[]


«نوشریعتی» | نشستی در گفت‌و‌گو با احسان شریعتی (ماهنامه ایران فردا ـ آذر ۱۳۹۷)

«نوشریعتی»

نشستی در گفت‌و‌گو با احسان شریعتی

منبع: ایران فردا (شماه ۴۴)
تاریخ: آذر ۱۳۹۷

سرویس اندیشه ماهنامه «ایران فردا» در شماره ۴۴ خود به تاریخ آذر ۱۳۹۷ نشستی را با حضور آقایان احسان شریعتی، حامد سحابی، سعید مدنی، محمود عمرانی، محمد رضایی، ابوطالب آدینه وند، سعید درودی و خانم مریم نیک ورز و با عنوان «نوشریعتی» برگزار کرده است. در این نشست احسان شریعتی در گفتگو با جمع به تشریح و توضیح خطوط اصلی گفتمان «نو شریعتی» در حوزه تفکر، اجتماع و سیاست و چشم انداز آن پرداخته و نسبتش را با زمانه کنونی ـ چهل سال پس از شریعتی ـ ترسیم کرده است.
در این شماره، یادداشتی نیز از محمود عمرانی از شاگردان و دوستان نزیک شریعتی در هه 50 تحت عنوان «شریعتی از نزدیک» نیز به چاپ رسیده است که اختصاص به خاطرات ایشان از شریعتی در ایام حسینیه ارشاد دارد.

(بیشتر…)


پرونده‌ای درباره‌ی شریعتی (ماهنامه شهر ـ آذر ۱۳۹۷)

پرونده‌ای درباره‌ی شریعتی در اولین شماره ماهنامه شهر

ماهنامه شهر ضمیمه تحلیلی روزنامه شهر آرا با مدیر مسئولی مجید خرمی و صاحب امتیازی شهرداری مشهد، در شماره اول خود که به تاریخ آذر ۱۳۹۷ به بازار آمده، ویژه‌نامه‌ای را به شریعتی اختصاص داده است. بر سر در این فصل نوشته شده:
«۸۵ سال از سالروز درگذشت دکتر علی شریعتی گذشت. شریعتی خراسانی زاده‌ای بود که موافقان و مخالفان سرسخت دارد. برخی او را متفکر پروتستانتیزم اسلامی می‌خوانند و برخی دیگر لقب عارف مدنی به او می‌دهند. شریعتی که بود و خراسان چه تاثیری بر او گذاشت؟ در این پرونده به واکاوی این مسئله پرداخته ایم.»
در فصل دوم شهر تحت عنوان گردون، صفحات ویژه زندگی سیاستمداران تاریخ معاصر ایران، از آقایان احسان شریعتی رضا مختاری اصفهانی، دکتر عباس منوچهری، ابراهیم فیاض و دکتر حاتم قادری مقالاتی به چاپ رسیده است.
عناوین این مقالات عبارتند از:

  • میراث پدر: احسان شریعتی
  • خوشه چین از میراث مشهد: رضا مختاری اصفهانی
  • عرفان مدنی: عباس منوچهری
  • چپ اسلامی قربانی مجاهدین خلق: ابراهیم فیاض
  • هاله‌های رمانتیک عصیانگر، بخشی از درس گفتارهای دکتر قادری با عنوان کشف ذهن روشنفکران ایرانیِ، شریعتی: مریم گنجی

 


مجموعه‌ی دو جلدی «شریعتی در افق اندیشه‌ها» در آستانه‌ی انتشار

انتشارات قصیده‌سرا به‌زودی مجموعه‌ مقالاتی درباره‌ی شریعتی را با عنوان «شریعتی در افق‌ اندیشه‌ها» منتشر می‌کند. این مجموعه که در دو جلد و با ویرایش امیر رضایی منتشر خواهد شد توسط «بنیاد پژوهش‌های فرهنگی دکتر علی شریعتی» گردآوری شده است.


