[]


شریعتی و روشنفکران زمانه؛ زهرا رهنورد ( همایش باز شناسی اندیشه‌های دکتر شریعتی- ۱۳۷۹)

000612

شریعتی و روشنفکران زمانه

زهرا رهنورد

منبع: مجموعه مقالات همایش بازشناسی اندیشه‌های دکتر علی شریعتی

تاریخ: ۱۳۷۹

مکان: دانشگاه فردوسی مشهد


(بیشتر…)


بیست و سومین مراسم سالگرد شهادت شریعتی در ۲۹خرداد۱۳۷۹ حسینیه ارشاد (روزنامه بهار ۱ تیرماه ۱۳۷۹)

 

بیست و سومین مراسم سالگرد شهادت شریعتی در ۲۹خرداد ۱۳۷۹

photo_2017-05-16_11-55-37

در سال ۱۳۷۹مراسم ها و همایش های متعدد و سراسری و از سوی طیف های متعدد سیاسی و فرهنگی به مناسبت بیست و سومین سالگرد شهادت شریعتی برگزار می شود. از نیروهای ملی مذهبی گرفته تا انجمن های اسلامی دانشگاهها و نیز جبهه مشارکت.

(بیشتر…)


مراسم بیست و سومین سالگرد شهادت شریعتی در مزینان (روزنامه‌های :بهار،انتخاب؛ ۱۹ تیر ۱۳۷۹)

مراسم بیست و سومین سالگرد شهادت شریعتی در مزینان

 

photo_2016-02-27_12-41-17

مزینان:

 

 

در این مراسم که به مناسبت بیست و سومین سالگرد شهادت شریعتی در روستای مزینان و به دعوت مردم انجام می شود، دکتر معین وزیر علوم سخنرانی می کند. این سخنرانی با عنوان «شریعتی، نیاز دیروز و امروز ما» در حضور جمع کثیری از مردمان روستا و جمعیتی که از سبزوار و مشهد آمده بودند ایراد گردید. (بهار- ۱۹ تیر ۱۳۷۹)


مراسم بیست و سومین سالگرد شهادت شریعتی در تالار معلم همدان (بهار-۳۰ خرداد ۱۳۷۹)

 

مراسم بیست و سومین سالگرد شهادت شریعتی در تالار معلم همدان

 

photo_2017-05-16_13-03-20

همدان:

مراسم بزرگداشت شریعتی در تالار معلم همدان با حضور عضو مجمع محققین و مدرسین حوزه علمیه قم، حجت الاسلام محمد علی ایازی و نیز رضا علیجانی برگزار می شود. حجت الاسلام ایازی در این مراسم شریعتی را یکی از احیاکنندگان تفکر دینی دانست و ادامه داد:

«یکی از علت های عقب ماندگی ملل اسلامی عقب ماندگی و انحطاط اندیشه و فکر است و به همین دلیل دکتر شریعتی تلاش های فروانی را برای بازسازی اندیشه و تفکر دینی انجام داد».(بهار-۳۰ خرداد ۱۳۷۹)


مراسم بیست و سومین سالگرد شهادت شریعتی در دانشگاه تربیت معلم کرج ( بیان ۳۰ خرداد ۱۳۷۹)

مراسم بیست و سومین سالگرد شهادت شریعتی در دانشگاه تربیت معلم کرج

photo_2017-05-16_12-25-46

 بیان ۳۰ خرداد ۱۳۷۹

کرج- دانشگاه تربیت معلم

دکتر تاجیک، مشاور رئیس جمهور و استاد علوم سیاسی دانشگاه شهید بهشتی در دانشگاه تربیت معلم کرج سخنرانی اصلی مراسم بزرگداشت شریعتی است. عنوان سخنرانی او در این نشست :«شریعتی، اصلاح گر انقلابی » است. بخشی از این سخنرانی چنین است:

(بیشتر…)


سمینار «شریعتی و اندیشه اصلاح طلبی»، بیست و سومین سالگرد در دانشگاه خواجه نصیر ( روزنامه بیان، ایران،پرتو ۱۳۷۹)

 «شریعتی و اندیشه اصلاح طلبی»

 

photo_2017-05-16_12-25-17

دانشگاه خواجه نصیر الدین طوسی:

سمیناری تحت عنوان «شریعتی و اندیشه اصلاح طلبی» از سوی انجمن اسلامی و کمیته دانشجویی شاخه جوانان جبهه مشارکت دانشگاه خواجه نصیر طوسی در این دانشگاه برقرار می شود. در این مراسم که با حضور دو تن از مشاوران رییس جمهوری دکتر محمد رضا تاجیک و دکتر هادی خانیکی برگزار می شود. علاوه بر این دو تن، دکتر حاتم قادری نیز سخنرانی می کند . این مراسم با پیام آقای سعید حجاریان اففتاح می شود که در آن از ضرورت نقد و از صافی گذراندن آثار شریعتی سخن می گوید و اینکه:«باید اندیشه وی را از فیلتر گذراند تا به صورت بهداشتی در اختیار نسل آینده کشور قرار گیرد.» متن این پیام عبارت است از:‌

