[]


بازخوانیِ زیستی زنانه: «طراحِ یک زندگی»

بازخوانیِ زیستی زنانه: «طراحِ یک زندگی»

منبع: ماهنامه ایران فردا (شماره ۴۷)

تاریخ: اسفند ۱۳۹۷

 

روایت هایی از زندگیِ پوران شریعت رضوی در شب وفات ایشان

او که یک زندگی را به دیدار بی واسطه و بی تکلف با مردم گذرانده بود، پس از رفتنش نیز آشیانه اش را میزبان مردم ساخته بود. شامگاهِ 26 بهمن ماه 1397، خانه پوران شریعت رضوی میزبان دوستان و بزرگوارانی بود که دل در گرو منش، بینش و روشِ خانواده شریعتی داشته و دارند. میهمانانی که اینبار، در فراقِ صاحب خانه گرد آمده بودند تا دردِ هجران و فقدان را اندکی تسلی دهند. یادداشتی که در ادامه می خوانید، شرحی مختصر از گفتگوهایی است که مخاطبینِ راهِ شریعتی، هر یک به نحوی با زیسته­اند. تجربه هایی که هر کدام به فراخور مواجهه­ای که علی الخصوص با پورانِ شریعت رضوی داشته اند، می تواند حائز اهمیت و البته شنیدنی و خواندنی باشد.

در میانِ همه عزیزانی که آمده بودند، چهره هایی آشنا نیز به چشم می خورد. آشنایانی که لب به سخن گشودند تا خاطره ای را تذکار دهند، یا بر ویژگی هایی منحصر بفرد صحه گذراند و یا تاریخی رنج آلود را شهادت دهند. تاریخی که پشتِ سر و البته همچنان پیشِ رویِ همه کسانی است که در مسیری که شریعتی پیموده بود، گام برمی دارند. (بیشتر…)


لغو مراسم بزرگداشت دکتر پوران شریعت‌رضوی در مشهد

لغو مراسم بزرگداشت دکتر پوران شریعت‌رضوی در مشهد

 

منبع: کانال تلگرام احسان شریعتی

تاریخ: ۱۹ فروردین ۱۳۹۸

بنا به سوابق کار و زندگی زنده‌یاد مادر در مشهد قرار بود بمناسبت چهلم درگذشت وی دوستان در مشهد مراسم بزرگداشتی برگزار کنند. پس از مشاوره با مسئولین شهر، ظاهرا با برگزاری این مراسم در سطح شهر موافقت نشده و توصیه شده بود که این مراسم در دانشگاه برگزار شود. از پی موافقت ریاست دانشگاه فردوسی مشهد، در نهایت قرار شده بود که پنجشنبه این هفته آن مراسم در دانشگاه با سخنرانی‌ دوستانی چون خسرو منصوریان، هادی خانیکی،…و سارا شریعتی، با حضور خانواده، برگزار شود.

و اما دیشب حراست دانشگاه با ورود عموم مردم به دانشگاه (بدون در دست داشتن کارت دانشجویی آن دانشگاه) مخالفت کرد. و به این ترتیب، پس از چند پاسکاری مقامات به یکدیگر، برگزاری رسمی مراسم در شهر مشهد ممکن نشد. این رفتار بار دیگر نشان می‌دهد که حادثهٔ بستن درب حسینیه ارشاد اتفاقی نبود بلکه خط برخورد بخشی از مسئولین امنیتی است.

در ایام عید دو مراسم خصوصی دیگر، یکی خانوادگی و دیگری در محفلی از دوستان (در منزل آقای طهماسبی) برگزار شده بود؛ پیش از آن قرار بود این مراسم دوستانه در خانهٔ دکتر سرجمعی، از یاران استاد محمدتقی شریعتی، برگزار شود و طی آن از ایشان نیز تقدیر شود. متاسفانه گویا با برگزاری آن مراسم در منزل ایشان نیز مخالفت شده بود، لذا در محفلی دوستانه لوحی با خطاطی جمله‌ای از دکتر شریعتی به ایشان تقدیم شد که بر آن نوشته بود: «عشق تنها کار بی‌چرای عالم است!»


مراسم چهلمین روز درگذشت پوران شریعت‌رضوی در مشهد

مراسم چهلمین روز درگذشت پوران شریعت‌رضوی در مشهد

 

منبع: کانال تلگرام بنیاد فرهنگی دکتر علی شریعتی

تاریخ: ۱۳ فروردین ۱۳۹۸

به مناسبت چهلمين روز درگذشت دكتر پوران شريعت رضوي، یازدهم فروردین در مشهد مراسم يادبودي در منزل استاد علي طهماسبي با حضور جمعي از دوستان و آشنايان و شخصيت هاي فرهنگي و سياسي اين شهر و با سخنراني آقايان علي طهماسبي، احسان شريعتي، هادي خانيكي و نيز خانم ها اعظم زارعیان ، ماريا نيك ورز و سوسن شريعتي برگزار شد.

استاد طهماسبي كه ميزباني اين جمع را بر عهده داشتند ابتدا با رويكرد اسطوره شناسانه به “دو گرايي “زمين و آسمان -دو نماد زن و مرد -و تفكيكي كه طي زمان ميان اين دو مرتبه پيش امده اشاره كرد و به موقعيت و جايگاه زنان و مادراني چون پوران” براي گسترش زندگي و رونق حيات”پرداخت.
احسان شريعتي با اشاره اي مختصر به زندگي پوران شريعت رضوي از موقعيت زنان در جوامع سنتي و تلاش مضاعفي كه براي عبور از موانع متعدد بايد نشان دهند سخن گفت و بر ضرورت معرفي و شناساندن زندگي هايي از اين دست به نسل جديد تأكيد كرد .

