[]

خاطرات پوران شریعت رضوی | پوران شریعت رضوی (اندیشه‌ی پویا ـ اسفند ۱۳۹۳)

گفت‌وگو با پوران شریعت‌رضوی

پوران شریعت رضوی

منبع: ماهنامه اندیشه پویا

تاریخ: ۱۳۹۳

 

آذر تشکر ، آمنه شیرافکن

پوران خانم زن جنگده‌ای است. همسر دکتر علی شریعتی بودن با فراز و نشیب‌هایی در زندگی‌اش همراه بوده اما تاکید دارد که هیچ‌وقت «رمانتیک» نبوده. نه تخیل علی شریعتی شدن داشته و نه بلندپروازی‌های دکتر را. تمام زندگی‌اش در سایه نام شریعتی گذشته و تلاش برای حفظ آبرو و پرهیز از حرف و حدیث‌ها و حاشیه سازی‌ها. دکترای ادبیات از سوربن دارد. زبان تند و تیزی دارد و بی پروا است. خیلی صریح می‌گوید که اصلا رویاپرداز نیستم. زندگی‌اش را از مشهد آغاز می‌کند و به تهران می‌رسد و روزهای دشوار پاریس.

(بیشتر…)

شریعتی چگونه چپی بود؟ | هاشم آقاجری، حسن محدثی (ایران فردا ـ بهمن ۱۳۹۳)

آقاجری و محدثی

شریعتی چگونه چپی بود؟

واکاوی نسبت شریعتی و مارکسیسم

هاشم آقاجری و حسن محدثی

منبع: مجله ایران فردا

تاریخ: بهمن ماه ۱۳۹۳

 

مشارکت در تولد بنیادگرایی آخرین اتهامی است که این روزها راست‌های سیاسی متوجه او کرده‌اند. التقاطی، مارکسیست اسلامی، مربع مثلث و … همه اتهامات شریعتی در این سال‌ها بوده ‌است. راست‌ها یک چیز را از همان ابتدا خوب متوجه شدند. شریعتی با راست‌گرایی سازگار نمی‌افتد. موقعیت «نظام» را توجیه نمی‌کند و خلاصه شبح آزارنده او مدام راست‌ها را اذیت می‌کند. همان‌ها که همه بلایای جهان را محصول اندیشه چپ می‌دانند. با این وجود آنها مجبور‌اند پیوسته به او بازگردند و نمی‌توانند نادیده‌اش بینگارند. از راست‌های مذهبی در دهه 50 گرفته تا اخلافشان، راست‌های مدرن دهه 90، شریعتی همه آنها را آشفته می‌کند. آنها پر بیراه فکر نمی‌کنند، چه اندیشه انتقادی همیشه با برانداختن پرده از «نهان‌ها و رازها» صاحبان رازهای نهان را آشفته می‌کند، به خصوص آنکه صاحبان اسرار پنهان، همواره پایی در قدرت داشته و دارند. دلالت‌های کنونی اندیشه شریعتی با توجه به تاثیرپذیری او از جریان چپ موضوع میزگردی بوده که دکتر حسن محدثی و دکتر هاشم آقاجری پیرامون آن به بحث پرداخته‌اند.

(بیشتر…)

جامعه‌شناسی تشیع: از نظریه تا راهبرد | سارا شریعتی (چشم انداز ایران ـ ۱۲ آذر ۱۳۹۳)

سارا شریعتی

جامعه‌شناسی تشیع: از نظریه تا راهبرد

سارا شریعتی

جامعه‌شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران

منبع: چشم انداز ایران

تاریخ: ۱۲ آذر ماه ۱۳۹۳

 

دکتر سارا شریعتی چهره‌ شناخته‌شده جامعه‌شناسی دین در ایران است. از چند سال پیش ایشان هدایت علمی گروهي مطالعاتی‌ را بر عهده داشته که عنوان «جامعه‌شناسی تشیع» را برای کار خود برگزیده‌اند. این گروه مطالعاتی طی کنفرانسی در آذرماه 1392 بخشی از دستاوردهای پژوهشی خود را که به کتاب‌شناسی جامعه‌شناسی تشیع اختصاص داشت، در دانشگاه تهران طرح کرد. اردیبهشت سال جاری نیز دو کتاب «مقدمه‌ای بر مواجهه با علوم اجتماعی در متن سنت‌های شیعی» و «طلبه زیستن: پژوهشی مقدماتی در سنخ‌شناسی جامعه‌شناختی زیست طلبگی» که توسط دو تن از محققان این گروه مطالعاتی (آرمان ذاکری و مهدی سلیمانیه) نگاشته شده و مقدمه‌ سارا شریعتی را نیز در آغاز خود دارند، به کمک انتشارات نگاه معاصر روانه‌ بازار نشر کرد. کنفرانس مذکور و انتشار دو متن پژوهشی مرتبط زمینه‌ساز طرح بیشتر جامعه‌شناسی تشیع در فضای فکری و دانشگاهی ایران شده است. چشم‌انداز ایران در راستای جهت‌گیری راهبردی خود کوشیده به موضوع جامعه‌شناسی تشیع از دریچه‌ کاربردی و عملی بنگرد. گفت‌وگویی که با دکتر سارا شریعتی می‌خوانیم نتیجه این کوشش است که امیدواریم در دستیابی به جهت‌گیری مذکور، توفیق حاصل کرده باشد. آنچه در پی‌نوشت مصاحبه افزوده شده توسط «چشم‌انداز ایران» و برای سهولت استفاده‌ عموم مخاطبان است.

