[]

گزارش مراسم غیررسمی سالگرد درگذشت دکترپوران شریعت رضوی (منزل پوران شریعت‌رضوی ـ ۱ اسفند ۱۳۹۸)

گزارش مراسم غیررسمی سالگرد درگذشت دکترپوران شریعت رضوی(شریعتی) در منزل آن زنده‌یاد

مکان: منزل پوران شریعت‌رضوی
زمان: ۱ اسفند ۱۳۹۸

 

پنجشنبه اول اسفند ۱۳۹۸ مصادف بود با برگزاری نخستین سالگرد درگذشت دکتر پوران شریعت رضوی (شریعتی) که در منزل و بر مزار ایشان با مشارکت دوستان و همراهان آن زنده‌یاد برگزارشد.

احسان شریعتی ضمن خیر مقدم و تشکر از حضار که علیرغم همه موانع از بارندگی و ترافیک و کرونا و اعلام لغو مراسم و موکول شدنش به حضور بر مزار در فردای آن شب (و رفتن برق وحضور جمعیت در تاریکی)، قدم رنج کرده بودند و به منزل پوران خانم آمده بودند، با اشاره به ابعاد چندگانهٔ شخصیت و میراث پربار مادر برنامه این مراسم غیررسمی را شناخت بیشتر یک زندگی سرشار از تلاطم و همزمان استمرار یک مسیر توصیف کرد و از دوستان دست اندکار ساخت مستند بنیاد شریعتی دربارهٔ پوران تشکر و دعوت به تشریح این مستند و کارنامهٔ زندگی پوران برای حضار جلسه و دعوت از دوستان و هنرمندان به ابراز نظرات و بیان خاطرات و آثار خود کرد.

(بیشتر…)

گزارش مراسم نخستین سالگرد درگذشت پوران شریعت‌رضوی (امامزاده عبدالله شهر ری ـ ۲ اسفند ۱۳۹۸)

گزارش مراسم نخستین سالگرد درگذشت پوران شریعت‌رضوی (شریعتی)


مزار پوران شریعت‌رضوی در صحن شهدای امامزاده عبدالله شهر ری
۲ اسفند ۱۳۹۸

 

 جمعه دوم اسفندماه ۱۳۹۸ ساعت ده صبح جمعی از دوستان و دوستداران پوران شریعت رضوی و علی شریعتی  به‌دعوت این دو خانواده  گرد مزار شهدای دانشگاه و پوران گرد آمدند تا یاد او را در نخستین سالگرد فراقش گرامی دارند.

احسان شریعتی با بیان خیرمقدم و خوشآمد به جمع حاضرین که برخی برای چهارمین نشست در این سلسله مراسم‌های سالگرد حضور یافته بودند، غیبت حضور پوران را با آن روحیهٔ زنده و پرنشاط و سازنده، به شدت محسوس توصیف کرد و با اشاره به بحران‌های تودرتویی که کشور ما را در  چند ماه اخیر احاطه کرده‌اند، بر لزوم راه‌یابی درست برای آینده از طریق بازخوانی و به روزسازی خاطرهٔ تاریخی تأکید کرد و از شاهدان زندگی زنده یاد پوران خواست که به یادآوری نکات درس‌آموز تلاش‌های وی بپردازند:

(بیشتر…)

گزارش مراسم سالگرد پوران شریعت رضوی در میان مردم (۲۵ و ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ ـ کاهک و مزینان)

گزارش مراسم سالگرد پوران شریعت رضوی در میان مردم

زمان: ۲۵ و ۲۶ بهمن ۱۳۹۸
مکان: روستاهای کاهک و مزینان

 

مراسم سالگرد پوران شریعت رضوی، امسال، نه بر سنت رایج در تهران که در زادگاه وخاستگاه علی شریعتی، در روستای کاهک و مزینان برگزار شد. جدا از مراسمی که جمعه شب در روستای کاهک و شنبه ظهر در مزینان برگزار شد، به ابتکار بنیاد شریعتی، در دو روز مراسم، جمعی از پزشکان، دکتر مونا شریعتی، دکتر کریم چوبساز ودکتر رباب مزینانی که از تهران برای شرکت در این مراسم آمده بودند، به ویزیت رایگان و مداوای بیماران در منطقه پرداختند و نزدیک به چهارصد بیمار را ویزیت کردند. این مراسم نیز همچون مراسم هفت پوران شریعت رضوی در کانون توحید، از دیگر مراسم ترحیم متمایز بود. مراسمی متفاوت، متمایز، ترکیبی از جلسات روشنفکری و مناسک مردمی. بزرگداشتی با کلام و تصویر، موسیقی و خاطره. مراسمی در روستا و نه شهر، با حضور وسیع مردم و نه الزاما شخصیتها و نخبگان فرهنگی، حضور سخنران زن در مسجد، کنار زدن پرده ها میان زنان و مردان و ترکیبی از مراسم متداول سخنرانی با مناسک مردمی. اینها الگوی جدیدی در بزرگداشت هاست. در این الگو این روشنفکرانند که به سراغ مردم می روند و یادآور می شوند که جایگاه چهره های مردم دوستی چون پوران شریعت رضوی در کنار و در قلب مردم است.

