[]

نقد «حسین وارث آدم» در برنامه‌های «شب‌های خیمه»

نقد «حسین وارث آدم» در سلسله نشست‌های «شب‌های خیمه»

 

در مجموعه‌ نشست‌هایی با عنوان «شب‌های خیمه» و در ۱۰ شب کتاب‌های جریان‌ساز مرتبط با واقعه‌ی عاشورا نقد و بررسی خواهند شد. در چهارمین نشست از این مجموعه برنامه‌ها علی‌اشرف فتحی به نقد کتاب «حسین وارث آدم» خواهد پرداخت. این نشست‌ها هر روز از ساعت ۱۸ از دو کانال اینستاگرامی «کافه تاریخ» و «هیئت قرآنی احیا» به‌صورت زنده پخش خواهند شد. برنامه‌ی کامل این سلسله نشست‌ها به شرح زیر است:

 

*التنزیه لاعمال الشبیه*
اثر سیدمحسن امین‌ عاملی
مهدی مسائلی
پنج‌شنبه ۳۰ مرداد

*شهید جاوید*
اثر نعمت‌الله صالحی نجف‌آبادی
محسن‌حسام مظاهری
جمعه ۳۱ مرداد

*حماسه حسینی*
اثر مرتضی مطهری
سعید طاووسی مسرور
شنبه ۱ شهریور

*حسین وارث آدم*
اثر علی شریعتی
علی‌اشرف فتحی
یکشنبه ۲ شهریور

*مقتل الحسین*
اثر ابومخنف
حجت‌الله جودکی
دوشنبه ۳ شهریور

*لهوف*
اثر سید بن طاووس
محمدرضا سنگری
سه‌شنبه ۴ شهریور

*نفس المهموم*
اثر شیخ عباس قمی
عبدالحسین طالعی
چهارشنبه ۵ شهریور

*اسرار الشهاده*
اثر فاضل دربندی
مهدی امین‌فروغی
پنج‌شنبه ۶ شهریور

*روضة الشهدا*
اثر ملاحسین واعظ کاشفی
رضا بیات
جمعه ۷ شهریور

*پس از پنجاه سال قیام حسین (ع)*
اثر سیدجعفر شهیدی
محمدرضا زائری
شنبه ۸ شهریور

سمینار تلگرامی به مناسبت پنجاهمین سالگرد تالیف «حسین وارث آدم»

سمینار تلگرامی به مناسبت پنجاهمین سالگرد تالیف «حسین وارث آدم»

به مناسبت پنجاهمین سال تالیف «حسین وارث آدم» تلگمیناری در عاشورای ۱۳۹۹ (یکشنبه ۹ شهریور) از ساعت ۹ الی ۲۰ با حضور چهره‌های زیر برگزار می‌شود:

(بیشتر…)

مجموعه مقالاتی پیرامون شریعتی در فصلنامه «خاطرات سیاسی» (بهار ۱۳۹۹)

انتشار هشتمین شماره از فصلنامه خاطرات سیاسی با مقالاتی درباره‌ی شریعتی

 

شماره هشتم فصلنامه خاطرات سیاسی، ویژه بهار ۱۳۹۹ منتشر شد. موضوع پرونده اصلی این شماره آیت‌الله منتظری است. همچنین در این شماره از فصلنامه، به مناسبت سالگرد درگذشت دکتر علی شریعتی، طی مقالاتی به جایگاه وی در تاریخچه روشنفکری ایرانی پرداخته شده است.

برگزاری برنامه‌ی آنلاین «شریعتی در افق اندیشه‌ها» توسط انجمن اسلامی معلمان بابل 

شریعتی در افق اندیشه‌ها

کانال تلگرامی انجمن اسلامی معلمان بابل در چهل و سومین سالگرد دکتر علی شریعتی برنامه‌ای آنلاین برای بررسی سیر اندیشه های وی برگزار می‌کند.

زمان :جمعه ۳۰خرداد ۹۹  |  ساعت ۱۰ بامداد

انتشار اولین شماره‌ی فصلنامه‌ «نقد دینی»

انتشار اولین شماره‌ی فصلنامه «نقد دینی»

هم‌زمان با سال‌روز درگذشت علی شریعتی، نخستین شماره فصل‌نامه نقد دینی منتشر شد. این نشریه الکترونیکی که به مدیرمسئولی حسن یوسفی اشکوری و سردبیری محمدجواد اکبرین منتشر می‌شود نگاهی تحلیلی-انتقادی به فهم دین و ضرورت بازسازی اندیشه دینداران دارد و موضوع پرونده ویژه اولین شماره‌ی آن چیستی و چرایی نواندیشی دینی است. یکی از مقالات این شماره تحت عنوان «پدر، پسر، روح‌القدس» به قلم محمدجواد اکبرین به علی شریعتی اختصاص دارد.

