[]

این بخش شامل مجموعه اسنادی است که به موقعیت شریعتی پس از مرگش تا به امروز مربوط می‌شود. از اظهار نظر بزرگان درباره‌ی او، اعلامیه‌ها، اطلاعیه‌ها و… گرفته تا این‌که چگونه خیابانی به نامش شد.


بیانیه‌ی دفتر تحکیم وحدت در یازدهمین سالگرد شهادت شریعتی

طی بیانیه‌ای در یازدهمین سالگرد شهادت استاد علی شریعتی:

دفتر تحکیم وحدت خواستار طرح و اشاعه افکار شریعتی در جامعه شد

منبع: روزنامه کیهان

تاریخ: ۱۳۶۷

سرویس آموزشی و هنری: اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان دانشگاه‌های سراسر کشور (دفتر تحکیم وحدت) در آستانه یازدهمین سالگرد شهادت استاد دکتر علی شریعتی ضمن بزرگداشت یاد آن معلم شهید خواستار شدند برای جلوگیری از نفوذ فرهنگی غرب و حراست از آرمان‌های انقلاب اسلامی و جلوگیری از پیشروی آفت بی‌تفاوتی در میان نسل جوان، افکار و روش‌های دکتر شریعتی مجددا مطرح شود.

بیانیه‌ای که از سوی دفتر تحکیم وحدت به مناسبت یادمان استاد شهید دکتر علی شریعتی انتشار یافته در بخش‌های مختلف چنین آورده است:

کیست که قلم زیبا، آتشین و اهورائی او را در تصویر سیمای تابناک محمد و علی و حسین و ابوذر بشناسد و توان فهم داشته باشد و خالصانه بر او خضوع نکند؟ او برزیگر مزرع شگفت و ناباور و معجزه‌آفرینی شد که شهدای انقلاب، پروانه‌های در خون طپیده آفتاب، شاهدان شهید رویش نسلی شده‌اند که بسیاری نام مقدس و آسمانی «خمینی» و عشق پرشور به روح خدا را اولین بار از زبان و قلم «شریعتی» شنیده و دیدند.

حامیان امروز اسلام آمریکایی که به برکت روشنگری‌های حضرت امام افشا شده‌اند برای انفعال سیاسی هرچه بیشتر جوانان و محروم کردن نسل جوان از اندیشه شریعتی و بیرون راندن آنها از صحنه‌های سیاست که در مواردی اینرا صریحا بزبان آوردند، در تلاشند که شریعتی را بعنوان یک چهره ضدروحانی و مخالف با روحانیت قلمداد کنند. اینان که تمکین کنندگان دیروز نظام ستم‌شاهی و گردانندگان باند حجتیه، گروهی که قطعی‌ترین و جدی‌ترین مخالفت‌ها را با امامت انقلاب اسلامی و آرمان‌های امت داشته‌اند و مخالفان  بی‌جرات! نظام پر برکت الهی ما هستند با نقل جمله تحریف شده از موضع خویش! و بی‌توجه به سدر و ذیل تمام آثار «مدافع روحانیت شیعی شریعتی» این ابهام را در مورد اندیشه‌های آن بزرگمرد پدید آوردند، ولی مردم بیدار و هوشیار ایران در این‌همه سالی که بر مرگ سرخ او گذشت مواضع فکری او را باز شناخته‌اند.

در ادامه این بیانیه چنین می‌خوانیم:

گرچه در برخورد با اگزیستانسیالیسم و شاخه‌های دیگر تفکر اومانیستی دچار اختلال در ادراک کلیت فلسفه غرب بوده و خود نیز بدین قصور فروتنانه معترف است. ولی مطالعه مجموعه کامل آثار زنده‌یاد دکتر شریعتی و عنایت بیشتر به تقریرات و نوشته‌های اواخر عمر او پالایش و زلالی روح او در عشق خالص به عرفان اسلامی کاملا مشهود است. او آثاری در زندگی پیامبر نگاشته که با برخورداری از روانی و ظرافت قلم و استواری بیان و ساختار اندیشه بی‌نظیر است. در طرح تشیع علوی از انحرافات پدید آمده در طول تاریخ نقاب برافکند و تشیع شناخت، وحدت، عدل، پیروی، اجتهاد، مسئولیت، آزادی، شهادت، انتظار مثبت و تشیع «نه» را از تشیع جهل، بدعت، ظلم، ستایش، جمود، تعطیل مسئولیت‌ها، عبودیت بی‌شناخت و مرگ و انتظار منفی و «تشیع آری» بازشناساند.

