[]


سخنرانی یان ریشار: « تشیع سیاسی و عرفان: علی شریعتی» در سومین سمینار مطالعاتی فرانسه – آلمان در باره «تشیع معاصر» (پاریس – ۱۴ نوامبر ۲۰۱۸)

 

تشیع معاصر

سومین سمینار مطالعاتی فرانسه – آلمان در باره تشیع معاصر

تاریخ:‌۱۴ نوامبر ۲۰۱۸

مکان: پاریس – «خانه علوم انسانی مدرسه عالی تتبعات»    Ecole Pratique-des-hautes-etudes

 

سومين كنفرانس فرانسه -آلمان در پاریس برگزار می‌گردد. این مراسم که با همکاری مدرسه عالی تتبعات و نیز مرکز ملی تحقیقات علوم فرانسه  ( CNRS) و حمایت لابراتوار مطالعات در باره ادیان توحیدی و نیز گروه « اجتماع – مذاهب و لائیسیته »(EPHE-GSRL) و آلمان تدارک دیده‌ شده است، شامل پنج سخنرانی در باره علامه طباطبائی، علی شریعتی، مهدی بازرگان و بحثی در باره تفسیر در تشیع است. عناوین این سخنرانی‌ها و نام سخنرانان عبارتند از:

-علی صدر: «چگونه هر کس می تواند قرآن را تفسیر کند: تئوری تفسیر در نگاه علامه طباطبائی»

– رنه برونر : « بازبینی مسئله‌ای حساس: نسخ و تحریف در علم تفسیر شیعه »

-یان ریشار: « تشیع سیاسی و عرفان: علی شریعتی»

-اوا ظاهری: « نقش سیاسی مذهب در نگاه مهدی بازرگان»

 


وقتی کراوات دکتر شریعتی مشکل ساز می‌شود (۳۰ مهر ۱۳۹۷)

 

حذف کراوات از تندیس دکتر شریعتی در دانشگاه فرهنگیان ساری

دانشگاه فرهنگیان ساری که نام پردیس دکتر شریعتی نیز برخود دارد در مهر ماه ۱۳۹۷تندیسی از او  را نیز در ورودی دانشگاه نصب می‌کند. نصب این تندیس به دلیل داشتن کراوات ظاهرأ تذکرات مدیریتی را به دنبال داشته که منجربه حذف کراوات از مجسمه شده است.*

(بیشتر…)


«نشست ۴۱ سال پس از شریعتی» کانون توحید لندن به مناسبت چهل و یکمین سالگرد دکتر علی شریعتی برگزار می‌کند.(کانال اینستاگرام کانون توحید لندن-یکشنبه ۸ جولای ساعت ۱۸)

photo_2018-07-01_15-08-48

نشست ۴۱ سال پس از شریعتی

یکشنبه ۸ جولای ساعت ۱۸

پخش زنده در کانال اینستاگرام کانون توحید لندن
کانون توحید لندن به مناسبت چهل و یکمین سالگرد دکتر علی شریعتی برگزار می‌کند.

سخنرانان:
– مازیار بهروز، استاد دانشگاه ایالتی سانفرانسیسکو امریکا
*شريعتي و تشيع بلشويكي

– مجید تفرشی، تاریخ نگار و مسئول موسسه مطالعات ایران و اروپا
*چه نیازی به شریعتی است؟

– حسین کمالی، پژوهشگر مطالعات خاورمیانه دانشگاه کلمبیا امریکا
*بررسي انتقادي تقابل تشيع علوی و تشيع صفوی در انديشه هاي علي شريعتي


گزارش کامل از برگزاری مراسم‌های چهل و یکمین سالگرد شهادت شریعتی ( خرداد ۱۳۹۷)

photo_2018-06-20_09-26-11

ما

و

بار دیگر شریعتی

یادمان چهل و یکمین سالگرد شهادت شریعتی، امسال نیز برگزار شد؛ سالگردهایی که هر بار متاثر از سیاست های روز و وضعیت های اجتماعی و سیاسی زمانه، شکل متفاوتی به خود می گیرند: از اماکن عمومی تا زیرزمین های خصوصی؛ با حضور جمعیت های گسترده و متنوع  و یا با تعداد محدودی از دوستداران و اشنایان؛ بر سر در روزنامه ها  یا در لابلای برنامه های تلویزیونی.

