[]


بررسی «غرب‌زدگی» از دیدگاه دکتر علی شریعتی | امیر‌ گل‌آرا (مجله فردوسی ـ دی ۱۳۵۷)

بررسی «غرب‌زدگی» از دیدگاه دکتر علی شریعتی

امیر گل‌آرا

منبع: مجله فردوسی

تاریخ: ۱۸ دی ۱۳۵۷

 

بررسی غرب‌زدگی از دیدگاه دکتر علی شریعتی.pdf


هدف: حضور و شهادت (مجله جوان ـ ۱۵ دی ۱۳۵۷)

هدف: حضور و شهادت

نامه وصیت‌گونه دکتر علی شریعتی به پسرش احسان

منبع: مجله جوان

تاریخ: ۱۵ دی ۱۳۵۷

 


چاپ مجموعه آثار دکتر شریعتی در اروپا (مجله سیاسی جوان ـ اسفند ۱۳۵۷)

چاپ مجموعه آثار دکتر شریعتی در اروپا

منبع: مجله سیاسی جوان

تاریخ: اسفند ۱۳۵۷

 

مجموعه آثار دکتر شریعتی در اروپا به زیر چاپ رفت

به همت انجمن اسلامی دانشجویان ایرانی مقیم اروپا و آمریکا مجموعه اثار دکتر شریعتی به زیر چاپ رفته است و تا کنون نیز ۵ مجلد به نام های: با مخاطب آشنا ، خودسازی انقلابی، ابوذر غفاری سوسیالیست خدا پرست ، بازگشت به کدام خویش؟ و بالاخره «ما و اقبال» از چاپ خارج شده است . ششمین مجموعه نیز که هم اکنون زیر چاپ است در برگیرنده دیدگاههای دکتر شریعتی در باره تشیع است که با انتشار آن نشر سایر مجموعه ها نیز به دنبال می آید. گفته شد برای تصحیح و پیراستن این مجموعه آثار که برای آن فهرست اعلام نیز درست شده کلیه کتاب های دکتر شریعتی که تا کنون منتشر شده( و متاسفانه بسیاری از آنهابه دلیل شتابزدگی و عدم دقت ناشران مغلوط و ناکامل است) و همچنین کلیه نوارهای مربوط به سخنرانی ها و کنفرانس های شادروان شریعتی به اروپا برده شده است و به همت دانشجویان جوان و اهل تحقیق و علاقمند و همچنین با همکاری احسان شریعتی فرزند شاد روان دکتر کلیه این متون به صورت علمی پیراسته و مدون شده و به زیر چاپ رفته است تا مجموعه آثار این متفکر بزرگ به صورت صحیح و کامل در اختیار علاقه مندان و معتقدان قرار گیرد.

 


ویژه‌نامه (گاهنامه‌ی محراب ـ ۱۳۵۹)

ویژه‌نامه محراب

گاهنامه‌ی محراب در ۱۳۵۹توسط جمعی از روشنفکران مذهبی به سردبیری مجید شریف به چاپ رسید و تا سه شماره به حیات خود ادامه داد و سپس دچار ممیزی شد.

در معرفی این گاهنامه در شماره‌ی یک آن می‌خوانیم: «آرزو می‌کنیم محراب مکتوبی باشد برای همه‌ی نمازهای پاک قلم‌های آزادی که «اسلام» و «ایران» و «آزادی» را خون می‌خورند و خون می‌چکند.» و در ادامه: «به هیچ حزب و دسته و گروه و سازمانی جز اسلام و انسان وابسته نیستیم… و معتقدیم که اسلام راستین از ابراهیم آغاز می‌شود، در محمد به کمال می‌رسد و با علی و فرزندانش تداوم می‌یابد و در چهره‌ی ابوذر می‌درخشد و در صدا و کلام و قلم و زندگی ابوذر تنهای زمانه‌مان، دکتر علی شریعتی، تحلیل و تبیین و تفسیر می‌شود. این هم موضع‌مان.»

اشخاصی که در شماره‌ی اول محراب، که ویژه‌نامه‌ی دکتر شریعتی است، قلم زده‌اند عبارتند از: طاهر احمدزاده، حسن توانائیان فرد، استاد علی تهرانی، دکتر علی‌اصغر حاج‌سیدجوادی، پرویز خرسند، پوران شریعت‌رضوی، احسان شریعتی، سوسن شریعتی، بتول شریعتی، مجید شریف، علی غضنفری، عباس فرح‌بخش، و ابوذر ورداسبی. کارهای هنری و گرافیک این مجله بر عهده‌ی محمدرضا شریفی‌نیا و آزیتا حاجیان بوده است.

