[]

گزارش مراسم سال پوران شریعت رضوی در میان مردم (۲۵ و ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ ـ کاهک و مزینان)

گزارش مراسم سال پوران شریعت رضوی در میان مردم

زمان: ۲۵ و ۲۶ بهمن ۱۳۹۸

مکان: روستاهای کاهک و مزینان

 

مراسم سالگرد پوران شریعت رضوی، امسال، نه بر سنت رایج در تهران که در زادگاه وخاستگاه علی شریعتی، در روستای کاهک و مزینان برگزار شد. جدا از مراسمی که جمعه شب در روستای کاهک و شنبه ظهر در مزینان برگزار شد، به ابتکار بنیاد شریعتی، در دو روز مراسم، جمعی از پزشکان، دکتر مونا شریعتی، دکتر کریم چوبساز ودکتر رباب مزینانی که از تهران برای شرکت در این مراسم آمده بودند، به ویزیت رایگان و مداوای بیماران در منطقه پرداختند و نزدیک به چهارصد بیمار را ویزیت کردند. این مراسم نیز همچون مراسم هفت پوران شریعت رضوی در کانون توحید، از دیگر مراسم ترحیم متمایز بود. مراسمی متفاوت، متمایز، ترکیبی از جلسات روشنفکری و مناسک مردمی. بزرگداشتی با کلام و تصویر، موسیقی و خاطره. مراسمی در روستا و نه شهر، با حضور وسیع مردم و نه الزاما شخصیتها و نخبگان فرهنگی، حضور سخنران زن در مسجد، کنار زدن پرده ها میان زنان و مردان و ترکیبی از مراسم متداول سخنرانی با مناسک مردمی. اینها الگوی جدیدی در بزرگداشت هاست. در این الگو این روشنفکرانند که به سراغ مردم می روند و یادآور می شوند که جایگاه چهره های مردم دوستی چون پوران شریعت رضوی در کنار و در قلب مردم است.

(بیشتر…)

وارث امین | یادمان اولین سالگرد درگذشت پوران شریعتی (روزنامه اعتماد ـ ۲۶ بهمن ۱۳۹۸)

به مناسبت اولین سالگرد درگذشت پوران شریعت‌رضوی، روزنامه اعتماد صفحه‌ی اول شماره‌ی ۲۶ بهمن خود را به تصویری از او اختصاص داده و در صفحه‌ی اندیشه‌ی این روزنامه نیز مطالبی پیرامون وی به چاپ رسیده است. نوشته‌هایی از حسین مصباحیان، امیر رضایی و سوسن شریعتی شکل‌دهنده‌ی بخش اصلی این صفحه‌ی ویژه هستند. لینک مطالب منتشر شده در این صفحه را می‌توانید در ادامه‌ی مطالب مشاهده کنید.

(بیشتر…)

گزارشی از روز درگذشت پوران شریعت‌رضوی (از بیمارستان لاله تا منزل ـ 26 بهمن 1397)

خبر مرگ پوران شریعت‌رضوی در ظهر روز 26 بهمن 1397 بازتاب گسترده‌ای در میان جمعیت‌های فرهنگی و سیاسی، شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های مجازی داشت. پوران شریعت‌رضوی که از شب 22 بهمن در منزل خود دچار عارضه‌ی سکته‌ی قلبی شده بود و در بیمارستان لاله بستری بود، در ظهر جمعه 26 بهمن دار فانی را وداع گفت. خبرگزاری ایسنا و شبکه‌های مجازی، شبکه‌های فارسی زبان خارج از کشور از اولین رسانه‌هایی بودند که این خبر را بازتاب دادند. همان شب عده‌ی زیادی از دوستداران شریعتی و پوران شریعت‌رضوی و نیز شخصیت‌های سیاسی و فرهنگی در خانه‌ی وی گردآمدند تا یاد او را گرامی بدارند. در این شب تعدادی از دوستان این بانو درباره‌ی حیات پربار پوران شریعت‌رضوی سخن گفتند. گزارش کامل این مجلس سوگ را مجله ایران فردا در شماره اسفند خود منعکس کرده است:

(بیشتر…)

بازتاب‌های رسانه‌ای درگذشت پوران شریعت‌رضوی (27 بهمن 1397)