سمپوزیوم نوشریعتی و مسائل امروز جامعه‌ی ما (اصفهان، ۲۱ آذر ۱۳۹۷)

نوشریعتی و مسائل امروز جامعه‌ی ما

مکان: دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه اصفهان

تاریخ: ۲۱ آذر ۱۳۹۷

همزمان با ۸۵مین سالیاد زادروز دکتر علی شریعتی (۲ آذر ۱۳۱۲)، سمپوزیوم « نو شریعتی و مسائل امروز جامعه ما »، روز چهارشنبه ۲۱ آذرماه، در دانشگاه اصفهان (تالار صائب دانشکده ادبیات)، برگزار شد. این همایش که در ادامهٔ سمپوزیوم آذر ماه سال گذشته در دانشگاه تربیت‌مدرس تهران زیرعنوان «اکنون، ما و شریعتی: شرایط امکان یک پارادایم بدیل»، برای بار دوم برگزار می‌شد، به تدقیق و تعمیق موضوعات و محورهای مطرح‌شده در نشست گذشته پرداخت.در این سمپوزیوم یک‌روزه که از چهار پانل تشکیل شده بود، هفده تن از اساتید و پژوهشگران جوان به تشریح چهار موضوع: «میراث شریعتی»، «زمانهٔ ما»، «همبستگی اجتماعی»، و «بازآفرینی خویشتن»، پرداختند و در میزگرد پایانی موضوع « موانع و امکانات الگوی فکری بدیل» مورد بحث قرار گرفت، و در انتها یک کلیپ ویدیو به نام «شریعتی، نهضت یا نظام؟»، ساخته‌ی نسیم نجفی به نمایش درآمد. مراسم سمپوزیوم نوشریعتی با گزارش دبیر علمی همایش، حسین مصباحیان، آغاز شد و سخنرانی افتتاحیه را احسان شریعتی ایراد کرد. دیگر سخنرانان این مراسم عبارت بودند از آقایان امیر رضایی، عباس منوچهری، آیدین ابراهیمی، فرید خاتمی، حمید محمدنژاد، آرمان ذاکری، مسلم زمانی، محمدجواد غلامرضا کاشی، سید حسین موسوی و کمال اطهاری و خانم‌ها نرگس سوری، سارا شریعتی و سوسن شریعتی. عنوان سخنرانی‌های ارائه شده در این سمپوزیوم به شرح زیر است:

(بیشتر…)


سمپوزیوم «نوشریعتی و مسائل امروز جامعه‌ی ما» در دانشگاه اصفهان در تاریخ ۲۱ آذر ۱۳۹۷ برگزار می‌شود

دومین «سمپوزیوم نوشریعتی ومسائل امروز جامعه‌ی ما» در دانشگاه اصفهان برگزار می‌شود.

این سمپوزیوم با حضور احسان شریعتی، سارا شریعتی، سوسن شریعتی، محمدجواد کاشی،آیدین ابراهیمی، ابوطالب آدینه‌وند، کمال اطهاری، فرید خاتمی، آرمان ذاکری، امیر رضایی، مسلم زمانی، نرگس سوری، مصطفی محب‌کیا ، حمید محمدنژاد، عباس منوچهری و سیدحسین موسوی برگزار خواهد شد.

دبیر علمی سمپوزیوم هم حسین مصباحیان است.

این سمپوزیم به صورت چهار پنل با موضوعات میراث شریعتی، زمانه ما، همبستگی اجتماعی و ابداع خویشتن، چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ ساعت: ۸ صبح الی ۷ بعد از ظهر در دانشگاه اصفهان، تالارصائب برگزار خواهد شد. آنچه در پی می‌آید شرح کامل برنامه‌های این دو روز است:

(بیشتر…)


همایش بازخوانی اندیشه شریعتی و آینده تفکر ایران در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی به تاریخ ۳ آذر ۱۳۹۷ برگزار شد

بازخوانی اندیشه شریعتی و آینده تفکر ایران

گروه پژوهشی فرهنگ و تمدن اسلام و ایران، پژوهشکده مطالعات اجتماعی با همکاری انجمن جامعه‌شناسی ایران و گروه جامعه‌شناسی کشورهای اسلامی همایش “بازخوانی اندیشه شریعتی و آینده تفکر در ایران” را به تاریخ ۳ آذر ماه ۱۳۹۷ برگزار کرد. این همایش با حضور پژوهشگران جوان و اساتید علوم انسانی چون بیژن عبدالکریمی، حسن محدثی، سید جواد میری و سید فرید العطس در سالن حکمت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد.