ادامه


شریعتی در نشست شورای اسلامی شهر تهران ( ۲۹ خرداد ۱۳۹۷)

7

 

آژانس عکس همشهری، تصویری از نشست شورای اسلامی شهر تهران در سایت خود به چاپ رسانده است.حضور عکس شریعتی در این تصویر از یک اقدام بی سابقه توسط شورای شهر تهران خبر می‌دهد. این نشست مصادف است با چهل و یکمین سالگرد شهادت دکتر شریعتی در  خرداد ۱۳۹۷.


معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده برگزار می‌کند: مسابقه کتاب‌خوانی «فاطمه فاطمه است»(۲۹ خرداد ۱۳۹۷)

photo_2018-06-28_00-32-53

معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده هم زمان با «سالگرد شهادت معلم انقلاب دکتر علی شریعتی» مسابقه کتاب خوانی در باره کتاب  «‌فاطمه فاطمه است» برگزار می‌کند. موضوع مسابقه در پنج محور چنین اعلام شده است: خلاصه نویسی کتاب در ۵۰۰ کلمه،‌تحلیل مهمترین فراز های زندگی حضرت فاطمه از دیدگاه کتاب در ۲۰۰ کلمه، بهترین راه کار کتاب برای سبک زندگی امروز در ۲۰۰ کلمه، چرا فاطمه فاطمه است؟ در ۲۰۰ کلمه، چه رویکردی کتاب فاطمه فاطمه است را از دیگر کتابهای منتشر شده در این زمینه متمایز می کند؟ در ۲۰۰ کلمه .

در این مسابقه اعلام شده است که علاقه مندان می‌توانند مطالب خود را تا ۳۱ تیرماه ۱۳۹۷ به پست الکترو نیکی معاونت امور زنان و خانواده ارسال کنند. به پنج اثر از میان پاسخ‌ها و مطالب ارسالی نیم سکه بهار آزادی تعلق خواهد گرفت. لازم به ذکر است که خانم معصومه ابتکار در کانال تلگرامی خود با درج این خبر  نوشته است: « دعوت می‌کند با مطالعه این اثر ارزشمند در این مسابقه شرکت کنید.»

این اولین بار است که اثری از آثار شریعتی از سوی نهاد دولتی توصیه می‌شود و بابت آن سکه اهدا می‌گردد.


پیام تسلیت بنیاد فرهنگی دکتر شریعتی به مناسبت درگذشت دکتر محمدامین قانعی‌راد (۲۶ خرداد ۱۳۹۷)

 

DSC_0060

 

پیام تسلیت بنیاد فرهنگی دکتر شریعتی
به مناسبت درگذشت دکتر محمدامین قانعی‌راد

برای اوييم و به‌سوی او بازمی‌گردیم
با كمال تاسف خبر دردناک درگذشت دكتر محمدامين قانعی‌راد را دريافتيم. فقدان اين استاد و پژوهشگر پويا و متعهد را به جامعهٔ علمی و فرهنگی كشور، و بويژه عرصهٔ جامعه‌شناسي ايران، تسليت می‌گوييم. فراسوی همهٔ مسئولیت‌های نهادینه و آکادمیک، دکتر قانعی‌راد برای احیای علوم انسانی و اجتماعی در کشور ما، رسالتی علمی و فرهنگی قائل بود و این رسالت را با تمام وجود خود می‌زیست و هرچه به مرگ نزد‌یک‌تر می‌شد بر تلاش‌های متنوع خود در این راه می‌افزود.
زنده‌یاد قانعی‌راد با میراث فکری دکتر شریعتی نیز رویکردی همدلانه و انتقادی-علمی داشت و در این مسیر از همراهان ثابت‌قدم و همکاران ما در برگزاری بسیاری از نشست‌ها و سمینارهای علمی-پژوهشی به‌شمار می‌آمد و در این زمینه آثار ارجمندی همچون «تبارشناسی عقلانیت مدرن»(قرائتی پست مدرن از اندیشه دکترعلی شریعتی)، از خود به یادگار گذارد.
فقدان او ضایعه‌ٔ بزرگی برای جامعهٔ علوم انسانی و اجتماعی ایران محسوب می‌شود؛ اما مسیری که او در آن گام میزد بی‌تردید پُر رهرو پیموده خواهد شد.

