[]

بازخوانی انتقادی روایت شریعتی از هویت، ملیت، تشیع و زبان فارسی؛ سیدجواد میری (۱۳۹۹)

بازخوانی انتقادی روایت شریعتی از هویت، ملیت، تشیع و زبان فارسی

نویسنده: سید جواد میری، چاپ اول، تهران، نقد فرهنگ، ۱۳۹٨، ۱۱٨ ص، رقعی

در دهۀ چهل شمسی یکی از بحث های جدی بین روشنفکران چپ ، راست مذهبی و حوزوی مسئلۀ تاریخ ایران بود. به دیگر سخن ، تاریخ به مثابه نقشۀ راه آینده – نه تقریر وقایع گذشته – یکی از مقولات جدی عرصۀ عمومی بود که آرایش نیروهای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ایران را به گونه ای عمیق درگیر نموده و گفتمان بازشناسی هویت ایرانی به یکی از مباحث جدی تبدیل شده بود.

(بیشتر…)

شریعتی و سوسیال دموکراسی (۱۳۹۸)

شریعتی و سوسیال دموکراسی

حسین رفیعی، چاپ اول ۱۳۹۸، شومیز، رقعی، ۱۹۱ صفحه، ۴۵۰۰۰ تومان، انتشارات قلم

نامه‌هایی از پاریس؛ امیر سعیدالهی (۱۳۹۸)

نامه‌هایی از پاریس؛ پاريس در نامه‌های روشنفكران ايرانی

نویسنده: امیر سعیدالهی، چاپ اول ۱۳۹۸، كتاب پارسه، قطع رقعی، ۲۴۵صفحه، جلد شوميز

سوای بزرگان، اشراف و کارگزاران دولتی که حدود سیصد سال پیش به فرانسه رفتند و از خود سفرنامه و خاطرات برجا گذاشتند، گروهی شامل دانشجویان و سپس پژوهشگران و روشنفکران، در طلیعهٔ تجدد ایرانی، به جهت آشنایی با غرب و آموختن دانش‌های جدید به فرانسه رفتند و در نامه‌هایی به دوستان و آشنایان خود، از تمدن و فرهنگ اروپایی و افکار و باورهایشان در زمینه‌های گوناگون نوشتند.

هدف این کتاب، بررسی و خوانش فرازهایی از نامه‌های افراد برجسته‌ای چون علامه دهخدا، علامه قزوینی، صادق هدایت، سهراب سپهری، علی شریعتی، غلامحسین ساعدی و شاهرخ مسکوب است که در دوره‌های زمانی مختلف در پاریس به‌سر برده‌اند و این نامه‌ها بیانگر روحیات و رفتار فردی و اجتماعی و نیز اندیشه و داوری آن‌‌ها در مورد فرهنگ و جامعهٔ میزبان است.

یک روایت معتبر درباره‌ی حسینیه ارشاد؛ هاجر صدر هاشمی (۱۳۹۷)

یک روایت معتبر درباره‌ی حسینیه ارشاد

نویسنده: هاجر صدر هاشمی، انتشارات به‌نشر، چاپ اول ۱۳۹۷، ۶۴ صفحه

از مجموعه‌ی «یک روایت معتبر» ـ که به تاریخ معاصر ایران می‌پردازد ـ عنوان تازه‌ای منتشر شده است که به «حسینیه ارشاد» اختصاص دارد. این پژوهش شامل بی‌دقتی‌های تاریخ‌نگارانه است که از جمله می‌توان به اشتباه درباره‌ی زمان انتشار کتاب «ابوذر» اشاره کرد. ابوذر در سال ۱۳۳۴ توسط شریعتی ترجمه شده است اما این کتاب زمان ترجمه‌ی آن را ۱۳۴۹ و در پی سفر شریعتی به مصر ذکر می‌کند.

فرهنگ‌نامه واژگان قرآن در اثار دکتر شریعتی؛ حیدرشجاعی (۱۳۹۷)

فرهنگ‌نامه واژگان قرآن در اثار دکتر شریعتی

تدوین و گردآوری: حیدر شجاعی، تهران، انتشارات شهر پدرام، چاپ اول ۱۳۹۷، ۴۱۹ صفحه

حیدر شجاعی با جمع اوری فرهنگنامه واژگان قرآنی در آثار شریعتی که در برگیرنده فیش برداری هایی است که در هنگام مطالعه آثار دکتر شریعتی جمع آوری شده در مقدمه کتاب هدف خود می نویسد: «رساله فکری شریعتی، شامل متدها، معانی شگفت، قاموس فهم واژه های کلیدی و اصطلاحات و تعبیرات قرآنی است». حیدر شجاعی امیدوار است که با گسترش و ارتقاء معانی و مفاهیم واژگان قرآنی از خلال آشنایی با تأویل های متعدد، امکان فهم کتاب مقدس ممکن تر گردد. آخرت، اخلاص، استضعاف،حدید، بعثت، انفاق، حج، حجاب، عصمت، عصیان و….از جمله واژگانی است که در این فرهنگ نامه معرفی شده است.

