Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages

بزرگداشت استاد محمدتقی شریعتی (تالار شهر مشهد ـ شهریور ۱۳۹۸)

جانِ جهانِ دانش و اخلاق

با ابتکار انجمن چهارسو، و همت و همراهی شورای شهر و سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد، مراسم گرامیداشت مرحوم استاد محمدتقی شریعتی، پایه‌گذار نواندیشی دینی ایران، در مشهد برگزار شد. در این مراسم مقصود فراستخواه، احسان شریعتی، محمدعلی مهدوی راد و هادی خانیکی سخنانی درباره‌ی زندگی و اندیشه استاد شریعتی ایراد کردند. همچنین دو کتاب «یادها و خاطره‌ها» و «گزیدهٔ آثار استاد محمدتقی شریعتی» در این مراسم رونمایی شد. گزیده‌ای از سخنرانی‌های ایراد شده در این مراسم را می‌توانید در ادامه‌ی مطلب بخوانید.

(بیشتر…)

همایش بزرگداشت صدمین سالگرد تولد استاد شریعتی ( دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران ـ اسفند ۱۳۸۴)

1 031

همایش بزرگداشت صدمین سالگرد تولد استاد شریعتی

«موسسه تحقیقات و توسعه علوم انسانی» در آستانه صدمین سال میلاد استاد محمد تقی شریعتی، همایش بزرگداشتی را در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران بر پا می کند. بنا بر گفته دبیر علمی این همایش، حجه الاسلام مهدی مهریزی ایده اولیه این مراسم در سال ۱۳۸۳ و توسط موسسه تحقیقات وتوسعه علوم انسانی مطرح می شود و با تشکیل کمیته ای علمی با حضور جمعی از دانشگاهیان و حوزویان مقدامات برگزاری این همایش تدارک دیده می شود. کمیته علمی دو برنامه را در دستور کا خود قرار می‌دهد: نخست انتشار مجموعه اثار استاد، دیگری برگزاری هماش بزرگداشتی برای استاد شریعتی. حجه الاسلام مهدی مهریزی دبیر علمی این همایش و آقایان استاد محمد اسفندیاری، حجه الاسلام ایازی، دکتر بهزادیان، دکتر منصور پهلوان، دکتر داوود سلیمانی، علی علی ابادی، طوبی کرمانی، مجید معارف، حجه الاسلام محمد علی مهدوی راد، شهرام یوسفی فر و سرکار خانم سارا شریعتی از اعضای کمیته علمی همایش بودند.
این همایش در روز دوم اسفند ۱۳۸۴ در تالار ابن خلدون دانشکده علوم اجتماعی تهران برگزار شد و در آن چهره های علمی، دانشگاهی و حوزوی سخنرانی کردند. دکتر محمد مهدی رکنی یزدی، محمد اسفندیاری، دکتر محمود فرهودی، محمد علی مهدوی راد، دکتر طوبی کرمانی، عبدالکریم شریعتی، دکتر احمد بهشتی، دکتر سید کاظم طباطبایی، حجه الاسلام مهریزی، سارا شریعتی و…از جمله سخنرانان این همایش بودند. در این همایش یادداشتی نیز از احسان شریعتی قرائت شد تحت عنوان «تفسیری نو از “نوین”».

(بیشتر…)

مراسم دومین سالگرد در گذشت استاد شریعتی (مشهد ـ فروردین ۱۳۶۹)

خراسان پنج شنبه31 فروردین 1368 شماره 11509

مراسم دومین سالگرد در گذشت استاد

منبع: روزنامه خراسان

تاریخ: پنج شنبه۳۱ فروردین ۱۳۶۹

مراسم دومین سالگرد درگذشت استاد شریعتی در نشست خصوصی (۳۱ فروردین ۱۳۶۸)

مراسم دومین سالگرد استاد شریعتی در منزل فرزند دختر ایشان برگزار می گردد. در اطلاعیه ای که به این مناسبت در روزنامه خراسان به چاپ رسیده چنین درج شده است:

«در سالگرد هجرتش، یاد و نامش را در محفل دوستان و یاران گرامی می داریم.»

خانواده شریعتی.

مراسم اولین سالگرد درگذشت استاد شریعتی (مشهد ـ ۲۱ فروردین ۱۳۶۷)

مراسم اولین سالگرد استاد شریعتی

منبع: روزنامه خراسان 

تاریخ: پنجشنبه ۲۴ فرودین ۱۳۶۷

به مناسبت اولین سالگرد درگذشت استاد شریعتی در مشهد مراسمی در مسجد بناها برگزار می شود و در بعد از ظهر همان روز تجمعی بر سر مزار استاد واقع در صحن نو، غرفه ۲۶.

آگهی مراسم چهلمین روز درگذشت استاد شریعتی (مشهد ـ ۸ خرداد ۱۳۶۶)

آگهی مراسم عزاداری استادشریعتی

آگهی مراسم ترحیم

مراسم چهلم استاد در تاریخ ۸ خرداد ۱۳۶۶

به مناسبت چهلم استاد شریعتی مراسم یادبودی  از سوی خانواده، ابتدا برسر مزار استاد و سپس در منزل آن مرحوم برگزار می‌شود.

