[]

همایش «شریعتی، روشنفکری، ویژگی‌ها و دغدغه‌ها» (جبهه مشارکت ایران اسلامی ـ ۲۸ خرداد ۱۳۸۶)

همایش «شریعتی، روشنفکری، ویژگی‌ها و دغدغه‌ها»

مکان: جبهه مشارکت
زمان: ۲۸ خرداد ۱۳۸۶

 

همایش «شریعتی، روشنفکری، ویژگی‌ها و دغدغه‌ها» با حضور تعدادی از شخصیت های سیاسی و استادان دانشگاه از سوی شاخه دانشجویان جبهه مشارکت برگزار شد. آقایان دکتر هادی خانیکی و حسن یوسفی اشکوری از سخنرانان این مراسم بودند. به گزارش ایسنا«شریعتی دانشگاهی، شریعتی روشنفکر و شریعتی انقلابی» موضوع سخنان دکتر هادی خانیکی بود. او گفت بازشناسی و بازخوانی شریعتی با سه مولفه شریعتی دانشگاهی، شریعتی روشنفکر و شریعتی انقلابی به واقعیت نزدیک تر است؛ چون او  با دغدغه های بسیار به سه حوزه دانشگاه، اندیشه و جامعه، پرداخت و در هر سه حوزه به سطح تاثیر گذاری های منحصر به فردی در دوران خویش دست یافت. وی افزود که برای شناخت هریک از این چهره ها در آغاز نیازمند فهم گفتمان مسلط دوران شریعتی و گفتمان شریعتی هستیم. این مدرس دانشگاه  در ادامه اظهار داشت: در تحلیل گفتمان باید برای بررسی یک متن گفتاری یا نوشتاری به فراتر از خود متن رفت و بافت یا زمینه آن را یافت. صورت  زبانی  بخشی از شبکه اجتماعی، فرهنگی و سیاسی است ، از این رو هر متنی از یک سو بر اساس روابط  درون متنی و از سوی دیگر با تکیه بر موقعیت متن و بافت های اجتماعی، سیاسی، فرهنگی و تاریخی مورد داوری قرار می گیرد. گفتمان  فرآیند  و متن فرآورده آن است، لدا نباید گفتمان را با متن های ایستا و جامد اشتباه گرفت؛ باید رابطه دیالکتیکی  میان ساختارها، کنش ها و زبان را جست و به مدد توصیف متن(شناخت اجزا)، تفسیر (یافتن نسبت متن با گفتارهای جاری دیگر) و تبیین آن (شناخت موقعیت و زمینه های اجتماعی و سیاسی) از گفتمان و متن رمز گشایی کرد و به توانش دریافتی(ارتباطی) هم سنگ  رسید.  این مدرس ارتباطات افزود: گفتمان مسلط دوران شریعتی- به ویژه شریعتی متاخر- گفتمان مبارزه است که در صورت بندی یک دشمن، امپریالیسمو یک رقیب، مارکسیسم به تعبیر خود او به تصویر درآمد، البته این گفتمان مسلط سیاسی با تنازع دیرین میان مدرنیته و سنت نیز در عرصه فرهنگ و اجتماع رو به رو بود. دکتر شریعتی از پایگاه  و منظر دین به میدان آمد و تلاش های فراوانی کرد تا کارآیی و کارآمدی دین را در مبارزه علیه امپریالیسم در رقابت با مارکسیسم، هم چنین در پاسخ به  مدرنیته نشان دهد  و شریعتی روشنفکر در این میانه قابل فهم و شایسته داوری است.

حسن یوسفی اشکوری گفت: شریعتی می خواست انسجام فکری به نسل آن زمان بدهد تا جوان آن نسل بتواند مکتبی استوحسن یوسفی اشکوری گفت: شریعتی می خواست انسجام فکری به نسل آن زمان بدهد تا جوان آن نسل بتواند مکتبی استوار بر اندیشه های بومی و اعتقادی کشور خود داشته باشد. این محقق علوم دینی که در همایش «شریعتی، روشنفکری، ویژگی ها و دغدغه ها» که از سوی شاخه دانشجویان جبهه مشارکت اسلامی برگزار شده بود سخن می گفت با بیان اینکه موقعیت و منزلت دکتر شریعتی در جریان تاریخ معاصر ما به ویژه در نو اندیشی دینی به گونه ای است که پس از سی سال بی بدیل به نظر می رسد گفت: این را از باب تجلیل او نمی گویم بلکه از باب توصیف واقعیت می گویم و به این واقعیت حتی مخالفان وی نیز واقفند. وی افزود: یکی از عواملی که باعث شده شریعتی همچنان مخاطبان گسترده ای از طریق  مکتوب یا نوار داشته باشد، این است که جزء معدود اندیشمندان مسلمانی است که هم به هنر توجه کرده و هم هنر را به مذهب پیوند زده است. اشکوری با بیان اینکه شریعتی توانست شور و شعور را به هم پیوند دهد، ادامه داد: در میان متفکران معاصر ما دو نفر هستند که علاوه بر علم و تعقل و خردمندی در آثارشان  از تعشق یعنی عشق و احساس عمیق در کلام نسبت به دین برخوردارند؛ یکی دکتر شریعتی و دیگری اقبال لاهوری است که هم عاقلانه و هم عاشقانه سخن گفته اند.

