[]


لغو مراسم بزرگداشت دکتر پوران شریعت‌رضوی در مشهد

لغو مراسم بزرگداشت دکتر پوران شریعت‌رضوی در مشهد

 

منبع: کانال تلگرام احسان شریعتی

تاریخ: ۱۹ فروردین ۱۳۹۸

بنا به سوابق کار و زندگی زنده‌یاد مادر در مشهد قرار بود بمناسبت چهلم درگذشت وی دوستان در مشهد مراسم بزرگداشتی برگزار کنند. پس از مشاوره با مسئولین شهر، ظاهرا با برگزاری این مراسم در سطح شهر موافقت نشده و توصیه شده بود که این مراسم در دانشگاه برگزار شود. از پی موافقت ریاست دانشگاه فردوسی مشهد، در نهایت قرار شده بود که پنجشنبه این هفته آن مراسم در دانشگاه با سخنرانی‌ دوستانی چون خسرو منصوریان، هادی خانیکی،…و سارا شریعتی، با حضور خانواده، برگزار شود.

و اما دیشب حراست دانشگاه با ورود عموم مردم به دانشگاه (بدون در دست داشتن کارت دانشجویی آن دانشگاه) مخالفت کرد. و به این ترتیب، پس از چند پاسکاری مقامات به یکدیگر، برگزاری رسمی مراسم در شهر مشهد ممکن نشد. این رفتار بار دیگر نشان می‌دهد که حادثهٔ بستن درب حسینیه ارشاد اتفاقی نبود بلکه خط برخورد بخشی از مسئولین امنیتی است.

در ایام عید دو مراسم خصوصی دیگر، یکی خانوادگی و دیگری در محفلی از دوستان (در منزل آقای طهماسبی) برگزار شده بود؛ پیش از آن قرار بود این مراسم دوستانه در خانهٔ دکتر سرجمعی، از یاران استاد محمدتقی شریعتی، برگزار شود و طی آن از ایشان نیز تقدیر شود. متاسفانه گویا با برگزاری آن مراسم در منزل ایشان نیز مخالفت شده بود، لذا در محفلی دوستانه لوحی با خطاطی جمله‌ای از دکتر شریعتی به ایشان تقدیم شد که بر آن نوشته بود: «عشق تنها کار بی‌چرای عالم است!»


مراسم چهلمین روز درگذشت پوران شریعت‌رضوی در مشهد

مراسم چهلمین روز درگذشت پوران شریعت‌رضوی در مشهد

 

منبع: کانال تلگرام بنیاد فرهنگی دکتر علی شریعتی

تاریخ: ۱۳ فروردین ۱۳۹۸

به مناسبت چهلمين روز درگذشت دكتر پوران شريعت رضوي، یازدهم فروردین در مشهد مراسم يادبودي در منزل استاد علي طهماسبي با حضور جمعي از دوستان و آشنايان و شخصيت هاي فرهنگي و سياسي اين شهر و با سخنراني آقايان علي طهماسبي، احسان شريعتي، هادي خانيكي و نيز خانم ها اعظم زارعیان ، ماريا نيك ورز و سوسن شريعتي برگزار شد.

استاد طهماسبي كه ميزباني اين جمع را بر عهده داشتند ابتدا با رويكرد اسطوره شناسانه به “دو گرايي “زمين و آسمان -دو نماد زن و مرد -و تفكيكي كه طي زمان ميان اين دو مرتبه پيش امده اشاره كرد و به موقعيت و جايگاه زنان و مادراني چون پوران” براي گسترش زندگي و رونق حيات”پرداخت.
احسان شريعتي با اشاره اي مختصر به زندگي پوران شريعت رضوي از موقعيت زنان در جوامع سنتي و تلاش مضاعفي كه براي عبور از موانع متعدد بايد نشان دهند سخن گفت و بر ضرورت معرفي و شناساندن زندگي هايي از اين دست به نسل جديد تأكيد كرد .

دكتر هادي خانيكي از اولين آشنايي هايش با پوران شريعت رضوي در آغاز دهه هفتاد با واسطه دكتر سرجمعي سخن گفت؛ در سالهاي سخت پاياني و پس از جنگ و تنهايي اين زن در غيبت فرزندانش. هادي خانيكي به موقعيت متناقض نماي “همسر شريعتي بودن” در ان سالها اشاره كرد از يك سو دستاني كه از نفوذ كوتاه بود و از سوي ديگر انتظارات عمومي مردم و يا كنايه هايي كه گاه متوجه او بود.

