[]

حسین وارث آدم در روایت شریعتی: نقدی بر دفتر تدوین و تنظیم آثار | سیدجواد میری (برنامه‌ی تلویزیونی سوره ـ ۳۱ مرداد ۱۳۹۹)

حسین وارث آدم در روایت شریعتی: نقدی بر دفتر تدوین و تنظیم آثار

سیدجواد میری
منبع: برنامه‌ی تلویزیونی سوره (شبکه چهار صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران)
تاریخ: ۳۱ مرداد ۱۳۹۹

 

یکی از کارهای مهمی که در حوزه شریعتی پژوهی در ایران انجام شده است “تدوین آثار” شریعتی است که به نوعی مجموعه آثار او را در یک منظومه کامل برای مخاطبان فراهم آورده اند. اما این پروژه بسیار خوب آفاتی هم دارد و یکی از آفات این “تدوین و تنظیم” دقیقاً همین مسئله “تنظیم” است یعنی به “نظم” درآوردن متنی که به هیچ روی با “نظم” دفتر تدوین و تنظیم مجموعه آثار معلم شهید دکتر علی شریعتی همخوانی و سازگاری ندارد.

(بیشتر…)

نقد و بررسی کتاب «حسین وارث آدم» | علی‌اشرف فتحی (سخنرانی در مراسم شب‌های خیمه ـ ۲ شهریور ۱۳۹۹)

نقد و بررسی کتاب «حسین وارث آدم»

علی‌اشرف فتحی
منبع: سخنرانی در مراسم شب‌های خیمه
تاریخ: ۲ شهریور ۱۳۹۹

 

سلسله نشست‌های شب‌های خیمه از ۳۰ مرداد تا ۸ شهریور ۱۳۹۹ با محوریت نقد تاریخی کتاب‌های جریان‌ساز مرتبط با واقعه‌ی عاشورا برگزار شد. در چهارمین شب از این برنامه‌ها علی‌اشرف فتحی به نقد و بررسی کتاب «حسین وارث آدم» اثر شریعتی پرداخت. فایل صوتی این نشست را می‌توانید از اینجا و فایل‌های تصویری را از اینجا و اینجا دریافت کنید.

شرایط تاریخی ما در آن زمان شریعتی را طلب می‌کرد | گفت‌وگو با محمدرضا تاجیک (اعتماد آنلاین ـ ۱۱ مرداد ۱۳۹۹)

شرایط تاریخی ما در آن زمان شریعتی را طلب می‌کرد

گفت‌وگو با محمدرضا تاجیک
منبع: اعتماد آنلاین
تاریخ: ۱۱ مرداد ۱۳۹۹

 

آنچه در پی می‌آید گفت‌وگوی اعتماد آنلاین با محمدرضا تاجیک است که فایل ویدئویی آن را می‌توانید اینجا آدرس مشاهده کنید.

(بیشتر…)

بنیان‌ فلسفی‌ اندیشه‌ی شریعتی | حسن محدثی گیلوایی (سایت صدانت ـ ۴ تیر ۱۳۹۹)

بنیان‌ فلسفی‌ اندیشه‌ی شریعتی

حسن محدّثی‌ گیلوایی
منبع: سایت صدانت
تاریخ: ۴ تیر ۱۳۹۹

 

