[]


اعلامیه‌ی مجالس یادبودِ علی شریعتی در اروپا (تیر ۱۳۵۶)

 

اعلامیه‌ی مجالس یادبودِ علی شریعتی در اروپا

با امضای اتحادیه‌ی انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا

تاریخ: ۷ تیر ۱۳۵۶

این اعلامیه از برگزاری مراسم‌های یادبود در شهرهای آلمان (‌دارمشتاد) و فرانسه خبر می‌دهد.

 

 

بنام خدا

یادبود مجاهد شهید دکتر علی شریعتی

ولاتقولو المن یقتل فی سبیل الله اموات بل احیا ولکن لاتشعرون

ترجمه: به آنها که در راه خدا کشته میشوند نگویید مردگانند بل زندگانند  ( و شهادت میدهند بر مبارزهٔ نسلها در تاریخ ) و شما در نمیایید . ( سورهٔ بقره آیهٔ  ۱۵۵)

بسال ۱۳۱۲  هجری شمسی در کنارهٔ کویر  – مزینان خراسان – مولودی چشم به جهان گشود و دوران طفولیت خود را با دیگر فرزندان کویر در قحطی ، فقر و سختی گذراند . دوران دبستان و دبیرستان را در مشهد طی کرد و سپس بتحصیل رشتهٔ ادبیات در دانشگاه مشهد پرداخت . دکترای خود را در رشتهٔ جامعه شناسی از دانشگاه سوربن فرانسه گرفت و در همین ایام با مجاهدین الجزایر رابطهٔ نزدیک برقرار نمود .

او زندگی سیاسی خود را در همان دوران مدرسه آغاز کرد و پس از کودتای ننگین  ۲۸ مرداد در سن بیست سالگی به نهضت مقاومت ملی پیوست . بسال  ۱۳۳۶ همراه چهارده نفر دیگر از اعضا کمیتهٔ مرکزی نهضت مقاومت ملی به زندان رژیم افتاد و شش ماه در آنجا بود . در بازگشت از پاریس سال  ۱۳۴۴ در مرز بازرگان دیگر بار دستگیر شد ولی رژیم بعلت نداشتن دلائل کافی مجبور به آزاد کردنش گشت . پس از مدتها بیکاری در یک ده دور افتاده حوالی مشهد بشغل معلمی پرداخت . در دوران تدریس در دانشگاه مشهد رابطهٔ خود را با دانشجویان دانشگاههای مختلف ایران برقرار کرد و سپس در کادر اداره کنندهٔ بخش فرهنگی حسینیهٔ ارشاد به تدریس جامعه شناسی مذهبی برای بیش از  ۵۰۰۰ دانشجویش پرداخت . او بخوبی دریافته بود که « ارزش هر کاری در جامعه باندازه ایست که دشمن از آن کار ضربه میبیند » . پس با تمام توان خود به بازشناساندن اسلام به نسل جوان پرداخت . او ابوذر وار به میدان مبارزه رفت و توطئه های صاحبان زر و زور و تزویر را یکی پس از دیگری نقش برآب کرد . رژیم طاغوتی ایران که در موج حرکت نوینی که او آغاز کرده بود و بسرعت گسترش می یافت پایه های حاکمیت خود را میدید او را به بند و شکنجه گرفت تا شاید حاضر به سازشش گرداند ، ولی او همچون کوه مقاومت ورزید .

«….و اگر خفه ام کنند ، سازش نخواهم کرد و حقیقت را قربانی مصلحت نمیکنم و اما آن قوم اگر موفق شوند که مرا بر دار کشند و یا همچون عین القضاة شمع آجین کنند و یا مانند ژور دانو در آتشم بسوزانند ، حسرت شنیدن یک آخ را هم بر دلشان خواهم گذاشت …… »  ( علی شریعتی )

رژیم پس از رها کردن او از زندان کمیته توسط عمال سازمان امنیت بطور مداوم شکنجه های روحی بر او وارد کرده و حوزهٔ عملکرد و امکاناتش را بسیار محدود کرد . ولی او در مکتب قرآن آموخته بود که میبایست در جستجوی شرائط مناسب جهت ادامهٔ مبارزه آمادهٔ هجرت شد . او امید داشت هجرتش ( که با مهارتی خاص انجام گرفت ) مایهٔ حرکتی جدید گردد ، ولی توطئه ها ، فشارها و شکنجه های رژیم کار خود را کرد و سرانجام در سحرگاه یکشنبه  ۲۹ خرداد ماه  ۱۳۵۶ بدرجهٔ شهادت نائل گردید .

« او نمرده است ، او زنده و جاوید است و هر که در راهش مبارزه کند او را خواهد یافت » . ( احسان شریعتی)

خواهر ، برادر گرامی پس از موفقیت در برگزاری مراسم تشییع جنازه ، تظاهرات و مجلس ختم در لندن بکوشیم تا مراسم یادبود دیگر را علیرغم کینه دشمنانش و سیاست ها و دسائس ضد خلقی رژیم پهلوی که میکوشد از طریق روزنامه های خود از درخشش این ستاره بکاهد ، هرچه باشکوهتر برگزار کنیم .

   ۷ تیرماه ۱۳۵۶

«اتحادیهٔ انجمنهای اسلامی دانشجویان در اروپا»

 نویسنده : اپراتور سایت تاریخ ارسال : فوریه 25, 2015 908 بازدید       [facebook]