خانم اعظم زارعيان از فعالين مدني خراسان از پوران شريعتي در مراسم تشييع جنازه استاد محمدتقي شريعتي در سال ۱۳۶۶ ياد كرد و فريادهاي اعتراض او از جانب خانواده در تدفين استاد شريعتي در صحن حرم.
خانم نيک‌ورز شرح مبسوطي از زندگي نامه پوران شريعت رضوي با عنوان “خروس جنگي” (تعبير خود او در باره زندگي اش) را براي جمع قرائت كرد و در ادامه كليپي از خط سير زندگي او پخش گرديد.

دكتر دل آسايي، از شاگردان استاد شريعتي و دوستان نزديك علي شريعتي از آشنايي پوران شريعت رضوي با علي در سال هاي دانشجويي صحبت كرد و بر تلاش هاي او در پس از انقلاب براي تأمين نيازمندي هاي مردم تهيدست از طريق قانع كردن متموليني كه اموالشان در معرض مصادره شدن قرار داشت تأكيد كرد.

سوسن شريعتي نيز به عنوان سخنران پاياني از توانايي پوران (همچون مادر ، همسر و زن) در خلق اميد در شرايط بن بست سخن گفت.
اين مراسم در حضور برخي شخصيت هاي فرهنگي ، ناشرين و روزنامه نگاران شهر همچون آقايان جوادي حصار، ناصر آملي، دكتر دل آسايی، دكتر هادی‌زاده، گرجي، ثاقب، حامد علوي، منصوريان، اميني، خليل حسيني، كارخانه چين و …با پخش كليپي از روز تشييع پيكر پوران شريعت رضوي، روبروي حسينيه ارشاد و امامزاده عبدالله و نيز مراسم سوم در كانون توحيد به پايان رسيد.


مراسم سومین روز درگذشت پوران شریعت‌رضوی در کانون توحید (۲ اسفند ۱۳۹۷)

مراسم سومین روز درگذشت پوران شریعت‌رضوی در کانون توحید

منبع: روزنامه همشهری

تاریخ: ۴ اسفند ۱۳۹۷

 

اگر در حسینیه ارشاد درها بسته شد و مردم نتوانستند برای برگزاری مراسم تشییع پوران شریعت‌رضوی واردحسینیه شوند، بخشی از جمعیت زیادی که روز پنجشنبه برای حضور در مراسم ترحیم همسر دکتر علی شریعتی به کانون توحید رفته بودند، به‌خاطر انبوه جمعیت پشت در ماندند.
مراسم ترحیم پوران شریعت‌رضوی، همسر دکتر علی شریعتی در پنجشنبه‌ای که گذشت، با حضور چهره‌های سیاسی- دانشگاهی و جمعی از هنرمندان در کانون توحید برگزار شد.

(بیشتر…)


وداع با پوران شریعت‌رضوی

وداع با پوران شریعت‌رضوی

پشت درهای بسته‌ی حسینیه‌ی ارشاد، بر دوش مردم

 

شرح آ‌نچه گذشت…

 

دوستان عزیز

همانطور که اطلاع‌ دارید، برغم تلاش‌ها و نیایش‌های ما، حضرت حق مادرمان پوران را به پیش خود طلبید، و او نزدیک به ساعت یک بعدازظهر روز جمعه از میان ما رفت (و نه دو ساعت پیشتر که خبرش اعلام شد).

پیشتر خانواده تصمیم گرفته بود که پیکر مادر در کنار مزار مادرش و برادرش مهدی (آذر) و شهدای روز دانشجو در امامزاده عبدالله شهر ری، به خاک سپرده شود. و برای برگزاری مراسم نماز و تشییع جنازه، نقطهٔ عزیمت حسینیهٔ ارشاد درنظر گرفته شده بود، از اینرو ساعتی پس از اعلام مرگ، جهت انجام روندهای اداری برگزاری مراسم در حسینیه ارشاد، طی نامه‌ای از فرمانداری صدور مجوز رسمی را تقاضا کردیم. و از صبح روز شنبه با مدیریت حسینیه ارشاد تماس گرفتم تا دربارهٔ نحوهٔ اجرای مراسم مشورت کنم. گفتند منتظر دریافت مجوز از فرمانداری خواهند ماند و خواستار ارسال سریع‌ مجوز از سوی مقامات شدند. پس از مراجعهٔ مجدد نمایندهٔ ما به فرمانداری و پیگیری‌های لازم و توافق پلیس امنیت و..، مدیریت حسینیه ارشاد حدود ساعت دو نیم وصول مجوز و توافق شفاهی و اصولی با برگزاری مراسم در محوطه‌ٔ مسجد را (البته مشروط به توافق نهایی مقامات امنیتی)، به ما اعلام نمود.

