Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages

سمپوزیوم نوشریعتی و مسائل امروز جامعه‌ی ما (اصفهان، ۲۱ آذر ۱۳۹۷)

نوشریعتی و مسائل امروز جامعه‌ی ما

مکان: دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه اصفهان

تاریخ: ۲۱ آذر ۱۳۹۷

همزمان با ۸۵مین سالیاد زادروز دکتر علی شریعتی (۲ آذر ۱۳۱۲)، سمپوزیوم « نو شریعتی و مسائل امروز جامعه ما »، روز چهارشنبه ۲۱ آذرماه، در دانشگاه اصفهان (تالار صائب دانشکده ادبیات)، برگزار شد. این همایش که در ادامهٔ سمپوزیوم آذر ماه سال گذشته در دانشگاه تربیت‌مدرس تهران زیرعنوان «اکنون، ما و شریعتی: شرایط امکان یک پارادایم بدیل»، برای بار دوم برگزار می‌شد، به تدقیق و تعمیق موضوعات و محورهای مطرح‌شده در نشست گذشته پرداخت.در این سمپوزیوم یک‌روزه که از چهار پانل تشکیل شده بود، هفده تن از اساتید و پژوهشگران جوان به تشریح چهار موضوع: «میراث شریعتی»، «زمانهٔ ما»، «همبستگی اجتماعی»، و «بازآفرینی خویشتن»، پرداختند و در میزگرد پایانی موضوع « موانع و امکانات الگوی فکری بدیل» مورد بحث قرار گرفت، و در انتها یک کلیپ ویدیو به نام «شریعتی، نهضت یا نظام؟»، ساخته‌ی نسیم نجفی به نمایش درآمد. مراسم سمپوزیوم نوشریعتی با گزارش دبیر علمی همایش، حسین مصباحیان، آغاز شد و سخنرانی افتتاحیه را احسان شریعتی ایراد کرد. دیگر سخنرانان این مراسم عبارت بودند از آقایان امیر رضایی، عباس منوچهری، آیدین ابراهیمی، فرید خاتمی، حمید محمدنژاد، آرمان ذاکری، مسلم زمانی، محمدجواد غلامرضا کاشی، سید حسین موسوی و کمال اطهاری و خانم‌ها نرگس سوری، سارا شریعتی و سوسن شریعتی. عنوان سخنرانی‌های ارائه شده در این سمپوزیوم به شرح زیر است:

(بیشتر…)

همایش بازخوانی اندیشه شریعتی و آینده تفکر ایران در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی به تاریخ ۳ آذر ۱۳۹۷ برگزار شد

بازخوانی اندیشه شریعتی و آینده تفکر ایران

گروه پژوهشی فرهنگ و تمدن اسلام و ایران، پژوهشکده مطالعات اجتماعی با همکاری انجمن جامعه‌شناسی ایران و گروه جامعه‌شناسی کشورهای اسلامی همایش “بازخوانی اندیشه شریعتی و آینده تفکر در ایران” را به تاریخ ۳ آذر ماه ۱۳۹۷ برگزار کرد. این همایش با حضور پژوهشگران جوان و اساتید علوم انسانی چون بیژن عبدالکریمی، حسن محدثی، سید جواد میری و سید فرید العطس در سالن حکمت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد.

گزارش سایت پژوهشگاه علوم انسانی از همایش

سمینار تشیع معاصر (پاریس – ۱۴ نوامبر ۲۰۱۸)

 

تشیع سیاسی و عرفان: علی شریعتی

تاریخ:‌۱۴ نوامبر ۲۰۱۸

مکان: پاریس – «خانه علوم انسانی مدرسه عالی تتبعات»    Ecole Pratique-des-hautes-etudes

 

در سومین سمینار مطالعاتی فرانسه – آلمان در باره تشیع معاصر یان ریشار، مورخ و ایران‌شناسی فرانسوی سخنرانی‌ای با عنوان  در نسبت شریعتی و عرفان با تکیه بر متون مسیحی ارائه کرد. تکیه‌ی اساسی ریشار در این کنفرانس بر متون کویریات شریعتی و به‌طور ویژه گفت‌وگوهای تنهایی بود.

در این سمینار که سومين كنفرانس از سری کنفرانس‌های فرانسه -آلمان در پاریس بود و با همکاری مدرسه عالی تتبعات و نیز مرکز ملی تحقیقات علوم فرانسه  (CNRS) و حمایت لابراتوار مطالعات درباره ادیان توحیدی و نیز گروه « اجتماع – مذاهب و لائیسیته »(EPHE-GSRL) و آلمان برگزار شد، پنج سخنرانی درباره علامه طباطبائی، علی شریعتی، مهدی بازرگان و بحثی در باره تفسیر در تشیع ارائه گشت. عناوین این سخنرانی‌ها و نام سخنرانان عبارتند از:

-علی صدر: «چگونه هر کس می تواند قرآن را تفسیر کند: تئوری تفسیر در نگاه علامه طباطبائی»

– رنه برونر : « بازبینی مسئله‌ای حساس: نسخ و تحریف در علم تفسیر شیعه »

-یان ریشار: «تشیع سیاسی و عرفان: علی شریعتی»

-اوا ظاهری: « نقش سیاسی مذهب در نگاه مهدی بازرگان»

سخنرانی سوسن شریعتی در مراسم تاسوعا و عاشورای حسینی «چشم دگر بده که تماشا کنم تو را »؛ ( اصفهان – شهریور ۱۳۹۷)

امام حسین:

