[]

در این بخش نمونه‌هایی از دست نوشته‌های شریعتی در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است. این دست خط‌ها می‌توانند جلوه‌ای از ذهن و روان نویسنده باشند و رابطه‌ای صمیمی‌تر با او را برای خواننده‌اش فراهم سازند.شریعتی قبل از هر چیز خود را نویسنده می‌داند و رابطه‌اش را با قلم و کاغذ بارها موضوع نوشتن قرار داده است.یکی از ویژگی‌های این نوشته‌ها این است که به ندرت خط خوردگی دارند و هیچگاه پاکنویس نشده اند.


تصحیح متن سخنرانی توسط علی شریعتی (۱۳۴۸ تا ۱۳۵۲)

 

 

 

ویراستاری سخنرانی‌ها و برخی از دروس دانشکده مشهد

در فاصله بین سال‌های ۴۸ تا ۵۲ شریعتی سخنرانی‌های پی‌در پی را در نقاط مختلف کشور و به طور خاص در حسینیه ارشاد عرضه می‌کرد. در بسیاری اوقات این سخنرانی‌ها پس از پیاده شدن توسط دست اندرکاران حسینیه ( پرویز خرسند و کاظم متحدین) ویراستاری می‌شد. اما در برخی مواقع این خود شریعتی بود که تجدید نظر در متن و یا ویراستاری را به عهده می‌گرفت. در بسیاری اوقات تفاوت میان متن و صوت از این رو است.


درسی از دستور زبان ! (اواخر دهه ۴۰)

مصدرهای خوب و ارجمند و بدردخور زندگی یک روح

 


عبرتی و حکایتی – در باره روزنامه توفیق ( ۱۳۴۸)

عبرتی و حکایتی

این یادداشتی است که به مناسبت بسته شدن روزنامه توفیق در سال ۱۳۴۸ نوشته شده است و به نقش طنز در جوامع دیکتاتوری می‌پردازد.


دستنوشته بازگشت به خویش (۵۰-۵۱)

بازگشت به خویش

زمان نگارش دستنوشته حاضر به اوایل سال 1355 مربوط است و در مجموعه‌ آثار ۲۷ به نام بازشناسی هویت ایرانی- اسلامی به چاپ رسیده است.

تصاویر pdf


نامه در کودکی ۲۱-۱۳۲۰

نامه دوران کودکی

شریعتی این نامه را در سنین هشت یا نه سالگی به عموی خود در مزینان نوشته است .

 

61-22-1386-4-11-17-38-50-E76


گفتگوهای تنهایی(۴۹-۱۳۴۶)

دستنوشته بخشی از گفتگوهای تنهایی

زمان نگارش دستنوشته حاضر به سالهای 1346 تا 1349 مربوط است. این دستنوشته در کتاب گفتگوهای تنهایی [مجموعه آثار 33] منتشر شده است.

 

تصاویر pdf


دست خط شریعتی در پشت کارت پستال نگهبان بند کمیته مشترک.۱۳۵۲

آیا این غنچه باز می‌شود؟

سال‌ها پس از انقلاب این کارت پستال در اختیار خانواده شریعتی قرار گرفته است. تاریخِ نوشته شدنِ این کارت اسفندماه ۱۳۵۲ است. علاوه بر کارت پستال، مشروحِ خاطره‌ی این سرباز نگهبان از علی شریعتی نیز ضمیمه شده است. (بیشتر…)