[]

روند یک جدایی تلخ! | سیدخلیل حسینی (مقاله اختصاصی سایت ـ تیر ۱۳۹۹)

روند یک جدایی تلخ !

سید خلیل حسینی
منبع: مقاله اختصاصی سایت
تاریخ: تیر ۱۳۹۹

 

گمان نمی کنم ارادت من ، پدرم و همۀ کسانی که چون ما می اندیشند ، نیاز به یادآوری داشته باشد ، زیرا از آن چند صباحی بیش نگذشته است . … چگونه است که می بینیم پریروز مرا خواسته اند که تو عنصر ” نامطلوب ” شناخته شده ای ، دیروز حکمی به دستم می دهند که صلاحیت تدریس نداری و امروز فتوا از مشهد می رسد که : ای مردم ، به حرفش گوش ندهید ، کتابش را مخوانید ، که تو ” ولایت ” نداری ! …

به خدا سوگند که ترس از فتوای سرکار و بیم زیان و خطری که ممکن است متوجۀ من شود مرا به نوشتن این نامه وانداشته است که علت نوشتن این نامه احساس این درد بزرگ است که می بینم شما را چنان زندانی منافع خویش کرده اند و در حصاری تنگ گرفته اند که تنها راه ارتباط تان به عالم خارج ، فقط از طریق یکی دو نفری است که جز اتصال سببی ، با شخص شما هیچ گونه تجانسی ندارند . …(۱)

این بخشی از نامۀ دکتر علی شریعتی به آیت الله میلانی است .

(بیشتر…)

شریعتی در ترکیه | گفت‌وگو با خلیل ابراهیم ینیگون (سایت اینترنتی آسو ـ ۶ تیر ۱۳۹۹)

شریعتی در ترکیه

گفت‌وگو با خلیل ابراهیم ینیگون
منبع: سایت اینترنتی آسو
تاریخ: ۶ تیر ۱۳۹۹

 

فاطمه مسجدی ـ بابک مینا  |  علی شریعتی یکی از تأثیرگذارترین اندیشمندان ایرانی در خارج از مرزهای ایران است. هر چند در دهه‌های اخیر محبوبیت اندیشهی وی در ایران رو به افول بوده است، در ترکیه همچنان در کانون توجه اسلام‌گرایان قرار دارد. در گفت‌وگو با خلیل ابراهیم ینیگون، استاد دانشگاه استنفورد در آمریکا، علل محبوبیت شریعتی در ترکیه را می‌کاویم.

(بیشتر…)

مجموعه مقالاتی پیرامون شریعتی در فصلنامه «خاطرات سیاسی» (بهار ۱۳۹۹)

انتشار هشتمین شماره از فصلنامه خاطرات سیاسی با مقالاتی درباره‌ی شریعتی

 

شماره هشتم فصلنامه خاطرات سیاسی، ویژه بهار ۱۳۹۹ منتشر شد. موضوع پرونده اصلی این شماره آیت‌الله منتظری است. همچنین در این شماره از فصلنامه، به مناسبت سالگرد درگذشت دکتر علی شریعتی، طی مقالاتی به جایگاه وی در تاریخچه روشنفکری ایرانی پرداخته شده است.

شریعتی و اندیشه انتقادی | سارا شریعتی (متن سخنرانی در محفل تلگرامی پرنیان ـ ۳۰ خرداد ۱۳۹۹)

شریعتی و اندیشه انتقادی

سارا شریعتی
منبع: سخنرانی در محفل تلگرامی پرنیان
تاریخ: ۳۰ خرداد ۱۳۹۹

 

محفل تلگرامی پرنیان به مناسبت چهل و سومین سالگرد شریعتی نشستی مجازی با حضور سارا شریعتی و با موضوع «شریعتی و اندیشه انتقادی» برگزار کرد. در ادامه می‌توانید متن سخنان سارا شریعتی در این نشست را بخوانید.

