[]


پیام تسلیت بنیاد فرهنگی دکتر شریعتی به مناسبت درگذشت دکتر محمدامین قانعی‌راد (۲۶ خرداد ۱۳۹۷)

 

DSC_0060

 

پیام تسلیت بنیاد فرهنگی دکتر شریعتی
به مناسبت درگذشت دکتر محمدامین قانعی‌راد

برای اوييم و به‌سوی او بازمی‌گردیم
با كمال تاسف خبر دردناک درگذشت دكتر محمدامين قانعی‌راد را دريافتيم. فقدان اين استاد و پژوهشگر پويا و متعهد را به جامعهٔ علمی و فرهنگی كشور، و بويژه عرصهٔ جامعه‌شناسي ايران، تسليت می‌گوييم. فراسوی همهٔ مسئولیت‌های نهادینه و آکادمیک، دکتر قانعی‌راد برای احیای علوم انسانی و اجتماعی در کشور ما، رسالتی علمی و فرهنگی قائل بود و این رسالت را با تمام وجود خود می‌زیست و هرچه به مرگ نزد‌یک‌تر می‌شد بر تلاش‌های متنوع خود در این راه می‌افزود.
زنده‌یاد قانعی‌راد با میراث فکری دکتر شریعتی نیز رویکردی همدلانه و انتقادی-علمی داشت و در این مسیر از همراهان ثابت‌قدم و همکاران ما در برگزاری بسیاری از نشست‌ها و سمینارهای علمی-پژوهشی به‌شمار می‌آمد و در این زمینه آثار ارجمندی همچون «تبارشناسی عقلانیت مدرن»(قرائتی پست مدرن از اندیشه دکترعلی شریعتی)، از خود به یادگار گذارد.
فقدان او ضایعه‌ٔ بزرگی برای جامعهٔ علوم انسانی و اجتماعی ایران محسوب می‌شود؛ اما مسیری که او در آن گام میزد بی‌تردید پُر رهرو پیموده خواهد شد.

۲۶ خرداد ۱۳۹۷
در آستانه ۴۱مین یادمان هجرت دکتر شریعتی
بنیاد فرهنگی دکتر علی شریعتی


تجدید چاپ کتاب « شریعتی به روایت اسناد ساواک»( مرکز اسناد انقلاب اسلامی – اردیبهشت ۱۳۹۷)

20090306140842b200-b108

 

تجدید چاپ کتاب « شریعتی به روایت اسناد ساواک»

این کتاب در سال ۱۳۷۸ برای اولین بار و به دنبال افشاگری‌های مجله  « ۱۵ خرداد» مبنی بر همکاری شریعتی با دستگاه ساواک، از سوی مرکز اسناد انقلاب اسلامی با مدیریت روح الله حسینیان به چاپ رسید. مدیریت گذشته این مرکز ( حمید روحانی) با رویکردی گزینشی با اسناد ساواک و در اختیار مطبوعات قرار دادن آنها به این سوء تفاهم دامن زده بود لذا با تغییر مدیریت این مرکز تصمیم بر چاپ تمامی این اسناد گرفت. به تازگی (‌اردیبهشت ۱۳۹۷) هم زمان با نمایشگاه بین المللی کتاب، انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی مبادرت به چاپ دوم این مجموعه کرده است.

http://alhashemi.ir/%DB%B2-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%D8%B1%DA%AF-%D8%B3%D9%86%D8%AF-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1-%D8%B9%D9%84%DB%8C-%D8%B4%D8%B1%DB%8C%D8%B9%D8%AA%DB%8C-%D8%AF%D8%B1/


«شریعتی، سیاست، ایران امروز» نام نشستی است که با حضور آقایان عباس منوچهری، حاتم قادری، مراد ثقفی و جواد کاشی در دانشگاه تهران در تاریخ ۱۳۹۷/۲/۲۳ برگزار می‌شود.

 

تبلیغ سخنرانی

«شریعتی، سیاست،ایران امروز»

انجمن علوم سیاسی دانشگاه تهران و دانشگاه تربیت مدرس به مناسبت هجرت دکتر علی شریعتی نشستی را تحت عنوان « شریعتی، سیاست، ایران امروز» برگزار می‌کند. در این نشست که قرار است در روز یک شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ در ساعت یک در آمفی تئاتر دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران برگزار شود، آقایان عباس منوچهری، حاتم قادری، مراد ثقفی و جواد کاشی سخنرانی خواهند کرد.


