[]

گفتگویی جدی درباره یک شوخی | گفتگو با سوسن شریعتی (ماهنامه خط خطی ـ نوروز ۱۳۹۲)

گفتگویی جدی درباره یک شوخی

گفتگویی با سوسن شریعتی

منبع: ماهنامه طنز و کارتون خط خطی
تاریخ: ویژه‌نامه نوروز ۱۳۹۲

 

ماهنامه طنز و کارتون خط خطی به سردبیری هادی حیدری و مدیر مسئولی کیارش زندی در ویژه‌نامه بهاری خود گفتگویی را در باره پیامک های طنز مربوط به شریعتی و منتشر در جهان مجازی و تلفن‌های همراه با سوسن شریعتی انجام داده است. سوشیانس شجاعی فرد این گفتگو را انجام داده است. موضوع این گفتگو بررسی موقعیت شریعتی  در میان افکار عمومی و دلایل بدل شدن او به موضوع طنز و پیامک های گسترده ارسالی  در تلفن های همراه است. شجاعی فرد در آغاز این مصاحبه نوشته است: «این اولین تجربه مجله خط خطی در یک بحث جدی است درباره ریشه این گونه جوک ها، لطیفه های قومیتی و…البته به سبک خودمان…»

دریافت فایل پی‌دی‌اف

 

مطالب مرتبط:

شوخی با شریعتی و درماندگی آموخته‌شده | مرتضی کریمی (وب‌سایت انسان ـ شهریور ۱۳۹۱)

شوخی با ایدئولوگی جدی | مهسا جزینی (دنیای اقتصاد ـ ۱۳۹۰)

ویژه‌نامه‌ی روزنامه «شرق» ( آذر ۱۳۹۲)

1

سیمای شریعتی

مجادله پایدار حامیان جدی با منتقدان راسخ

منبع: ضمیمه روزنامه شرق

تاریخ: ۲ آذر ۱۳۹۲

 

ضمیمه رونامه شرق با یادداشت فضل الله صلواتی تحت عنوان « مردی برای همه زمان‌ها» آغاز می‌شود. این ضمیمه که به مناسبت تولد هشتاد سالگی شریعتی و با دبیری محمد صادقی به چاپ رسیده است، شامل این مقالات است:

من کدام است؟ شاندل یا شریعتی: سوسن شریعتی، شریعتی تاریخ مارا تحریف می‌کرد: مصطفی ملکیان، علی شریعتی به نیازهای یک نسل پاسخ می‌داد: احسان شریعتی، شریعتی بر بام بلند ایدئولوژی: محمد حسن علیپور،از فرهنگ تا ایدئولوژی – از علم تا تکلیف: محسن قانع بصیری، هنوز هم با او هم سفرم:‌فاطمه صدر عاملی، شریعتی در تهران دود: مسیح اسماعیلی، شریعتی آن سوی آبها: نازنین اردو بازارچی، دین و حیات جمعی: مقایسه اندیشه هابرماس و شریعتی:‌معصومه بهرام، مدرنیته ژاپنی، شریعتی بحران خاور میانه: هیده کو ساکورای، درنگی بر داستان « در باغ آبسرواتوار» سرگردانی در ازدحام تنهایان: فرناز خطیبی،

pdf.روزنامه شرق ۱۳۹۲

ویژه‌نامه‌ی مجله «چشم انداز ایران» (پاییز ۱۳۹۲)

JELD VIJE NAME

شریعتی، عابر مرزها

یادنامه هشتادمین سالگرد تولد دکتر علی شریعتی

منبع: دو ماهنامه چشم انداز ایران

تاریخ: پاییز ۱۳۹۲

 

