[]


«جای خالی «شریعتی» در دفاع از “ایده مردم”!»؛ مرتضی کریمی ( تلگرام – دی ۱۳۹۶)

مرتضی کریمی

 

جای خالی «شریعتی» در دفاع از «ایده مردم»!

مرتضی کریمی( جامعه شناس)

منبع: تلگرام

تاریخ: ۱۲ دی ماه ۱۳۹۶

کدام یک از ما حاضر است به خاطر یک گرسنه بمیرد؟ مساله این است… می‌دانم چقدر از شریعتی حرف زده شده است. لهِ و علیه‌اش. نمی‌خواهم از شریعتی حرف بزنم. آن هم در این شرایطی که ذهن روشنفکران ما از تنِ جامعه هم «ناآرام‌تر» است. شریعتی مهم نیست، اما کلمه دیگری مهم است که از قضا با حرفِ شین شروع می‌شود؛ شرف!

 

(بیشتر…)


«نگاه دکتر شریعتی به قرآن»؛ عبدالعلی بازرگان (تلگرام@bazargan1 – خرداد ۱۳۹۶)

عبدالعلی_بازرگان

نگاه دکتر شریعتی به قرآن

عبدالعلی بازرگان

منبع:ٖتلگرام@bazargan1 

تاریخ:خرداد ماه ۱۳۹۶

«نگاه دکتر شریعتی به قرآن» مقاله ایست از استاد عبدالعلی بازگان که در مورد دیدگاه شریعتی نسبت به قرآن نوشته شده است و نیز به همراه خاطره ای از ذوق و ذکاوت او در فهم قرآن .
به همراه pdf

(بیشتر…)


علی شریعتی و افت انرژی اوتوپیایی – محمدرضا نیکفر(تیر ماه ۱۳۹۶)

۶

علی شریعتی و افت انرژی اوتوپیایی

محمدرضا نیکفر

قرار بود یادداشتی بنویسم درباره درک علی شریعتی از پروتستانتیسم. پیشتر در مقاله‌ای اندکی به این موضوع پرداخته بودم.[1] به نظرم رسید که بنویسم که علی شریعتی پروتستانتیسم را از منابع دست اول نمی‌شناسد و با تاریخ دقیق آن آشنا نیست؛ کلیشه‌ای را از منابع دست چندم برگرفته و آن را تکرار می‌کند و تازه با الهام از آن ایده پروتستانتیسم اسلامی را هم می‌پروراند. اما به نظرم آمد که این یک بررسی انتقادی انتزاعی است، انتزاعی از این نظر که یک غلط‌گیری آکادمیک است. اما علی شریعتی که با ادعای عرضه رساله علمی درباره اصلاح‌گری دینی قلم نزده، و از طرف دیگر اگر قضاوتی باید صورت گیرد، بهتر آنکه داوری‌ای باشد بر زمینه یک داوری عمومی در باره برداشت روشنفکران ایرانی معاصر علی شریعتی درباره این یا آن موضوع از جمله درباره پروتستانتیسم.

ادامه


خدا، نان، آزادی: شریعتی و مسلمانان ضدکاپیتالیست در ترکیه-میثم بادامچی (5 ژوئیه 2017 – 14 تیر 1396)

_96811720_160911121756_ali_shariati_512x288__nocredit

خدا، نان، آزادی: شریعتی و مسلمانان ضدکاپیتالیست در ترکیه

  • 5 ژوئیه 2017 – 14 تیر 1396

شاید برای بسیاری در ایران جالب باشد که بدانند اندیشه های علی شریعتی، متفکر مناقشه برانگیز سالهای منتهی به انقلاب ۱۳۵۷، در ترکیه الهام‌بخش گروهی شده است که خود را مسلمانان ضدکاپیتالیست (آنتی کاپیتالیست مسلمانلار) می نامند. این گروه که منتقد سیاستهای نئولیبرال حزب آقای اردوغان هستند بیش از همه حضور خود را در اعتراضات پارک گزیِ میدان تقسیم در سال ۲۰۱۳ به رخ کشیدند. مواضع مسلمانان ضد کاپیتالیست و الهام ایشان از اندیشه‌های شریعتی در ترکیه موضوع این نوشتار است.