(بیشتر…)


همایش باز اندیشی اندیشه های شریعتی؛ بیست و سومین سالگرد شهادت شریعتی ( فردوسی مشهد ۲۰ و ۲۱ مهر ۱۳۷۹)

همایش باز اندیشی اندیشه های شریعتی photo_2017-05-16_10-53-12

مشهد-دانشگاه فردوسی

سمینار «باز اندیشی اندیشه های شریعتی »با حضور اندیشمندانن داخلی و خارجی در مشهد طی روزهای ۲۰ و ۲۱ مهرماه ۱۳۷۹بدر دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد در ادامه روند تجلیل از مفاخر علمی دانشگاه مشهد، با همکاری معاونت فرهنگی-اجتماعی وزارت علوم و جهاد دانشگاهی مشهد برگزار می شود. بنا بر گفته دکتر عبدالله رادمرد:« تعداد زیادی مقاله از سوی صاحبنظران خارجی برای  دفتر همایش ارسال شده که از میان آنها مقاله های ارسالی از سوی «روژه گارودی » از فرانسه، ساشادینا و کورزمن از آمریکا، عماد بازی، از استرالیا و راشدالغنوشی از انگلستان قابل توجه است. دکتر رادمرد، اعضای کمیته علمی این همایش را دکتر هاشم آغاجری، دکتر حسین رزمجو، دکتر هادی خانیکی، دکتر نجفقلی حبیبی و خانم زهرا رهنورد معرفی کرد.(روزنامه حیات‌نو (۵ مهر۱۳۷۹)  این همایش بنا بر گفته مطبوعات همان سال ها با «اما و اگرهایی روبرو می شود.» یکی از اعضای شورای شهر –عبدالکریم نیشابوری-خواستار عدم حضور بعضی مدعوین جلسه می‌شود. او بنا بر گزارش روزنامه شهر آرا (۱۹ مهر ۱۳۷۹) در شصت و سومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر مشهد در باره این همایش می‌گوید: «برای برگزاری این همایش مدتهاست برنامه ریزی می کنند. به دلیل اینکه یک همایش بین المللی است و میهمان خارجی نیز دعوت شده‌اند، امکان لغو یا جا به جایی این همایش وجود ندارد ولی امکان اینکه تعادل در جامعه را بر هم نزنیم وجود دارد. او دعوت از هاشم آغاجری را برای شرکت در این همایش از مواردی دانست که تعادل جامعه را بر هم می زند…..وی ادامه داد : افراد حزب الله کسانی که عرق دینی دارند روی این مرد حساس هستند. گروه انصار حزب الله نیز اعلام داشته اجازه نخواهد داد این همایش برقرار شود».  دکتر معین در مراسم گشایش این همایش  با این عنوان سخن گفت: «تلاش شریعتی ساختن انسان شاهد در عصری حساس بود».(حیات نو- ۲۱مهر ۱۳۷۹) این همایش  به گزارش روزنامه حیات نو نهایتا با آرامش برگزار می شود و البته در غیبت عبدالکریم سروش، محسن کدیور و هاشم آغاجری.(حیات نو ۲۱مهر ۱۳۷۹) مدیر کل امور سیاسی استانداری خراسان به ایسنا می‌گوید: عبدالکریم سروش، محسن کدیور و هاشم اغاجری در این همایش حضور نخواهند یافت. محمدرضا حیدری در عین حال تحت تاثیر قرار گرفتن استانداری و نهادهای علمی و فرهنگی خراسان را رد کرد و گفت با کمال تاسف، ما در جامعه با نوعی بیماری رو به رو هستیم و آن به دلیل دو رویکرد بیمارگونه ستایشگری افراطی و ستیزه گری بی منطق است که منشاء ظلم و جفای بسیاری بر مفاخر و شخصیت های برجسته علمی ما شده است.(حیات نو-یکشنبه ۲۱ مهر ۱۳۷۹)

(بیشتر…)


سمیناری دو روزه تحت عنوان « شریعتی و احیای تفکر دینی»؛دانشکده فنی دانشگاه تهران (روزنامه بهار ۲۹خرداد ۱۳۷۹)

 

سمیناری دو روزه تحت عنوان « شریعتی و احیای تفکر دینی»

photo_2017-05-16_12-06-16

سمیناری دو روزه تحت عنوان « شریعتی و احیای تفکر دینی» از سوی انجمن اسلامی دانشجویان فنی دانشگااه تهران در بیست و سومین سالگرد شهادت شریعتی در تالار شهید چمران  دانشکده فنی دانشگاه تهران، برگزار می‌شود.

(بیشتر…)