[]

این بخش شامل مجموعه اسنادی است که به موقعیت شریعتی پس از مرگش تا به امروز مربوط می‌شود. از اظهارنظر بزرگان درباره‌ی او ، اعلامیه ها، اطلاعیه ها و… گرفته تا این‌که چگونه خیابانی به نامش شد.


اعلامیه‌ی مشترکِ آیت الله مطهری و مهندس بازرگان درباره‌ی شریعتی(۲۳ آذر ۱۳۵۶)

اعلامیه‌ی مشترکِ مطهری و بازرگان درباره‌ی شریعتی

۲۳آذرماه ۱۳۵۶

این سندْ  نامه‌ی رسمی مشترک آیت الله مرتضی مطهری و مهندس مهدی بازرگان  است که در آذر ۱۳۵۶ نوشته شده و انتشار یافته است و در آن اشاره به ضرورت تصحیح آثار شریعتی می‌شود. بازتاب منفی این اطلاعیه که کمی پس از مرگ شریعتی صادر شده بود موجب ان شد که مهندس بازرگان کمی بعد از انتشار این نامه در نامه دومی مواضع خود را تدقیق و تشریح کرد. (متن این نامه دوم در ضمیمه موجود است.) ابراهیم یزدی در باره این نامه و شرایط انتشارش اینگونه توضیح می‌هد: «هنگامی که بازرگان و مطهری آن نامه را نوشتند و امضاء کردند در بیرون با عکس العمل های بدی روبرو شدند. در حالی که مرحوم بازرگان برای ما توضیح داد که نامه را امضا کرده تا بتواند جو فوق العاده ملتهبی را که علیه شریعتی به وجود آورده بودند، تخفیف بدهد و بر خلاف آن چیزی که گفته می شود که آن متن را مطهری تهیه کرده بود و مرحوم بازرگان در حالت رودربایستی آن را امضا کرده، آن را مرحوم بازرگان تهیه و مطهری هم امضا کرده بود. بازرگان متعمدا از مطهری به عنوان شخصیت شناخته شده روحانی خواست نامه را امضا کند که آن جو را کاش دهد ولی علی الاصول روشنفکران دینی این نامه را نپسندیدند، به خصوص با توجه به جاذبه سخنان شریعتی در آن تاریخ و جو مبارزات انقلابی که وجود داشت و این که شریعتی و دوستانش در نوک پیکان حملات دشمن قرار داشتند».   ( اندیشه پویا – شماره ۵۰ – اردیبهشت ۱۳۹۷) (بیشتر…)


اطلاعیه دوم مهندس بازرگان در باره دکتر شریعتی( ۲ بهمن ۱۳۵۶)

bazargan 001

اطلاعیه دوم مهندس بازرگان در باره دکتر شریعتی

مهندس بازرگان

تاریخ: ۲ بهمن ۱۳۵۶

 چند ماه پس از مرگ دکتر علی شریعتی مرحومان مهندس مهدی بازرگان و آیت الله مطهری اطلاعیه مشترکی ( به تاریخ ۲۳ آذر ۱۳۵۶) درباره شریعتی انتشار دادند. در قسمتی از این نامه آمده بود: « اینجانبان معتقدیم نسبتهایی از قبیل سنی‌گری و وهابی‌گری به او بی‌اساس است و او در هیچ‌یک از مسائل اصولی اسلام از توحید گرفته تا نبوت و معاد و عدل و امامت گرایش غیر اسلامی نداشته است.» و در ادامه با اشاره به تحصیلات غربی دکتر شریعتی اضافه شده بود که او « در مسائل اسلامی حتی در مسائل اصولی دچار اشتباهات فراوان گردیده است.» دوپارگی ظاهری این دو عبارت و برخی مفاد دیگر این اطلاعیه باعث سوءاستفاده‌های فراوانی از آن شد که در نهایت منجر به صدور اطلاعیه دیگری از سوی مرحوم مهندس بازرگان گردید.

