[]


ترجمه مقدمه چاپ سوم مسلمانی در جست‌وجوی ناکجاآباد( اندیشه پویا۱۳۹۳)

519SpXmt4WL._AA160_

AN ISLAMIC UTOPIAN

 

 

 

مقدمه‌ای بر چاپ جدید انگلیسی کتاب «مسلمانی در جست‌وجوی ناکجاآباد»

علی رهنما

ترجمۀ ابراهیم اسکافی

 

(بیشتر…)


خاطرات پوران شریعت رضوی، (اندیشه‌ی پویا، اسفند 1393)

شریعت-رضوی-1024x708

گفت‌وگو با پوران شریعت‌رضوی

اندیشه پویا، ۱۳۹۳

 

آذر تشکر / آمنه شیرافکن

پوران خانم زن جنگده‌ای است. همسر دکتر علی شریعتی بودن با فراز و نشیب‌هایی در زندگی‌اش همراه بوده اما تاکید دارد که هیچ‌وقت «رمانتیک» نبوده. نه تخیل علی شریعتی شدن داشته و نه بلندپروازی‌های دکتر را. تمام زندگی‌اش در سایه نام شریعتی گذشته و تلاش برای حفظ آبرو و پرهیز از حرف و حدیث‌ها و حاشیه سازی‌ها. دکترای ادبیات از سوربن دارد. زبان تند و تیزی دارد و بی پروا است. خیلی صریح می‌گوید که اصلا رویاپرداز نیستم. زندگی‌اش را از مشهد آغاز می‌کند و به تهران می‌رسد و روزهای دشوار پاریس. روزهای سختی و بی پولی. روزهای خانه به دوشی و زیست مهمانسرایی در فرانسه. برای عکس انداختن وسواس خاصی دارد، اینکه رنگ‌ها باید هارمونیک باشند. اطراف خانه را پر از گلدان کرده و بنفشه آفریقایی بزرگی روی میز ناهار خوری به سمت آفتاب پیچیده. ختم کلامش اینکه در تمام زندگی‌اش مثل «خروس جنگی» جنگیده و جایی در میانه صحبت به دلسوزی تاکید می‌کند که زنان هیچوقت با مردان برابر نمی‌شوند چراکه نقش مادری انرژی و زمان زیادی را مصروف خود می‌کند. می‌گوید در زندگی همیشه یکی باید کوتاه بیاید و آن یک نفر اغلب زن خانواده است. پوران خانم از زندگی‌اش راضی است. جایی هم به کنایه و خنده بچه‌ها را طرفدار دکتر می‌داند، اگرچه که گویا برای علی شریعتی، فعالیت‌های فرهنگی‌اش متن بوده و زندگی خانوادگی حاشیه آن. روایت پوران خانم، روایتِ مادری کردن و همسر بودن در یک خانواده چهره ساز است.

 

(بیشتر…)


شریعتی چگونه چپی بود؟ (ایران فردا شماره ۹) بهمن ۱۳۹۳

773-884-1391-10-12-10-55-5-a5c2

شریعتی چگونه چپی بود؟

واکاوی نسبت شریعتی و مارکسیسم

 

در میزگردی با حضور هاشم آقاجری و حسن محدثی

ایران فردا ، شماره ۹، بهمن ۱۳۹۳

مشارکت در تولد بنیادگرایی آخرین اتهامی است که این روزها راست‌های سیاسی متوجه او کرده‌اند. التقاطی، مارکسیست اسلامی، مربع مثلث و … همه اتهامات شریعتی در این سال‌ها بوده ‌است. راست‌ها یک چیز را از همان ابتدا خوب متوجه شدند. شریعتی با راست‌گرایی سازگار نمی‌افتد. موقعیت «نظام» را توجیه نمی‌کند و خلاصه شبح آزارنده او مدام راست‌ها را اذیت می‌کند. همان‌ها که همه بلایای جهان را محصول اندیشه چپ می‌دانند. با این وجود آنها مجبور‌اند پیوسته به او بازگردند و نمی‌توانند نادیده‌اش بینگارند. از راست‌های مذهبی در دهه 50 گرفته تا اخلافشان، راست‌های مدرن دهه 90، شریعتی همه آنها را آشفته می‌کند. آنها پر بیراه فکر نمی‌کنند، چه اندیشه انتقادی همیشه با برانداختن پرده از «نهان‌ها و رازها» صاحبان رازهای نهان را آشفته می‌کند، به خصوص آنکه صاحبان اسرار پنهان، همواره پایی در قدرت داشته و دارند. دلالت‌های کنونی اندیشه شریعتی با توجه به تاثیرپذیری او از جریان چپ موضوع میزگردی بوده که دکتر حسن محدثی و دکتر هاشم آقاجری پیرامون آن به بحث پرداخته‌اند.

(بیشتر…)


بازتاب میزگرد «شریعتی چگونه چپی بود؟» (ایران فردا شماره ۹)

773-884-1391-10-12-10-55-5-a5c2

هدف شریعتی، آموزش انسان است

بازتاب میزگرد «شریعتی چگونه چپی بود؟»

جلیل آخورده

ایران فردا ، شماره نهم

در شماره نهم ایران فردا در میزگردی با عنوان «شریعتی چگونه چپی بود؟»، هاشم آقاجری و حسن محدثی به بررسی نسبت اندیشه‌های شریعتی و سنت فکری چپ پرداختند. یکی از خوانندگان محترم نشریه در حاشیه این میزگرد و در گفت‌وگو با اندیشمندان حاضر در این میزگرد نکاتی را یادآور شده که گزیده‌ای از آن در ادامه تقدیم خوانندگان می‌شود.

(بیشتر…)


فضل مدنی برتر از فضل انقلابی۱۳۹۳

476-small-thu

فضل مدنی برتر از فضل انقلابی

احسان تاجیک – در زمانه شریعتی تفکرات چپ عدالت‌طلب کلاسیک و انقلابی‌زیستن ایدئولوژیک ارزش رسمی و گفتمان غالب جامعه سیاسی مذهبی آن روز بود، نه گفتمان دموکراسی و ارزشهای نئولیبرال عصر جهانی شدن.

(بیشتر…)


آگاهیِ سراسیمه ۱۳۹۳

768-small-thu

آگاهیِ سراسیمه

ناصر عباس‌پور – نگاهی به «کویر» دکتر شریعتی

(بیشتر…)