[]

شریعتی از آغاز انقلاب تا کنون از سوی شاعران جوان و پیر سروده شده است و هر بار در این اشعار موقعیت متفاوتی پیدا کرده است: « شهید بزرگ» ، « مرد آسمانی» ، «کوه کن»، تک درخت خطه کویر»، «هرگز بزرگ» و…. بسیاری از شاعران جوان دهه ۵۰ امروزه از شخصیت‌های فرهنگی، سیاسی و هنری محسوب می‌شوند. برخی از آنها با گذر زمان نگاهشان به شریعتی تغییر کرده است. با این همه این سروده‌ها بخشی از تاریخ معاصر ما هستند و موقعیتی که شریعتی در چشم و دل مخاطب خود طی چهل سال اخیر داشته است را نشان می‌دهند.
در سال ۱۳۷۰ کتابی تحت عنوان «خورشید کویر» به همت آقایان جعفر سعیدی و طه حجازی و از سوی نشر صحف به چاپ رسید که در آن می‌توان با نمونه‌ای از این اشعار و شاعران آشنا شد.


با تو در باورها، با باورها ؛ کتاب شعر (۱۳۵۹)

1 003

با تو در باورها، با باورها

این کتاب سوگنامه‌ است در «رثای معلم شهید دکتر علی شریعتی» سروده اکبر درویش ( اسدالله عفت پیشه) که در سال ۱۳۵۹ توسط نشر موسسه انجام کتاب به چاپ رسیده است.

 


شریعتی در سرود شاعران( مجله «سروش»- ۱۳۶۰)

 

 

شریعتی در سرود شاعران

منبع: مجله «سروش»

تاریخ:۱۳۶۰

 مجله سروش در خرداد ۱۳۶۰  بخشی از ویژه‌نامه‌ای دکتر شریعتی را  به سروده شاعران در باره او اختصاص داده‌ است. بسیاری از این اسامی امروزه از شاعران بنام ایران هستند: 

مصطفی کشفی، محمود شاهرخی(جذبه)، پروین دولت‌ آبادی، ملک طباطبائی( همسر مهندس بازرگان)، حمید سبزواری، منتظر، علی موسوی گرمارودی، جواد محقق(م.آتش)، سید علی محمودی، جواد محدثی، طاهره صفارزاده، یوسفعلی میرشکاک، نسیم آماج خراسانی، علی اکبر صادقی، علی معلم، طه حجازی، حسن حسینی، حمید داوران، سینا واحد، سپیده کاشانی.

اشعارPDF

مجله سروش PDF


استاد حمید سبزواری (۱۳۵۸-۱۳۵۷)،

index

سرود درد

 

حسین آقا ممتحنی مشهور به حمید سبزواری، زادهٔ ۱۳۰۴ در سبزوار اشعار به چاپ رسیده از او هفت دفتر شعر است با نامهای، سرود درد،سرود سپیده، سرودی دیگر، تو عاشقانه سفر کن،بانگ جرس”،” به ننگ آمده دشمن”

 او در تاریخ  ۲۲ خرداد ۱۳۹۵ در تهران درگذشت.

(بیشتر…)


قیصر امین پور (۱۳۶۹)

xgheisar-aminpor.jpg.pagespeed.ic.clMPMFoHbv

آدم‌ها مثل ِ کتاب‌ها هستند

قیصر امین‌پور در ۲ اردیبهشت ۱۳۳۸ در روستای گتوند (شهرستان امروزی) از توابع شهرستان شوشتر در استان خوزستان به دنیا آمد. از وی در زمینه‌هایی چون شعر کودک و نثر ادبی، آثارمتعددی منتشر شده‌است.

وی در سال ۱۳۶۹ قطعه شعری را به یاد دکتر شریعتی سرود با نام

«آدمها مثل کتابها هستند.»

(بیشتر…)


علی جعفر نژاد

 

به نام خدای علی

شعری از علی جعفرنژاد

 

(بیشتر…)


فریدون انوشه (۱۳۸۹ )

دیدار

شعری از فریدون انوشه

(بیشتر…)


رضا براهنی (۱۳۵۶)

Baraheni-Naamomken-Parham-Shahrjerdi-1000x500

ما را هوای اوست که ما را هواست او

رضا براهنی

متولد ۱۳۱۴ از تبریز، نویسنده چپگرا، شاعر و ناقد ادبی ، عضو کانون نویسندگان و همچنین رئیس سابق انجمن قلم کانادا آثار او به زبان‌های مختلف از جمله انگلیسی، سوئدی و فرانسوی ترجمه شده‌است.

(بیشتر…)


نعمت میرزا زاده ؛تخلص م.آزرم (۱۳۵۶)

index

سرود برای مردی آسمانی که به خاک رفت

شعری از نعمت میرزازاده (م. آزرم).

نعمت میرزازاده یا نعمت آزرم متولد ۱ اسفند ۱۳۱۷ از مشهد، متخلص به «م. آزرم»، شاعر معاصر ایرانی‌ست که فعالیت‌های فرهنگی‌ خود را از ۱۳۴۰ با سردبیری خراسان ادبی و ماهنامهٔ هیرمند در مشهد آغاز کرد، تا کنون افزون بر نوشتارهای پژوهشی، ۱۶ مجموعه شعر به چاپ رسانده است.

(بیشتر…)


ای هرگز بزرگ (۱۳۵۶)

IMG_1000

ای هرگز بزرگ

شعری از سعید شهرتاش

 امیر سعید شهرتاش، مترجمی زبان فرانسه، استادیار دانشگاه الزهرا

(بیشتر…)


پروین دولت آبادی (۱۳۵۶)

images

غم آوایی برای «دکتر علی شریعتی»

شعری از پروین دولت‌آبادی

پروین دولت‌آبادی متولد ۱۳۰۳ ، شاعر و از بنیان‌گذاران شورای کتاب کودک بود،  پروین جدای از اشعاری که برای کودکان سروده است و در کتب درسی شاهد آنها هستیم ،  شاعری توانا است که  در سبک های گوناگون غزل، قصیده، مثنوی شعر می‌سرود، او در تاریخ  ۱۳۸۷ درگذشت.

(بیشتر…)