مقدّمه

به‌طور معمول و مألوف، وقتی مخاطبی با افکار و آرای یک متفکّر مواجه می‌شود، در بادی امر انتظار دارد با مجموعه‌ای از افکار منسجم مواجه شود. بسی بعید است که این انتظار، ریشه‌ی روان‌شناختی یا بیولوژیک داشته باشد. یحتمل زایش چنین انتظاری در چنین مواجهاتی، ریشه در تربیت فکری ما دارد. با این همه، به‌نظر می‌رسد بخشی از ماجرا به کار ذهن مربوط است. به‌نظر می‌رسد ذهن آدمی از طریق مقایسه و یافتن ربط اندیشه‌ها ما را به کشف هم‌سازی‌ها‌ و ناهم‌سازی‌های اندیشه‌ها با یک‌دیگر ره‌نمون می‌سازد. امّا انتظار برخورداری از انسجام و هم‌سازی میان آرای متنوّع یک متفکّر، آرایی که در دوره‌های مختلف زنده‌گی وی تولید و عرضه شده و هر یک در زمینه‌ی اجتماعی و روانی خاصّی پرورده شده است و پیوندی با اقتضائات زمانه و احوال درونی متفکّر داشته است، معمولاً برآورده نمی‌شود. چه بسا در آرای متفکّران و اندیشه‌مندان ناهم‌سازی‌های گوناگونی راه پیدا می‌کند. گاه این ناهم‌سازی چنان زیاد است که دوره‌های زنده‌گی فکری متفکّر را از هم جدا می‌کنند و از دو یا چند دوره سخن می‌گویند. در این‌گونه مواقع که ناهم‌سازی‌های میان آرای گوناگون یک متفکّر ناهم‌سازی‌ای بنیادی و مبنایی است، اغلب از سفر پارادایمی متفکّر سخن گفته می‌شود. یکی از دغدغه‌های محقّقانی که افکار متفکّران را مورد بررسی و واکاوی قرار می‌دهند،‌ یافتن رشته یا رشته‌های اتّصال و پیوند میان آرای گوناگون متفکّران مورد بررسی است. موضوع بحث ما در این مقاله به‌طور کلّی،‌ یافتن این رشته‌ی اتّصال و پیوند در آرای گوناگون متفکّر دینی، علی شریعتی است.  (بیشتر…)

سنت فراموش‌شده | علی‌اشرف فتحی (کانال تلگرام تقریرات ـ ۱۳ مرداد ۱۳۹۹)

سنت فراموش‌شده

علی‌اشرف فتحی
منبع: کانال تلگرام تقریرات
تاریخ: ۱۳ مرداد ۱۳۹۹

 

چند روز پیش در کتابخانه منزل یکی از اقوام، جلد چهارم کتاب ارزشمند «جرعه‌ای از دریا» را دیدم که به‌تازگی منتشر شده است. در تورق اجمالی و مختصری که داشتم، به خاطره‌ای از آیت‌الله‌العظمی شبیری زنجانی درباره دکتر شریعتی در صفحه ۵۹۱ برخورد کردم که گفته بودند:
«یک روز آقای قدسی مشهدی که از رفقای دکتر شریعتی بود، به من گفت که دکتر شریعتی اسم شما را در دفتر یادداشتش نوشته است تا با شما ملاقاتی داشته باشد. آقای قدسی منتظر بود اعلام آمادگی کنم تا وی مقدمات دیدار را فراهم کند. با خودم فکر کردم ارتباط ظاهری با وی سبب می‌شود مردم خیال کنند که با وی همفکر هستم و معلوم هم نیست که او سلیقه‌ام را بپسندد و نظرم در وی مؤثر واقع شود. از این جهت روی موافق نشان ندادم، البته با صراحت به وی پاسخ منفی ندادم».

(بیشتر…)

می‌توان با نئو شریعتی مانع بلع جهان در دهان نئولیبرالیسم شد | گفت‌وگو با دکتر جاستین جی.برد (روزنامه جوان ـ ۱۵ تیر ۱۳۹۹)

می‌توان با نئو شریعتی مانع بلع جهان در دهان نئولیبرالیسم شد

گفت‌وگو با دکتر جاستین جی.برد
منبع: روزنامه جوان
تاریخ: ۱۵ تیر ۱۳۹۹

 

در پی اظهار نظر مصطفی ملکیان درباره‌ی شریعتی و پاسخ‌های جواد میری و حسن محدثی به نظرات وی، روزنامه جوان گفت‌وگویی با دکتر جاستین جی.برد انجام داده است. زمینه‌ی این گفت‌وگو ارجاع جواد میری به مباحث طرح شده از سوی دکتر جاستین جی‌.برد پیرامون شریعتی در پاسخ به مصطفی ملکیان است. مباحثی که در کتاب دکتر جی.برد با عنوان «نظریه انتقادی دین: از مکتب فرانکفورت تا تفکر رهایی‌بخش اسلامی» مطرح شده است.