در امت و امامت روشن‌ترین ادراک را در ضرورت «راهبری انقلابی هدایت شده» جامعه اسلامی تبیین کرد. تعمق در گستردگی و حجم فراوان آثار او تنوع مطالب مطروحه آن شهید شاهد، نبوغ و استعدادهای موهبتی الهی و تلاش پیگیر و صادقانه وی را آشکار می‌سازد.

یقیناً برای جلوگیری از نفوذ فرهنگی غرب و حراست از آرمان‌های انقلاب اسلامی و ممانعت از پیشروی «آفت بی‌تفاوتی» که بسرعت نسل جوان را درمی‌نوردد، طرح مجدد و استفاده از اسلوب‌های کارهای دکتر شریعتی در زمان ما بسیار کارسازتر خواهد بود.

برای ظلم‌ستیزی و از بین بردن فاصله فقر و غنا را اندیشه تنهای مظلوم او مدد جوئیم که بر محراب حسینیه بی هیچ دفاعی از سوی متولیان رسمی، از ارزش‌های انسان و فلاح دفاع می‌کرد و بهره‌مند از خط سرخ شهادت، به معرفی علی و تنهایی او می‌پرداخت مردی که آفرینش همتایی در ظلم‌ستیزی و عدالت‌خواهی او نزاده است.

بیانیه سپس به تفکرات بلند شریعتی در زمینه مبارزه با سرمایه‌داری و اسلام آمریکایی آورده است:

از طرح بعثت مجدد ابوذر، روح عصیان اسلام و قیام پابرهنگان تاریخ، بر صحنه ایران اسلامی و انقلابی، که علی‌رغم طرح‌های رسای امام در طرد اسلام مرفهین و اسلام سرمایه‌داران و سرمایه‌داری آمریکایی، کعب‌الاحبارهای مسلط به مبانی فقه و روش اجتهاد رو درروی «روح علوی زمان» : تجسم فقه جعفر بن محمد الصادق» ایستاده‌اند، مدد جوئیم و جدال فقر و غنا را، آتش مقدس «جنگ حق» فقرا و «باطل» غصب اغنیا را دامن زنیم و بسوزانیم آیین همه زشتی و پلشتی سفسطه‌گران و کعب‌الاحبارهای اسلام آمریکایی که در وقاحت مثال و در بیشرمی نمونه‌های تاریخی شده‌اند.

پایان‌بخش بیانیه لزوم بسیج کلیه نیروها برای پیروزی نهایی در جنگ با این مضمون است:

ای همه دلبستگان و ارادتمندان راه و اندیشه شریعتی، چشم، در قبله اهل دل، شمس‌ الحق خمین بدوزیم و آرزوهای منقوش در چشمان سرد شریعتی را در لهیب نگاه امام بزرگوارمان بجوئیم و بخواهیم که امروز سرنوشت انقلاب و «پیام» «خون» شهیدان‌مان در گرو رزم بی‌امان و «همه جانبه» در جبهه‌های نبرد تا شکست قوای بعثی و تجهیز امت قهرمان‌مان تا نابودی کامل امپریالیزم آمریکا می‌باشد که این مهم میسور نیست جز تلاش جدی و صادقانه همه نیروهای انقلابی در تثبیت هماهنگی و یگانگی مناسبات جبهه و پشت جبهه و تحقق «جنگ همه جانبه» فقر و غنا در جبهه‌های جهاد درونی و بیرونی.

