[]


مراسم چهلمین سالگرد شهادت شریعتی ( لندن ۸ژئیه ۲۰۱۷ – ۱۷ تیرماه ۱۳۹۶)

سخنرانی و گفتمان دانشجویی

 

44

مراسم یادبود دکتر علی شریعتی در تیرماه ۱۳۹۶ در کانون توحید لندن برگزار شد.در این مراسم آقایان ٖعلی علیزاده ، محمد حسین امیر حسینی، علیرضا ولی‌زاده سخنرانی کردند. در پایان این مراسم متن پیام بنیاد فرهنگی شریعتی به قلم احسان شریعتی، خطاب به همایش های چهلمین سالگرد شریعتی در خارج از کشور قرائت شد.

(بیشتر…)


مراسم چهلمین یادمان شریعتی (پاریس- ۸ژوئیه ۲۰۱۷ – ۱۷تیرماه ۱۳۹۶)

شریعتی؛ راه ناتمام و طولانی عدالت

یادمان چهلمین سال درگذشت «معلم آزادی، برابری و عرفان» در پاریس

۱۱

چهلمین سالگرد درگذشت دکتر علی شریعتی با حضور شماری از علاقمندان و نیز با تمرکز بر مفهوم عدالت اجتماعی در پاریس گرامی داشته شد. در این مراسم،  مهدی ممکن.  محمدجواد اکبرین، تقی رحمانی و مرتضی کاظمیان، دیگر سخنرانان برنامه بودند.

(بیشتر…)


مراسم «یادمان چهلمین سالگرد دکتر شریعتی» ( کلن -آلمان اول ژوئیه ۲۰۱۷- ۱۳۹۶/۳/۱)

مراسم  «یادمان چهلمین سالگرد دکتر شریعتی» در آلمان -کلن

 

photo_2017-07-05_11-23-17

اول ژوئیه۲۰۱۷

کمیته یادمان چهلمین سالگرد دکتر علی شریعتی به این مناسبت در تاریخ اول تیرماه ۱۳۹۶ ( اول ژوئیه ۲۰۱۷) مراسمی در شهر کلن آلمان با سخنرانی آقای یوسفی اشکوری و میزگردی با مشارکت آقایان: سید محمد باقر تلغری‌زاده، رضا علیجانی و محمد رضا نیکفر و به مدیریت مرتضی کاظمیان برگزار کرد. این مراسم که در آکادمی ملانکتن ( Melanchthon Akademie ) برپاگردید با پرسش و پاسخ به پایان رسید. در اطلاعیه‌ای که به این مناسبت به چاپ رسیده، آمده است:

(بیشتر…)


علی شریعتی و افت انرژی اوتوپیایی – محمدرضا نیکفر(تیر ماه ۱۳۹۶)

۶

علی شریعتی و افت انرژی اوتوپیایی

محمدرضا نیکفر

قرار بود یادداشتی بنویسم درباره درک علی شریعتی از پروتستانتیسم. پیشتر در مقاله‌ای اندکی به این موضوع پرداخته بودم.[1] به نظرم رسید که بنویسم که علی شریعتی پروتستانتیسم را از منابع دست اول نمی‌شناسد و با تاریخ دقیق آن آشنا نیست؛ کلیشه‌ای را از منابع دست چندم برگرفته و آن را تکرار می‌کند و تازه با الهام از آن ایده پروتستانتیسم اسلامی را هم می‌پروراند. اما به نظرم آمد که این یک بررسی انتقادی انتزاعی است، انتزاعی از این نظر که یک غلط‌گیری آکادمیک است. اما علی شریعتی که با ادعای عرضه رساله علمی درباره اصلاح‌گری دینی قلم نزده، و از طرف دیگر اگر قضاوتی باید صورت گیرد، بهتر آنکه داوری‌ای باشد بر زمینه یک داوری عمومی در باره برداشت روشنفکران ایرانی معاصر علی شریعتی درباره این یا آن موضوع از جمله درباره پروتستانتیسم. (بیشتر…)


مراسم چهلمین سالگرد شهادت شریعتی (دانشگاه علوم اجتماعی تهران – ۲۹ خرداد ۱۳۹۶)

اکنون ما و شریعتی

photo_2017-06-20_17-09-09

به مناسبت چهلمین سالگرد شهادت شریعتی مراسم بزرگداشتی از سوی بنیاد شریعتی در تالار ابن‌خلدون دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد. ممانعت ده ساله برای برگزاری مراسمی عمومی، این نشست را با استقبال بی‌نظیری از اقشار و طبقات مختلف اجتماعی رو برو ساخت.از سال ۱۳۸۸ که آخرین بزرگداشت شریعتی در حسینیه ارشاد  لغو شد این اولین مراسمی بود که مجوز رسمی از سوی فرمانداری گرفت؛ اگر چه این بار مسئولین حسینیه ارشاد بودند که از برگزاری مراسم در آن موسسه ممانعت به عمل آوردند. خوشبختانه در آخرین ساعات روز ۲۷ خرداد با توافق ریاست دانشکده علوم اجتماعی سالن در اختیار بنیاد شریعتی قرار گرفت و علی رغم محدودیت زمانی امکان فراخوان عمومی فراهم آمد. استقبال غیر قابل پیش بینی مردم از این مراسم بسیار فراتر از گنجایش سالن بود به گونه ای که بسیاری از مردم مجبور شدند که بر روی زمین بنشینند، هوا بسیار گرم بود و عده‌ای از مردم نیز بیرون از سالن ماندند. قابل ذکر است که برگزاری این مراسم واکنش‌های اعتراضی متعددی را از سوی برخی انجمنهای دانشجویی بسیج بدنبال داشت.

در این مراسم آقایان دکتر هاشم آقاجری، دکتر یوسف اباذری و دکتر احسان شریعتی سخنرانی کردند.

(بیشتر…)


چهلمین سالگرد شهادت دکتر شریعتی ( سبزوار-۲۹ خرداد ۱۳۹۶)

20170619091151302

مراسم چهلمین سالگرد درگذشت دکتر شریعتی در سبزوار

مراسم چهلمین سالگرد درگذشت دکتر علی شریعتی در  سبزوار با سخنرانی هادی خانیکی:

(بیشتر…)


چهلمین سالگرد شهادت شریعتی ( ایلام – ۳ تیر ۱۳۹۶)

 

مراسم بزرگداشت دکتر شریعتی در دفتر حزب «اتحاد ملت ایران اسلامی»

مراسم چهلمین سالگرد شهادت شریعتی در دفتر حزب اتحاد ملت ایلام به گزارش ایسنا :

(بیشتر…)


چهلمین سالگرد شهادت شریعتی ( مزینان – ۲۹ خرداد ۱۳۹۶)

index

 

بزرگداشت چهلمین سالگرد شهادت دکتر علی شریعتی در مزینان

 

برگزاری مراسم چهلمین سالگرد شهادت دکتر شریعتی در مزینان به گزارش ایسنا :

 

(بیشتر…)


هشتادمین و سالگرد تولد دکتر شریعتی (تالار فردوسی مشهد -۱۳۹۶/۲/۱۱)

photo_2017-05-03_11-32-58

روز معلم با یاد و خاطره دکتر علی شریعتی در تالار فردوسی مشهد

مراسم دانشكده ادبيات مشهد ديروز : روز دوشنبه، ١١ ارديبهشت ١٣٩٦، جهاد دانشگاهي مشهد، به مناسبت روز معلم بزرگداشتي را با ياد و خاطره دكتر علي شريعتي در تالار فردوسي دانشكده برگزار كرد.

 

(بیشتر…)