(بیشتر…)

وارث امین | یادمان اولین سالگرد درگذشت پوران شریعتی (روزنامه اعتماد ـ ۲۶ بهمن ۱۳۹۸)

وارث امین

به مناسبت اولین سالگرد درگذشت پوران شریعت‌رضوی، روزنامه اعتماد صفحه‌ی اول شماره‌ی ۲۶ بهمن خود را به تصویری از او اختصاص داده و در صفحه‌ی اندیشه‌ی این روزنامه نیز مطالبی پیرامون وی به چاپ رسیده است. نوشته‌هایی از حسین مصباحیان، امیر رضایی و سوسن شریعتی شکل‌دهنده‌ی بخش اصلی این صفحه‌ی ویژه هستند. لینک مطالب منتشر شده در این صفحه را می‌توانید در ادامه‌ی مطالب مشاهده کنید.

(بیشتر…)

گزارشی از روز درگذشت پوران شریعت‌رضوی (از بیمارستان لاله تا منزل ـ ۲۶ بهمن ۱۳۹۷)

خبر مرگ پوران شریعت‌رضوی در ظهر روز ۲۶ بهمن ۱۳۹۷ بازتاب گسترده‌ای در میان جمعیت‌های فرهنگی و سیاسی، شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های مجازی داشت. پوران شریعت‌رضوی که از شب ۲۲ بهمن در منزل خود دچار عارضه‌ی سکته‌ی قلبی شده بود و در بیمارستان لاله بستری بود، در ظهر جمعه ۲۶ بهمن دار فانی را وداع گفت. خبرگزاری ایسنا و شبکه‌های مجازی، شبکه‌های فارسی زبان خارج از کشور از اولین رسانه‌هایی بودند که این خبر را بازتاب دادند. همان شب عده‌ی زیادی از دوستداران شریعتی و پوران شریعت‌رضوی و نیز شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی در خانه‌ی وی گردآمدند تا یاد او را گرامی بدارند. در این شب تعدادی از دوستان این بانو درباره‌ی حیات پربار پوران شریعت‌رضوی سخن گفتند. گزارش کامل این مجلس سوگ را مجله ایران فردا در شماره اسفند خود منعکس کرده است:

(بیشتر…)

بازتاب‌های رسانه‌ای درگذشت پوران شریعت‌رضوی (۲۷ بهمن ۱۳۹۷)

بازتاب‌های رسانه‌ای درگذشت پوران شریعت‌رضوی

درگذشت پوران شریعت‌رضوی در ۲۶ بهمن ۱۳۹۷ و رخدادهای مربوط به مراسم خاکسپاری (۲۸ بهمن ۱۳۹۷) و بزرگداشت (۲ اسفند ۱۳۹۷) بازتاب گسترده‌ای در مطبوعات یافت. تعدادی از روزنامه‌ها در روزهای پایانی بهمن و اولین روزهای اسفند تیتر اصلی خود را به این رخدادها اختصاص دادند. آنچه در پی می‌آید بخش‌هایی از بازتاب‌های مطبوعاتی این اتفاقات است:

(بیشتر…)

مراسم تشییع و خاکسپاری پوران شریعت‌رضوی (پشت درهای بسته حسینیه ارشاد، امامزاده عبدالله شهر ری ـ ۲۸ بهمن ۱۳۹۷)

مراسم تشییع و خاکسپاری پوران شریعت‌رضوی

 

صبح روز یکشنبه ۲۸ بهمن، دو روز بعد از مرگ پوران شریعت رضوی قرار بود تشییع پیکر او، طبق سنت این سال ها و با کسب مجوزهای ضروری از فرمانداری تهران، از صحن حسینیه ارشاد آغاز شود و پس از برگزاری نماز میت، جمعیت با طی مسافتی کوتاه تا تقاطع اتوبان شهید همت با اتوبوس هایی که به همین منظور تدارک دیده شده بود رهسپار امامزاده عبدالله شوند. مسئولین حسینیه ارشاد صدور مجوز را بر عهده فرمانداری تهران دانسته بود و این مجوز در روز شنبه صادر شده بود. جمعیت انبوهی از دوستداران دکتر شریعتی و پوران شریعت رضوی در مقابل حسینیه ارشاد جمع می شوند و منتظر رسیدن پیکر از بهشت زهرا می مانند. آنچه که تجمع جمعیت را در برابر حسینیه ارشاد ملتهب و اعتراض آمیز می کند بسته ماندن درهای حسینیه ارشاد علی رغم داشتن مجوز از فرمانداری تهران است. پوران شریعت رضوی در روز جمعه ۲۶ بهمن دار فانی را وداع گفت و تنها فرصتی که برای گرفتن مجوزهای متعدد می ماند همان روز شنبه بود. مسئولین حسینیه ارشاد درها را بسته نگه می دارند با این توضیح که هماهنگی های لازم به عمل نیامده است. در همین خصوص فرماندار تهران اعلام کرد: «مجوز تشییع پیکر پوران شریعت رضوی، همسر دکتر شریعتی از حسینیه ارشاد صادر شده بود و نیروی انتظامی نیز همکاری لازم را در این زمینه داشته است. برگزاری مراسم در حسینیه، بازشدن درها و سایر امور نیازمند هماهنگی با هیئت امنای آن بود که باید از طرف متولیان مراسم یا خانواده متوفی انجام می شد اما ظاهرا این اقدامات انجام نشده است.»