در اواخر وقت اداری روز شنبه، اما، ناگهان اعلام کردند که هنوز در استعلام مکتوب اداری میان ارشاد و چند مرکز دیگر، مجوز نهایی به دستشان نرسیده است.

صبح روز یکشنبه ما با درهای بسته حسینیه روبرو شدیم و در پاسخ به پرسش ما دربارهٔ این تصمیم نهایی فرمودند که از اساس با برگزاری مراسم در ارشاد مخالفت شده است، و آنچه مرا برآشفت این که «به آنسوی خیابان شریعتی برویم تا برای این مؤسسه مشکلی پیش نیآید!»
این‌چنین بود که مجبور شدیم مراسم اقامه نماز را در مقابل ورودی تالار ارشاد، محل حضور تاریخی دکترعلی شریعتی، با شکوه و جلال بیشتر برگزار کنیم؛ هم‌ازاینرو، بدینوسیله از مقامات مربوطه (و مدیریت حسینیهٔ ارشاد) تشکر می‌کنیم که با اقدام بخردانهٔ خود بار دیگر به ما و مردم یادآوری نمودند که:

«ارشاد نه یک ساختمان، که یک جنبش است»!

تهران، ۲۸ بهمن ۱۳۹۷، از سوی خانواده،
احسان شریعتی

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

شرح آنچه گذشت (۲)

پوران شریعت‌رضوی نیک‌بخت زیست و نیکبخت مُرد. مشارکت گسترده در مراسم‌های تشییع و بزرگداشت و خیل پیام‌های همدردی دوستان و سروران، برغم سانحهٔ بستن درب حسینیهٔ ارشاد، نشان از قدرشناسی عمومی نسبت به زندگی سراسر تلاش همسر همراه معلمِ مردم داشت.

سانحهٔ ارشاد البته نشانگر تصرف این مؤسسه توسط یک نیروی نامرئی است که می‌بایست با پیگیری مسئولیت‌های حادثه، ابعاد آن برای عموم علنی و آشکار شود. هنگامی‌که نهاد رسمی مجوز برگزاری مراسم را صادر می‌کند، کدام دولت موازی تصمیم خلاف آن‌را به‌شکل شفاهی ابلاغ کرده است؟ معنای این کار آیا بسر بردن در حاکمیتی دوگانه است؟ از نظر ما، خیر؛ کدام دوگانگی؟ یک دولت بیشتر وجود ندارد؛ و آن همانی است که تصمیماتش در عمل اجرا ‌شود! معنای دولت در عصر جدید جز این نیست و مابقی «تعارفات» وطنی است!

ارج‌شناسی مقام بانو و مادر اما نیازی به حکومت ندارد و از سوی مردم انجام می‌شود. زنده‌یاد پوران زنی مستقل، مدیر و مدبر بود و حتی برای روز واقعه حسابی پس‌انداز کرده بود؛ به گونه‌ای که اصل کلیهٔ مخارج بیمارستان و تشییع و تدفین و ترحیم و..، از حساب خود او پرداخته شد. و البته دوستان و دوستداران راه او و همسرش، در تمامی این مراحل با خانواده مساعدت و همراهی کرده‌اند تا بدرقهٔ این شیرزن در عین سادگی با شکوه و آبرومندانه برگزار شود.

حضور اقشار گوناگون مردم، بویژه جوانان و سروران (همچون استادان حکیمی و شفیعی‌کدکنی و..)، در مراسم تشییع و ترحیم مادر برای ما بسیار ارج‌مند و امیدبخش بود؛ زیرا نشان می‌داد که جامعهٔ مدنی ایران همچنان زنده است و سرنوشت خود را در آینده برغم همهٔ توطئه‌های قدرت‌ها، تنها به دست خویش رقم خواهد زد.

در این راستا، ضمن ابراز تشکر و سپاس دوباره نسبت به این حضور و همراهی صمیمانه، فرزندان معنوی آن مادر و پدر نیز خود را موظف می‌بینند که راه آن پیشگامان را تا رسیدن به چشم‌اندازهای نو و نیل به نتیجهٔ مطلوب ادامه دهند.