(بیشتر…)

تأملی پیرامون شر | معصومه علی‌اکبری (خانه – موزه شریعتی ـ ۲۸ خرداد ۱۳۹۳)

تأملی پیرامون شر

معصومه علی‌اکبری

منبع: متن سخنرانی در سی‌ و هفتمین سالگرد شهادت شریعتی، خانه‌ – موزه‌ی دکتر شریعتی

تاریخ: ۲۸ خرداد ۱۳۹۳

 

«مسأله این است که «شر» هست با نام‌های بی پایان و چهره‌هاي مدام دگرگون شونده با نام خدا یا بی نام خدا. حذف خدا هم کمکی به دفع شر نخواهد کرد چون خدایان و بندگان به هم ساخته‌اند تا شر هم چنان پیش بتازد و بروبد همه چیز را حتا خودش را تا از درون خاکستر خودش، دگرباره قوی‌تر و
هیولاوارتر بیرون جهد.»

متن کامل مقاله: متن سخنرانی معصومه علی اکبری در سی و هفتمین سالگرد شهادت شریعتی.pdf

 

مطالب مرتبط:

سی‌وهفتمین سالگرد شهادت علی شریعتی (خانه موزه ـ خرداد ۱۳۹۳)

شریعتی؛ سر منشا یک ناگهان | سوسن شریعتی (خانه – موزه شریعتی ـ ۲۸ خرداد ۱۳۹۳)

شریعتی؛ سر منشا یک ناگهان

سوسن شریعتی

منبع: متن سخنرانی در سی‌ و هفتمین سالگرد شهادت شریعتی، خانه‌ – موزه‌ی دکتر شریعتی

تاریخ: ۲۸ خرداد ۱۳۹۳

 

«سه بیست ساله مخاطب شریعتی بوده اند: بیست ساله هاي دهۀ چهل، بیست ساله هاي دهۀ شصت (هم نسلی‌هاي من) و نوعی از بیست سالگی که امروز همچنان در گفتگو با اوست. می توان پرسید که چه خصلتی در نگاه و تفکر شریعتی هست که به رغم تغییر زمانه و گفتمان ها، گفتگو با او ادامه پیدا کرده است، همچنان خشم برمی انگیزاند و طنز نیز و در هر حال همچنان میل به زد و خورد با او بقا پیدا می کند.»

متن کامل مقاله: متن سخنرانی سوسن شریعتی در سی و هفتمین سالگرد شهادت شریعتی.pdf

 

مطالب مرتبط:

سی‌وهفتمین سالگرد شهادت علی شریعتی (خانه موزه ـ خرداد ۱۳۹۳)

پرونده‌ی ماهنامه «نسیم بیداری» (خرداد ۱۳۹۳)

1 001

مرگ یا شهادت؟

منبع: نسیم بیداری

تاریخ خرداد ۱۳۹۳

 

ماه نامه « نسیم بیداری» به صاحب امتیازی و مدیر مسئولی سید محمد مهدی طباطبای، به مناسبت سی و هشتمین سالگرد شهادت دکتر شریعتی پرونده‌ای با نام « مرگ یا شهادت؟» به او اختصاص داده است. در پرونده مقالاتی با عناوین ذیل به چاپ رسیده است.

« مسأله این است: مرگ یا شهادت؟»؛ سه روایت مختلف از هجرت شریعتی، «از جنازه نمونه برداری شده بود»؛ عبدالکریم سروش، «بیمارستان گزارش پزشکی نداد»؛ روایت ابراهیم یزدی، «حکایت آخرین روز…»؛ روایت سارا شریعتی، کالبد شکافی صورت نگرفته بود»؛ روایت احسان شریعتی، «شاید بر اساس سوابق گفته‌اند»؛ دکتر مسعود پزشکیان، « پیش از سفر، سالم بودم»؛ دکتر محمود فرهودی، «شریعتی بی‌خیال و بی توجه به مسایل امنیتی بود»؛ صادق طبا طبایی،‌«کالبد شکافی جنازه فایده‌ای نداشت»؛ عنایت اتحاد، «نخودهای سیاه انگلیسی»؛ پیگری نسیم بیداری از بیمارستان ساوت همپتون، «مرگ شریعتی و انقلاب»؛ جمشید میرزایی

 

pdf.«مرگ یا شهادت؟» نسیم بیداری

ترجمه‌ی مقدمه چاپ سوم کتاب «مسلمانی در جست‌وجوی ناکجاآباد» | علی رهنما (اندیشه پویا ـ ۱۳۹۳)