(بیشتر…)

شریعتی متفکر آینده ماست | گفت‌وگو با بیژن عبدالکریمی (خبرگزاری ایکنا ـ ۲۹ خرداد ۱۳۹۹)

شریعتی متفکر آینده ماست

گفت‌وگو با بیژن عبدالکریمی
منبع: خبرگزاری ایکنا
تاریخ: ۲۹ خرداد ۱۳۹۹

 

علی شریعتی از تأثیرگذارترین روشنفکران تاریخ معاصر ایران است. با اینکه یک سال و چند ماه پیش از انقلاب درگذشت و شاهد به ثمر نشستن آن نبود، اما اکنون بعد از چهل و دو سال آثار و اندیشه‌هایش به عنوان بحث‌برانگیزترین روشنفکر دینی در محافل مختلف فکری و فرهنگی مورد نقد و ارزیابی قرار می‌گیرد.
خبرنگار خبرگزاری ایکنا در اصفهان، به مناسبت ۲۹ خرداد، چهل‌و‌سومین سالروز درگذشت دکتر علی شریعتی، گفت‌وگویی با بیژن عبدالکریمی، پژوهشگر فلسفه و عضو هیئت علمی گروه فلسفه دانشگاه آزاد تهران و نویسنده کتاب «پرسش از امکان امر دینی در جهان معاصر»، داشته است که متن آن در ذیل آمده است.

(بیشتر…)

انتظار نسل جدید از شریعتی | حسین میرزانیا (مقاله اختصاصی سایت ـ ۱ تیر ۱۳۹۹)

انتظار نسل جدید از شریعتی

حسین میرزانیا*
منبع: مقاله اختصاصی سایت
تاریخ: ۱ تیر ۱۳۹۹

 

“نوشریعتی” در پی آن است که به پرسش های امروزین ایران پاسخی درخور بیابد و آبشخور این پاسخ را از مبانی اندیشه شریعتی بجوید . پرسش های امروزین ایران و نسل جوان چیست ؟ این پرسش ها یا به عبارت بهتر گسل ها و بحران هاچند تیتر کلی عبارتند از :
تفاوت و اختلاف نگرش نسلی ، سبک زندگی ، سنت و تجدد ، اقتدارگرایی و دموکراسی ، حکومت دینی و حکومت سکولار ، حق و تکلیف ، شهروندمداری یا انقلابی گری ، تعامل یا تخاصم جهانی ، منافع ملی یا منافع ایدئولوژیک و …

(بیشتر…)

هیاهو برای هیچ: خطیب یا مدرس | محمد جواد غلامرضاکاشی (مطلب اختصاصی برای سایت بنیاد شریعتی ـ ۳۱ خرداد ۱۳۹۹)

هیاهو برای هیچ: خطیب یا مدرس

محمد جواد غلامرضاکاشی
منبع: مطلب اختصاصی برای سایت بنیاد شریعتی
تاریخ: ۳۱ خرداد ۱۳۹۹

 

«شریعتی، بیش از هر چیز سخنران بود. منظورم این است که با احساسات، هیجانات و عواطف مخاطبان بازی می‌کرد. ولی روشنفکران بعد از انقلاب، بیشتر معلم و مدرس‌اند. در سخنرانی‌ها‌ی‌شان هم درس می‌دهند. شما وقتی به سخنرانی دکتر علی شریعتی گوش می‌کنید، خیلی احساسات و عواطف و هیجانات دارید، غلیان پیدا می‌کنید. می‌گویید حق با اوست، آفرین و هورا… اما وقتی سخنرانی‌اش تمام شد، اگر کسی از شما بپرسد که عصاره‌ی سخنرانی دکتر شریعتی چه بود، آنگاه می‌بینید مثل ماهی که از چنگ‌تان می‌گریزد، چیزی در مشت ندارید. نمی‌توانید مثلا بگوید سخنرانی یک مقدمه داشت، سه تا ذی‌المقدمه داشت، یک مدعا و دو تا دلیل داشت. چون خطیب بود. از خطه‌ی خراسان بود و در آن خطه سخنرانان قهار داشتیم. مثل فخرالدین حجازی. “هیاهو بر سر هیچ”. خدا رحمت‌اش کند؛ اما هر وقت به ایشان فکر می‌کنم یاد گفته شکسپیر می‌افتم که “هیاهو بر سر هیچ”

(بیشتر…)

شریعتی خوب می‌گفت اما خوب نمی‌اندیشید | محمد زارع شیرین کندی (ایبنا، خبرگزاری کتاب ایران ـ ۲۹ خرداد ۱۳۹۹)

شریعتی خوب می‌گفت اما خوب نمی‌اندیشید

محمد زارع شیرین کندی
منبع: ایبنا، خبرگزاری کتاب ایران
تاریخ: ۲۹ خرداد ۱۳۹۹

 

یادداشت زیر اولین بار توسط خبرگزاری کتاب ایران منتشر شده و روزنامه شرق نیز در تاریخ ۳۱ خرداد ۱۳۹۹ آن را منتشر کرده است. در انتهای مطلب می‌توانید فایل پی‌دی‌اف صفحه اندیشه روزنامه شرق را دانلود کنید.