عروج از کویر؛ حیدر شجاعی ـ مصطفی حیدری (۱۳۹۷)

عروج از کویر

نویسندگان: حیدر شجاعی-مصطفی حیدری، تهران، انتشارات شهر پدرام، چاپ اول ۱۳۹۷، تیراژ ۱۰۰۰ نسخه؛ ۶۲صفحه.

«عروج از کویر»، فیلم نامه ای است بر اساس بخشی از زندگی نامه دکتر علی شریعتی. نویسنده در دومقدمه کوتاه بر این فیلمنامه تحت عناوین «مرگ شریعتی نیز یک نعمت بود» و نیز «خاطره ای با عنوان شریعتی در بغداد»، از علاقه و ارادت خود به شریعتی می نویسد و نیز با گزارشی از کتابفروشی های بغداد به حضور پر رنگ اثار ترجمه شده شریعتی در کتابفروشی های بغداد اشاره می کند و با ذکر نقل قول هایی از فروشنذگان کتاب در خیابان المتنبی بغداد دایره حضور و نفود او را گسترده می داند و بر همین اساس ضرورت ساختن فیلمی مبتنی بر زندگی او را نتیجه می گیرد.

شریعتی در افق اندیشه‌ها؛ دفتر پژوهش‌های فرهنگی دکتر علی شریعتی (۱۳۹۸)

مجموعه‌ی دو جلدی «شریعتی در افق اندیشه‌ها»

دفتر پژوهش‌های فرهنگی دکتر علی شریعتی، تهران، انتشارات قصیده‌سرا، ۱۳۹۸

کتاب حاضر جلد دوم از مجموعه‌ سخنرانی‌هایی است که طی نشست‌های سال ۱۳۸۷ تا ۱۳۹۰ در دفتر پژوهش‌های فرهنگی دکتر علی شریعتی برگزار شده است. هدف از این نشست‌ها برای «دفتر» این بود که اندیشه شریعتی از افق‌ها و زوایای مختلف مورد نقد و بررسی قرار گیرد تا از رهگذر آن پرتو جدیدی بر اندیشه شریعتی افکنده شود. از این رو «دفتر» از اغلب صاحب‌نظران و روشنفکرانی که با افکار و آرای شریعتی به نسبت‌های مختلف آشنایی یا نسبت‌ فکری یا افق مشترک داشتند، دعوت کرد تا خوانش خود را از اندیشه‌ی او، بنا بر تخصص یا علاقه‌شان، ارائه دهند. از امتیازات این سخنرانی‌ها، به جز تنوع رویکردها و گرایش‌ها، «پرسش و پاسخی» است که در پایان هر سخنرانی به تفصیل صورت گرفته و این در آشکارسازی نقاط ضعف و قوت نقدها و نظرهای سخنرانان نسبت به آرای دکتر بسیار ثمربخش بوده است و امید داریم که برای خوانندگان نیز درس‌آموز و الهام‌بخش باشد.

در جلد اول این مجموعه مقالات از اقایان حسن محدثی، هاشم اقاجری، رضا علیجانی، امیر رضایی، هدی صابر، حمید احراری، مقصود فراستخواه، محمد جواد غلامرضا کاشی، علی قاسمی، محمد محمدی گرگانی، سارا شریعتی و سوسن شریعتی مطلب به چاپ رسیده است. جلد دوم شامل مطالبی از سوی علیرضا علوی تبار، لطف الله میثمی، احسان شریعتی، حسین مصباحیان، علیرضا رجایی، مراد همتی، مجید مرادی، علی قاسمی، سعید مدنی، تورج رحمانی و مینو مرتاضی می باشد.

 

کنایات و اشارات در آثار دکتر علی شریعتی؛ سید محمد سعید مدنی (۱۳۹۷)

 

scan0001

کنایات و اشارات در آثار دکتر علی شریعتی

گرد آوردنده:سید محمد سعید مدنی،‌تهران، نشر موسسه کیهان، چاپ اول ۱۳۹۷، ۳۴۰ صفحه رقعی.

(بیشتر…)

تاریخ نگاری دکتر علی شریعتی؛ حجت فلاح توتکار ( ۱۳۹۶)

 

1 002

تاریخ نگاری دکتر علی شریعتی

نویسنده: حجت فلاح توتکار؛ تهران، انتشارات، صمدیه، چاپ اول: پاییز۹۶،  ۳۰۱ صفحه

(بیشتر…)

علی شریعتی، ملاقاتی این بار متفاوت؛ عباس منوچهری( ۱۳۹۶)

 

 

 

187

 

علی شریعتی، ملاقاتی این بار متفاوت

Meeting  Again Differently: Historical trajectories and the Hermentics of Difference

نویسنده: دکتر عباس منوچهری، مترجم علی خالندی، تهران، نشر نگارستان اندیشه،  چاپ اول ۱۳۹۶، قطع رقعی، تعداد صفحات ۳۲۹.

(بیشتر…)