دكتر هادي خانيكي از اولين آشنايي هايش با پوران شريعت رضوي در آغاز دهه هفتاد با واسطه دكتر سرجمعي سخن گفت؛ در سالهاي سخت پاياني و پس از جنگ و تنهايي اين زن در غيبت فرزندانش. هادي خانيكي به موقعيت متناقض نماي “همسر شريعتي بودن” در ان سالها اشاره كرد از يك سو دستاني كه از نفوذ كوتاه بود و از سوي ديگر انتظارات عمومي مردم و يا كنايه هايي كه گاه متوجه او بود.

خانم اعظم زارعيان از فعالين مدني خراسان از پوران شريعتي در مراسم تشييع جنازه استاد محمدتقي شريعتي در سال ۱۳۶۶ ياد كرد و فريادهاي اعتراض او از جانب خانواده در تدفين استاد شريعتي در صحن حرم.
خانم نيک‌ورز شرح مبسوطي از زندگي نامه پوران شريعت رضوي با عنوان “خروس جنگي” (تعبير خود او در باره زندگي اش) را براي جمع قرائت كرد و در ادامه كليپي از خط سير زندگي او پخش گرديد.

دكتر دل آسايي، از شاگردان استاد شريعتي و دوستان نزديك علي شريعتي از آشنايي پوران شريعت رضوي با علي در سال هاي دانشجويي صحبت كرد و بر تلاش هاي او در پس از انقلاب براي تأمين نيازمندي هاي مردم تهيدست از طريق قانع كردن متموليني كه اموالشان در معرض مصادره شدن قرار داشت تأكيد كرد.

سوسن شريعتي نيز به عنوان سخنران پاياني از توانايي پوران (همچون مادر ، همسر و زن) در خلق اميد در شرايط بن بست سخن گفت.
اين مراسم در حضور برخي شخصيت هاي فرهنگي ، ناشرين و روزنامه نگاران شهر همچون آقايان جوادي حصار، ناصر آملي، دكتر دل آسايی، دكتر هادی‌زاده، گرجي، ثاقب، حامد علوي، منصوريان، اميني، خليل حسيني، كارخانه چين و …با پخش كليپي از روز تشييع پيكر پوران شريعت رضوي، روبروي حسينيه ارشاد و امامزاده عبدالله و نيز مراسم سوم در كانون توحيد به پايان رسيد.


بازتاب‌های مطبوعاتی (۲۷ بهمن تا ۴ اسفند ۱۳۹۷)

بازتاب‌های مطبوعاتی

درگذشت پوران شریعت‌رضوی در ۲۶ بهمن ۱۳۹۷ و رخدادهای مربوط به مراسم خاکسپاری (۲۸ بهمن ۱۳۹۷) و بزرگداشت (۲ اسفند ۱۳۹۷) بازتاب گسترده‌ای در مطبوعات یافت. تعدادی از روزنامه‌ها در روزهای پایانی بهمن و اولین روزهای اسفند تیتر اصلی خود را به این رخدادها اختصاص دادند. آنچه در پی می‌آید بخش‌هایی از بازتاب‌های مطبوعاتی این اتفاقات است:

 

صفحه اول روزنامه آفتاب یزد ـ ۲۷ بهمن ۱۳۹۷.pdf

صفحه اول روزنامه آفتاب یزد ـ ۲۹ بهمن ۱۳۹۷.pdf

صفحه اول روزنامه آرمان امروز ـ ۲۷ بهمن ۱۳۹۷.pdf

صفحه اول روزنامه آرمان امروز ـ ۲۹ بهمن ۱۳۹۷.pdf

صفحه اول روزنامه مردم‌سالاری ـ ۲۷ بهمن ۱۳۹۷.pdf

صفحه اول روزنامه ستاره صبح ـ ۲۷ بهمن ۱۳۹۷.pdf

صفحه اول روزنامه ستاره صبح ـ ۲۹ بهمن ۱۳۹۷.pdf

صفحه اول روزنامه اعتماد ـ ۲۹ بهمن ۱۳۹۷.pdf

صفحه اول روزنامه شهرآرا ـ ۲۷ بهمن ۱۳۹۷.pdf


مراسم سومین روز درگذشت پوران شریعت‌رضوی در کانون توحید (۲ اسفند ۱۳۹۷)

مراسم سومین روز درگذشت پوران شریعت‌رضوی در کانون توحید

منبع: روزنامه همشهری

تاریخ: ۴ اسفند ۱۳۹۷

 

اگر در حسینیه ارشاد درها بسته شد و مردم نتوانستند برای برگزاری مراسم تشییع پوران شریعت‌رضوی واردحسینیه شوند، بخشی از جمعیت زیادی که روز پنجشنبه برای حضور در مراسم ترحیم همسر دکتر علی شریعتی به کانون توحید رفته بودند، به‌خاطر انبوه جمعیت پشت در ماندند.
مراسم ترحیم پوران شریعت‌رضوی، همسر دکتر علی شریعتی در پنجشنبه‌ای که گذشت، با حضور چهره‌های سیاسی- دانشگاهی و جمعی از هنرمندان در کانون توحید برگزار شد.

(بیشتر…)