شریعتی، عابر مرزها نام ویژه نامه پاییزی چشم انداز ایران با صاحب امتیازی لطف الله میثمی است. در این شماره که به مناسبت هشتادمین سالگرد تولد دکتر علی شریعتی انتشار یافته، آثاری از مصطفی ملکیان، مرحوم عزت الله سحابی، دکتر حبیب الله پیمان، هاشم آقاجری، محمد جواد غلامرضا کاشی، حاتم قادری، محمد امین قانعی راد، حسن محدثی، حسین مصباحیان، علی معظمی، محمود اکسیری فرد، محمد اسفندیاری، عبدالرضا نواح، سوسن شریعتی، سارا شریعتی، احسان شریعتی، سید حسین سراج زاده، غلام عباس توسلی و…. به چاپ رسیده است. لیست بخشی از پایان نامه هایی که در دانشگاه‌های مختلف ایران در نسبت با اندیشه‌های شریعتی دفاع شده است نیز در این شماره به چاپ رسیده است.

« شریعتی و گفتمان عدالت»، «شریعتی و جامعه شناسی»، « شریعتی ؛ دیروز، امروز، فردا» نام سه بخش این ویژه نامه است.

بخش اول از pdf

بحش دوم از pdf

آیا دکتر شریعتی برای زن امروز حرفی برای گفتن دارد؟ | فاطمه صادقی (سایت مدرسه فمنیستی ـ ۱۳۹۲)

۱۲۳

آیا دکتر شریعتی برای زن امروز حرفی برای گفتن دارد؟

فاطمه صادقی

منبع: سایت مدرسه فمنیستی

تاریخ: ۱۳۹۲

 

گروه جامعه شناسی دین انجمن جامعه شناسی ایران، 24 خرداد، نشستی با عنوان «رابطه دکتر شریعتی با زن امروز ایران» در سالن کنفرانس این انجمن بر پا کرد. در این نشست، فاطمه صادقی گیوی، استاد دانشگاه و پژوهشگر حوزه زنان، به ایراد سخنرانی پرداخت. متن کامل سخنرانی فاطمه صادقی در این نشست را در ادامه می خوانید.

(بیشتر…)

ویژه‌نامه‌ی نشریه «بیلگه آداملار» (آگوست ۲۰۱۲ | مرداد ۱۳۹۲)

بررسی حیات فکری دکتر علی شریعتی

منبع: بیلگه آداملار (= حکیمان) نشریه‌ای فکری ـ فرهنگی است که هر سه ماه یکبار در ترکیه منتشر می‌شود.

 

به گزارش وبسایت ایران بالکان (ایربا) شماره سی‌ام این نشریه در دهمین سال انتشار آن (آگوست 2012) ویژه‌نامه‌ای است در 268 صفحه که به بررسی حیات فکری دکتر علی شریعتی اختصاص یافته است. این شماره از نشریه با بهره گرفتن از آثار نویسندگان ترکیه‌ای، اروپایی و ایرانی، شریعتی و اندیشه‌هایش را از همه زوایا مورد کنکاش و مداقه قرار داده است.

(بیشتر…)

ویژه‌نامه‌ی نوروزی «نسیم بیداری» (فروردین ۱۳۹۲)

mg6068_34icl

روشنفکران دینی در وضعیت پست‌مدرن

منبع: ماهنامه نسیم بیداری

تاریخ: نوروز ۱۳۹۲

 

«…آن چه ظلمی بود که فردید در حق جلال روا داشت و جلال از آن ظلم فردیدی چی تصور می‌کرد که او را به نصیحت کردن فردید به نوشتن وامی‌داشت. فردید تنها شخصی نبود که جلال با وی گفت‌وگوی می‌کرد.‌ فهرست دوستان و شخصیت‌ها در زندگی جلال بیش از این فقره‌ است و بی‌شمار و حتی فهرست نهادهایی که سرمی‌زد و می‌رفت؛ از دولت تا حزب توده و از کانون‌ نویسندگان تا حسینیه ارشاد و از مکان مکلاها تا موسسات فرهنگی و مطبوعاتی کراواتی‌ها. چرا جلال این‌قدر ناآرام و ناشکیبا بود؟ شخصیت جلال از شخصیت اندیشه و نوشته‌هایش جلوتر و پویاتر بود…»

