Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages

حکم انتصاب به سمت محقق علی البدل (۱۳۲۷)

 

 

اسناد اداری و شخصی استاد 4 001

حکم انتصاب به سمت محقق علی البدل

 

در تاریخ ۱۳۲۷/۵/۲۳ وزیر فرهنگ خراسان به موجب پیشنهاد اداره کل اوقاف محمد تقی مزینانی دبیر دبیرستانهای مشهد را علاوه بر وظایف محوله به سمت محقق علی البدل دایره تحقیق اوقاف خراسان منصوب می‌کند.

استاد دانشگاه معقول و منقول مشهد (دهه پایانی ۳۰)

3

اسناد مربوط به تدریس در دانشگاه مشهد

 

دبیر دبیرستانهای مشهد دردهه ۲۰ و۳۰

 

اسناد مربوط به دبیری در  دبیرستانهای مشهد :دهه ۲۰ و۳۰

 

 

 

پرسش از استاد

نامه پرسش از استاد

پرسش از استاد

 

اعلان جلسه تفسیر استاد در تهران ( ۱۳۴۶)

اعلان جلسه تفسیر استاد در تهران

از استاد شریعتی در سال ۱۳۴۶ توسط هیأت احباب الحسین برای سه شب متوالی ( ۱۰ و ۱۷ و ۲۴) در اسفند ماه دعوت به عمل می‌آید.

در خاطرات استاد شریعتی از این جلسات آمده است:«قضیه تفسیر در تهران این بود که جمعیتی به نام “احباب الحسین” چندیدن مرتبه آمدند و ما را دعوت کردند به ما جواد رد دادیم. البته به همه کسانی که ما را دعوت می‌کردند جواب رد می‌دادیم. برای اینکه اگر می‌خواستیم مجلس قبول کنیم باید یک ماشینی می‌گرفتیم و دوره می‌گشتیم تا به مجالس مختلف می‌رسیدیم. ولی اینها چندین مرتبه آمدند و رفتند تا بالاخره یک شب، پنج شش نفر از ریش سفیدانشان که در بین‌شان یک سیدنورانی بود آمدند و آن سید گفت: ما چند دفعه آمدیم و شما ما را رد کرده‌اید ما فقط بین خودمان و شما، خدا را قاضی قرار می‌هیم، شما راضی هستید؟ گفتم: خدا چطور درباره من قضاوت کند؟ گفت: حالا من راهش را می‌گویم؛ گفتم: بفرمایید؛ قرآن را از غلش درآورد و گفت با همین قرآن استخاره کنید. هر چه که آمد به آن عمل کنید. ما دیگر درماندیم، استخاره کردیم. رفتنش خوب نرفتنش بد، مجبور شدم که این را قبول کنم و آنجا تفسیری شروع کردیم و اغلب سخنرانی بود و گاهی هم تفسیر، این تفسیر ما در تهران بود.»( کیهان فرهنگی، بهمن ماه ۱۳۶۳)

سخنرانی استاد شریعتی در دانشکده معقول و منقول (۱۳۳۹)

سخنرانی استاد شریعتی در دانشکده معقول و منقول

روز چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۳۳۹ مطابق با ۱۵ شعبان [ روز ولادت امام دوازدهم ( ع)] از طرف دانشجویان دانشگاه برگزار شد . که در این جشن دکتر سامی راد رئيس دانشگاه و استاندار و تیمسار سر تیپ معتمدی کردستانی فرمانده لشکر علما و روحانیون ، نمایندگان کشورهای اسلامی مقیم مشهد ، استادان و دانشیاران دانشگاه . رؤسای ادارات . روزنامه نگاران و معاریف در تالار رازی حضور یافتند و برنامه جشنی به ترتیب زیر شروع شد.

۱-قرائت کلام الله مجید : آقای ثابت سعیدی دانشجوی دانشکده معقول و منقول .

۲-اخلاق عالیه اسلام : آقای محدث خراسانی دانشجوی مؤسسه وعظ و تبلیغ.