کتاب «تاریخ نگاری دکتر علی شریعتی» اثر حجت فلاح توتکار توسط انتشارات صمدیه منتشر شد. (پاییز ۱۳۹۶)

 

1 002

تاریخ نگاری دکتر علی شریعتی

نویسنده: حجت فلاح توتکار، انتشارات : صمدیه، چاپ اول: پاییز۹۶،  ۳۰۱ صفحه

 

«تاریخ نگاری دکتر علی شریعتی» نام کتابی است که حجت فلاح توتاکار، در پاییز ۱۳۹۶ از سوی انتشارات صمدیه روانه بازار کتاب کرده است. حجت فلاح توتکار عضو هیات علمی گروه تاریخ دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین و صاحب تألیفاتی چون «اصناف از انقلاب مشروطیت تا انقراض قاجاریه»و کتاب «زندگی اثار و اندیشه های تاریخ نگارانه دکتر عبدالهادی حائری» و تخصص اصلی او تاریخ معاصر ایران است.

بیشتر


…و دوباره شریعتی، نام پرونده‌ای است که روزنامه «شهر آرا» در آن به نقش خانواده شریعتی در تحولات سیاسی و اجتماعی مشهد(نوروز ۱۳۹۷)

photo_2018-03-17_01-04-14

…و دوباره شریعتی

پرونده‌ای در باره نقش خانواده شریعتی در تحولات سیاسی و اجتماعی مشهد

سالنامه نوروزی روزنامه فرهنگی- اجتماعی شهر آرا چاپ مشهد به سردبیری توحید آرش‌نیا و صاحب امتیازی شهرداری مشهد پرونده ویژه‌ای را به نقش خانواده شریعتی در تحولات سیاسی اجتماعی مشهد اختصاص داده‌است. در این پرونده مصاحبه‌هایی با آقایان احسان شریعتی، پرویز خرسند، ابراهیم خدادادی، دکتر سرجمعی، دکتر دلاسایی انجام شده‌است.

ادامه


رونمایی دو کتاب جدید در باره اندیشه‌های دکتر شریعتی در نشستی تحت عنوان «اندیشه شریعتی در دو روایت» ( ۲۱ اسفند۱۳۹۶)

photo_2018-03-07_15-50-00

 

اندیشه شریعتی در دو روایت

در نشستی تحت عنوان « اندیشه شریعتی در دو روایت» که در پژوهشکده مطالعات فرهنگی روایت برگزار گردید، از دو اثر جدید تحت عناوین « فراسوی شریعتی : مدرنیته، جهان وطنی در اسلام در اندیشه سیاسی ایران» اثر سیاوش صفاری، ترجمه علی خالدی و « علی شریعتی؛ ملاقاتی این بار متفاوت» اثر عباس منوچهری، ترجمه علی خالدی. با حضور آقایان حسین مصباحیان و احسان شریعتی و عباس منوچهری و نیز مترجم علی خالدی در تاریخ ۲۱ اسفند ۱۳۹۶ رونمایی شد.

بیشتر


مصاحبه سوسن شریعتی با آرمان امروز، «شریعتی زنان را به نقد قدرت فرامی‌خواند»(۱۷ اسفند ۱۳۹۶)

 