(بیشتر…)

پدران به روایت پسران | احسان شریعتی، مجتبی مطهری (نسیم بیداری ـ ۱۳۹۲)

پدران به روایت پسران

مناظره‌ی احسان شریعتی و مجتبی مطهری

منبع: ماهنامه نسیم بیداری

تاریخ: نوروز ۱۳۹۲

 

«پدران به روایت پسران» از پرونده‌ی «روشنفکری دینی»

(بیشتر…)

«روشنفکری دینی هنوز از خانه خود بیرون نیامده است»؛ مراد فرهادپور (نسیم بیداری – 1392)

مراد فرهاد پور

روشنفکری دینی هنوز از خانه خود بیرون نیامده است

مراد فرهادپور

منبع: ماهنامه نسیم بیداری

تاریخ: نوروز ۱۳۹۲

 

مراد فرهادپور: «…شما به این نکته اشاره کردید که روشنفکری با دین تناقض دارد، اما من می خواهم بگویم روشنفکری در درون خودش هم تناقض دارد. ما قبلا هم این بحث را با هم داشتیم که اگر روشنفکری دینی، پدیده متناقضی است، چه ایرادی دارد؟ اصلا یک چیز دیگر، مگر کل پدیده ها متناقض نیستند؟…»

گفت‌وگوی منتقدانه صالح نجفی با مراد فرهادپور. ماهنامه‌ی «نسیم بیداری»، شماره ۳۳ و ۳۴، ویژه‌نامه نوروز ۹۲.

(بیشتر…)

نامه‌ی سوسن شریعتی به پدرش | سوسن شریعتی (اندیشه پویا ـ ۱۳۹۲)

نامه‌ی سوسن شریعتی به پدرش

سوسن شریعتی

منبع: مجله اندیشه پویا (شماره۶، ویژه‌نامه‌ی نوروز ۱۳۹۲)

تاریخ: اسفند ۱۳۹۱

 

در پرونده‌ی «یأس و امید – نامه‌هایی از امروز به درگذشتگان دیروز» در شماره‌ی نوروز 92 ماهنامه‌ی «اندیشه پویا»، سوسن شریعتی نامه‌ای به پدرش نوشته است. در این پرونده همچنین علی فردوسی به حاج سیاح، خسرو ناقد به محمدعلی جمال‌زاده، حسن کامشاد به شاهرخ مسکوب، و محمدعلی ابطحی به سیدحسن مدرس نامه نوشته‌اند.

(بیشتر…)

روشنفکری دینی و میدان عملش | هادی خانیکی (سایت بنیاد فرهنگی شریعتی ـ ‌۱۳۹۲)

هادی خانیکی ۲

روشنفکری دینی و میدان عملش

هادی خانیکی

منبع: سایت دکتر علی شریعتی

تاریخ: ۱۳۹۲

 

شاید مناسب‌تر آن باشد که روشنفکران دینی به جای آنکه در هر جا و هر زمان به انبوهی از مسائل گوناگون بپردازد، به مساله یا مسائل بنیادی جامعه اولویت دهند و به آسیب‌شناسی نظرگاه و راهبردهای خود و دیگران در آن باره بپردازند، در این صورت است که فاصله‌های زبانی و رفتاری میان روشنفکران و مردم کاسته می‌شود و راه‌هایی ملموس‌تر برای برون‌شد جامعه از آشفتگی‌ها و سردرگمی‌ها و ناکارآمدی‌ها گشوده می‌شود، در آن صورت است که می‌توان این سروده‌ی قیصر را بیشتر فهمید:

دفتر مرا/ دست درد می‌زند ورق/ شعر تازه مرا/ درد گفته است/ درد هم شنفته است/ درد، حرف نیست/ درد، نام دیگر من است.

(بیشتر…)