[]

پیروی از سنت شریعتی؛ گزارشی از فعالیت‌های بنیاد شریعتی در مناطق سیل‌زده کشور

پیروی از سنت شریعتی

همیاری با آسیب‌دیدگان سیل اخیر در استان خوزستان

 

آنچه می‌خوانید گزارشی است از فعالیت‌های بنیاد شریعتی در مناطق سیل زده کشور در گفتگو با احسان شریعتی:

(بیشتر…)

بزرگداشت استاد محمدتقی شریعتی (تالار شهر مشهد ـ شهریور ۱۳۹۸)

جانِ جهانِ دانش و اخلاق

با ابتکار انجمن چهارسو، و همت و همراهی شورای شهر و سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری مشهد، مراسم گرامیداشت مرحوم استاد محمدتقی شریعتی، پایه‌گذار نواندیشی دینی ایران، در مشهد برگزار شد. در این مراسم مقصود فراستخواه، احسان شریعتی، محمدعلی مهدوی راد و هادی خانیکی سخنانی درباره‌ی زندگی و اندیشه استاد شریعتی ایراد کردند. همچنین دو کتاب «یادها و خاطره‌ها» و «گزیدهٔ آثار استاد محمدتقی شریعتی» در این مراسم رونمایی شد. گزیده‌ای از سخنرانی‌های ایراد شده در این مراسم را می‌توانید در ادامه‌ی مطلب بخوانید.

(بیشتر…)

مَکانیزم؛ شریعتی: پرسه‌زن دلمشغول در پاریس | پروژه‌ای از مریم ربیعی

مَکانیزم؛ شریعتی: پرسه‌زن دلمشغول در پاریس

«شریعتی: پرسه زن دلمشغول در پاریس» ـ يكی از پروژه هاي وب‌سايت «مَكانيزم» با مديريت مريم ربيعي ـ راهنمايي است تصويرى از مکانهایی که درتوسعه شخصیت علی شریعتی، روشنفکر، معلم، انقلابی و شاعر، در سالهای ١٩۵٩ تا ١٩۶۴ در پاریس نقش داشته‌اند. این پروژه فضاهای اجتماعی، سیاسی و فیزیکی‌ای را كه در روند شکل‌گیری شخصیت شريعتى نقش داشتند بررسی مى‌کند. وب‌سايت اين پروژه، لیستی از چهل و نه مکان را جمع‌آوری کرده و هر يک از اين مكان‌ها را به همراه عكس و مرجع آنها ارائه می‌دهد. این تحقیق همچنان ادامه دارد.

(بیشتر…)

مراسم «علی شریعتی و جامعه‌شناسی مردم‌مدار» در کانون توحید لندن برگزار می‌شود

علی شریعتی و جامعه‌شناسی مردم‌مدار

به مناسبت چهل و دومین یادمان دكتر علی شریعتی كانون توحید لندن مراسمی را تحت عنوان «علی شریعتی و جامعه‌شناسی مردم مدار» در تاریخ ٢٧ ژوئیه ٢٠١٩ و با سخنرانی اقایان دكتر مرتضی هاشمی۱ و سید احمد سام۲ (روزنامه‌نگار) برگزار می‌كند.

 

۱. دکتر مرتضی هاشمی: پژوهشگر پسادکترای جامعه‌شناسی در دانشگاه ادینبرا است. دکتر هاشمی نویسنده‌ی کتاب “خداباوری و خداناباوری در عصر پساسکولار” و برگزیده‌ی اول در نهمین جشنواره‌ی تحقیقات علوم انسانی فارابی و جزو چهار نامزد دریافت جایزه‌ی کتاب انجمن جامعه‌شناسی بریتانیا در سال ۲۰۱۷ است. هاشمی درفصلی از کتاب “خداباوری و خداناباوری در عصر پساسکولار” به چیستی جامعه‌شناسی مردم‌مدار و پساسکولار در آثار شریعتی پرداخته شده است.عنوان سخنرانی او در کانون توحید لندن، “علی شریعتی و جامعه شناسی مردم مدار” است.

