Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages


مراسم تشییع پیکر استاد در مشهد (۲ اردیبهشت ۱۳۶۶)

 

scan0037

مراسم تشییع پیکر استاد در مشهد

منبع: روزنامه خراسان (اول، دوم و سوم اردیبهشت ۱۳۶۶)

مراسم تشییع پیکر استاد شریعتی در روز چهارشنبه دوم اردیبهشت از روبروی مسجد بناها در خیابان خسروی نو(شهدا) با فراخوان گسترده شخصیت های برجسته سیاسی و فرهنگی خراسان و تهران و نیز نهادهای فرهنگی در مشهد آغاز می شود. این مراسم که با حضور گسترده مردم، از اصناف و طبقات مختلف و حضور شخصیت های برجسته سیاسی ، مذهبی و فرهنگی همچون آیت الله سید جلال آشتیانی، مهندس بازرگان، مهندس سحابی، دکتر ابراهیم یزدی، طاهر احمدزاده و….بر پا شده بود متاسفانه در طی مسیر به سمت حرم امام رضا به تشنج کشیده می‌شود.حمله نیروهای فشار با قمه و دشنه و پنجه بکس به صفوف تشییع کننده جمعیت را دستخوش آشوب و ترس و پراکندگی می‌کند و فرصتی برای ناپدید شدن پیکر استاد فراهم می‌گردد. دلیل این تشنج تصمیم ناگهانی مقامات آستان قدس رضوی مبنی بر صدور مجوز برای دفن استاد در صحن حرم و عدم اجماع میان اعضای خانواده بر سر مکان خاکسپاری بوده است. در پی این کشمکش و پس از مدتی معلوم می شود که جنازه در اطراف صحن مطهر طواف داده شده و علیرغم نظر اکثریت افراد خانواده برای دفن در صحن آماده شده است. از بلندگوی صحن ازادی اعلام می شود که بنا بر تقاضای خانواده محترم مرحوم و موافقت حجت الاسلام واعظ طبسی، آن مرحوم در یکی از غرفه های صحن دفن خواهد شد(غرفه ۲۶).اعتراض اعضای خانواده به جایی نمی رسد و لذا در هنگام دفن استاد تعدادی از اعضای خانواده به نشانه اعتراض و مخالفت با این عمل محل را ترک می کنند.  خانواده استاد شریعتی خواهان دفن استاد در گورستان عمومی شهر (بهشت رضا) بودند که متاسفانه این تصمیم به دلیل ورود نیروهای فشار و تشنجی که در پی آمد محقق نشد.(pdf پیک نهضت آزادی)

از عصر روز دوم اردیبهشت مراسم های پی در پی ای در شهر مشهد به مناسبت سوگ استاد در مساجد بناها، امام صادق و مسجدالنبی برگزار می شود:

مجالس ترحیم فقید سعید استاد محمد تقی شریعتی اعلام می گردد:

چهارشنبه دوم اردیبهشت، عصر: مسجد بناها(شهدا)

در مسجد بناها ، در آغاز آقای قدسی، مشاور فرهنگی رئیس جمهور سخنرانی می کند و پس از آن آقای یوسفی اشکوری به مدت ۱۵ دقیقه سخن می گوید و مورد توجه جمع قرار می گیرد.

پنجشنبه سوم اردیبهشت، صبح و عصر:‌مسجد امام صادق، خیابان دانشگاه

جمعه، چهارم اردیبهشت صبح و عصر: مسجدالنبی، خیابان دکتر شریعتی.

مجلس ترحیم زنانه، همزمان در منزل فقید سعید: فلسطین۱۴، پلاک ۶۰ برگزار خواهد شد.

photo_2018-04-30_11-03-18

تصاویر تشییع پیکر استاد شریعتی≡   برچسب‌ها
نویسنده : اپراتور سایت تاریخ ارسال : آوریل 28, 2018 1041 بازدید       [facebook]