نصب سردیس دکتر علی شریعتی و استاد محمدتقی شریعتی در مشهد

نصب سردیس دکتر علی شریعتی و استاد محمدتقی شریعتی در مشهد

تندیس دکتر علی شریعتی و استاد محمدتقی شریعتی در ورودی خط ۲ قطار شهری مشهد نصب شد. این ورودی واقع در میدان دکتر شریعتی‌ است و پیشتر نیز نقش برجسته‌ای از استاد شریعتی و دکتر علی شریعتی در ورودی این ایستگاه نصب شده بود.

 

 

محفل پرنیان به مناسبت چهل و سومین سالگرد شهادت شریعتی برگزار می‌کند: «شریعتی و اندیشه انتقادی» (۳۰ خرداد ۱۳۹۹)

شریعتی و اندیشه انتقادی

 

محفل پرنیان برای سومین سال پیاپی ویژه‌برنامه‌‌‌‌ای به مناسبت یادمان دکتر علی شریعتی برگزار می‌کند. موضوع این برنامه که به مناسبت با چهل و سومین سالگرد دکتر علی شریعتی و با سخنرانی دکتر سارا شریعتی برگزار می‌شود «شریعتی و اندیشه انتقادی» خواهد بود.

زمان: ۳۰ خرداد ۱۳۹۹ ـ ساعت ۲۰

آدرس : محفل تخصصی ادبیات و هنر پرنیان در پیامرسان تلگرام

بنیاد فرهنگی شریعتی به مناسبت چهل و سومین یادمان دکتر علی شریعتی برگزار می‌کند: «نوشریعتی و سیاست اخلاقی؛ دولت، مسئولیت اجتماعی و مسئله سلطه»

نوشریعتی و سیاست اخلاقی؛ دولت، مسئولیت اجتماعی و مسئله سلطه

 

با توجه به لزوم فاصله‌گذاری اجتماعی، نشست یادمان امسال به گفت‌وگو و پرسش و پاسخ درباره‌ی سخنرانی‌های زیر اختصاص خواهد داشت که لینک فایل صوتی هر یک زیر نام نویسنده آمده است.

(بیشتر…)

به مناسبت چهل و سومین یادمان دکتر علی شریعتی نشست مجازی «شریعتی و نیاز امروز ما» در روزهای ۲۸ و ۲۹ برگزار می‌شود

شریعتی و نیاز امروز ما

 

در روزهای ۲۸ و ۲۹ خرداد ۱۳۹۹ نشست مجازی «شریعتی و نیاز امروز ما» برگزار می‌شود که در آن دکتر هادی خانیکی و دکتر عباس سلیمی نمین به گفت‌وگو خواهند نشست.

این نشست به همت سازمان دانشجویان جهان دانشگاهی، مرکز فرهنگی دانشجویی مفاخر ایران و جهان اسلام، مرکز فرهنگی دانشجویی امام، ولایت فقیه و انقلاب اسلامی برگزار می‌شود.

این گفت‌وگو از طریق صفحه‌ی اینستاگرام سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی پخش خواهد شد.

گزارش مراسم سال پوران شریعت رضوی در میان مردم (۲۵ و ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ ـ کاهک و مزینان)

گزارش مراسم سال پوران شریعت رضوی در میان مردم

زمان: ۲۵ و ۲۶ بهمن ۱۳۹۸

مکان: روستاهای کاهک و مزینان

 

مراسم سالگرد پوران شریعت رضوی، امسال، نه بر سنت رایج در تهران که در زادگاه وخاستگاه علی شریعتی، در روستای کاهک و مزینان برگزار شد. جدا از مراسمی که جمعه شب در روستای کاهک و شنبه ظهر در مزینان برگزار شد، به ابتکار بنیاد شریعتی، در دو روز مراسم، جمعی از پزشکان، دکتر مونا شریعتی، دکتر کریم چوبساز ودکتر رباب مزینانی که از تهران برای شرکت در این مراسم آمده بودند، به ویزیت رایگان و مداوای بیماران در منطقه پرداختند و نزدیک به چهارصد بیمار را ویزیت کردند. این مراسم نیز همچون مراسم هفت پوران شریعت رضوی در کانون توحید، از دیگر مراسم ترحیم متمایز بود. مراسمی متفاوت، متمایز، ترکیبی از جلسات روشنفکری و مناسک مردمی. بزرگداشتی با کلام و تصویر، موسیقی و خاطره. مراسمی در روستا و نه شهر، با حضور وسیع مردم و نه الزاما شخصیتها و نخبگان فرهنگی، حضور سخنران زن در مسجد، کنار زدن پرده ها میان زنان و مردان و ترکیبی از مراسم متداول سخنرانی با مناسک مردمی. اینها الگوی جدیدی در بزرگداشت هاست. در این الگو این روشنفکرانند که به سراغ مردم می روند و یادآور می شوند که جایگاه چهره های مردم دوستی چون پوران شریعت رضوی در کنار و در قلب مردم است.

(بیشتر…)