ادامه


معمّای شریعتی – علی ملک پور (۱۳۹۶/۴/۱۴)

معمّای شریعتی

(به بهانه ِلغو سمپوزیوم گرامیداشت چهلمین سالگرد شریعتی در دانشگاه تربیت مدرس تهران )

علی ملک پور*

شریعتی  چیست.شریعتی کیست و چرا نمی رود، چرا نمی میرد ، چرا شریعتی هست و می ماند؟

ادامه


تكليف نامشخص شريعتی – عظيم محمودآبادی (روزنامه اعتماد ۹۶/۴/۱۵)

۱۲

تكليف نامشخص شريعتی

عظيم محمودآبادی

چهار دهه بعد از مرگش انگار هنوز هم حرف‌هايي براي گفتن دارد؛ حتي بيشتر از زماني كه در قيد حيات بود و پشت تريبون «ارشاد» مي‌ايستاد و سخنراني‌هاي آتشين مي‌كرد. سخنراني‌هايي كه از پيچ شميران ايراد مي‌شد اما پس‌لرزه‌هايش كاخ‌هاي سعد آباد و نياوران را مي‌لرزاند.

ادامه


«مواجهه “بودن”ها با “شدن”ها»؛ علی اشرف فتحی( تقریرات- تیر ۱۳۹۶)

photo_2017-07-08_16-17-44
مواجهه «بودن»ها با «شدن»ها

علی اشرف فتحی*

منبع: تقریرات

تاریخ: ۱۵ تیر ۱۳۹۶

-آبان ۱۳۵۱ با دستور مستقیم شخص محمدرضاشاه همه فعالیت‌های حسینیه ارشاد پس از پنج سال تعطیل شد. این تعطیلی با اصرار شخص شاه تا پایان سلطنت وی ادامه داشت. بی‌شک مهم‌ترین دلیل دستور شاه، افزایش اثرگذاری سیاسی و فکری دکتر علی شریعتی بود که مشهورترین سخنران برنامه‌های حسینیه ارشاد به شمار می‌رفت. گفته می‌شود فشارهای روحانیون مخالف شریعتی در این تصمیم شاه بی‌تأثیر نبوده است.

(بیشتر…)


شریعتی: صفحه‌ی ممنوعه‌ی انقلاب- محسن حسام مظاهری( ۱۳۹۶/۳/۱۵)

n00027687-b

شریعتی: صفحه‌ی ممنوعه‌ی انقلاب

چرا هنوز روایت رسمی از شریعتی در جمهوری اسلامی شکل نگرفته است؟
(به بهانه‌ی لغو «سمپوزیوم اکنون، ما و شریعتی»)

محسن حسام مظاهری*

ادامه


زنده ممنوع – مهدی سلیمانیه (۱۳۹۶/۳/۱۴)

photo_2017-07-05_14-36-01

زنده‌ی ممنوع

(در معنای ِ ممنوعیت ِ آشنای مراسم ِ شریعتی)

مهدی سلیمانیه*:

چهل سال گذشته است و شریعتی، همچنان “ممنوع” است. به “حسینیه ارشاد” راهش نمی‌دهند. در دانشگاه نظام هم جوابش می‌کنند. پیش از اینان هم همین بود: نه در دانشگاه جای داشت، نه در ارشاد، نه در مسجد، نه در مدرسه. ممنوعی مطرود. سالهاست که نامش را بر مکان‌ها میگذارند تا ممنوعیتش را انکار کنند. ذکرش می‌کنند اما از “ذکر”ش (یادآوری‌ش) می‌ترسند.

ادامه


اخراج معلم انقلاب از دانشگاه نظام – آرمان ذاکری ( ۱۳۹۶/۳/۱۴)

photo_2017-06-20_17-08-11
اخراج معلم انقلاب از دانشگاه نظام

(در پی لغو مجوز سمپوزیوم اکنون، ما و شریعتی)

آرمان ذاکری*
1- برای او تازگی ندارد، اخراج از دانشگاه؛ یک بار دیگر هم رخ داده بود؛ در انتهای دهه 40؛ ابتدا از دانشگاه مشهد اخراجش کردند و به تهرانش فرستاتند؛ به حسینیه ارشاد آمد و ظرف کمتر از سه سال، به چنان جریان اجتماعی قدرتمندی بدل شد که راهی جز تعطیل حسینیه و زندانی کردن شریعتی برایشان باقی نمانده بود. 18 ماه سلول انفرادی پاداش «استراتژی آگاهی بخشی» بود. استراتژی آگاهی بخشی که وقتی بازجوی ساواک از او پرسیده بود آیا به هنگام دستگیری اسلحه هم به همراه داشتی، پاسخ داده بود «بله، یک عدد خودکار بیک». حالا برای چندین بار از دانشگاه اخراج شده است؛ اخراج معلم انقلاب از دانشگاه نظام.

ادامه