گزارش سایت پژوهشگاه علوم انسانی از همایش


سمینار تشیح معاصر (پاریس – ۱۴ نوامبر ۲۰۱۸)

 

تشیع سیاسی و عرفان: علی شریعتی

تاریخ:‌۱۴ نوامبر ۲۰۱۸

مکان: پاریس – «خانه علوم انسانی مدرسه عالی تتبعات»    Ecole Pratique-des-hautes-etudes

 

در سومین سمینار مطالعاتی فرانسه – آلمان در باره تشیع معاصر یان ریشار، مورخ و ایران‌شناسی فرانسوی سخنرانی‌ای با عنوان  در نسبت شریعتی و عرفان با تکیه بر متون مسیحی ارائه کرد. تکیه‌ی اساسی ریشار در این کنفرانس بر متون کویریات شریعتی و به‌طور ویژه گفت‌وگوهای تنهایی بود.

در این سمینار که سومين كنفرانس از سری کنفرانس‌های فرانسه -آلمان در پاریس بود و با همکاری مدرسه عالی تتبعات و نیز مرکز ملی تحقیقات علوم فرانسه  (CNRS) و حمایت لابراتوار مطالعات درباره ادیان توحیدی و نیز گروه « اجتماع – مذاهب و لائیسیته »(EPHE-GSRL) و آلمان برگزار شد، پنج سخنرانی درباره علامه طباطبائی، علی شریعتی، مهدی بازرگان و بحثی در باره تفسیر در تشیع ارائه گشت. عناوین این سخنرانی‌ها و نام سخنرانان عبارتند از:

-علی صدر: «چگونه هر کس می تواند قرآن را تفسیر کند: تئوری تفسیر در نگاه علامه طباطبائی»

– رنه برونر : « بازبینی مسئله‌ای حساس: نسخ و تحریف در علم تفسیر شیعه »

-یان ریشار: « تشیع سیاسی و عرفان: علی شریعتی»

-اوا ظاهری: « نقش سیاسی مذهب در نگاه مهدی بازرگان»

 


وقتی کراوات دکتر شریعتی مشکل ساز می‌شود (۳۰ مهر ۱۳۹۷)

 

حذف کراوات از تندیس دکتر شریعتی در دانشگاه فرهنگیان ساری

دانشگاه فرهنگیان ساری که نام پردیس دکتر شریعتی نیز برخود دارد در مهر ماه ۱۳۹۷تندیسی از او  را نیز در ورودی دانشگاه نصب می‌کند. نصب این تندیس به دلیل داشتن کراوات ظاهرأ تذکرات مدیریتی را به دنبال داشته که منجربه حذف کراوات از مجسمه شده است.*

(بیشتر…)


«نشست ۴۱ سال پس از شریعتی» کانون توحید لندن به مناسبت چهل و یکمین سالگرد دکتر علی شریعتی برگزار می‌کند.(کانال اینستاگرام کانون توحید لندن-یکشنبه ۸ جولای ساعت ۱۸)

photo_2018-07-01_15-08-48

نشست ۴۱ سال پس از شریعتی

یکشنبه ۸ جولای ساعت ۱۸

پخش زنده در کانال اینستاگرام کانون توحید لندن
کانون توحید لندن به مناسبت چهل و یکمین سالگرد دکتر علی شریعتی برگزار می‌کند.

سخنرانان:
– مازیار بهروز، استاد دانشگاه ایالتی سانفرانسیسکو امریکا
*شريعتي و تشيع بلشويكي

– مجید تفرشی، تاریخ نگار و مسئول موسسه مطالعات ایران و اروپا
*چه نیازی به شریعتی است؟

– حسین کمالی، پژوهشگر مطالعات خاورمیانه دانشگاه کلمبیا امریکا
*بررسي انتقادي تقابل تشيع علوی و تشيع صفوی در انديشه هاي علي شريعتي


گزارش کامل از برگزاری مراسم‌های چهل و یکمین سالگرد شهادت شریعتی ( خرداد ۱۳۹۷)

photo_2018-06-20_09-26-11

ما

و

بار دیگر شریعتی

یادمان چهل و یکمین سالگرد شهادت شریعتی، امسال نیز برگزار شد؛ سالگردهایی که هر بار متاثر از سیاست های روز و وضعیت های اجتماعی و سیاسی زمانه، شکل متفاوتی به خود می گیرند: از اماکن عمومی تا زیرزمین های خصوصی؛ با حضور جمعیت های گسترده و متنوع  و یا با تعداد محدودی از دوستداران و اشنایان؛ بر سر در روزنامه ها  یا در لابلای برنامه های تلویزیونی.

ادامه