۳-پیشروان علوم در اسلام : آقای شفیعی کدکنی دانشجوی مؤسسه وعظ و تبلیغ .

۴-قصیده ای در منقبت امام زمان(ع) توسط دانشجوی دانشکده معقول و منقول.

۵-آقای شریعتی معلم دانشکده معقول و منقول در زمینه مسایل مذهبی به تفضیل سخن گفتند.

منبع:

اخبار دانشگاه مشهد

شماره ۲؛ ص۵

 

مجلس ترحیم بهار(۱۳۳۰)

 

مجلس ترحیم بهار

منبع: خراسان

سال دوم ؛ شماره ۵۳۷؛ص۴

یکشنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۳۰

بنا به دعوتی که از طرف اداره فرهنگ خراسان برای تجلیل روح پاک استاد ملک‌الشعراء بهار بعمل آمده بود دیروز مجلس یادبودی در سالن دبیرستان فردوسی از ساعت پنج بعد از ظهر تشکلیل و جمعی از محترمین و معاریف و دانشمندان و فرهنگیان و علاقمندان به آن مرحوم حضور به هم رسانیده بودند عکس مرحوم استاد ملک‌الشعرای بهار در جلو تریبون ، در میان گلهای زیادی نصب شده بود و دو شمع در دو طرف عکس می سوخت و یک منظره حزن‌انگیزی توجه واردین را به خود جلب می نمود. ابتدا آقای مدرسی ریاست فرهنگ خراسان ضمن مقدمه مختصری برنامه مجلس را تعیین نموده و رشته سخن را به آقای فرخ واگذار نمودند آنگاه آقای فرخ چند شعر از اشعار مرحوم ملک‌‌الشعراء بهار قرائت و سپس آقای مجتهدزاده دبیر ادبیات شرح حال و سوابق خدمتگذاری آن مرحوم را مشروحأ بیان نمودند بعدأ شاعر معظم آقای صادق سرمد پس از یک سلسله گفتار در اطراف تاثیر در گدشت آن مرحوم در عالم علم و ادب اشعاری را که به مناسبت مرگ بهار در مشهد سروده بودند قرائت کردند ؛ آنگاه آقای یوسفی دبیر ادبیات ضمن بیان مفصلی در اطراف سوابق خدمتگذاری استاد اشعاری را که از آن مرحوم جمع‌آوری کرده بودند خواندند.

در پایان مجلس ؛ دنشمند محترم آقای محمد تقی شریعتی در اطراف تأثیر ادبیات و اشعار آن مرحوم از نظر دینی بیاناتی ایراد و مجلس در ساعت هفت و نیم بعد از ظهر با تأثیر اندوه و شدید حاضرین ختم گردید.

جشن در کانون نشرحقایق اسلامی (۱۳۳۰)

 

جشن در کانون نشرحقایق اسلامی

منبع: خراسان

سال دوم ؛ شماره ۵۳۰ ؛ ص۴

جمعه ۳۰ فروردین ۱۳۳۰

بمناسبت مولود مسعود و حضرت امیرالمومنین علی علیه السلام از طرف کانون نشر حقایق اسلامی امروز از ساعت شش تا هشت و نیم بعد از ظهر در محل کانون واقع در کوچه چهار باغ مجلس ذکر فضائل و مناقب آن حضرت منعقد خواهد بود و از محترمین دعوت به عمل آمده که در این مجلس جشن شرکت نمایند.

مجلس ترحیم در کانون نشر حقایق اسلامی (۱۳۳۹)

مجلس ترحیم در کانون نشر حقایق اسلامی

منبع: خراسان

سال دوم ؛ شماره ۴۹۵؛‌ص۴

جمعه۱۲ بهمن ماه ۱۳۳۹

به مناسبت در گذشت مرحوم حجة‌الاسلام نوغانی و به منظور تجلیل مقام آن فقیه سعید از ساعت ۸تا ۱۱ امروز مجلس ترحیم و تذکری از طرف کارمندان کانون نشر حقایق اسلامی در محل کانون منعقد است .