[]

شریعتی پس از شریعتی: برخلاف جریان (ماهنامه «ایران فردا» ـ تیر ۱۳۹۳)

شریعتی پس از شریعتی: برخلاف جریان

منبع: ماهنامه «ایران فردا»
زمان: تیرماه ۱۳۹۳

 

ماهنامه ایران فردا، در شماره تیرماه ۱۳۹۳ صفحات  تاریخ معاصر خود را به بررسی آراء شریعتی اختصاص داده است. این پرونده «شریعتی، پس از شریعتی: برخلاف جریان»نام دارد. در این پرونده گزارش مفصلی از نشست بنیاد فرهنگی شریعتی در باره «مفهوم آزادی در نزد شریعتی» و نیز گزارش دو نشست انجمن جامعه شناسی در دانشکده علوم اجتماعی تهران تحت عنوان«شریعتی و آینده تفکر ما» ارائه شده است.  عناوین مطالب درج شده در این پرونده عبارت است از:

(بیشتر…)

اندیشه شریعتی؛ پازلی ناتمام (ضمیمه ماهانه روزنامه اعتماد ـ خرداد ۱۳۹۳)

اندیشه شریعتی؛ پازلی ناتمام (ضمیمه ماهانه روزنامه اعتماد ـ خرداد ۱۳۹۳)

 

منبع: ضمیمه روزنامه اعتماد
تاریخ: خرداد ۱۳۹۳

 

ضمیمه خردادماه ۱۳۹۳ روزنامه اعتماد به مناسبت سی و هفتمین سالگرد شهادت شریعتی صفحات «اندیشه-گفتگوی» خود را به این متفکراختصاص داده است. «اندیشه شریعتی یک پازل ناتمام است» گفتگوی محسن آزموده با سوسن شریعتی است. «چرا شریعتی متهم است» علی افشار سمیرمی، «شریعتی و تفکر آینده‌ی ما» بیژن عبدالکریمی، «گفتمان شریعتی به کویر پناه می‌برد» رضا ولی پور- اسماعیل نوشاد نام دیگر مقالات منتشر شده در این ضمیمه اعتماد است. فایل pdf صفحات این پرونده را می‌توانید از اینجا دریافت کنید.

گفتمان شریعتی به «کویر» پناه می‌برد | رضا ولی‌پور ـ اسماعیل نوشاد (روزنامه اعتماد ـ خرداد ۱۳۹۳)

گفتمان شریعتی به «کویر» پناه می‌برد

نگاهی به مفهوم ایثار در گفتمان شریعتی

رضا ولی‌پور ـ اسماعیل نوشاد
منبع: ضمیمه ماهانه روزنامه اعتماد
تاریخ: خرداد ۱۳۹۳

 

آنچه در ادامه می‌آید یکی از مقالاتی است که در صفحات ویژه‌ی شریعتی در ضمیمه‌ی ماهانه روزنامه اعتماد به تاریخ خرداد ۱۳۹۳ منتشر شده است. در اینجا می‌توانید مشخصات این ویژه‌نامه را مشاهده کرده و فایل پی‌دی‌اف آن را دریافت کنید.

(بیشتر…)

شریعتی متفکر توسعه است | فرشاد مومنی (روزنامه اعتماد ـ ۳۱ خرداد ۱۳۹۳)

شریعتی متفکر توسعه است

فرشاد مومنی
منبع: روزنامه اعتماد
تاریخ: ۳۱ خرداد ۱۳۹۳

 

در سی و هفتمین سالگرد شهادت شریعتی انجمن جامعه شناسی ایران طی نشستی  با حضور جمعی از اساتید علوم انسانی و اجتماعی و دانشجویان نسبت شریعتی و تفکر آینده ایرانی را موضوع بحث قرار داد. به گزارش روزنامه اعتماد در این نشست «پر ازدحام و شلوغ» بحث و جدل فقط میان دو نسل جوان و پیر بر سر شریعتی در نگرفت بلکه بیشتر در میان اساتید بود که بر سر میراث شریعتی و نسبتش با آینده و توسعه، اجماعی نبود. در این نشست که با حضور چهره هایی چون آقایان حسن محدثی،  محمد علی مرادی،  جواد میری، عباس منوچهری، حسین راغفر و دکتر امین قانعی راد  برگزارشده بود دکتر فرشاد مومنی درباره نسبت اندیشه های  شریعتی و توسعه سخن گفت. دکتر فرشاد مومنی استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی در ابتدای سخنان خود به تأثیرپذیری نسل خویش از شریعتی اشاره کرد و در ادامه به آغازگاه‌های پای نهادن مسأله توسعه در ایران اشاره کرد. متن این سخنرانی برگرفته از روزنامه اعتماد و به گزارش محسن آزموده است.