بازتاب‌های رسانه‌ای درگذشت پوران شریعت‌رضوی

درگذشت پوران شریعت‌رضوی در ۲۶ بهمن ۱۳۹۷ و رخدادهای مربوط به مراسم خاکسپاری (۲۸ بهمن ۱۳۹۷) و بزرگداشت (۲ اسفند ۱۳۹۷) بازتاب گسترده‌ای در مطبوعات یافت. تعدادی از روزنامه‌ها در روزهای پایانی بهمن و اولین روزهای اسفند تیتر اصلی خود را به این رخدادها اختصاص دادند. آنچه در پی می‌آید بخش‌هایی از بازتاب‌های مطبوعاتی این اتفاقات است:

 

صفحه اول روزنامه آفتاب یزد ـ ۲۷ بهمن ۱۳۹۷.pdf

صفحه اول روزنامه آرمان امروز ـ ۲۷ بهمن ۱۳۹۷.pdf

صفحه اول روزنامه مردم‌سالاری ـ ۲۷ بهمن ۱۳۹۷.pdf

صفحه اول روزنامه ستاره صبح ـ ۲۷ بهمن ۱۳۹۷.pdf

صفحه اول روزنامه شهرآرا ـ ۲۷ بهمن ۱۳۹۷.pdf

مراسم تشییع و خاکسپاری پوران شریعت‌رضوی (پشت درهای بسته حسینیه ارشاد، امامزاده عبدالله شهر ری ـ ۲۸ بهمن ۱۳۹۷)

مراسم تشییع و خاکسپاری پوران شریعت‌رضوی

 

صبح روز یکشنبه 28 بهمن، دو روز بعد از مرگ پوران شریعت رضوی قرار بود تشییع پیکر او، طبق سنت این سال ها و با کسب مجوزهای ضروری از فرمانداری تهران، از صحن حسینیه ارشاد آغاز شود و پس از برگزاری نماز میت، جمعیت با طی مسافتی کوتاه تا تقاطع اتوبان شهید همت با اتوبوس هایی که به همین منظور تدارک دیده شده بود رهسپار امامزاده عبدالله شوند. مسئولین حسینیه ارشاد صدور مجوز را بر عهده فرمانداری تهران دانسته بود و این مجوز در روز شنبه صادر شده بود. جمعیت انبوهی از دوستداران دکتر شریعتی و پوران شریعت رضوی در مقابل حسینیه ارشاد جمع می شوند و منتظر رسیدن پیکر از بهشت زهرا می مانند. آنچه که تجمع جمعیت را در برابر حسینیه ارشاد ملتهب و اعتراض آمیز می کند بسته ماندن درهای حسینیه ارشاد علی رغم داشتن مجوز از فرمانداری تهران است. پوران شریعت رضوی در روز جمعه 26 بهمن دار فانی را وداع گفت و تنها فرصتی که برای گرفتن مجوزهای متعدد می ماند همان روز شنبه بود. مسئولین حسینیه ارشاد درها را بسته نگه می دارند با این توضیح که هماهنگی های لازم به عمل نیامده است. در همین خصوص فرماندار تهران اعلام کرد: «مجوز تشییع پیکر پوران شریعت رضوی، همسر دکتر شریعتی از حسینیه ارشاد صادر شده بود و نیروی انتظامی نیز همکاری لازم را در این زمینه داشته است. برگزاری مراسم در حسینیه، بازشدن درها و سایر امور نیازمند هماهنگی با هیئت امنای آن بود که باید از طرف متولیان مراسم یا خانواده متوفی انجام می شد اما ظاهرا این اقدامات انجام نشده است.»

(بیشتر…)

بازتاب‌های مراسم خاکسپاری (29 بهمن 1397)

بازتاب‌های مراسم خاکسپاری

رخدادهای مربوط به مراسم خاکسپاری (۲۸ بهمن ۱۳۹۷) بازتاب گسترده‌ای در مطبوعات یافت. تعدادی از روزنامه‌ها در روزهای پایانی بهمن تیتر اصلی خود را به این رخدادها اختصاص دادند. آنچه در پی می‌آید بخش‌هایی از بازتاب‌های مطبوعاتی این اتفاقات است:

 