(بیشتر…)

روند یک جدایی تلخ! | سیدخلیل حسینی (مقاله اختصاصی سایت ـ تیر ۱۳۹۹)

روند یک جدایی تلخ !

سید خلیل حسینی
منبع: مقاله اختصاصی سایت
تاریخ: تیر ۱۳۹۹

 

گمان نمی کنم ارادت من ، پدرم و همۀ کسانی که چون ما می اندیشند ، نیاز به یادآوری داشته باشد ، زیرا از آن چند صباحی بیش نگذشته است . … چگونه است که می بینیم پریروز مرا خواسته اند که تو عنصر ” نامطلوب ” شناخته شده ای ، دیروز حکمی به دستم می دهند که صلاحیت تدریس نداری و امروز فتوا از مشهد می رسد که : ای مردم ، به حرفش گوش ندهید ، کتابش را مخوانید ، که تو ” ولایت ” نداری ! …

به خدا سوگند که ترس از فتوای سرکار و بیم زیان و خطری که ممکن است متوجۀ من شود مرا به نوشتن این نامه وانداشته است که علت نوشتن این نامه احساس این درد بزرگ است که می بینم شما را چنان زندانی منافع خویش کرده اند و در حصاری تنگ گرفته اند که تنها راه ارتباط تان به عالم خارج ، فقط از طریق یکی دو نفری است که جز اتصال سببی ، با شخص شما هیچ گونه تجانسی ندارند . …(۱)

این بخشی از نامۀ دکتر علی شریعتی به آیت الله میلانی است .

(بیشتر…)

شریعتی در ترکیه | گفت‌وگو با خلیل ابراهیم ینیگون (سایت اینترنتی آسو ـ ۶ تیر ۱۳۹۹)

شریعتی در ترکیه

گفت‌وگو با خلیل ابراهیم ینیگون
منبع: سایت اینترنتی آسو
تاریخ: ۶ تیر ۱۳۹۹

 

فاطمه مسجدی ـ بابک مینا  |  علی شریعتی یکی از تأثیرگذارترین اندیشمندان ایرانی در خارج از مرزهای ایران است. هر چند در دهه‌های اخیر محبوبیت اندیشهی وی در ایران رو به افول بوده است، در ترکیه همچنان در کانون توجه اسلام‌گرایان قرار دارد. در گفت‌وگو با خلیل ابراهیم ینیگون، استاد دانشگاه استنفورد در آمریکا، علل محبوبیت شریعتی در ترکیه را می‌کاویم.

(بیشتر…)

مجموعه مقالاتی پیرامون شریعتی در فصلنامه «خاطرات سیاسی» (بهار ۱۳۹۹)

انتشار هشتمین شماره از فصلنامه خاطرات سیاسی با مقالاتی درباره‌ی شریعتی

 

شماره هشتم فصلنامه خاطرات سیاسی، ویژه بهار ۱۳۹۹ منتشر شد. موضوع پرونده اصلی این شماره آیت‌الله منتظری است. همچنین در این شماره از فصلنامه، به مناسبت سالگرد درگذشت دکتر علی شریعتی، طی مقالاتی به جایگاه وی در تاریخچه روشنفکری ایرانی پرداخته شده است.

شریعتی و اندیشه انتقادی | سارا شریعتی (متن سخنرانی در محفل تلگرامی پرنیان ـ ۳۰ خرداد ۱۳۹۹)

شریعتی و اندیشه انتقادی

سارا شریعتی
منبع: سخنرانی در محفل تلگرامی پرنیان
تاریخ: ۳۰ خرداد ۱۳۹۹

 

محفل تلگرامی پرنیان به مناسبت چهل و سومین سالگرد شریعتی نشستی مجازی با حضور سارا شریعتی و با موضوع «شریعتی و اندیشه انتقادی» برگزار کرد. در ادامه می‌توانید متن سخنان سارا شریعتی در این نشست را بخوانید.

(بیشتر…)