مراسم یادبود هفتیمن روز درگذشت استاد شریعتی (مسجد دانشگاه مشهد ـ ۷ اردیبهشت ۱۳۶۶)

مراسم هفتم: دانشگاه مشهد

منبع: روزنامه خراسان

تاریخ: ۸ اردیبهشت ۱۳۶۶

مجلس یادبود استادشریعتی در مسجد دانشگاه مشهد برگزار شد. در این مراسم که از سوی دفتر نمایندگی آیت الله منتظری، انجمن اسلامی دانشجویان، جهاد دانشگاهی، انجمن اسلامی مراکز درمانی و آموزشی دانشگاه علوم پزشکی، دانشکده‌های الهیات و معارف اسلامی و ادبیات و علوم انسانی دانشگاه مشهد برگزار شد از شخصیت استاد محمدتقی شریعتی تجلیل به عمل آمد.

مراسم هفتم در مسجد ارگ توسط نهضت آزادی در تهران (۷ اردیبهشت ۱۳۶۶)

 

 

مراسم هفتم در تهران : مسجد ارگ

منبع: نشریه داخلی پیک نهضت

تاریخ ۱۶ اردیبهشت ۱۳۶۶

روز دوشنبه ۷ اردیبهشت از ساعت ۴ الی ۶ بعد از ظهر، مراسمی جهت بزرگداشت استاد شریعتی از سوی جمعی از همفکران و علاقمندان آن مرحوم، ازجمله برخی از اعضاء نهضت آزادی ایران در مسجد ارگ تهران برگزار می شود. در این مراسم که جمعیت کثیری از اقشار مختلف شرکت کرده بودند قرار بود آقای یوسفی اشکوری سخنرانی نمایند که به علت عدم حضور ایشان، از متولیان مسجد درخواست می شود تا با سخنرانی مهندس عبدالعلی بازرگان پیرامون شخصیت آن بزرگوار موافقت نمایند که مورد قبول واقع  نمی شود. از این رو در طول مراسم  تنها به تلاوت آیاتی از کلام الله مجید اکتفا می شود که آن هم بارها به دلیل حضور نیروهای فشار و سر دادن شعارهایی علیه برگزار کنندگان مراسم و در دفاع از جنگ و حکومت، قطع می گردد. این مراسم بدون هیچ سخنرانی ای به اتمام می رسد. در پایان این مراسم، برخی از چهره های عضو نهضت آزادی حاضر در مجلس مورد هجمه نیروهای فشار قرار می گیرند که با دخالت پلیس متفرق می شوند.

پیک نهضت آزادی pdf

مراسم هفتم با حضور وزیر ارشاد در تهران ( ۹ اردیبهشت ۱۳۶۶)

photo_2018-04-30_11-54-44

 

برگزاری مراسم هفتم با حضور وزیر ارشاد( حجت الاسلام خاتمی)

منبع: روزنامه اطلاعات

تاریخ: ۱۳ اردیبهشت ۱۳۶۶

مراسمی از سوی ریاست جمهوری به منظور گرامیداشت استادشریعتی برگزار می شود. در این مراسم حجت الاسلام خاتمی، وزیر ارشاد اسلامی سخنرانی می کند:«استاد شریعتی، با قرآن به دانشگاه می‌رود تا خود همین دانشگاهها و مدارس جدید را به صورت عواملی علیه نفوذ بیگانگان(نفوذ فکری، علمی و سیاسی بیگانگان) دربیاورد.»

برگزاری مراسم هفتم توسط ستاد بزرگداشت مقام معلم اداره کل آموزش و پرورش خراسان (مسجد امام حسین مشهد ـ ۸ اردیبهشت ۱۳۶۶)

photo_2018-04-30_11-09-31

مراسم هفتم: ستاد بزرگداشت مقام معلم اداره کل آموزش و پرورش خراسان

 منبع: روزنامه خراسان

تاریخ: ۸ اردیبهشت۱۳۶۶

 

به مناسبت هفتمین روز درگذشت استاد شریعتی مراسمی از سوی ستاد بزرگداشت مقام معلم اداره کل آموزش و پرورش خراسان در مسجد امام حسین مشهد برگزار می شود.در این مجلس که آیت الله شیرازی امام جمعه مشهد، مدیر کل و روسای آموزش و پرورش خراسان، دانشجویان مرکز تربیت معلم و دانش آموزان دبیرستان های مشهد حضور داشتند ، حجت الاسلام کاملان ، نماینده آیت الله منتظری در دانشگاه مشهد سخنرانی می کند. در این سخنرانی حجت الاسلام کاملان ضمن شرح آثار و فعالیت های فرهنگی- سیاسی به تنتش های به وجود آمده در مراسم تشییع اشاره می کند: «عده ای فرصت طلب قصد داشتند در روز تشییع آن مرحوم از مقام و شخصیت وی سوء استفاده کنند که حزب الله را در مقابل خود دیدند و صحنه را ترک گفتند.»

متن سخنرانی حجة الاسلام کاملان، نماینده آیت الله منتظری در دانشگاه مشهد:

photo_2018-04-30_11-05-58

مراسم هفتم در فرانسه (آوریل ۱۹۸۷)

 

مراسم فرانسه

منبع: به نقل از خانواده شریعتی

در اروپا نیز مراسمی به مناسبت مرگ استاد شریعتی از سوی خانواده و دوستان استاد شریعتی برگزار می گردد. این مراسم در پاریس و با حضور چهره های فرهنگی و سیاسی ایرانی مقیم فرانسه و نیز فرزندان علی شریعتی در یکی از سالن های شهر برپا می‌شود.