صفحه اول روزنامه آفتاب یزد ـ ۲۹ بهمن ۱۳۹۷.pdf

صفحه اول روزنامه آرمان امروز ـ ۲۹ بهمن ۱۳۹۷.pdf

صفحه اول روزنامه ستاره صبح ـ ۲۹ بهمن ۱۳۹۷.pdf

صفحه اول روزنامه اعتماد ـ ۲۹ بهمن ۱۳۹۷.pdf

مراسم سومین روز درگذشت پوران شریعت‌رضوی در کانون توحید (۲ اسفند ۱۳۹۷)

مراسم سومین روز درگذشت پوران شریعت‌رضوی در کانون توحید

 

اگر در حسینیه ارشاد درها بسته شد و مردم نتوانستند برای برگزاری مراسم تشییع پوران شریعت‌رضوی واردحسینیه شوند، بخشی از جمعیت زیادی که روز پنجشنبه برای حضور در مراسم ترحیم همسر دکتر علی شریعتی به کانون توحید رفته بودند، به‌خاطر انبوه جمعیت پشت در ماندند.
مراسم ترحیم پوران شریعت‌رضوی، همسر دکتر علی شریعتی در پنجشنبه‌ای که گذشت، با حضور چهره‌های سیاسی- دانشگاهی و جمعی از هنرمندان در کانون توحید برگزار شد.

(بیشتر…)

لغو مراسم بزرگداشت دکتر پوران شریعت‌رضوی در مشهد

لغو مراسم بزرگداشت دکتر پوران شریعت‌رضوی در مشهد

 

منبع: کانال تلگرام احسان شریعتی

تاریخ: ۱۹ فروردین ۱۳۹۸

بنا به سوابق کار و زندگی زنده‌یاد مادر در مشهد قرار بود بمناسبت چهلم درگذشت وی دوستان در مشهد مراسم بزرگداشتی برگزار کنند. پس از مشاوره با مسئولین شهر، ظاهرا با برگزاری این مراسم در سطح شهر موافقت نشده و توصیه شده بود که این مراسم در دانشگاه برگزار شود. از پی موافقت ریاست دانشگاه فردوسی مشهد، در نهایت قرار شده بود که پنجشنبه این هفته آن مراسم در دانشگاه با سخنرانی‌ دوستانی چون خسرو منصوریان، هادی خانیکی،…و سارا شریعتی، با حضور خانواده، برگزار شود.

و اما دیشب حراست دانشگاه با ورود عموم مردم به دانشگاه (بدون در دست داشتن کارت دانشجویی آن دانشگاه) مخالفت کرد. و به این ترتیب، پس از چند پاسکاری مقامات به یکدیگر، برگزاری رسمی مراسم در شهر مشهد ممکن نشد. این رفتار بار دیگر نشان می‌دهد که حادثهٔ بستن درب حسینیه ارشاد اتفاقی نبود بلکه خط برخورد بخشی از مسئولین امنیتی است.

در ایام عید دو مراسم خصوصی دیگر، یکی خانوادگی و دیگری در محفلی از دوستان (در منزل آقای طهماسبی) برگزار شده بود؛ پیش از آن قرار بود این مراسم دوستانه در خانهٔ دکتر سرجمعی، از یاران استاد محمدتقی شریعتی، برگزار شود و طی آن از ایشان نیز تقدیر شود. متاسفانه گویا با برگزاری آن مراسم در منزل ایشان نیز مخالفت شده بود، لذا در محفلی دوستانه لوحی با خطاطی جمله‌ای از دکتر شریعتی به ایشان تقدیم شد که بر آن نوشته بود: «عشق تنها کار بی‌چرای عالم است!»

مراسم بزرگداشت پوران شریعت‌رضوی (دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران ـ 20 اسفند 1397)

مراسم بزرگداشت پوران شریعت‌رضوی در دانشگاه تهران

مراسم بزرگداشت یاد دکتر پوران شریعت‌رضوی (شریعتی) امروز در سالن دکتر شریعتی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران با حضور بسیاری از اساتید و دانشجویان و خانواده شریعتی برگزار شد. 

در این مراسم دکتر ناصر فکوهی به عنوان هیئت علمی دانشگاه و نیز خانودهٔ آن زنده‌یاد، پیرامون شخصیت «پوران» به سخنرانی پرداخت، و از دو ساحت دیونیزوسی و آپولونی (نزد نیچه)، بمثابهٔ الگوی یک زن مستقل و مبتکر، و نبرد تراژیک او با مصايب زندگی، سخن گفت و نیز از توان نوزایی این مُدل همچون تناسخ روح «نیاکانی» (به تعبیر موریس گودولیه، بزرگترین انسانشناس جهان)، در سپهر فرهنگی . این نشست با استقبال گسترده دانشجویان و اساتید علوم اجتماعی روبرو شد.