 

سمینار بررسی آراء و اندیشه‌های دکتر شریعتی (دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران ـ خرداد ۱۳۶۷)


اعلامیه‌ی مشترکِ آیت الله مطهری و مهندس بازرگان درباره‌ی شریعتی (۲۳ آذر ۱۳۵۶)

اعلامیه‌ی مشترکِ مطهری و بازرگان درباره‌ی شریعتی

۲۳ آذر ۱۳۵۶

این سندْ نامه‌ی رسمی مشترک آیت الله مرتضی مطهری و مهندس مهدی بازرگان است که در آذر ۱۳۵۶ نوشته شده و انتشار یافته است و در آن اشاره به ضرورت تصحیح آثار شریعتی می‌شود. بازتاب منفی این اطلاعیه که کمی پس از مرگ شریعتی صادر شده بود موجب ان شد که مهندس بازرگان کمی بعد از انتشار این نامه در نامه دومی مواضع خود را تدقیق و تشریح کرد. (متن این نامه دوم در ضمیمه موجود است.) ابراهیم یزدی در باره این نامه و شرایط انتشارش اینگونه توضیح می‌هد: «هنگامی که بازرگان و مطهری آن نامه را نوشتند و امضاء کردند در بیرون با عکس العمل های بدی روبرو شدند. در حالی که مرحوم بازرگان برای ما توضیح داد که نامه را امضا کرده تا بتواند جو فوق العاده ملتهبی را که علیه شریعتی به وجود آورده بودند، تخفیف بدهد و بر خلاف آن چیزی که گفته می شود که آن متن را مطهری تهیه کرده بود و مرحوم بازرگان در حالت رودربایستی آن را امضا کرده، آن را مرحوم بازرگان تهیه و مطهری هم امضا کرده بود. بازرگان متعمدا از مطهری به عنوان شخصیت شناخته شده روحانی خواست نامه را امضا کند که آن جو را کاش دهد ولی علی الاصول روشنفکران دینی این نامه را نپسندیدند، به خصوص با توجه به جاذبه سخنان شریعتی در آن تاریخ و جو مبارزات انقلابی که وجود داشت و این که شریعتی و دوستانش در نوک پیکان حملات دشمن قرار داشتند». ( اندیشه پویا، شماره ۵۰ ـ اردیبهشت ۱۳۹۷) (بیشتر…)


آغاز پروژه‌ی مجموعه آثار شریعتی (آذر ۱۳۵۶)

330-173-1389-7-27-14-59-34-16C0

آغاز پروژه‌ی مجموعه آثار شریعتی

آذرماه ۱۳۵۶
پروژه‌ی مجموعه آثار شریعتی، که به تازگی به ۳۶ جلد رسیده است، از سال ۱۳۵۶، چند ماه پس از مرگ شریعتی در اروپا، آغاز شد. تا انقلاب ایران ۷ جلد اوّل در اروپا توسط اتحادیه‌ی انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا و آمریکا تحت نظارت دکتر حسن حبیبی چاپ شد. تعبیر «برادر شهید» در مقدمه‌ی این کتاب‌ها، که بعدها به «معلم شهید» بدل گشت، به همین برهه‌ی زمانی مربوط است.


دفاع «علمای مبارز و پیشرو حوزه علمیه قم» از آرای شریعتی (آذر ۱۳۵۶)

325-165-1389-7-27-13-31-7-2C1C

دفاع «علمای مبارز و پیشرو حوزه علمیه قم» از آرای شریعتی

عید غدیر ۱۳۹۷ هجری قمری (آذر ۱۳۵۶)


