Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages

رفرم دینی به مثابه پروژه اجتماعی آری یا نه ؟ ( بنیاد فرهنگی شریعتی – دی ماه ۱۳۹۶)

بنیاد شریعتی برگزار کرد:

رفرم دینی به مثابه پروژه اجتماعی

آری یا نه ؟

بنیاد شریعتی در تاریخ ۱۳ دی ۱۳۹۶ نشستی تحت عنوان « رفرم دینی به مثابه پروژه اجتماعی؛ آری یا نه؟» با حضور آقایان علی قاسمی، پژوهشگر و سیاوش صفاری  مدرس دانشگاه در کره جنوبی ومؤلف کتاب «فراسوی شریعتی : مدرنیته، جهان وطنی و اسلام در اندیشه سیاسی ایرانی » که به تازگی به زبان فارسی ترجمه شده است و با مدیریت سوسن شریعتی، برگزار کرد. در این نشست دو رویکرد ایجابی و انتقادی نسبت به پروژه رفرم دینی به مثابه پروژه اجتماعی در نگاه شریعتی مورد بحث سخنرانان و شرکت کننده‌گان قرار گرفت. این مراسم با حضور و مشارکت آقایان جواد کاشی، عباس منوچهری، فرید خاتمی، امیر رضایی و خانم سارا شریعتی با پرسش و پاسخ به پایان رسید.

(بیشتر…)

سخنرانی احسان شریعتی در مراسم ترحیم زنده‌یاد طاهر احمدزاده (مشهد- آذرماه ۱۳۹۶)

مراسم ترحیم طاهر احمد زاده

احسان شريعتي

بسم‌الحق،
بنام خودآوند راستی، خوبی، و زیبایی
مرگ چنین خواجه نه کاریست خرد…
کاه نبود او که به بادی پرید / آب نبود او که به سرما فسرد
شانه نبود او که به مویی شکست / دانه نبود او که زمینش فشرد
گنج زری بود در این خاکدان / کو دو جهان را به‌جوی می‌شمرد! (بیشتر…)

هم‌اندیشی «تشیع علوی و تشیع صفوی» نگاهی انتقادی به روایت شریعتی در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی (۹ دی ۱۳۹۶)

 

photo_2017-12-31_15-37-09

«تشیع علوی و تشیع صفوی» نگاهی انتقادی به روایت شریعتی

پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی، پژوهشکده مطالعات اجتماعی با همکاری انجمن جامعه شناسی ایران

صبح روز ۹ دی ماه ۱۳۹۶ در سالن حکمت، پژوهشگاه علوم انسانی هم اندیشی با نگاه انتقادی به کتاب « تشیع علوی و تشیع صفوی» از جلد ۹ مجموعه آثار دکتر شریعتی با مدیریت دکتر سید جواد میری و دکتر آتنا غلام نیارمی برگزار شد. این هم اندیشی با ارایه پنج پنل از ۹ صبح تا ۸ شب برنامه ریزی شده بود. سالن حکمت بزرگترین سالن از مجموعه پژوهشگاه علوم انسانی در صبح روز شنبه با دو سوم جمعیت حضار آغاز شد و در پنل های بعدی جمعیت سالن تکمیل شده بود.مدیریت پنل‌ها به عهده خانم آتنا نیارمی بود. با ارائه متن آغازین هم اندیشی و معرفی عناوین توسط ایشان، سخنی‌ها اغاز شد. (بیشتر…)

مراسم هشتاد و چهارمین زادروز تولد شریعتی (اصفهان – ۷آذرماه ۱۳۹۶)

 

photo_2017-11-28_18-12-47

شریعتی و روشنفکری دینی

این مراسم به همت انجمن اسلامی دانشجویی علوم پزشکی و انجمن اسلامی دانشجویان راه امید دانشگاه اصفهان برگزار شد و آقایان بیژن عبدالکریمی، هادی خانیکی، حسین مصباحیان و خانم سوسن شریعتی در نسبت روشنفکری و دین در آراء شریعتی سخن گفتند. این مراسم که با استقبال گسترده دانشجویان و دانشگاهیان روبرو شد با تریبون آزاد به پایان رسید.  (بیشتر…)

سمپوزیوم «اکنون، ما و شریعتی» برگزار شد (دانشگاه تربیت مدرس تالار مطهری ـ ۱و ۲ آذر ۱۳۹۶)

اکنون، ما و شریعتی

مکان: تالار مطهری دانشگاه تربیت مدرس
زمان: ۱ و ۲ آذر ۱۳۹۶

 

سمپوزیوم «اکنون، ما و شریعتی» در روزهای اول و دوم آذرماه در دانشکده تربیت مدرس، تالار مطهری برگزار شد.

روز اول این سمپوزیوم با سخنرانی سوسن شریعتی در افتتاحیه آغاز شد. این سمپوزیوم در طی دو روز با هشت پنل و دو میز گرد اجرا شد. چهار پنل روز اول به ترتیب با عناوین «خود،دیگری و هویت های چند گانه»، « آزادی و دموکراسی خواهی»، «عرفان رهایی بخش»، «اصلاح دینی» و چهار پنل روز دوم به ترتیب با این عناوین «تحول دوران»، «بازسازی سوسیالیسم و نقد نئولیبرالیسم»، «امر اجتماعی» و «بنیادگرایی، اسلامیسم و پسااسلامیسم» برگزارشد.

