[]


سی و هشتمین سالگرد شهادت دکتر شریعتی ( بنیاد شریعتی – خرداد ۱۳۹۴)

«عرفان در نگاه شریعتی»

11414701_10153263226111598_917051239_n

بنیاد فرهنگی دکتر شریعتی به مناسبت سی‌وهشتمین سالگرد شهادت دکتر علی شریعتی نشستی با عنوان «عرفان در نگاه شریعتی» برگزار کرد. در این نشست به ترتیب :

خانم‌ها: نرگس سوری (بُعد اجتماعی عرفان رهایی‌بخش)، احسان شریعتی (مبنایِ فلسفیِ «کویریات»: در نسبتِ عرفانِ شرقی و فلسفه‌ی اگزیستانس)، سعید رضادوست (تاثیرات مولوی بر هبوط)، مهسا اسداله‌نژاد (احساس عرفانی و نقد سنت تصوف)، محمدلطیف عباس‌پناه (رُزاس دولاشاپل کیست؟)، سخنرانی کردند.

در انتها مجلس با پرسش و پاسخ میان حضار و سخنرانان پایان یافت.

 

(بیشتر…)


سی و نهمین سالگرد شهادت علی شریعتی ( منزل شریعتی -۲۸ خرداد۱۳۹۵)

 شریعتی از خلال خاطرات

DSC_0009

عصر روز جمعه ۲۸ خرداد به مناسبت سی‌و‌نهمین سالگرد شهادت دکتر علی ‌شریعتی در خانه‌ی ایشان مراسمی با حضور جمعی از اساتید، چهره‌های سیاسی و فرهنگی و تعدادی از دانشجویان برگزار شد. در این مجلسِ یادآوری و بزرگداشت، چهره‌هایی چون دکتر محمد ملکی، مهندس محمد توسلی، خسرو منصوریان (مدیر موسسه‌ی رعد)، آقای روئین عطوفت، خانم طاهره طالقانی، دکتر هاشم آقاجری، آقای قدیانی، دکتر جواد کاشی، آقای حمید نوری، مهندس حامد سحابی، خانم فیروزه صابر، خانم ثریا همت آزاد (شاعر و پژوهشگر)، آقای حسن فتحی (کارگردان)، آقای بادکوبه‌ای (شاعر) و جمعی از اعضای خانواده‌های سیاسی (خانم مدنی، خانم رفیعی، خانم دارالشفاء) حضور داشتند و هر یک با ذکر خاطره‌ای از موقعیت شریعتی در نظام سیاسی و اجتماعی فعلی ایران و نسل‌های پیاپی در پی این غیبت چهل ساله سخن گفتند.

(بیشتر…)


سی و نهمین سالگرد شهادت شریعتی ( بنياد فرهنگي شريعتي-۳۰خرداد ۱۳۹۵)

شريعتي در عصر اصلاحات

Raw00175

(متن كامل سمينار شريعتي و اصلاحات در بنياد فرهنگي شريعتي)

سی‌ونهمین مراسم سالگرد شهادت دکتر علی شریعتی در روز، سی‌ام خرداد 1395، با موضوع «شریعتی و اصلاحات»، در شرایطی در دفتر جدید بنیاد شریعتی برگزار شد که جمعیت مشتاق حاضر بسیار بیشتر از تعداد پیش‌بینی‌شده بود. صندلی‌ها به‌سرعت پر شد؛ عده ای بر روی زمین نشستند و دیگران ایستاده و از گوشه و کنار آشپزخانه و اتاق‌ها به سخنرانان گوش سپرده بودند.

در این نشست که از ساعت 5 آغاز شد، آقایان کمال رضوی، دکتر جواد کاشی، دکتر هادی خانیکی، دکتر علیرضا رجایی و احسان شریعتی به شرح زیر سخنرانی کردند.

(بیشتر…)


نشست معارفه با کار-گروه دانشگاهی مالزیایی در « بنياد فرهنگی شريعتي » دی/1395

%d8%a7%d9%84%d8%b9%d8%b7%d8%a7%d8%b3

نشست معارفه با کار-گروه دانشگاهی مالزیایی در « بنياد فرهنگی شريعتي »

حضور پروفسور العطاس به همراه دانشجویان جامعه شناسی مالزیایی در روز چهار شنبه دوم دی ماه 1395 در بنیاد فرهنگی شریعتی.

(بیشتر…)


هشتادو سومین سالگرد تولد شریعتی (منزل شریعتی- دوم آذر ماه ۱۳۹۵)

شریعتی و تجربیات زیسته سه نسل

%d8%aa%d9%88%d9%84%d8%af2

 

عصر روز ٢ آذر به‌مناسبت زادروز دكترعلی شريعتي شماری از دوستان و دوستداران و شخصيت‌هاي فرهنگي و سياسي به‌ صورت خودانگیخته و بدون برنامه‌ریزی قبلی در منزل او جمع شدند و در فضايي صميمي یاد او را گرامی داشتند. نقش و تاثير دکترشريعتي بر زندگي دوستدارانش از منظرهاي گوناگون موضوع اصلي اين نشست دوستانه بود.