یاد یک قهرمان یا سوگواری برای یک قربانی؟

سوسن شریعتی

مکان: سخنرانی در مجتمع فرهنگی آموزشی امام صادق، اصفهان

زمان: ۲۸ شهریور ۱۳۹۷ ( شام تاسوعا)

مجتمع فرهنگی آمورش امام صادق در اصفهان به مناسبت ایام سوگواری حسین(ع) مراسمی به نام « چشمی دگر بده تا تماشا کنم تو را » طی دو شب برگزار کرد. در این دو شب سوسن شریعتی و حجت الاسلام محمد علی مهدوی راد با عنوان «رو به کدام  قبله» و «نقش زن در عاشورا با نگاهی به خطبه حضرت زینب» سخن گفتند. آقایان سعید بیابانکی و نادر بختیاری نیز شعر خوانی کردند. آنچه در ذیل می‌آید متن تنقیح شده این سخنرانی است.

(بیشتر…)

بازتاب‌های مطبوعاتی و نشست‌های یادبود چهل و یکمین سالگرد شهادت ( خرداد ۱۳۹۷)

photo_2018-06-20_09-26-11

ما و بار دیگر شریعتی

یادمان چهل و یکمین سالگرد شهادت شریعتی، امسال نیز برگزار شد؛ سالگردهایی که هر بار متاثر از سیاست های روز و وضعیت های اجتماعی و سیاسی زمانه، شکل متفاوتی به خود می گیرند: از اماکن عمومی تا زیرزمین های خصوصی؛ با حضور جمعیت های گسترده و متنوع  و یا با تعداد محدودی از دوستداران و اشنایان؛ بر سر در روزنامه‌ها  یا در لابه‌لای برنامه های تلویزیونی.

(بیشتر…)

نشست «41 سال پس از شریعتی» ( کانون توحید لندن – ۸جولای ۲۰۱۸-۱۵تیر ۱۳۹۷)

لندن

41 سال پس از شریعتی

کانون توحید لندن به مناسبت چهل و یکمین سالگرد شهادت شریعتی نشستی را تحت عنوان « ۴۱ سال پس از شریعتی» با حضور اقایان مازیار بهروز استاد دانشگاه ایالتی سانفرانسیسکو، مجید تفرشی تاریخ نگار و مسئول مطالعات ایرانی، حسین کمالی پژوهشگر مطالعات خاورمیانه دانشگاه کلمبیا و سلمان صفوی، در تاریخ ۸ جولای ۲۰۱۸(۱۵ تیر ۱۳۹۷) برگزار کرد.

(بیشتر…)

مراسم چهل و یکمین سالگرد شهادت شریعتی (بنیاد فرهنگی دکتر شریعتی – ۲۹ خرداد ۱۳۹۷)

1

بنیاد فرهنگی دکتر شریعتی برگزار کرد:

شریعتی و خلق حیات سیاسی

29 خرداد 1397

 

مراسم چهل و یکمین سالگرد شهادت شریعتی قرار بود به دعوت دو انجمن دانشگاهی،« انجمن جامعه شناسی ایران» و نیز «انجمن ایرانی مطالعات فرهنگی و ارتباطات» و نیز «بنیاد فرهنگی دکتر شریعتی» در دانشکده علوم اجتماعی با عنوان «شریعتی و خلق حیات سیاسی»برگزار گردد. تأخیر در ارسال تقاضای مجوز و تعطیلاتی که در پی آمد و دست اندازهای اداری متأسفانه باعث شد که صدور مجوز در ساعات پایانی روز دوشنبه 28 خرداد انجام گیرد و بی تردید دیگر امکان برگزاری مراسم در سطح عمومی ناممکن بود. این نشست با حضور آقایان  زید آبادی، علیرضا رجایی، سعید مدنی و سوسن شریعتی و در محضر جمعی از دوستداران و چهره های دانشگاهی و فرهنگی در بنیاد فرهنگی دکتر شریعتی برگزار گردید.

شرح کامل این مراسم از این قرار است:

(بیشتر…)

نشست « شریعتی، سیاست و ایران امروز» ( بنیاد فرهنگی دکتر شریعتی- ۵ خرداد ۱۳۹۷)

 

photo_۲۰۱۸-۰۵-۲۸_۱۸-۰۱-۵۰

 

شریعتی، سیاست و ایران امروز

روز شنبه مورخ پنجم خردادماه سال جاری (1397)، بنیاد فرهنگی دکتر علی شریعتی میزبان میز گردی با عنوان «شریعتی، سیاست و ایران امروز» با حضور آقایان دکتر عباس منوچهری، دکتر حاتم قادری، دکتر مراد ثقفی و دکتر محمدجواد غلامرضا کاشی بود. این نشست که قرار بود در دانشگاه تهران برگزار شود به دلیل مخالفت مسئولین با حضور آقایان ثقفی و قادری لغو شد و این بار در بنیاد شریعتی ممکن گردید. آنچه در ادامه می‌خوانید، گزارش کاملی است از این میزگرد همراه با پرسش و پاسخ.

 

(بیشتر…)

« فلسفه تاریخ دکتر علی شریعتی» (دانشگاه تهران – اردیبهشت ۱۳۹۷)

photo_2018-04-29_18-08-09

« فلسفه تاریخ دکتر علی شریعتی»

در روز ۱۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ نشستی با حضور آقایان احسان شریعتی و هاشم آقاجری از سوی انجمن اسلامی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد. موضوع این نشست « فلسفه تاریخ دکتر علی شریعتی » بود.

(بیشتر…)