احسان شریعتی
۱۳ اسفند ۱۳۹۷


«نوشریعتی» | نشستی در گفت‌و‌گو با احسان شریعتی (ماهنامه ایران فردا ـ آذر ۱۳۹۷)

«نوشریعتی»

نشستی در گفت‌و‌گو با احسان شریعتی

منبع: ایران فردا (شماه ۴۴)
تاریخ: آذر ۱۳۹۷

سرویس اندیشه ماهنامه «ایران فردا» در شماره ۴۴ خود به تاریخ آذر ۱۳۹۷ نشستی را با حضور آقایان احسان شریعتی، حامد سحابی، سعید مدنی، محمود عمرانی، محمد رضایی، ابوطالب آدینه وند، سعید درودی و خانم مریم نیک ورز و با عنوان «نوشریعتی» برگزار کرده است. در این نشست احسان شریعتی در گفتگو با جمع به تشریح و توضیح خطوط اصلی گفتمان «نو شریعتی» در حوزه تفکر، اجتماع و سیاست و چشم انداز آن پرداخته و نسبتش را با زمانه کنونی ـ چهل سال پس از شریعتی ـ ترسیم کرده است.
در این شماره، یادداشتی نیز از محمود عمرانی از شاگردان و دوستان نزیک شریعتی در هه 50 تحت عنوان «شریعتی از نزدیک» نیز به چاپ رسیده است که اختصاص به خاطرات ایشان از شریعتی در ایام حسینیه ارشاد دارد.

(بیشتر…)


پرونده‌ای درباره‌ی شریعتی (ماهنامه شهر ـ آذر ۱۳۹۷)

پرونده‌ای درباره‌ی شریعتی در اولین شماره ماهنامه شهر

ماهنامه شهر ضمیمه تحلیلی روزنامه شهر آرا با مدیر مسئولی مجید خرمی و صاحب امتیازی شهرداری مشهد، در شماره اول خود که به تاریخ آذر ۱۳۹۷ به بازار آمده، ویژه‌نامه‌ای را به شریعتی اختصاص داده است. بر سر در این فصل نوشته شده:
«۸۵ سال از سالروز درگذشت دکتر علی شریعتی گذشت. شریعتی خراسانی زاده‌ای بود که موافقان و مخالفان سرسخت دارد. برخی او را متفکر پروتستانتیزم اسلامی می‌خوانند و برخی دیگر لقب عارف مدنی به او می‌دهند. شریعتی که بود و خراسان چه تاثیری بر او گذاشت؟ در این پرونده به واکاوی این مسئله پرداخته ایم.»
در فصل دوم شهر تحت عنوان گردون، صفحات ویژه زندگی سیاستمداران تاریخ معاصر ایران، از آقایان احسان شریعتی رضا مختاری اصفهانی، دکتر عباس منوچهری، ابراهیم فیاض و دکتر حاتم قادری مقالاتی به چاپ رسیده است.
عناوین این مقالات عبارتند از:

  • میراث پدر: احسان شریعتی
  • خوشه چین از میراث مشهد: رضا مختاری اصفهانی
  • عرفان مدنی: عباس منوچهری
  • چپ اسلامی قربانی مجاهدین خلق: ابراهیم فیاض
  • هاله‌های رمانتیک عصیانگر، بخشی از درس گفتارهای دکتر قادری با عنوان کشف ذهن روشنفکران ایرانیِ، شریعتی: مریم گنجی

 


مجموعه‌ی دو جلدی «شریعتی در افق اندیشه‌ها» در آستانه‌ی انتشار

انتشارات قصیده‌سرا به‌زودی مجموعه‌ مقالاتی درباره‌ی شریعتی را با عنوان «شریعتی در افق‌ اندیشه‌ها» منتشر می‌کند. این مجموعه که در دو جلد و با ویرایش امیر رضایی منتشر خواهد شد توسط «بنیاد پژوهش‌های فرهنگی دکتر علی شریعتی» گردآوری شده است.