(بیشتر…)

بازتاب‌های مراسم خاکسپاری (۲۹ بهمن ۱۳۹۷)

بازتاب‌های مراسم خاکسپاری

 

رخدادهای مربوط به مراسم خاکسپاری (۲۸ بهمن ۱۳۹۷) بازتاب گسترده‌ای در مطبوعات یافت. تعدادی از روزنامه‌ها در روزهای پایانی بهمن تیتر اصلی خود را به این رخدادها اختصاص دادند. آنچه در پی می‌آید بخش‌هایی از بازتاب‌های مطبوعاتی این اتفاقات است:

(بیشتر…)

مراسم سومین روز درگذشت پوران شریعت‌رضوی در کانون توحید (۲ اسفند ۱۳۹۷)

مراسم سومین روز درگذشت پوران شریعت‌رضوی در کانون توحید

 

اگر در حسینیه ارشاد درها بسته شد و مردم نتوانستند برای برگزاری مراسم تشییع پوران شریعت‌رضوی واردحسینیه شوند، بخشی از جمعیت زیادی که روز پنجشنبه برای حضور در مراسم ترحیم همسر دکتر علی شریعتی به کانون توحید رفته بودند، به‌خاطر انبوه جمعیت پشت در ماندند.
مراسم ترحیم پوران شریعت‌رضوی، همسر دکتر علی شریعتی در پنجشنبه‌ای که گذشت، با حضور چهره‌های سیاسی- دانشگاهی و جمعی از هنرمندان در کانون توحید برگزار شد.

(بیشتر…)

لغو مراسم بزرگداشت دکتر پوران شریعت‌رضوی در مشهد

لغو مراسم بزرگداشت دکتر پوران شریعت‌رضوی در مشهد

 

منبع: کانال تلگرام احسان شریعتی
تاریخ: ۱۹ فروردین ۱۳۹۸

بنا به سوابق کار و زندگی زنده‌یاد مادر در مشهد قرار بود بمناسبت چهلم درگذشت وی دوستان در مشهد مراسم بزرگداشتی برگزار کنند. پس از مشاوره با مسئولین شهر، ظاهرا با برگزاری این مراسم در سطح شهر موافقت نشده و توصیه شده بود که این مراسم در دانشگاه برگزار شود. از پی موافقت ریاست دانشگاه فردوسی مشهد، در نهایت قرار شده بود که پنجشنبه این هفته آن مراسم در دانشگاه با سخنرانی‌ دوستانی چون خسرو منصوریان، هادی خانیکی،…و سارا شریعتی، با حضور خانواده، برگزار شود.

و اما دیشب حراست دانشگاه با ورود عموم مردم به دانشگاه (بدون در دست داشتن کارت دانشجویی آن دانشگاه) مخالفت کرد. و به این ترتیب، پس از چند پاسکاری مقامات به یکدیگر، برگزاری رسمی مراسم در شهر مشهد ممکن نشد. این رفتار بار دیگر نشان می‌دهد که حادثهٔ بستن درب حسینیه ارشاد اتفاقی نبود بلکه خط برخورد بخشی از مسئولین امنیتی است.

در ایام عید دو مراسم خصوصی دیگر، یکی خانوادگی و دیگری در محفلی از دوستان (در منزل آقای طهماسبی) برگزار شده بود؛ پیش از آن قرار بود این مراسم دوستانه در خانهٔ دکتر سرجمعی، از یاران استاد محمدتقی شریعتی، برگزار شود و طی آن از ایشان نیز تقدیر شود. متاسفانه گویا با برگزاری آن مراسم در منزل ایشان نیز مخالفت شده بود، لذا در محفلی دوستانه لوحی با خطاطی جمله‌ای از دکتر شریعتی به ایشان تقدیم شد که بر آن نوشته بود: «عشق تنها کار بی‌چرای عالم است!»