۲. سید احمد سام: سید احمد سام که تجربه شرکت در جلسات شریعتی در حسینیه ارشاد را دارد درباره نسلی که تحت تاثیر آموزه های شریعتی قرار گرفته اند صحبت میکند. سام در دهه شصت شمسی عضو شورای سردبیری روزنامهٔ اطلاعات بوده. در دهه هفتاد مدیر مسؤول و سردبیر ماهنامهٔ ادبی-هنری «ادبستان» و فصل‌نامهٔ فرهنگی-اجتماعی «کرمان» بوده و در دهه هفتاد روزنامه اطلاعات بین المللی را در لندن بنیان گذاشت و فعالیت در این روزنامه را تا دهه نود ادامه داد. عنوان سخنرانی سام در کانون توحید لندن “فرزندان زمانهٔ شریعتی” است.

سخنران مُجاهد؛ پرونده‌ای در نقد علی شریعتی (ماهنامه قلم‌یاران ـ تیر ۱۳۹۸)

سخنران مجاهد

پرونده‌ای در نقد علی شریعتی‌‌‌‌‌‌‌

منبع: ماهنامه قلم‌یاران

تاریخ: تیر ۱۳۹۸

ماهنامه فرهنگی اجتماعی قلم یاران به سردبیری آذر ارکانی پرونده ویژه ای را در نقد علی شریعتی تحت عنوان «سخنران مجاهد» در شماره تیر ماه ۱۳۹۸ خود به چاپ رسانده است. عناوین مطالب مندرج در این پرونده عبارتند از:

مردی سفید با صورتک سیاه: سیامک سپهرنیا

شریعتی مقلد سورل: نظام بهرامی کمیل

شریعتی و عقل عقیم او: قربان عباسی

علی شریعتی احیاگر ایدئولوژی الموتی در ایران: اشکان زارع

شریعتی کپی برابر اصل فردید: محمد محبی

استعمار فرهنگی و استثمار اقتصادی دو روی سکه امپریالیسم: گفتگو با فرزین وحدت

اسلام همچون ابزار فکری و ایمانی: گفتگو با موسی اکرمی

نشست تخصصی نقد و بررسی بازتاب اندیشه شریعتی در جهان اسلام (مرکز ورثة‌الانبیاء قم ـ ۲ تیر ۱۳۹۸)

نشست تخصصی نقد و بررسی بازتاب اندیشه شریعتی در جهان اسلام

مکان: مرکز ورثة‌الانبیاء قم

زمان: ۲ تیر ۱۳۹۸

منبع: مباحثات (مجله فکری تحلیلی حوزه و روحانیت)

 

روز یک‌شنبه، دوم تیر ماه ۱۳۹۸، نشستی با عنوان «بازتاب اندیشه‌ دکتر علی شریعتی در جهان اسلام» در مرکز راهبردی ورثه‌الانبیاء قم برگزار شد. در این نشست مسعود صدرمحمدی (کارشناس مسائل ترکیه) با موضوع «بازتاب اندیشه‌ دکتر علی شریعتی در ترکیه»، شیخ حیدر حب‌الله (اندیشمند لبنانی) با موضوع «بازتاب اندیشه‌ دکتر شریعتی در جهان عرب»، حامد رضایی (پژوهشگر مرکز راهبردی ورثه‌الانبیاء) با موضوع «تحلیل علل نفوذ اندیشه‌ دکتر شریعتی در جهان اسلام» و محمدعلی میرزایی (رایزن سابق فرهنگی ایران در لبنان) با موضوع «ظرفیت‌ها و آسیب‌های اندیشه‌ دکتر شریعتی در تعامل ما با جهان اسلام» سخنرانی کردند. در ادامه گزارشی از این نشست را می‌خوانید:

(بیشتر…)

چهل و دومین یادمان دکتر علی شریعتی با عنوان «ما و بحران‌های تو در تو» برگزار می‌شود

چهل و دومین یادمان دکتر علی شریعتی

ما و بحران‌های تو در تو

 

