادپور:«…شما به این نکته اشاره کردید که روشنفکری با دین تناقض دارد، اما من می خواهم بگویم روشنفکری در درون خودش هم تناقض دارد. ما قبلا هم این بحث را با هم داشتیم که اگر روشنفکری دینی، پدیده متناقضی است، چه ایرادی دارد؟ اصلا یک چیز دیگر، مگر کل پدیده ها متناقض نیستند؟…»

گفت‌وگوی منتقدانه صالح نجفی با مراد فرهادپور. ماهنامه‌ی «نسیم بیداری»، شماره 33 و 34، ویژه‌نامه نوروز 92. (بیشتر…)


امید:نامه‌ی سوسن شریعتی به پدرش ( اندیشه پویا- 1392)

امید؛

نامه‌ی سوسن شریعتی به پدرش

در پرونده‌ی «یأس و امید – نامه‌هایی از امروز به درگذشتگان دیروز» در شماره‌ی نوروز 92 ماهنامه‌ی «اندیشه پویا»، سوسن شریعتی نامه‌ای به پدرش نوشته است. در این پرونده همچنین علی فردوسی به حاج سیاح، خسرو ناقد به محمدعلی جمال‌زاده، حسن کامشاد به شاهرخ مسکوب، و محمدعلی ابطحی به سیدحسن مدرس نامه نوشته‌اند.

 

(بیشتر…)


روشنفکری دینی و میدان عملش (سایت بنیاد فرهنگی شریعتی – 1392)

هادی خانیکی ۲

روشنفکری دینی و میدان عملش

هادی خانیکی

شاید مناسب‌تر آن باشد که روشنفکران دینی به جای آنکه در هر جا و هر زمان به انبوهی از مسائل گوناگون بپردازد، به مساله یا مسائل بنیادی جامعه اولویت دهند و به آسیب‌شناسی نظرگاه و راهبردهای خود و دیگران در آن باره بپردازند، در این صورت است که فاصله‌های زبانی و رفتاری میان روشنفکران و مردم کاسته می‌شود و راه‌هایی ملموس‌تر برای برون‌شد جامعه از آشفتگی‌ها و سردرگمی‌ها و ناکارآمدی‌ها گشوده می‌شود، در آن صورت است که می‌توان این سروده‌ی قیصر را بیشتر فهمید:

دفتر مرا/ دست درد می‌زند ورق/ شعر تازه مرا/ درد گفته است/ درد هم شنفته است/ درد، حرف نیست/ درد، نام دیگر من است.

 

(بیشتر…)


هبوط در هیچستان ( سایت سروش دباغ – ۱۳۹۲)

سروش دباغ

هبوط در هیچستان

بازخوانی تطبیقیِ کویریات شریعتی و هشت‌کتاب سپهری

سروش دباغ

مدتهاست در اندیشۀ مقایسه میان کویریات علی شریعتی و اشعار و نوشته‌های عرفانی سهراب سپهری هستم.[1] شریعتی، متفکر و روشنفکر دینی معاصر، تأثیر شگرفی بر فضای اندیشگی و دینی ما گذاشته است. عموم دست‌نوشته‌های او که ناظر به دغدغه‌های وجودی و باطنی او بود، پس از وفاتش در قالب دو کتاب به نام گفتگوهای تنهایی و هبوط در کویر منتشر شد. گفتگوهای تنهایی چنانکه خود شریعتی بعدها در نامه‌ای آورده، متضمن دغدغه‌های شخصی و باطنی و کویری، فارغ از اسلامیات و اجتماعیات اوست و به نحو پررنگی دغدغه‌های وجودیِ یک روشنفکر و احیاگر دینی را نشان می‌دهد.

(بیشتر…)


دیالکتیک ایمان ( صبح سده-1392)

سوسن شریعتی

دیالکتیک ایمان – سوسن شریعتی

در حاشیه کتاب کویر

سوسن شریعتی

کتاب کویر این بار بهانه ای شده است برای نظر انداختن به شریعتی. اهمیت این کتاب در این است که در تقسیم بندی زندگی شریعتی به دوره های پنج ساله، مربوط می شود به پایان یک دوره .کتابی است که در سالهای پایانی دهه چهل نوشته شده (قبل از شروع فعالیتهای شریعتی در حسینیه ارشاد)و از اتفاق بی اعتنا به موقعیت زمانی خود نوشته شده.

(بیشتر…)


ما و مدرنیته به روایت شریعتی (وبگاه بیژن عبدالکریمی – ۱۳۹۲)

بیژن عبدالکریمی ۲

ما و مدرنیته به روایت شریعتی

بیژن عبدالکریمی

این نوشته متن کامل پاسخ­های دکتر عبدالکریمی به پرسش­هایی است که از سوی کارشناسان برنامه تلویزیونی «مجله فرهنگی زاویه» برای مناظره‌­ای تلویزیونی در همین برنامه، به تاریخ چهارشنبه 1392/3/29، با عنوان «ما و مدرنیته به روایت شریعتی» تعیین شده بود. حجت‌­الاسلام دکتر عبدالحسین خسروپناه، میهمان و طرف دیگر مناظره در این برنامه بودند. (بیشتر…)