(بیشتر…)

خاطرات پوران شریعت رضوی | پوران شریعت رضوی (اندیشه‌ی پویا ـ اسفند ۱۳۹۳)

گفت‌وگو با پوران شریعت‌رضوی

پوران شریعت رضوی

منبع: ماهنامه اندیشه پویا

تاریخ: ۱۳۹۳

 

آذر تشکر ، آمنه شیرافکن

پوران خانم زن جنگده‌ای است. همسر دکتر علی شریعتی بودن با فراز و نشیب‌هایی در زندگی‌اش همراه بوده اما تاکید دارد که هیچ‌وقت «رمانتیک» نبوده. نه تخیل علی شریعتی شدن داشته و نه بلندپروازی‌های دکتر را. تمام زندگی‌اش در سایه نام شریعتی گذشته و تلاش برای حفظ آبرو و پرهیز از حرف و حدیث‌ها و حاشیه سازی‌ها. دکترای ادبیات از سوربن دارد. زبان تند و تیزی دارد و بی پروا است. خیلی صریح می‌گوید که اصلا رویاپرداز نیستم. زندگی‌اش را از مشهد آغاز می‌کند و به تهران می‌رسد و روزهای دشوار پاریس.

(بیشتر…)

شریعتی چگونه چپی بود؟ | هاشم آقاجری، حسن محدثی (ایران فردا ـ بهمن ۱۳۹۳)

آقاجری و محدثی

شریعتی چگونه چپی بود؟

واکاوی نسبت شریعتی و مارکسیسم

هاشم آقاجری و حسن محدثی

منبع: مجله ایران فردا

تاریخ: بهمن ماه ۱۳۹۳

 

مشارکت در تولد بنیادگرایی آخرین اتهامی است که این روزها راست‌های سیاسی متوجه او کرده‌اند. التقاطی، مارکسیست اسلامی، مربع مثلث و … همه اتهامات شریعتی در این سال‌ها بوده ‌است. راست‌ها یک چیز را از همان ابتدا خوب متوجه شدند. شریعتی با راست‌گرایی سازگار نمی‌افتد. موقعیت «نظام» را توجیه نمی‌کند و خلاصه شبح آزارنده او مدام راست‌ها را اذیت می‌کند. همان‌ها که همه بلایای جهان را محصول اندیشه چپ می‌دانند. با این وجود آنها مجبور‌اند پیوسته به او بازگردند و نمی‌توانند نادیده‌اش بینگارند. از راست‌های مذهبی در دهه 50 گرفته تا اخلافشان، راست‌های مدرن دهه 90، شریعتی همه آنها را آشفته می‌کند. آنها پر بیراه فکر نمی‌کنند، چه اندیشه انتقادی همیشه با برانداختن پرده از «نهان‌ها و رازها» صاحبان رازهای نهان را آشفته می‌کند، به خصوص آنکه صاحبان اسرار پنهان، همواره پایی در قدرت داشته و دارند. دلالت‌های کنونی اندیشه شریعتی با توجه به تاثیرپذیری او از جریان چپ موضوع میزگردی بوده که دکتر حسن محدثی و دکتر هاشم آقاجری پیرامون آن به بحث پرداخته‌اند.

(بیشتر…)

جامعه‌شناسی تشیع: از نظریه تا راهبرد | سارا شریعتی (چشم انداز ایران ـ ۱۲ آذر ۱۳۹۳)

جامعه‌شناسی تشیع: از نظریه تا راهبرد

سارا شریعتی

جامعه‌شناس و عضو هیئت علمی دانشگاه تهران

منبع: چشم انداز ایران

تاریخ: ۱۲ آذر ماه ۱۳۹۳

 

دکتر سارا شریعتی چهره‌ شناخته‌شده جامعه‌شناسی دین در ایران است. از چند سال پیش ایشان هدایت علمی گروهي مطالعاتی‌ را بر عهده داشته که عنوان «جامعه‌شناسی تشیع» را برای کار خود برگزیده‌اند. این گروه مطالعاتی طی کنفرانسی در آذرماه 1392 بخشی از دستاوردهای پژوهشی خود را که به کتاب‌شناسی جامعه‌شناسی تشیع اختصاص داشت، در دانشگاه تهران طرح کرد. اردیبهشت سال جاری نیز دو کتاب «مقدمه‌ای بر مواجهه با علوم اجتماعی در متن سنت‌های شیعی» و «طلبه زیستن: پژوهشی مقدماتی در سنخ‌شناسی جامعه‌شناختی زیست طلبگی» که توسط دو تن از محققان این گروه مطالعاتی (آرمان ذاکری و مهدی سلیمانیه) نگاشته شده و مقدمه‌ سارا شریعتی را نیز در آغاز خود دارند، به کمک انتشارات نگاه معاصر روانه‌ بازار نشر کرد. کنفرانس مذکور و انتشار دو متن پژوهشی مرتبط زمینه‌ساز طرح بیشتر جامعه‌شناسی تشیع در فضای فکری و دانشگاهی ایران شده است. چشم‌انداز ایران در راستای جهت‌گیری راهبردی خود کوشیده به موضوع جامعه‌شناسی تشیع از دریچه‌ کاربردی و عملی بنگرد. گفت‌وگویی که با دکتر سارا شریعتی می‌خوانیم نتیجه این کوشش است که امیدواریم در دستیابی به جهت‌گیری مذکور، توفیق حاصل کرده باشد. آنچه در پی‌نوشت مصاحبه افزوده شده توسط «چشم‌انداز ایران» و برای سهولت استفاده‌ عموم مخاطبان است.