روزنامه آرمان

شریعتی «زنان» را به نقد قدرت فرا می‌خواند

سوسن شریعتی
منبع: روزنامه آرمان امروز
تاریخ: ۱۷ اسفند ۱۳۹۶

«…شریعتی با دو «شبه» در می‌افتد. «شبه مدرن» و «شبه مذهبی» اولی را برای دفاع از امر مدرن پیش می‌کشد و دومی را برای دفاع از مذهب. انسان سنتی مذهبی نیست شبه مذهبی است. شریعتی سنت را از  مذهب جدا می‌داند. این یکی آن را قدسی می‌کند و این را پیش پا افتاده. او در نقدی که به زن سنتی دارد این است که او زندانی تنگناهای فرهنگی و قومی و قبیلگی‌ای است که به نام مذهب جلو آمده‌است و ربطی به مذهب ندارد.  با سنت می شود در افتاد، نقدش کرد، تصفیه اش کرد اما قدسی نیست او با رویکرد انتقادی به سنت از یک سو و به آنچه که به عنوان شبه مدرن مطرح می‌شود از سوی دیگر درگیر می‌شود. می‌گوید شبه مدرن تا با آن چه به عنوان امر مدرن در جوامعی مانند جوامع ما جا افتاده است مرزبندی کند. تشبه به امر مدرن با سر زدن سوژه مدرن بی‌تردید فرق وجود دارد. و البته با تک الگویی بودن مدرنیته هم مشکل دارد و به دنبال چند الگویی کردن مدرنیته است، یعنی اعاده حیثیت کردن از انسان. سر زدن زن مدرن محصول یک مبارزه طولانی اجتماعی و فرهنگی است و شکل گیری آن یک شبه  و با دو صدور فرمان میسر نمی‌شود. مدرن شدن بدون پرداخت این بها ممکن نمی‌شود. طرح الگوی سوم  توسط شریعتی در چنین موقعیتی معنی می‌شود : در برابر دو شبه. شبه مدرن و شبه سنتی .»

بیشتر…


رونمایی از دو اثر تازه در باره اندیشه‌های دکتر شریعتی ( ۲۱ اسفند ۱۳۹۶)

دو کتاب ا زشریعتی

اندیشه شریعتی در دو روایت

روز دوشنبه ۲۱ اسفندماه ۱۳۹۶ دو اثر تازه در باره اندیشه‌های دکتر شریعتی در پژوهشکده مطالعات فرهنگی روایت رونمایی می‌شود. عنوان این دو اثر عبارت است از:

«علی شریعتی؛ ملاقاتی این‌بار متفاوت» نوشته عباس منوچهری 

«فراسوی شریعتی: مدرنیته، جهان وطنی و اسلام در اندیشه سیاسی ایران» نوشته سیاوش صفاری

این دو اثر به زبان انگلیسی نوشته و توسط علی خالندی به فارسی برگردانده شده است. در این مراسم اقایان احسان شریعتی، حسین مصباحیان و علی خالندی( مترجم) سخنرانی خواهند کرد.


مصاحبه احسان شریعتی با روزنامه آرمان امروز ، « شريعتي نوانديش‌ ديني بود نه اصولگرای دینی» (۹ اسفند ۱۳۹۶)

photo_2018-02-28_00-16-53

شريعتي نوانديش‌ ديني بود نه اصولگرای دینی

 احسان شریعتی

منبع: روزنامه آرمان امروز

تاریخ : ۹ اسفند ۱۳۹۶ – شماره 3553

احسان انصاری: تفکرات دکتر علی شریعتی چه تاثیری بر گفتمان‌های اصلاحی پس از انقلاب اسلامی گذاشت؟ چرا هر دو جریان اصولگرا و اصلاح‌طلب از تفکرات دکتر شریعتی خوانش‌های خاص خود را ارائه می‌کنند؟ آیا مفهوم انقلابی‌گری و هر لحظه انقلابی بود که امروز توسط برخی در فضای سیاسی ایران استفاده می‌کنند وام گرفته از مفهوم انقلابی‌گری در تفکرات دکتر شریعتی است و جنبه انقلابی‌گری نظام جمهوری اسلامی براساس تفکرات دکتر شریعتی شکل گرفته است؟ دکتر شریعتی به چه طریق تلاش می‌کرد بین سوسیالیسمی که به آن اعتقاد داشت با آموزه‌های دینی پیوند ایجاد کند؟ این پیوند به چه میزان در شکل‌گیری شاکله فکری نظام جمهوری اسلامی و جریان‌های سیاسی بعد از انقلاب تأثیر گذاشت؟

(بیشتر …)


نمایش «من کدامم»، به کارگردانی کمال‌الدین غراب ( مشهد – ۱۸ بهمن تا ۴ اسفند ۱۳۹۶ )

 

photo_2018-02-07_11-44-28

من کدامم

تئاتر «من کدامم» به کارگردانی و نویسندگی کمال الدین غراب، در تاریخ ۱۸ بهمن تا ۴ اسفند ۱۳۹۶ در مشهد در   مجتمع دکتر علی شریعتی، جهاد دانشگاهی تالار فردوسی، برگزار خواهد شد.

(بیشتر…)