مسلمانی در جستجی

AN ISLAMIC UTOPIAN

 مقدمه‌ای بر چاپ جدید انگلیسی کتاب «مسلمانی در جست‌وجوی ناکجاآباد»

علی رهنما، ترجمۀ ابراهیم اسکافی

منبع: اندیشه پویا

تاریخ: ۱۳۹۳

اندیشۀ پویا: مسلمانی در جست‌وجوی ناکجا‌آباد (زندگی‌نامۀ سیاسی علی شریعتی) نوشتۀ علی رهنما در سال 2000 توسط انتشارات آی‌بی‌توریس به زبان انگلیسی منتشر شد. علی رهنما (متولد ۱۳۳۱) مورخ، جامعه‌شناس، اقتصاددان و استاد اقتصاد و مدیر دورۀ کارشناسی ارشد مطالعات اسلام و خاورمیانه در دانشگاه امریکایی پاریس است. او به‌منظور نگارش زندگی‌نامۀ سیاسی شریعتی که کامل‌ترین زندگی‌نامه‌ای محسوب می‌شود که برای این روشنفکر ایرانی نوشته شده است، به بررسی شرایط فرهنگی، اجتماعی و سیاسی ایران در زمان حیات او پرداخته و اثری متفاوت و خواندنی در تاریخ‌نگاری اندیشه‌های علی شریعتی به دست داده بود. ترجمۀ فارسی این اثر به فاصلۀ کوتاهی توسط انتشارات گام نو در ایران منتشر شد. و حالا پس از چهارده سال علی رهنما بازچاپ این کتاب به زبان انگلیسی را با مقدمۀ جدیدی همراه کرده ‌است که در ادامه ترجمۀ این مقدمۀ جدید را با اندکی تلخیص و حذف یادداشت‌ها از نظر می‌گذرانید.

(بیشتر…)

فضل مدنی برتر از فضل انقلابی | احسان تاجیک (سایت بنیاد فرهنگی شریعتی ـ ۱۳۹۳)

فضل مدنی برتر از فضل انقلابی

احسان تاجیک

منبع: سایت بنیاد فرهنگی شریعتی

تاریخ: ۱۳۹۳

 

شاید این وجه تراژیک زندگی شریعتی یا اقبال بلند وی بود که در چند قدمی روییدن جوانه‌های بذر افکار انقلابی‌اش با زندگی وداع کرد و قدری در این جهان بیتوته ننمود که محصول رنجها، دردها و اندیشه‌هایش را برداشت کند. وی در نقد و اصلاح تفکر دینی با ارائه تفسیر ایدئولوژیک انقلابی از اسلام می‌خواست دین هم به درد این دنیا و هم به درد آخرت برسد؛ این قرائت دینی در فرآیند انقلاب اسلامی به عنوان پرچمدار اصلی جهت بسیج اجتماعی افکار عمومی، نقش جدی و جهت دهنده کلی را ایفا کرد.

(بیشتر…)

نامه‌ای به مهندس بازرگان | سوسن شریعتی (مجله اندیشه پویا ـ ۱۳۹۳)

نامه‌ای به مهندس بازرگان

سوسن شريعتی

منبع: انديشه پويا

تاریخ: ١٣۹٣

 

مهندس بازرگان!

نامه نوشتن به شما لذت بخش است. مرا به یاد نامه هایی می اندازد که به پدربزرگم می نوشتم. یادم نمی آید به پدر نامه ای نوشته باشم(فرصت هم نشد) ولی به پدربزرگ چرا. در آن سالهای غریب غربت. احتیاطی که محضرش در پدرم ایجاد می کرد-همانی که محضر شما نیز برایش موجب می شد- یادم نمی آید مرا که نوه بودم محتاط کرده باشد. پدربزرگ پر شئون تر بود و کمتر در دسترس اما نامه نوشتن به او آسانتر می نمود. فرزند از پدر رودربایستی دارد اما از پدربزرگ خیر.در این نسبت تو همیشه بچه می مانی، نوه ای و در نتیجه خطاپذیر و مطمئن به اغماض.

(بیشتر…)

آگاهیِ سراسیمه | ناصر عباس‌پور (سایت بنیاد فرهنگی شریعتی ـ ۱۳۹۳)

آگاهیِ سراسیمه

 نگاهی به «کویر» دکتر شریعتی

ناصر عباس‌پور

منبع: سایت بنیاد فرهنگی شریعتی

تاریخ: ۱۳۹۲

 

«شاید خیلی چیزها که می‌دانم و دیده‌ام و بوده‌ام و کشیده‌ام، برای همیشه در دلم مدفون بماند.»

گفتگوهای تنهایی، ص: 314

برای سخن گفتن، چه در خویشتن و چه در برابر مخاطب، ناگزیریم «نسبت‌ها» را بپذیریم و خود را در «مختصات»ی قرار دهیم و پرتو ذهن بر «چگونگی» ها افکنیم.

آن چه از شریعتی می‌توان شناخت چهارگونه است:

(بیشتر…)