(بیشتر…)

مراسم چهلمین سالگرد شهادت شریعتی ( لندن ۸ژئیه ۲۰۱۷ – ۱۷ تیرماه ۱۳۹۶)

سخنرانی و گفتمان دانشجویی

 

44

مراسم یادبود دکتر علی شریعتی در تیرماه ۱۳۹۶ در کانون توحید لندن برگزار شد.در این مراسم آقایان ٖعلی علیزاده ، محمد حسین امیر حسینی، علیرضا ولی‌زاده سخنرانی کردند. در پایان این مراسم متن پیام بنیاد فرهنگی شریعتی به قلم احسان شریعتی، خطاب به همایش های چهلمین سالگرد شریعتی در خارج از کشور قرائت شد.

(بیشتر…)

مراسم چهلمین یادمان شریعتی (پاریس- ۸ژوئیه ۲۰۱۷ – ۱۷تیرماه ۱۳۹۶)

شریعتی؛ راه ناتمام و طولانی عدالت

یادمان چهلمین سال درگذشت «معلم آزادی، برابری و عرفان» در پاریس

۱۱

چهلمین سالگرد درگذشت دکتر علی شریعتی با حضور شماری از علاقمندان و نیز با تمرکز بر مفهوم عدالت اجتماعی در پاریس گرامی داشته شد. در این مراسم،  مهدی ممکن.  محمدجواد اکبرین، تقی رحمانی و مرتضی کاظمیان، دیگر سخنرانان برنامه بودند.

(بیشتر…)

مراسم «یادمان چهلمین سالگرد دکتر شریعتی» ( کلن -آلمان اول ژوئیه ۲۰۱۷- ۱۳۹۶/۳/۱)

مراسم  «یادمان چهلمین سالگرد دکتر شریعتی» در آلمان -کلن

 

photo_2017-07-05_11-23-17

اول ژوئیه۲۰۱۷

کمیته یادمان چهلمین سالگرد دکتر علی شریعتی به این مناسبت در تاریخ اول تیرماه ۱۳۹۶ ( اول ژوئیه ۲۰۱۷) مراسمی در شهر کلن آلمان با سخنرانی آقای یوسفی اشکوری و میزگردی با مشارکت آقایان: سید محمد باقر تلغری‌زاده، رضا علیجانی و محمد رضا نیکفر و به مدیریت مرتضی کاظمیان برگزار کرد. این مراسم که در آکادمی ملانکتن ( Melanchthon Akademie ) برپاگردید با پرسش و پاسخ به پایان رسید. در اطلاعیه‌ای که به این مناسبت به چاپ رسیده، آمده است:

(بیشتر…)

مراسم چهلمین سالگرد شهادت شریعتی (دانشگاه علوم اجتماعی تهران – ۲۹ خرداد ۱۳۹۶)

اکنون ما و شریعتی

photo_2017-06-20_17-09-09

به مناسبت چهلمین سالگرد شهادت شریعتی مراسم بزرگداشتی از سوی بنیاد شریعتی در تالار ابن‌خلدون دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران برگزار شد. ممانعت ده ساله برای برگزاری مراسمی عمومی، این نشست را با استقبال بی‌نظیری از اقشار و طبقات مختلف اجتماعی رو برو ساخت.از سال ۱۳۸۸ که آخرین بزرگداشت شریعتی در حسینیه ارشاد  لغو شد این اولین مراسمی بود که مجوز رسمی از سوی فرمانداری گرفت؛ اگر چه این بار مسئولین حسینیه ارشاد بودند که از برگزاری مراسم در آن موسسه ممانعت به عمل آوردند. خوشبختانه در آخرین ساعات روز ۲۷ خرداد با توافق ریاست دانشکده علوم اجتماعی سالن در اختیار بنیاد شریعتی قرار گرفت و علی رغم محدودیت زمانی امکان فراخوان عمومی فراهم آمد. استقبال غیر قابل پیش بینی مردم از این مراسم بسیار فراتر از گنجایش سالن بود به گونه ای که بسیاری از مردم مجبور شدند که بر روی زمین بنشینند، هوا بسیار گرم بود و عده‌ای از مردم نیز بیرون از سالن ماندند. قابل ذکر است که برگزاری این مراسم واکنش‌های اعتراضی متعددی را از سوی برخی انجمنهای دانشجویی بسیج بدنبال داشت.

در این مراسم آقایان دکتر هاشم آقاجری، دکتر یوسف اباذری و دکتر احسان شریعتی سخنرانی کردند.

(بیشتر…)

چهلمین سالگرد شهادت دکتر شریعتی ( سبزوار-۲۹ خرداد ۱۳۹۶)

20170619091151302

مراسم چهلمین سالگرد درگذشت دکتر شریعتی در سبزوار

مراسم چهلمین سالگرد درگذشت دکتر علی شریعتی در  سبزوار با سخنرانی هادی خانیکی:

(بیشتر…)