(بیشتر…)


نقد و بررسی کتاب «شریعتی و هایدگر» ،اثر سید جواد میری ( بنیاد شریعتی- ۱۳۹۵)

نقد و بررسی کتاب

 «شریعتی و هایدگر»

%d8%b4%d8%b1%db%8c%d8%b9%d8%aa%db%8c-%d9%88-%d9%87%d8%a7%db%8c%d8%af%da%af%d8%b1

 

به مناسبت کتاب هایدگر و شریعتی نوشته ی دکتر میری عصر دیروز نشستی در بنیاد شریعتی با حضور نویسنده برگزار شد. این کتاب که به تازگی توسط نشر نقد فرهنگ به تاریخ ۱۳۹۵ در قطع رقعی و در ۱۳۵صفحه به چاپ رسیده است شامل چهار فصل  است که عبارتند از: ناهمزبانی و همدلی ؛ عقلانیت و علوم انسانی؛  انسان بی خود و موقعیت انسانی.اثر حاضر می‌کوشد که اهمیت فهم شریعتی را از هایدگر مورد توجه قرار دهد. به اعتقاد نویسنده شریعتی از نادر متفکرینی است که از مقام سوژه به هایدگر می‌پردازد و از این حیث ایرانی را از مقام تقلید به  مقام تأمل و از موقعیت ابژه به موقعیت سوژه  ارتقاع می‌دهد، از این رو  شریعتی را در تاریخ تفکر ایرانی مهم می‌داند.
در این نشست که باحضور برخی از پژوهشگران، اساتید و دوستداران اندیشه‌های شریعتی تشکیل شده بود، نخست دکتر حسین مصباحیان، استاد فلسفه دانشگاه تهران و سپس دکتر احسان شریعتی به معرفی و نقد کتاب پرداختند.

لازم به ذکر است که  هیچ یک از اصحاب رسانه در این جمع حضور نداشتند و گزارشاتی که از این نشست در رسانه های مجازی و یا سایتهای خبرگزاری‌ ( به عنوان مثال خبرگزاری فارس )انعکاس یافته با واسطه افراد حاضر در جلسه صورت گرفته است و گزارش این نشست زیر نظر بنیاد شریعتی نبوده است.

 

(بیشتر…)


هشتاد و یکمین سالگرد تولد دکتر شریعتی (بنیاد فرهنگی شریعتی – ۱۶/آذر/ ۱۳۹۳)

جنبش دانشجویی

همایش با عنوان نسبت میان دانشجو و جنبش دانشجویی با حضور اساتید در آذرماه سال ۱۳۹۳ در بیناد فرهنگی شریعتی برگذار شد .اساتید حاضر و عناوین سخنرانی آنها از این قرار است .

عباس عبدی«سیاسی بودن دانشجو با جنبش دانشجویی متفاوت است.»، جواد کاشی « جنبش دانشجویی به مثابه تخیل رهایی بخش جامعه» ، قانعی‌راد « رادیکالیسم جنبش دانشجویی یک عارضه است» ،فراستخواه « حیات متکثر و پویای جنبش دانشجویی » ، احسان شریعتی « ضرورت بازاندیشی در نسبت دانشگاه سیاست».

در انتها جلسه با پرسش و پاسخ حضار و سخنوران ادامه یافت .

(بیشتر…)


تعهد سیاسی روشنفکر(دفتر بنیاد )خرداد 1392

817-small-thuتعهد سیاسی روشنفکر

تعدادی از اساتید و پژوهشگران در حوزه‌ی علوم انسانی، 12 خردادماه 1392، در دفتر بنیاد فرهنگی شریعتی گرد آمدند و در سی‌وششمین سالگرد درگذشت علی شریعتی در مورد «الگوی تعهد سیاسی روشنفکر نزد شریعتی» بحث و تبادل نظر کردند. حمیدرضا جلائی‌پور، هادی خانیکی، محمدامین قانعی‌راد، محمدجواد غلامرضاکاشی، عمادالدین باقی، عباس منوچهری از مهمانان بنیاد بودند که در این میزگرد به سخنرانی پرداختند. (بیشتر…)


بنیاد شریعتی در نمایشگاه کتاب1۳92

814-small-thuبنیاد شریعتی در نمایشگاه کتاب1۳92

شبستانِ مصلی، راهروی 7، غرفه‌ی 6.

مؤسسه‌ی بنیاد فرهنگی دکتر علی شریعتی در بیست‌وششمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران غرفه خواهد داشت.

شبستانِ مصلی، راهروی 7، غرفه‌ی 6، مؤسسه‌ی بنیاد فرهنگی دکتر علی شریعتی مزینانی.


سی‌وچهارمین سالگرد شهادت شریعتی ( بنیاد فرهنگی شریعتی ،خرداد ۱۳۹۰)

«شریعتی و علوم انسانی» ، «شریعتی در دانشگاه»

 

بنیاد فرهنگی دکتر علی شریعتی مراسم  سی‌وچهارمین سالگرد هجرت و شهادت علی شریعتی را بنابر سنت چند سال اخیر به دلیل عدم امکان برگزاری مراسم عمومی، در این بنیاد تشکیل داد. در این مراسم دو میز گرد تحت عنوان «شریعتی دردانشگاه» و «شریعتی و علوم انسانی»  برگزار شد.

 میزگرد «شریعتی در دانشگاه»  با حضور مرسا نعمتی، آرمان ذاکری، محمدرضا شمسا، فرید خاتمی، محمدکاظم تفته، تورج رحمانی به دانشجویانی که پایان‌نامه‌های خود را در حوزه فلسفه و یا علوم اجتماعی به شریعتی اختصاص یافت. و میزگرد دوم با عنوان «شریعتی و علوم انسانی»، با حضور اساتید علوم اجتماعی در دانشگاه‌های تهران و علامه‌طباطبایی، آقایان دکتر قانعی‌راد، دکتر کاشی، دکتر محدثی، دکتر خانیکی، دکتر مصباحیان، دکتر منوچهری به موقعیت شریعتی همچون متفکر در نهاد دانشگاه پس از انقلاب پرداخته شد.

ادامه