[]


نامه آیت الله کاشانی به استاد شریعتی در باره انتخابات مجلس هفدهم (۳ اردیبهشت ۱۳۳۱)

139502151226471887636284

نامه آیت الله کاشانی به استاد شریعتی در باره انتخابات مجلس هفدهم

منبع: روزنامه «سیاه و سفید»

تاریخ: ۳ اردیبهشت ۱۳۳۱

در توضیح چاپ این نامه در روزنامه سیاه و سفید می‌خوانیم : « این نامه به نام دانشمند محترم جناب آقای محمد تقی شریعتی مزینانی کاندیدای مردم بیدار و متدین مشهد رسیده است و عینأ درج گردیده و اصل آن در دفتر روزنامه محفوظ است.»

 

دانشمند محترم جناب آقای محمد تقی شریعتی مزینانی

پس از عرض سلام، لازم به توضیح نیست که غرض از کلیه اقدامات و مجاهدتهایی که در دو سال اخیر برای طرد عمال بیگانه و جلوگیری از مداخلات آنها شده بوده است که ملت ایران بتواند در محیطی آزاد و خالی از هر نوع دسیسه و مداخله بیگانگان در امور اجتماعی و سیاسی خود مداخله کرده به تلافی نیم قرن بدبختی و بیچارگی به دفع مفاسد و اصلاح اوضاع عمومی بپردازد.

و تردیدی نیست که شرط اساسی توفیق در این امر، انتخابات اشخاص صالح و متدین و وطنخواه است که در نتیجه مجلس دوره ۱۷ بتواند بر خلاف ادوار گذشته قدم های موثر و مفید برای رفع بدبختی عمومی و اصلاح کلیه امور بردارد. و بنابراین اگر خدای نخواسته هموطنان عزیز در این امر مهم غفلت و سستی روا دارند و تشتت و اختلاف را جایز شمارند، مسلما موفق به انتخاب افراد صالح  و وطن خواه و بی غرض نخواهند شد و باز مانند ادوار سابق عده ای بر اثر تهدید و تطمیع و اغفال مردم بی سواد کرسیهای مجلس را اشغال و مانع از هر نوع اقدام مفید خواهند بود و دو سال عمر مملکت به بطالت گذشته و تمام زحمات گذشته ملت بی نتیجه خواهد ماند.

متسفانه اطلاع حاصل شده که در مشهد هنوز آقایان متدینین و افراد مطلع و بصیر که موظف هستند مردم را به حفظ اتحاد و انتخاب وکلای صالح تشویق و راهنمایی کنند، جدیت کافی مبذول نمی دارند.

اگر این بی اعتنایی ادامه یابد مجال و فرصتی به اشخاص فاسد و خودخواه خواهد داد که باز خود را به نام نماینده ملت تحمیل و مانع اصلاحات اساسی گردند.

با توجه به این همه بدبختی و فقر و بیچارگی ملت ستمدیده ایران، کمال بی انصافی است که در این امر مهم حیاتی سستی روا دارند، زیرا اگر مجلس دوره ۱۷ از نمایندگان وطن خواه و مبارز تشکیل نشود، اجرای برنامه هایی که برای اصلاح امور و رفع مفاسد تنظیم شده، ممکن و میسر نخواهد بود.

انتظار دارم آقایان محترم مراقبت در این امر را وجهه همت خود قرار داده اقدامات موثر و مفیدی برای حفظ اتحاد و انتخاب وکلای صالح و متدین به عمل آورند که انشاءالله تعالی به دفع مفاسد و بدبختی ملت و اصلاح اوضاع، توفیق حاصل کنیم. انتظار نتیجه را عاجلاً دارم.

سید ابوالقاسم کاشانینویسنده : اپراتور سایت تاریخ ارسال : می 26, 2018 725 بازدید       [facebook]