 pdf. نامه دوم مهندس بازرگان درباره شریعتی


« یاد یادآور»؛ بی‌نام (جهاد – خردادماه ۱۳۵۷)

001

یاد یادآور

منبع: جهاد

تاریخ: خردادماه ۱۳۵۷، شماره۹

ارگان سیاسی تبلیغاتی سازمان دنشجویان مسلمان ایران در خرداد ماه ۱۳۵۷ مقاله ای تحت نام « یاد یادآور» به مناسبت اولین سالگرد شهادت شریعتی به چاپ رسانده است.

pdf جهاد

 

 


آغاز پروژه‌ی مجموعه آثار شریعتی۱۳۵۶

آغاز پروژه‌ی مجموعه آثار شریعتی

آذرماه ۱۳۵۶.
پروژه‌ی مجموعه آثار شریعتی، که به تازگی به ۳۶ جلد رسیده است، از سال ۱۳۵۶، چند ماه پس از مرگ شریعتی در اروپا، آغاز شد. تا انقلاب ایران ۷ جلد اوّل در اروپا توسط اتحادیه‌ی انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا و آمریکا تحت نظارت دکتر حسن حبیبی چاپ شد. تعبیر «برادر شهید» در مقدمه‌ی این کتاب‌ها، که بعدها به «معلم شهید» بدل گشت، به همین برهه‌ی زمانی مربوط است.

 

330-173-1389-7-27-14-59-34-16C0

(بیشتر…)


دفاع «علمای مبارز و پیشرو حوزه علمیه قم» از آرای شریعتی1356

دفاع «علمای مبارز و پیشرو حوزه علمیه قم» از آرای شریعتی

عید غدیر ۱۳۹۷ هجری قمری (آذرماه ۱۳۵۶).

325-165-1389-7-27-13-31-7-2C1C


اعلام حمایت گروه‌ها و سازمان‌های سیاسی-مذهبی و اجتماعی از دومین سالگرد هجرت دکتر شریعتی؛ « بامداد» ( ۲۷ اردیبهشت ۱۳۵۷)

 

تجلیل از شهادت دکتر شریعتی

منبع: بامداد

تاریخ:۱۳۵۷/۲/۲۷

اعلام آمادگی گروه‌های سیاسی‌- مذهبی و اجتماعی از دومین سالگرد هجرت دکتر شریعتی


اعلامیه جنبش مسلمانان مبارز به مناسبت دومین سالگرد شهادت دکتر شریعتی؛ «خراسان» ( ۲۹ خرداد ۱۳۵۸)

 

اعلامیه جنبش مسلمانان مبارز

منبع: روزنامه خراسان

تاریخ: سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۵۸

 

 

 

 


« اعلان همبستگی با دومین مراسم سالگرد شهادت شریعتی»؛ جاما و جنبش ملی مجاهدین (خراسان – ۲۹ خرداد ۱۳۵۸)

بزرگداشت سالروز شهادت دکتر علی شریعتی

 

منبع: روزنامه خراسان

تاریخ: سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۵۸

اعلان برگزاری مراسم بزرگداشت سالروز شهادت دکتر شریعتی، از سوی جنبش ملی مجاهدین و جنبش انقلابی مردم مسلمان ایران در دانشگاه تهران .

 

 

 


اطلاعیه سازمان مدافعین توحید ۱۳۵۸

 

اطلاعیه سازمان مدافعین توحید ۱۳۵۸

ستاد هماهنگی مراسم بزرگداشت دکتر شریعتی ۱۳۵۸

 

 


درخواست مجوز برای برگزاری مراسم چهارمین سالمرگِ شریعتی1360

درخواست مجوز برای برگزاری مراسم چهارمین سالمرگِ شریعتی

اردیبهشت ۱۳۶۰.443-339-1389-8-30-10-54-49-E972