۲۶ خرداد ۱۳۹۷
در آستانه ۴۱مین یادمان هجرت دکتر شریعتی
بنیاد فرهنگی دکتر علی شریعتی


تجدید چاپ کتاب « شریعتی به روایت اسناد ساواک»( مرکز اسناد انقلاب اسلامی – اردیبهشت ۱۳۹۷)

20090306140842b200-b108

 

تجدید چاپ کتاب « شریعتی به روایت اسناد ساواک»

این کتاب در سال ۱۳۷۸ برای اولین بار و به دنبال افشاگری‌های مجله  « ۱۵ خرداد» مبنی بر همکاری شریعتی با دستگاه ساواک، از سوی مرکز اسناد انقلاب اسلامی با مدیریت روح الله حسینیان به چاپ رسید. مدیریت گذشته این مرکز ( حمید روحانی) با رویکردی گزینشی با اسناد ساواک و در اختیار مطبوعات قرار دادن آنها به این سوء تفاهم دامن زده بود لذا با تغییر مدیریت این مرکز تصمیم بر چاپ تمامی این اسناد گرفت. به تازگی (‌اردیبهشت ۱۳۹۷) هم زمان با نمایشگاه بین المللی کتاب، انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی مبادرت به چاپ دوم این مجموعه کرده است.

http://alhashemi.ir/%DB%B2-%D9%87%D8%B2%D8%A7%D8%B1-%D8%A8%D8%B1%DA%AF-%D8%B3%D9%86%D8%AF-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1-%D8%B9%D9%84%DB%8C-%D8%B4%D8%B1%DB%8C%D8%B9%D8%AA%DB%8C-%D8%AF%D8%B1/


«شریعتی، سیاست، ایران امروز» نام نشستی است که با حضور آقایان عباس منوچهری، حاتم قادری، مراد ثقفی و جواد کاشی در دانشگاه تهران در تاریخ ۱۳۹۷/۲/۲۳ برگزار می‌شود.

 

تبلیغ سخنرانی

«شریعتی، سیاست،ایران امروز»

انجمن علوم سیاسی دانشگاه تهران و دانشگاه تربیت مدرس به مناسبت هجرت دکتر علی شریعتی نشستی را تحت عنوان « شریعتی، سیاست، ایران امروز» برگزار می‌کند. در این نشست که قرار است در روز یک شنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ در ساعت یک در آمفی تئاتر دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران برگزار شود، آقایان عباس منوچهری، حاتم قادری، مراد ثقفی و جواد کاشی سخنرانی خواهند کرد.


کتاب «تاریخ نگاری دکتر علی شریعتی» اثر حجت فلاح توتکار توسط انتشارات صمدیه منتشر شد. (پاییز ۱۳۹۶)

 

1 002

تاریخ نگاری دکتر علی شریعتی

نویسنده: حجت فلاح توتکار، انتشارات : صمدیه، چاپ اول: پاییز۹۶،  ۳۰۱ صفحه

 

«تاریخ نگاری دکتر علی شریعتی» نام کتابی است که حجت فلاح توتاکار، در پاییز ۱۳۹۶ از سوی انتشارات صمدیه روانه بازار کتاب کرده است. حجت فلاح توتکار عضو هیات علمی گروه تاریخ دانشگاه بین المللی امام خمینی قزوین و صاحب تألیفاتی چون «اصناف از انقلاب مشروطیت تا انقراض قاجاریه»و کتاب «زندگی اثار و اندیشه های تاریخ نگارانه دکتر عبدالهادی حائری» و تخصص اصلی او تاریخ معاصر ایران است.

بیشتر