[]


روستاییان به جنبش عدالتخواه می پیوندند،دانشگاه‌ها عقب مانده هستند.( خبرنگاری مهر ، ۱۳۹۶/۸/۷)

1692881

روستاییان به جنبش عدالتخواه می پیوندند، دانشگاه‌ها عقب مانده هستند.

ابراهیم فیاض

یکشنبه ۷ آبان ۱۳۹۶

ابراهیم فیاض، استاد دانشگاه تهران پیش بینی کرد که جنبش عدالتخواهی در کشور اوج می گیرد و روستاییان نیز به این جنبش می پیوندند.


شریعتی، میراث فرهنگی و بوم زیستی،(روزنامه شرق ۲۳/مهر /۱۳۹۶)

photo_۲۰۱۷-۱۰-۱۸_۱۵-۳۶-۲۲ (2)

نیازمند انقلاب علیه خشونتیم

 

احسان شریعتی، رودرروی دانشجویان و جمعی از هنرمندان:

 سالن اجتماعات سازمان حفاظت محیط زیست روز گذشته میزبان یک فیلسوف بود. موضوع و محور سخنرانی اما مرتبط با محل برگزاری جلسه بود. احسان شریعتی در بیست‌وهشتمین گفت‌وگوی پردیسان با موضوع «محیط زیست در حال احیا یا احتضار؟» در جمع دوستداران و حامیان محیط‌زیست حاضر شده بود تا از منظر فلسفه رفتار ایرانیان را با طبیعت و زیست‌بوم این سرزمین تجزیه و تحلیل کند. شریعتی، دانش‌آموخته دانشگاه سوربن فرانسه، فلسفه‌پژوه و استاد مدعو دانشگاه تهران است و روز گذشته در سخنرانی‌اش رودرروی فعالان محیط زیست، دانشجویان و جمعی از هنرمندان در سالن همایش‌های سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفت و دیدگاه‌های خود را در این زمینه با آنها در میان گذاشت.

(بیشتر…)


ویژه نامه دکتر شریعتی ، دانشگاه فردوسی مشهد دانشکده ادبیات و علوم انسانی دکتر علی شریعتی( تاریخ پژوهی- تابستان ۱۳۹۶)

 

 

ویژه نامه دکتر شریعتی

فصلنامه علمی – تخصصی « تاریخ پژوهی» از انجمن علمی تاریخ دانشگاه فردوسی مشهد-دانشگاه ادبیات و علوم انسانی «دکتر علی شریعتی»، به مناسبت چهلیم سالگرد شهادت دکتر شریعتی ویژه نامه‌ای را به شریعتی تخصص داده است . در این ویژه نامه هفت مقاله علمی با عناوین و نویسندگان زیر به چاپ رسیده است:

(بیشتر…)


نگاه دکتر شریعتی به قرآن ، عبدالعلی بازرگان (: تلگرام@bazargan1 – خردادماه ۱۳۹۶)

عبدالعلی_بازرگان

نگاه دکتر شریعتی به قرآن

«نگاه دکتر شریعتی به قرآن» مقاله ایست از استاد عبدالعلی بازگان که در مورد دیدگاه شریعتی نسبت به قرآن نوشته شده است و نیز به همراه خاطره ای از ذوق و ذکاوت او در فهم قرآن .
به همراه pdf

(بیشتر…)


پرونده ویژه «بازخوانی انتقادی نگاه شریعتی به شیعه و روحانیت» ، (مجله تقریرات – شهریور۱۳۹۶)

 

تقریرات

تقریرات

دوماه نامه تقریرات شماره ۷ ، شهریور ۱۳۹۶

مجله تقریرات در شماره هفتم خود با طرح پرونده‌ای به بازخوانی انتقادی نگاه شریعتی به شیعه و روحانیت پرداخته است . دو عنوان از این پرونده با نام « شریعتی قائل به حذف روحانیت نبود» و «نیز روحانیت منهای شریعتی » از مواردیست که در پرونده دیده می شود.