اطلاعیه دوم مهندس بازرگان درباره‌ی دکتر شریعتی (۲ بهمن ۱۳۵۶)

bazargan 001

اطلاعیه دوم مهندس بازرگان درباره‌ی دکتر شریعتی

مهندس مهدی بازرگان

تاریخ: ۲ بهمن ۱۳۵۶

 چند ماه پس از مرگ دکتر علی شریعتی مرحومان مهندس مهدی بازرگان و آیت‌الله مطهری اطلاعیه مشترکی (به تاریخ ۲۳ آذر ۱۳۵۶) درباره شریعتی انتشار دادند. در قسمتی از این نامه آمده بود: «اینجانبان معتقدیم نسبتهایی از قبیل سنی‌گری و وهابی‌گری به او بی‌اساس است و او در هیچ‌یک از مسائل اصولی اسلام از توحید گرفته تا نبوت و معاد و عدل و امامت گرایش غیر اسلامی نداشته است.» و در ادامه با اشاره به تحصیلات غربی دکتر شریعتی اضافه شده بود که او «در مسائل اسلامی حتی در مسائل اصولی دچار اشتباهات فراوان گردیده است.» دوپارگی ظاهری این دو عبارت و برخی مفاد دیگر این اطلاعیه باعث سوءاستفاده‌های فراوانی از آن شد که در نهایت منجر به صدور اطلاعیه دیگری از سوی مرحوم مهندس بازرگان گردید.

 pdf. نامه دوم مهندس بازرگان درباره شریعتی


اعلام حمایت گروه‌ها و سازمان‌های سیاسی ـ مذهبی و اجتماعی از دومین سالگرد هجرت دکتر شریعتی (روزنامه بامداد ـ ۲۷ اردیبهشت ۱۳۵۷)

 

تجلیل از شهادت دکتر شریعتی

منبع: روزنامه بامداد

تاریخ: ۲۷ اردیبهشت ۱۳۵۷

اعلام آمادگی گروه‌های سیاسی‌ _ مذهبی و اجتماعی از دومین سالگرد هجرت دکتر شریعتی


پیام برای اولین سالگرد شهادت دکتر شریعتی؛ (پیام مجاهد ـ خرداد ۱۳۵۷)

001

سالگرد شهادت دکتر شریعتی

منبع: پیام مجاهد شماره ۵۹

تاریخ: خرداد ماه ۱۳۵۷

ارگان نهضت آزادی در خارج از کشور

pdf پیام مجاهد

 


جوابیه‌ی احسان شریعتی به یادداشتِ کیهان درباره‌ی شریعتی (اردیبهشت ۱۳۵۸)

جوابیه‌ی احسان شریعتی به یادداشتِ کیهان درباره‌ی شریعتی

اردیبهشت ۱۳۵۸

این جوابیه اعتراضی است به نویسنده روزنامه کیهان به دلیل استنباط شخصی نویسنده از آثار شریعتی علیه روحانیت مرتجع و مترقی و در تایید ترور. بنابر قانون مطبوعات این جوابیه به روزنامه کیهان فرستاده شد که متاسفانه آن بخش از متن که اعتراض علیه کیهان بود بدون هیچگونه توضیحی سانسور شد. تصویر نامه:


فراخوانِ مقاله برای دومین سالگرد هجرت شریعتی (۲۶ اردیبهشت ۱۳۵۸)

فراخوانِ مقاله برای دومین سالگرد هجرت شریعتی

۲۶ اردیبهشت ۱۳۵۸


نامه‌ی سرگشاده‌ی کمیته‌ی برگزارکننده‌ی مراسم دومین سالگرد هجرت شریعتی به سرپرست رادیو و تلویزیون (۳۰ اردیبهشت ۱۳۵۶)

نامه‌ی سرگشاده‌ی کمیته‌ی برگزارکننده‌ی مراسم به سرپرست رادیو و تلویزیون

این نامه‌ی اعتراضی از سوی کمیته‌ی برگزار کننده‌ی مراسم دومین سالگرد هجرت شریعتی خطاب به سرپرست رادیو تلویزیون، به تاریخ ۳۰ اردیبهشت ۱۳۵۸ نوشته شده است. این اعتراض مرتبط با پوشش ضعیف مراسم ۲۶ اردیبهشت بود که در چمن دانشگاه تهران برگزار شد. تصویر نامه:

(بیشتر…)