[]


پوپکم ( شعر ۱۳۳۶)

پوپکم

شعر از دکتر شریعتی سروده شده در تاریخ۱۳۳۶

(بیشتر…)


نمایش سربداران ۱۳۵۱

نمایش سربداران

 

نمایش سربداران به کوشش محمد علی نجفی و تصحیح متن نمایشنامه توسط دکتر شریعتی و نقش آفرینی هاشمی طبا و میر محمود موسوی و…. در پنجم آبان ماه ۱۳۵۱ واقع در زیر زمین حسینیه ارشاد به اجرا در آمد . اما تنها یک شب به نمایش گذاشته و شب دوم حسینیه ارشاد به دستور ساواک بسته شد .

مطالبی که در این صفحه ارایه می‌شود مجموعه‌ای است از خاطرات دست‌اندکاران این نمایش .

سربداران ( خاطرات عبدالله اسفندیاری)   pdf

چند پرده از آشنایی با علی شریعتی و فعالیت در حسینیۀ ارشاد؛ سید مصطفی هاشمی‌طبا pdf

محمدعلی نجفی :شریعتی قیصر و گاو را دوست داشت

 

کتاب هنر در کویر

 

 


نمایشنامه ابوذر ۱۳۴۹و۱۳۵۱

464-530-1389-11-10-13-14-53-DFDC1-150x150نمایشنامه ابوذر

در سال ۱۳۴۹ نمایشنامه‌ای به نام «ابوذر » توسط رضا  دانشور*  برگرفته از کتاب «ابوذر سوسیالیست خدا پرست»  نوشته جودة السحار ترجمه دکتر شریعتی، تنظیم  و با  هنر نمایی ایرج صغیری و کارگردانی داریوش ارجمند در  تالار  رازی دانشکده فردوسی مشهد اجرا شد. این نمایشنامه  که مورد استقبال  مخاطبین  قرار گرفت بود، بعد از دوسال در سال ۱۳۵۱ به در خواست حسینیه ارشاد برای بار دوم  با نام « یک بار دیگر ابوذر »   در تهران به نمایش درآمد.

نمایشنامه«باردیگر ابوذر» توسط دهها هزار نفر دیده شد، از رادیو تلوزیون برای ضبط آن اقدام شد اما با مخالفت دکترشریعتی  از ضبط آن ممانعت به عمل آمد  . تماشاچیان متاثر از  نمایشنامه هر بار با اتمام نمایش به خیابان آمده و شعار سر می‌دادند . عده‌ای که خود را «فداییان اسلام» معرفی کرده بودند در مخالفت با فعالیت‌های هنری حسینیه‌ارشاد  قبل از اجرای نمایش حسینیه ارشاد را تهدید به بمب گذاری کردند  و…. (بیشتر…)