(بیشتر…)

تأملی پیرامون شر | معصومه علی‌اکبری (خانه – موزه شریعتی ـ ۲۸ خرداد ۱۳۹۳)

تأملی پیرامون شر

معصومه علی‌اکبری

منبع: متن سخنرانی در سی‌ و هفتمین سالگرد شهادت شریعتی، خانه‌ – موزه‌ی دکتر شریعتی

تاریخ: ۲۸ خرداد ۱۳۹۳

 

«مسأله این است که «شر» هست با نام‌های بی پایان و چهره‌هاي مدام دگرگون شونده با نام خدا یا بی نام خدا. حذف خدا هم کمکی به دفع شر نخواهد کرد چون خدایان و بندگان به هم ساخته‌اند تا شر هم چنان پیش بتازد و بروبد همه چیز را حتا خودش را تا از درون خاکستر خودش، دگرباره قوی‌تر و
هیولاوارتر بیرون جهد.»

متن کامل مقاله: متن سخنرانی معصومه علی اکبری در سی و هفتمین سالگرد شهادت شریعتی.pdf

 

مطالب مرتبط:

سی‌وهفتمین سالگرد شهادت علی شریعتی (خانه موزه ـ خرداد ۱۳۹۳)

شریعتی؛ سر منشا یک ناگهان | سوسن شریعتی (خانه – موزه شریعتی ـ ۲۸ خرداد ۱۳۹۳)

شریعتی؛ سر منشا یک ناگهان

سوسن شریعتی

منبع: متن سخنرانی در سی‌ و هفتمین سالگرد شهادت شریعتی، خانه‌ – موزه‌ی دکتر شریعتی

تاریخ: ۲۸ خرداد ۱۳۹۳

 

«سه بیست ساله مخاطب شریعتی بوده اند: بیست ساله هاي دهۀ چهل، بیست ساله هاي دهۀ شصت (هم نسلی‌هاي من) و نوعی از بیست سالگی که امروز همچنان در گفتگو با اوست. می توان پرسید که چه خصلتی در نگاه و تفکر شریعتی هست که به رغم تغییر زمانه و گفتمان ها، گفتگو با او ادامه پیدا کرده است، همچنان خشم برمی انگیزاند و طنز نیز و در هر حال همچنان میل به زد و خورد با او بقا پیدا می کند.»

متن کامل مقاله: متن سخنرانی سوسن شریعتی در سی و هفتمین سالگرد شهادت شریعتی.pdf

 

مطالب مرتبط:

سی‌وهفتمین سالگرد شهادت علی شریعتی (خانه موزه ـ خرداد ۱۳۹۳)

پرونده‌ی ماهنامه «نسیم بیداری» (خرداد ۱۳۹۳)

1 001

مرگ یا شهادت؟

منبع: نسیم بیداری

تاریخ خرداد ۱۳۹۳

 

ماه نامه « نسیم بیداری» به صاحب امتیازی و مدیر مسئولی سید محمد مهدی طباطبای، به مناسبت سی و هشتمین سالگرد شهادت دکتر شریعتی پرونده‌ای با نام « مرگ یا شهادت؟» به او اختصاص داده است. در پرونده مقالاتی با عناوین ذیل به چاپ رسیده است.

« مسأله این است: مرگ یا شهادت؟»؛ سه روایت مختلف از هجرت شریعتی، «از جنازه نمونه برداری شده بود»؛ عبدالکریم سروش، «بیمارستان گزارش پزشکی نداد»؛ روایت ابراهیم یزدی، «حکایت آخرین روز…»؛ روایت سارا شریعتی، کالبد شکافی صورت نگرفته بود»؛ روایت احسان شریعتی، «شاید بر اساس سوابق گفته‌اند»؛ دکتر مسعود پزشکیان، « پیش از سفر، سالم بودم»؛ دکتر محمود فرهودی، «شریعتی بی‌خیال و بی توجه به مسایل امنیتی بود»؛ صادق طبا طبایی،‌«کالبد شکافی جنازه فایده‌ای نداشت»؛ عنایت اتحاد، «نخودهای سیاه انگلیسی»؛ پیگری نسیم بیداری از بیمارستان ساوت همپتون، «مرگ شریعتی و انقلاب»؛ جمشید میرزایی

 

pdf.«مرگ یا شهادت؟» نسیم بیداری