سمپوزیوم نوشریعتی و مسائل امروز جامعه‌ی ما (اصفهان، ۲۱ آذر ۱۳۹۷)

نوشریعتی و مسائل امروز جامعه‌ی ما

مکان: دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه اصفهان

تاریخ: ۲۱ آذر ۱۳۹۷

همزمان با ۸۵مین سالیاد زادروز دکتر علی شریعتی (۲ آذر ۱۳۱۲)، سمپوزیوم « نو شریعتی و مسائل امروز جامعه ما »، روز چهارشنبه ۲۱ آذرماه، در دانشگاه اصفهان (تالار صائب دانشکده ادبیات)، برگزار شد. این همایش که در ادامهٔ سمپوزیوم آذر ماه سال گذشته در دانشگاه تربیت‌مدرس تهران زیرعنوان «اکنون، ما و شریعتی: شرایط امکان یک پارادایم بدیل»، برای بار دوم برگزار می‌شد، به تدقیق و تعمیق موضوعات و محورهای مطرح‌شده در نشست گذشته پرداخت.در این سمپوزیوم یک‌روزه که از چهار پانل تشکیل شده بود، هفده تن از اساتید و پژوهشگران جوان به تشریح چهار موضوع: «میراث شریعتی»، «زمانهٔ ما»، «همبستگی اجتماعی»، و «بازآفرینی خویشتن»، پرداختند و در میزگرد پایانی موضوع « موانع و امکانات الگوی فکری بدیل» مورد بحث قرار گرفت، و در انتها یک کلیپ ویدیو به نام «شریعتی، نهضت یا نظام؟»، ساخته‌ی نسیم نجفی به نمایش درآمد. مراسم سمپوزیوم نوشریعتی با گزارش دبیر علمی همایش، حسین مصباحیان، آغاز شد و سخنرانی افتتاحیه را احسان شریعتی ایراد کرد. دیگر سخنرانان این مراسم عبارت بودند از آقایان امیر رضایی، عباس منوچهری، آیدین ابراهیمی، فرید خاتمی، حمید محمدنژاد، آرمان ذاکری، مسلم زمانی، محمدجواد غلامرضا کاشی، سید حسین موسوی و کمال اطهاری و خانم‌ها نرگس سوری، سارا شریعتی و سوسن شریعتی. عنوان سخنرانی‌های ارائه شده در این سمپوزیوم به شرح زیر است:

(بیشتر…)


سمپوزیوم «نوشریعتی و مسائل امروز جامعه‌ی ما» در دانشگاه اصفهان در تاریخ ۲۱ آذر ۱۳۹۷ برگزار می‌شود

دومین «سمپوزیوم نوشریعتی ومسائل امروز جامعه‌ی ما» در دانشگاه اصفهان برگزار می‌شود.

این سمپوزیوم با حضور احسان شریعتی، سارا شریعتی، سوسن شریعتی، محمدجواد کاشی،آیدین ابراهیمی، ابوطالب آدینه‌وند، کمال اطهاری، فرید خاتمی، آرمان ذاکری، امیر رضایی، مسلم زمانی، نرگس سوری، مصطفی محب‌کیا ، حمید محمدنژاد، عباس منوچهری و سیدحسین موسوی برگزار خواهد شد.

دبیر علمی سمپوزیوم هم حسین مصباحیان است.

این سمپوزیم به صورت چهار پنل با موضوعات میراث شریعتی، زمانه ما، همبستگی اجتماعی و ابداع خویشتن، چهارشنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۷ ساعت: ۸ صبح الی ۷ بعد از ظهر در دانشگاه اصفهان، تالارصائب برگزار خواهد شد. آنچه در پی می‌آید شرح کامل برنامه‌های این دو روز است:

(بیشتر…)


همایش بازخوانی اندیشه شریعتی و آینده تفکر ایران در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی به تاریخ ۳ آذر ۱۳۹۷ برگزار شد

بازخوانی اندیشه شریعتی و آینده تفکر ایران

گروه پژوهشی فرهنگ و تمدن اسلام و ایران، پژوهشکده مطالعات اجتماعی با همکاری انجمن جامعه‌شناسی ایران و گروه جامعه‌شناسی کشورهای اسلامی همایش “بازخوانی اندیشه شریعتی و آینده تفکر در ایران” را به تاریخ ۳ آذر ماه ۱۳۹۷ برگزار کرد. این همایش با حضور پژوهشگران جوان و اساتید علوم انسانی چون بیژن عبدالکریمی، حسن محدثی، سید جواد میری و سید فرید العطس در سالن حکمت پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی برگزار شد.

گزارش سایت پژوهشگاه علوم انسانی از همایش