(بیشتر…)

روشنفكران انقلابی مديون شريعتی | گفت‌وگو با محمد صدر (روزنامه اعتماد ـ ۳۱ خرداد ۱۳۹۹)

روشنفكران انقلابی مديون شريعتی

گفت‌ وگو با محمد صدر*
منبع: روزنامه اعتماد
تاریخ: ۳۱ خرداد ۱۳۹۹

 

ماهرخ ابراهيم‌پور ـ اعتماد| چاپ چند كتاب درباره تاريخ شفاهي وزارت خارجه و خاطرات سيدمحمد صدر در اين وزارتخانه باعث شد، قدري چند و چون اين وزارتخانه مهم و البته بسيار محافظه‌كار به رشته تحرير دربيايد، كتاب‌هايي كه به لحاظ بصري چندان مخاطب را ترغيب نمي‌كند كه كتاب‌ها را ورق بزند اما اگر به جزييات، حواشي و متن اين وزارتخانه علاقه‌مند باشيد حتما درصدد برمي‌آييد كه از لابه‌لاي اين كتاب‌ها مطالبي را بخوانيد و بعد دريابيد كه چه خبر است! كتاب‌هايي كه چند سالي است سيد محمد صدر، ديپلمات و سياستمدار كنوني به نگارش درآورده است، بالا و پايين بسياري دارد و به ويژه در دوره اصلاحات قابل توجه است، مطالبي كه از حواشي بسياري برخوردار است و البته صراحت صدر در بيان مطالب اين دوره جالب توجه است. صراحت و جسارتي كه باعث شد، من در مقابلش بنشينم و درباره خاطراتش با او چندين مصاحبه داشته باشم، اعتراف مي‌كنم در جلسه نخست نه يك مصاحبه‌گر بلكه بيشتر شنونده بودم و در اين شنيدن سخنان يك سياستمدار درباره نحوه ورودش به سياست، همراهي با دولت محمدعلي رجايي، رفتار بني‌صدر، دانشگاه تهران در دوره انقلاب و بيش از همه نحوه نگاهش به علي شريعتي برايم جالب و درخور تامل بود هر چند بيش از آن خاطرات علي‌اكبر صالحي را تورق كرده بودم و نكات جالبي در اين خاطرات توجهم را جلب كرد و مصاحبه تاريخ شفاهي با كمال خرازي نيز نكات درخوري داشت اما خاطرات صدر به ويژه در بيان نكات صريح و انتقادي‌اش از دوره رياست‌جمهوري علي‌اكبر هاشمي‌رفسنجاني و سيدمحمد خاتمي در نوع خود قابل توجه و مطالعه است.

(بیشتر…)

ملاحظاتی در باب گفته ملکیان درباره شریعتی | عباس منوچهری (سایت اینترنتی بنیاد فرهنگی شریعتی ـ ۳۰ خرداد ۱۳۹۹)

ملاحظاتی در باب گفته ملکیان درباره شریعتی

عباس منوچهری
منبع: سایت اینترنتی بنیاد فرهنگی شریعتی
تاریخ: ۳۰ خرداد ۱۳۹۹

 

استاد ملکیان در گفتگوئی گفته اند که شریعتی یک استثناء بود. گفته اند که مستمعین شریعتی بعد از پایان سخنان شریعتی هیچ چیزی که به آن بیاندیشند در دست نداشتند. آنگاه کمی بعد می گویند صحبت شریعتی هشت شب تمام می شد اما دو صبح به خانه می رسید، چون در این فاصله با جوانان مستمع سخنان خود گفتگو می کرد. ایشان اما، این را به حساب تواضع شریعتی گذاشته اند نه شیوه «سخن» او.

زمانی افتخار گفتگوئی با استاد ملکیان را داشتم.   ایشان با بزرگواری خاص خودشان در پاسخ به درخواست بنده برای دیدار به دانشکده محل کار بنده آمدند و  در آن گفتگو از «عقل» گفتند و بنده، از مقام دانشجوئی، از زبان، که، چنانچه فلسفه قاره ای و شاعران ایرانی نشان داده اند، مقدم بر تعقل است و نه ابزار آن. …

(بیشتر…)