مراسم چهلمین روز درگذشت پوران شریعت‌رضوی (مشهد ـ ۱۱ فروردین ۱۳۹۸)

مراسم چهلمین روز درگذشت پوران شریعت‌رضوی در مشهد

منبع: کانال تلگرام بنیاد فرهنگی دکتر علی شریعتی

تاریخ: 11 فروردین ۱۳۹۸

به مناسبت چهلمين روز درگذشت دكتر پوران شريعت رضوي، یازدهم فروردین در مشهد مراسم يادبودي در منزل استاد علي طهماسبي با حضور جمعي از دوستان و آشنايان و شخصيت هاي فرهنگي و سياسي اين شهر و با سخنراني آقايان علي طهماسبي، احسان شريعتي، هادي خانيكي و نيز خانم ها اعظم زارعیان ، ماريا نيك ورز و سوسن شريعتي برگزار شد.

استاد طهماسبي كه ميزباني اين جمع را بر عهده داشتند ابتدا با رويكرد اسطوره شناسانه به “دو گرايي “زمين و آسمان -دو نماد زن و مرد -و تفكيكي كه طي زمان ميان اين دو مرتبه پيش امده اشاره كرد و به موقعيت و جايگاه زنان و مادراني چون پوران” براي گسترش زندگي و رونق حيات”پرداخت.
احسان شريعتي با اشاره اي مختصر به زندگي پوران شريعت رضوي از موقعيت زنان در جوامع سنتي و تلاش مضاعفي كه براي عبور از موانع متعدد بايد نشان دهند سخن گفت و بر ضرورت معرفي و شناساندن زندگي هايي از اين دست به نسل جديد تأكيد كرد .

دكتر هادي خانيكي از اولين آشنايي هايش با پوران شريعت رضوي در آغاز دهه هفتاد با واسطه دكتر سرجمعي سخن گفت؛ در سالهاي سخت پاياني و پس از جنگ و تنهايي اين زن در غيبت فرزندانش. هادي خانيكي به موقعيت متناقض نماي “همسر شريعتي بودن” در ان سالها اشاره كرد از يك سو دستاني كه از نفوذ كوتاه بود و از سوي ديگر انتظارات عمومي مردم و يا كنايه هايي كه گاه متوجه او بود.

خانم اعظم زارعيان از فعالين مدني خراسان از پوران شريعتي در مراسم تشييع جنازه استاد محمدتقي شريعتي در سال ۱۳۶۶ ياد كرد و فريادهاي اعتراض او از جانب خانواده در تدفين استاد شريعتي در صحن حرم.
خانم نيک‌ورز شرح مبسوطي از زندگي نامه پوران شريعت رضوي با عنوان “خروس جنگي” (تعبير خود او در باره زندگي اش) را براي جمع قرائت كرد و در ادامه كليپي از خط سير زندگي او پخش گرديد.

دكتر دل آسايي، از شاگردان استاد شريعتي و دوستان نزديك علي شريعتي از آشنايي پوران شريعت رضوي با علي در سال هاي دانشجويي صحبت كرد و بر تلاش هاي او در پس از انقلاب براي تأمين نيازمندي هاي مردم تهيدست از طريق قانع كردن متموليني كه اموالشان در معرض مصادره شدن قرار داشت تأكيد كرد.

سوسن شريعتي نيز به عنوان سخنران پاياني از توانايي پوران (همچون مادر ، همسر و زن) در خلق اميد در شرايط بن بست سخن گفت.
اين مراسم در حضور برخي شخصيت هاي فرهنگي ، ناشرين و روزنامه نگاران شهر همچون آقايان جوادي حصار، ناصر آملي، دكتر دل آسايی، دكتر هادی‌زاده، گرجي، ثاقب، حامد علوي، منصوريان، اميني، خليل حسيني، كارخانه چين و …با پخش كليپي از روز تشييع پيكر پوران شريعت رضوي، روبروي حسينيه ارشاد و امامزاده عبدالله و نيز مراسم سوم در كانون توحيد به پايان رسيد.