[]

در جلد اول کتاب« شریعتی به روایت اسناد ساواک» آنچه که مربوط به فعالیت‌های شریعتی جوان در دهه سی همچون سوژه مشکوک یافت می‌شود، عبارت است از سیزده سند که عمدتأ مربوط به دستگیری او در سال ۱۳۳۶و انتقال او به زندان قزل قلعه تهران، چهار سال پس از کودتای ۲۸ مرداد است.


زندان قزل قلعه (شهریور ۱۳۳۶)

20 001

 

اولین دستگیری علی شریعتی

اتهام : «پخش اوراق مضره و تحریص مردم به ارتکاب جنحه و جنابت بر ضد امینت مملکت»

مکان: زندان قزل قلعه تهران


قرار بازداشت( شهریور ۱۳۳۶)

 

11 001

قرار بازداشت

صدور قرار بازداشت : ۱۳۳۶/۶/۲۶ علی شریعتی به همراه ۱۵ نفر از اعضای جمعیت نهضت مقاومت ملی به جرم پخش کتب مضره و اعلامیه های ممنوع انتقال به زندان قزل قلعه در تهران . 


اسامی دستگیر شدگان نهضت مقاومت ملی شاخه مشهد ( شهریور ۱۳۳۶)

16 001

 

لیست دستگیر شدگان به همراه علی شریعتی

در تاریخ شهریور ۱۳۳۶ علی شریعتی به همراه شانزده نفر از شخصیتهای فعال نهضت مقاومت ملی دستگیر و به تهران انتقال داده شدند. این افراد عبارتند از :

محمد تقی شریعتی، طاهر احمد زاده، قاسم قاضی، ناصر رائی نژاد،  اکبر ، محمود و ابوالفضل حکیمی، کریم طائفی، مهدی سنگ کاروش، آیت الله سید ابراهیم میلانی( پسر عموی آیت الله میلانی )، حاجی عابدزاده، آسایش، حسن روحانی ،عامل زاده و پسرش،عباس محمودی*  

 

 

———————————————-

*– به نقل از کتاب تاریخ شفاهی کانون نشر حقایق اسلامی ، پروین منصوری،مرکز اسناد انقلاب اسلامی، چاپ ۱۳۸۴


اولین بازجویی علی شریعتی ( شهریور ۱۳۳۶)

 

001

 

برگه بازجویی علی شریعتی در اولین دستگیری(در سن 24 سالگی)

بیوگرافی آقای علی شریعتی:

نام و نشانی کامل: علی، فرزند محمدتقی، شهرت مزینانی شریعتی؛ مادرم زهرا؛ زایچه سال 1312 شمسی؛ دانشجوی دانشکده ادبیات مشهد؛ اهل مشهد، ساکن مشهد: خیابان تهران، کوی فرهنگ؛ سواد: کامل، زن و بچه ندارم، مسلمان هستم، شناسنامه شماره 468 از مشهد.

همسر: ندارم-

فرزندان : ندارم-

اعتیاد: سیگار

روزنامه هایی که مطالعه می کنید: قبلا مجلات و روزنامه اطلاعات، کیهان، خوشه، امید ایران. فعلا یکسال است از مطالعه روزنامه ها معافم.

در کدام حزب و دسته سیاسی شرکت کردید: تا کنون در هیچ حزب و دسته ای شرکت نکردم.

تا کنون به کدام شهر ایران و خارجه مسافرت کرده اید: اصفهان، شمال در سال دوم دانشسرا، تهران.

دوستان و معاشرین شما کی هستند: آقای میلانی دانشجوی دانشکده ادبیات، قرائی، اقای علیزاده، در کانون نشر حقایق اسلامی شهر هستیم


گزارش ساواک از بازجویی شریعتی ( شهریور ۱۳۳۶)

 

 

گزارش سروان توپخانه عیسی پژمان

از متهم غیر نظامی علی شریعتی

 

 

 


زندان قزل قلعه: نقطه آغاز(دستگیری ۱۳۳۶)

 

 

 

زندان قزل قلعه یا قزل قلاع ( قلعه سرخ)

این بنا از جمله بناهای دوران قاجار است که در خارج از دروازه یوسف آباد و در زمین‌های جلالیه در ده امیر آباد قرار داشته است. در دوران قاجار به عنوان مکانی که مورد استفاده مسافرین و کاروان‌های بوده است که از زنجان و گیلان و همدان و گلپایگان عازم پایتخت بودند. در زمان رضا شاه نیز به عنوان انبار مهمات و وسایل اسقاطی مورد استفاده قرار می‌گرفت. پس از کودتای ۲۸ مرداد این کاروانسرا با دیوارهای بلند کاه گلی اش زندان می‌شود و محلی که به نگهداری اسب و قاطر مسافران کاروانسرا اختصاص داشت بدل به سلول انفرادی می‌شود. این زندان تا سال ۱۳۵۰ دائر بوده است و دوسال پس از انقلاب به تره بار تبدیل می‌شود.