منبع: روزنامه قیام (۲۹ خرداد ۱۳۸۶)

همایش سه‌روزه «شریعتی: دیروز،‌ امروز، فردا» (حسینه ارشاد ـ ۲۷ تا ۲۹ خرداد ۱۳۸۶)

2

 

همایش سه‌روزه «شریعتی: دیروز،‌ امروز، فردا» به مناسبت سی‌امین سالگرد شهادت شریعتی

مکان: حسینیه ارشاد
زمان: ۲۷ تا ۲۹ خرداد ۱۳۸۶

 

به مناسبت سی امین سالگرد شهات شریعتی، همایشی سه روزه در حسینیه ارشاد برگزار شد.

در افتتاحیه این مراسم اقایان دکترناصرمیناچی، استادطاهراحمدزاده، حسن یوسفی اشکوری و طهماسبی  سخنرانی کردند.

هشت پانل  تحت عناوین زیر در این همایش سه روزه برگزار شد:

(بیشتر…)

سی‌امين سالگرد شهادت شریعتی (موسسه فرهنگی هنری خوش نهاد پيمان، كنسرواتوار تهران ـ ۱۳۸۶)

سی‌امين سال‌روز نبود راوی هبوط

يادواره‌ی موسيقی دكتر علي شريعتی
مکان: کنسرواتورا تهران
زمان: خرداد ۱۳۸۶

 

آیین بزرگداشت معلم شهید دکتر علی شریعتی و همچنين گراميداشت سي امين سالگرد در گذشت اين استاد گرانقدر با حضور اساتيد و دانشجويان و فرهيختگان هنري در محل كنسرواتوار تهران برگزار گرديد.

(بیشتر…)

سی‌امین سالگرد شهادت شریعتی در بوشهر (بوشهر، دفتر جبهه مشارکت ایران اسلامی ـ ۲۹ خرداد ۱۳۸۶)

 

سی امین سالگرد شهادت شریعتی در بوشهر

مکان: بوشهر، دفتر جبهه مشارکت ایران اسلامی
زمان: خرداد ۱۳۸۶

 

جبهه‌ی مشارکت منطقه‌ی بوشهر مراسم سی‌امین سالگرد شهادت شریعتی را با حضور عبدالله رمضان‌زاده در دفتر این حزب برگزار کرد.

منبع: روزنامه ایران (۲۶ خرداد ۱۳۸۶)

شریعتی؛ پیشگام تفکر فهم دموکراتیک دینی (تهران، دفتر مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی ـ ۱۳۸۶)

مراسم يادبود شريعتی در جبهه مشارکت ایران اسلامی

مکان: تهران، دفتر مرکزی جبهه مشارکت ایران اسلامی
زمان: ۱۳۸۶

 

به مناسبت سی امین سال درگذشت استاد شهید دکتر علی شریعتی مراسم یادبودی از سوی شاخه دانشجویان جبهه مشارکت ایران اسلامی در دفتر مرکزی این حزب برگزار شد. هادی خانیکی و حمیدرضا جلایی پور از اعضای شورای مرکزی این حزب، حسن یوسفی اشکوری از روشنفکران دینی به همراه عباس منوچهری و فروغ جهانبخش از اساتید دانشگاه، سخنرانان این مراسم بودند. در این مراسم خانیکی شریعتی را از پیشگامان تفکر فهم دموکراتیک دینی در ایران دانست و جلایی پور تاکید کرد که شریعتی به دنبال انقلاب دینی و فرهنگی بود و از خودآگاهی انقلابی و قیام مردم دفاع می کرد. یوسفی اشکوری نیز از اثرگذاری و موقعیت استثنایی شریعتی سخن گفت و منوچهری یادآور شد که شریعتی متفکری انتقادی است که بر اصول عرفانی تکیه دارد.

(بیشتر…)

شریعتی در عصر ما (تهران، شهر کتاب مرکزی ـ خرداد ۱۳۸۶)

«ميراث فرهنگی دکتر شريعتی» در جلسه‌ی هفتگی شهر کتاب مرکزی

مکان: تهران، شهر کتاب مرکزی
تاریخ: خرداد ۱۳۸۶

 

به بهانه‌ی سی‌امین سالگرد درگذشت دکتر علی شریعتی، در نشست شهرکتاب، از منظری دیگر به میراث فرهنگی او برای عصر حاضر و جامعه‌ی معاصر پرداخته شد. در ادامه فشرده‌ی سه گفتار اين نشست را می‌خوانيد:

(بیشتر…)

شریعتی، سی سال بعد (کانون توحید لندن ـ ۲۹ خرداد ۱۳۸۶)

شریعتی، سی سال بعد

مکان: کانون توحید لندن
زمان: ۲۹ خرداد ۱۳۸۶

 

در کانون توحید لندن به مناسبت سی‌امین سالگرد شهادت شریعتی مراسمی از سوی انجمن اسلامی دانشجویان مقیم خارج کشور برگزار شد. سخنرانان این مراسم آقایان مسعود بهنود (رونامه نگار)، عنایت اتحاد (از دوستان و برگزارکنندگان مراس تشییع پیکر شریعتی در لندن) و مجید تفرشی (پژوهشگر تاریخ معاصر ایران) بودند.

(بیشتر…)