[]


ترجمه مقدمه چاپ سوم مسلمانی در جست‌وجوی ناکجاآباد( اندیشه پویا۱۳۹۳)

مسلمانی در جستجی

AN ISLAMIC UTOPIAN

 

 

 

مقدمه‌ای بر چاپ جدید انگلیسی کتاب «مسلمانی در جست‌وجوی ناکجاآباد»

علی رهنما

ترجمۀ ابراهیم اسکافی

 

(بیشتر…)


خاطرات پوران شریعت رضوی، (اندیشه‌ی پویا – اسفند 1393)

شریعت-رضوی-1024x708

گفت‌وگو با پوران شریعت‌رضوی

اندیشه پویا، ۱۳۹۳

آذر تشکر / آمنه شیرافکن

پوران خانم زن جنگده‌ای است. همسر دکتر علی شریعتی بودن با فراز و نشیب‌هایی در زندگی‌اش همراه بوده اما تاکید دارد که هیچ‌وقت «رمانتیک» نبوده. نه تخیل علی شریعتی شدن داشته و نه بلندپروازی‌های دکتر را. تمام زندگی‌اش در سایه نام شریعتی گذشته و تلاش برای حفظ آبرو و پرهیز از حرف و حدیث‌ها و حاشیه سازی‌ها. دکترای ادبیات از سوربن دارد. زبان تند و تیزی دارد و بی پروا است. خیلی صریح می‌گوید که اصلا رویاپرداز نیستم. زندگی‌اش را از مشهد آغاز می‌کند و به تهران می‌رسد و روزهای دشوار پاریس.

(بیشتر…)


شریعتی چگونه چپی بود؟ (ایران فردا – بهمن ۱۳۹۳)

آقاجری و محدثی

شریعتی چگونه چپی بود؟

واکاوی نسبت شریعتی و مارکسیسم

در میزگردی با حضور هاشم آقاجری و حسن محدثی

مشارکت در تولد بنیادگرایی آخرین اتهامی است که این روزها راست‌های سیاسی متوجه او کرده‌اند. التقاطی، مارکسیست اسلامی، مربع مثلث و … همه اتهامات شریعتی در این سال‌ها بوده ‌است. راست‌ها یک چیز را از همان ابتدا خوب متوجه شدند. شریعتی با راست‌گرایی سازگار نمی‌افتد. موقعیت «نظام» را توجیه نمی‌کند و خلاصه شبح آزارنده او مدام راست‌ها را اذیت می‌کند. همان‌ها که همه بلایای جهان را محصول اندیشه چپ می‌دانند. با این وجود آنها مجبور‌اند پیوسته به او بازگردند و نمی‌توانند نادیده‌اش بینگارند. از راست‌های مذهبی در دهه 50 گرفته تا اخلافشان، راست‌های مدرن دهه 90، شریعتی همه آنها را آشفته می‌کند. آنها پر بیراه فکر نمی‌کنند، چه اندیشه انتقادی همیشه با برانداختن پرده از «نهان‌ها و رازها» صاحبان رازهای نهان را آشفته می‌کند، به خصوص آنکه صاحبان اسرار پنهان، همواره پایی در قدرت داشته و دارند. دلالت‌های کنونی اندیشه شریعتی با توجه به تاثیرپذیری او از جریان چپ موضوع میزگردی بوده که دکتر حسن محدثی و دکتر هاشم آقاجری پیرامون آن به بحث پرداخته‌اند.

(بیشتر…)


بازتاب میزگرد «شریعتی چگونه چپی بود؟» (ایران فردا -۱۳۹۳)

آقاجری و محدثی

هدف شریعتی، آموزش انسان است

بازتاب میزگرد «شریعتی چگونه چپی بود؟»

جلیل آخورده

 

در شماره نهم ایران فردا در میزگردی با عنوان «شریعتی چگونه چپی بود؟»، هاشم آقاجری و حسن محدثی به بررسی نسبت اندیشه‌های شریعتی و سنت فکری چپ پرداختند. یکی از خوانندگان محترم نشریه در حاشیه این میزگرد و در گفت‌وگو با اندیشمندان حاضر در این میزگرد نکاتی را یادآور شده که گزیده‌ای از آن در ادامه تقدیم خوانندگان می‌شود.

(بیشتر…)


فضل مدنی برتر از فضل انقلابی (سایت بنیاد فرهنگی شریعتی – ۱۳۹۳)

476-small-thu

فضل مدنی برتر از فضل انقلابی

احسان تاجیک

شاید این وجه تراژیک زندگی شریعتی یا اقبال بلند وی بود که در چند قدمی روییدن جوانه‌های بذر افکار انقلابی‌اش با زندگی وداع کرد و قدری در این جهان بیتوته ننمود که محصول رنجها، دردها و اندیشه‌هایش را برداشت کند. وی در نقد و اصلاح تفکر دینی با ارائه تفسیر ایدئولوژیک انقلابی از اسلام می‌خواست دین هم به درد این دنیا و هم به درد آخرت برسد؛ این قرائت دینی در فرآیند انقلاب اسلامی به عنوان پرچمدار اصلی جهت بسیج اجتماعی افکار عمومی، نقش جدی و جهت دهنده کلی را ایفا کرد.

(بیشتر…)


آگاهیِ سراسیمه ـ ناصر عباس‌پور( سایت بنیاد فرهنگی شریعتی – ۱۳۹۳)

آگاهیِ سراسیمه

ناصر عباس‌پور – نگاهی به «کویر» دکتر شریعتی

«شاید خیلی چیزها که می‌دانم و دیده‌ام و بوده‌ام و کشیده‌ام، برای همیشه در دلم مدفون بماند.»

گفتگوهای تنهایی، ص: 314

برای سخن گفتن، چه در خویشتن و چه در برابر مخاطب، ناگزیریم «نسبت‌ها» را بپذیریم و خود را در «مختصات»ی قرار دهیم و پرتو ذهن بر «چگونگی» ها افکنیم.

آن چه از شریعتی می‌توان شناخت چهارگونه است:

(بیشتر…)