 

نظری به مواضع اصولی معلم شهید | ابوذر ورداسبی (گاهنامه محراب ـ ۱۳۵۹)


ویژه نامه سومین سالگرد شهادت دکتر شریعتی (مجله اتحاد جوان ـ ۲۴ خرداد ۱۳۵۹)

ویژه‌نامه‌ی سالگرد شهادت دکتر شریعتی

منبع: مجله‌ی اتحاد جوان (شماره‌ی ۲۸)

تاریخ: ۲۴ خرداد ۱۳۵۹

ویژه نامه اتحاد جوان در سومین سالمرگ شریعتی منتشر شده است

 

اتحاد جوان pdf


شریعتی معلم انقلاب | احمد تمیم (جوانان امروز ـ خرداد ۱۳۵۹)

178

شریعتی معلم انقلاب

منبع: مجله جوانان امروز

تاریخ: ۱۹ خرداد ۱۳۵۹

مجله جوانان امروز یادداشت کوتاهی از شریعتی با نام «آزادی خجسته آزادی» و مقاله‌ای از احمد تمیم داری تحت عنوان «شریعتی معلم انقلاب» و گزارش کوتاهی از زندگی شریعتی به چاپ رسانده‌است.

 

جوانان امروزPDF


شریعتی و راه او؛ آیت الله سید محمدجواد موسوی غروی (اصفهان ـ اردیبهشت ۱۳۵۹)

Javad_gharavi

شریعتی و راه او

علامه حکیم آیة الّله سید محمد جواد موسوی غروی

تاریخ: ۲۶ اردیبهشت ۱۳۵۹

متن ویرایش شده خطبه نماز جمعه

متن حاضر، متن ویرایش شده خطبه نماز جمعه علامه حکیم آیت الله سید محمد جواد موسوی غروی در ۲۶ اردیبهشت ۱۳۵۹ در شهر اصفهان است. آیت الله غروی از چهره های روحانی مدافع اندیشه های شریعتی از دهه ۵۰ است که پس از انقلاب نیز به دلیل مشاهده نقدها به شریعتی در خطبه نماز جمعه خود در اصفهان در سومین سالگرد شهادت دکتر شریعتی به دفاع از او پرداخت.

(بیشتر…)


بیانیه‌ی سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی به‌ مناسبت گرامیداشت سالروز شهادت شریعتی (خرداد ۱۳۵۹)

بیانیه‌ی شماره ۶۶ سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی بمناسبت گرامیداشت سالروز شهادت معلم شهید دکتر علی شریعتی

خرداد ۱۳۵۹

بسم الله الرحمن الرحیم

… و من یخرج من بیته مهاجراً الی الله و رسوله ثم یدرک الموت فقد وقع اجره اعلی الله …

(نساء ـ ۱۰۰)

اکنون در آستانه‌ی سومین سالروز شهادت مردی ایستاده‌ایم که خود کاشف عظمت هجرت در تعالی انسان و رشد تمدن‌ها بود. شهیدی که زیباترین و پرمحتوی‌ترین عبارات را درباره‌ی «هجرت» و «شهادت» به فرهنگ اسلام عرضه کرد و خود در هجرت به شهادت رسید.

این شهید اندیشمند، وقتی بار سنگین خفقان شاهنشاهی حرکتش را در بند کشید، خویش را به ناچار از خروش افتاده نپسندید و همچنان که خود گفته بود «سلاح عظیم و دگرگون‌کننده‌ی هجرت را بر شانه‌ گذارد و «مهاجراً الی‌الله» رفت تا «مرحله‌ی تازه‌ای» را آغاز نماید».

نقش شریعتی در جامعه‌ی ستم‌زده‌ی ایران و خدماتش به اسلام چه در زمان حیات و چه پس از شهادتش در غربت مورد بحث و بررسی‌های یک جانبه‌ی فراوان و متضادی قرار گرفته است. بسیار کسان و گروه‌ها با «بت» درست کردن از این دانشمند متعهد به اسلام و ایثارگر به امت اسلامی، خواستند تا مقاصد سوء خویش را زیر نام بلند او به صحنه کشانند و با بهره‌گیری مغرضانه از برخی گفتارها و اندیشه‌های وی بر خود «قبای سبز سلامت» بپوشانند. اشخاص و اقشار دیگری نیز به دلیل ذهن کور و متعصب جاهلانه‌ی خود و حتی به تحریک و حمایت ساواک به ویرانی وی کمر بستند و در این راه از هیچ دروغ و تهمت و فحش و دغلکاری کوتاهی ننمودند. جالب آن که در این جناح از چپ ماتریالیست تا ساواکی گرفته و از مردم عامی تا بعضی افراد روحانی‌نما و همچنین روشنفکران متجدد و غربی با هم و هم جهت بودند.