بنیاد فرهنگی شریعتی در ۳۰اُم خرداد سال جاری، به مناسبت چهل و دومین یادمان دکتر علی شریعتی، همایشی را با عنوان «ما و بحران‌های تو در تو» برگزار می‌کند. سخنرانان این همایش که در «کانون توحید» تهران برگزار خواهد شد عبارتند از: مسلم زمانی، نرگس سوری، محمدجواد غلامرضا کاشی و احسان شریعتی. بحران اخلاق، بحران ملیت، بحران جامعه و بحران اقتصاد محورهای مسائلی هستند که در این همایش به آن‌ها پرداخته خواهد شد.

 

مکان برگزاری: تهران ، میدان توحید، خیابان پرچم، کانون توحید

زمان: پنج‌شنبه ۳۰ خرداد، ساعت ۱۷ تا ۱۹

مستند «علی شریعتی؛ معلم انقلاب» (شبکه الجزیره ـ ۱۳۹۸)

شبکه‌ی الجزیره‌ی قطر اخیرا مستندی درباره‌ی شریعتی تولید و پخش کرده است که به سیر زندگی فکری و ابعاد مختلف اندیشه‌ی او می‌پردازد. این مستند شامل گفت‌وگو با چهره‌های فرهنگی ایرانی و عرب چون احسان شریعتی، هادی خانیکی، عباس منوچهری، خسرو منصوریان، خنجر حمیة، محمود قانصو العاملی و… است.  در ادامه‌ی مطلب می‌توانید نسخه‌ی کامل این مستند را مشاهده کنید.

(بیشتر…)

نشست «شریعتی و امروز ما» (دانشگاه بین‌المللی امام‌خمینی قزوین ـ اردیبهشت ۱۳۹۸)

شریعتی و امروز ما

مکان: دانشگاه بین‌المللی امام خمینی قزوین

زمان: اردیبهشت ۱۳۹۸

دانشگاه بین‌المللی امام خمینی قزوین در اردیبهشت ماه سال جاری میزبان نشست «شریعتی و امروز ما» بود. از سخنرانان این نشست که توسط «انجمن فرهنگی و سیاست» می‌توان به عباس منوچهری (استاد دانشگاه و پژوهشگر) اشاره کرد. منوچهری درباره‌ی نسبت میان اندیشه‌ی شریعتی، زمانه‌ی او و دوران ما گفت: «اهمیت شریعتی در حوزه اندیشه شناسی در این است كه افكار وی هم در دوره خود اثرگذار بود و هم در عصر حاضر می تواند مورد استفاده و بازبینی قرار گیرد.»

(بیشتر…)

مستند «جستجوگر»: روایتی شنیده نشده از زندگی و زمانه علی شریعتی

مستند «جستجوگر» روایتی شنیده نشده از زندگی و زمانه دکتر علی شریعتی است. این مستند به‌زودی رونمایی می‌شود.

محسن رحیمی، سرپرست کانون اندیشه جوان در آئین بیست سالگی کانون اندیشه جوان که به مناسب میلاد حضرت علی اکبر (ع) و روز جوان برگزار شد، با بیان اینکه، امید داریم که بتوانیم در گام دوم انقلاب در راستای اهداف انقلاب و فرمایشات مقام معظم رهبری گام بر داریم و در جایگاهی که ایشان برای کانون تعریف کردند یعنی نقش شهید مطهریِ تهران در فضای نخبگانی جوان بهتر و بهتر عمل کنیم، خبر از تأسیس مرکز مستند و رسانه کانون اندیشه جوان، داد.
وی با بیان اینکه مستند جستجوگر که توسط کانون اندیشه جوان با همکاری خانه مستند انقلاب اسلامی تولید شده، گامی نخست در تأسیس این مرکز است، اعلام برنامه‌های بعدی این مرکز را به آینده نزدیک موکول کرد.

این مستند به کارگردانی محمد مهدی ابراهیمی نصر و تهیه‌کنندگی محسن رحیمی و مهدی مطهر محصول کانون اندیشه جوان و خانه مستند انقلاب اسلامی است.