پرونده «پدرخوانده» : ( مجله فرهنگ امروز – مهر ماه ۱۳۹۶)

 

فرهنگ امروز

پدر خوانده

مجله فرهنگ امروز ، شماره ۱۹ ، مهر ماه ۱۳۹۶

شماره نوزدهم مجله فرهنگ امروز پرونده‌ای را به نام « پدرخوانده» اختصاص داده که در آن به بررسی تاثیر گذاری انقلاب اکتبر بر روشنفکری ایران می پردازد در اینجا شریعتی نیز یکی از روشنفکرانیست که در این رسته قرار گرفته است. نویسندگان این پرونده عبارتند از : محسن حکیمی ، منوچهر آشتیانی، مازیار بهروز، مشیت علایی و …

 


نقد مدل سیاسی دکتر علی شریعتی( روزنامه ایران- ۱۳۹۶/۵/۳۰)متن کامل pdf

تراژدی روشنفکریتراژدی روشنفکری

«نقد مدل سیاسی دکتر علی شریعتی» در میزگرد «ایران» باحضور محمد قوچانی و محمدامین قانعی‌راد و حسن محدثی

کبوتر ارشدی:

اغلب مجال‌های ما برای تضارب آرا  یا «جنگ مفاهیم» کم بوده است. میزگرد پیش رو، با توجه به  مقاله اخیر  محمد قوچانی با عنوان «روشنفکر مسلح» برگزار شده است. پرداختن به گذشته تاریخی همواره مناقشه‌برانگیز بوده و در این میان مناقشات پیرامون مسأله‌ای به نام «شریعتی»، از پایداری قابل اعتنایی برخوردار است که به ما ورودی‌های جدلی مختلفی در حوزه‌های جامعه‌شناسی، علوم‌سیاسی، فلسفه و… داده است.

 

(بیشتر…)


هدی صابر و تنهایی های روشنفکر- قهرمان (چشم انداز – تیرماه و مرداد ۱۳۹۶)

هدی صابر

هدی صابر و
تنهایی های روشنفکر- قهرمان

سوسن شریعتی
… بهانه این بحث دو یادداشت بود. یادداشتی که آقای رضایی دو سال پیش در سالگرد هدی صابر بر سر خاکش خواند؛ یادداشتی به تعبیر صابر، کلوزآپی به زندگی ، منش و نگاه صابر به زندگی ، به آدم ها و..یادداشت دوم، نوشته ای بود از همین جنس به نگاه و رفتار و خلقیات هاله سحابی که در همان زمان به مناسبت مرگ آن عزیز نوشته بودم.

(بیشتر…)


ویژه‌نامه ”بازخوانی مقایسه‌ای آرا و افکار علی شریعتی و سیدجواد طباطبایی” (پیام هاجر-مرداد و شهریور ۱۳۹۶)

پیام ابراهیم

بازخوانی مقایسه‌ای آرا و افکار علی شریعتی و سیدجواد طباطبایی

در بیست و دومین شماره ماهنامه پیام ابراهیم و برای اولین بار پرونده ویژه «بازخوانی مقایسه‌ای آرا و افکار علی_شریعتی و سید جواد طباطبایی» را با آثار و گفتگویی از اندیشمندانی همچون سید جواد میری، محمد جواد کاشی، بیژن عبدالکریمی، حسن محدثی گیلوایی، علی قاسمی، رحیم محمدی، محمد علی مرادی، آیدین ابراهیمی و …  خواهید خواند.
نسخه الکترونیکی این شماره را میتوانید از سایت فیدیبو تهیه و مطالعه بفرمایید.


ویژه نامه “اکنون ما و شریعتی” ( چشم انداز ـ تیر و مرداد ۱۳۹۶)

چشم انداز

ویژه نامه “اکنون ما و شریعتی”

دو ماه نامه چشم انداز در شماره ۱۰۴ ویژه‌نامه‌ای را تحت عنوان “اکنون ما و شریعتی” در تیر و مرداد ماه ۱۳۹۶ انتشار داد. در این شماره از آقایان مقصود فراست‌خواه ، عباس منوچهری، احسان شریعتی، هاشم آقاجری، محمد رضا تاجیک، علی معظمی، محمد جواد غلامرضا کاشی، سعید مدنی، علی رضا رجایی، کمال اطهاری و احمد علوی مقالاتی به چاپ رسیده است.