(بیشتر…)


شریعتی درد را بمردم شناساند | غازی الحسینی (روزنامه جمهوری اسلامی ـ ۲۹ خرداد ۱۳۵۹)

شریعتی درد را بمردم شناساند

غازی‌الحسینی

مسئول دفتر الفتح در تهران

منبع: روزنامه جمهوری اسلامی

تاریخ: ۲۹ خرداد ۱۳۵۹

 

ملاقات با غازی‌الحسینی را در سفارت فلسطین به آن خاطر در برنامه‌های تدارکاتی‌مان برای تهیه‌ی ویژه‌نامه شهادت دکتر شریعتی گنجاندیم که بهانه‌ای برای گفتن از تأثیر شریعتی بر جهان بیرون از مرزهای ایران و در محدوده‌ی اسلام و علاقه‌ی این تأثیر به عبور از مرزهای اسلام، به میان نهضت‌های سراسر جهان و نفوذ افکار شریعتی در طرز فکر و برخورد رهبران و شاید اعضای کانون‌های انقلاب در نقاط مختلف جهان فراهم آوردیم تا با تکیه‌ای که بر گسترش محدوده‌ی انتشار افکار شریعتی داریم راه‌گشای حرکت و کوششی دوباره برای انجام این مهم و برای رساندن بهره افزون‌تر از افکار ایدئولوژیک و انقلابی شریعتی به نهضت‌ها و در نتیجه معرفی او به جهان و خدمت به پیشبرد اهداف نهضت‌های اصیل شده باشیم.

غازی‌الحسینی در حالی که قراین حاکی از آماده شدنش برای حرکت بسوی بیروت بود صمیمانه پذیرای‌مان شد و از شریعتی، انقلاب ایران و اوضاع فلسطین برایمان حرف زد. آنچه می‌خوانید متن تنظیم شده‌ی حرف‌های اوست که کم و زیاد آن را نسبت به اصل حرف‌هایش باید به گردن مترجم سفارت فلسطین بگذاریم که در القاء گفته‌های او با وجود عدم آشنائی کامل به فارسی سعی فراوان کرد.

غازی سخنان خود را با اشاره‌ای به آغاز آشنائی فلسطینی‌ها با ایران و انقلاب ایران آغاز کرد و گفت:

(بیشتر…)


نظری به مواضع اصولی معلم شهید | ابوذر ورداسبی (گاهنامه محراب ـ ۱۳۵۹)

نظری به مواضع اصولی معلم شهید

ابوذر ورداسبی

منبع: گاهنامه محراب (شماره اول)

تاریخ: ۱۳۵۹

 

در این شرایط حساس تاریخی، که خلق ما درگیر مبارزه با امپریالیسم امریکاست و میهن و مکتب از هر سو در معرض توطئه‌های امپریالیسم جهان‌خوار و ارتجاع غدار و سازشکاران مکار است و در اکثرموارد حقوق حقه مستضعفین، در سایه شوم توجیهات انحرافی از مذهب، پایمال می‌گردد و شیره‌ی جانشان بوسیله طبقات ارتجاعی استثمارگر مکیده می‌شود، ضرورت شناخت و بازشناسی اندیشه‌های شریعتی و درک مواضع اصولی مکتبی وی بیش از پیش احساس می‌شود.

و اگر در نظر آوریم که امروز افراد و گروه‌ها، هر یکی از پایگاه‌هائی گوناگون با افکار معلم شهید برخورد می‌کنند، این ضرورت و نیاز را دو چندان بیشتر احساس می‌کنیم.

بسیاری از مرتجعین و قشریون و آنهایی‌که درد مکتب و مردم ندارند و حتی روح‌شان را به ارباب «زر و زور و تزویر» فروخته‌اند، موذیانه و تحت عنوان تجلیل از معلم شهید چنین وانمود می‌کنند که با شریعتی هم موضع و هم‌فکر هستند.

(بیشتر…)