[]

دفترِ اشعارِ شریعتی (۱۳۲۷ تا ۱۳۳۸)

تصویر کتاب

شریعتی شاعر ( شمع)

اشعار این دفتر در فواصل سال‌های ۱۳۲۷ تا ۱۳۳۸ سروده شده‌اند. در نوشته‌های خصوصی‌اش به این موضوع اشاره می‌کند که وصیت کرده است اشعار این دفتر سوزانده شود و هرگز چاپ نشود به جز اشعاری که در مجموعه‌ی هنر (مجموعه آثار، جلد ۳۲) منتشر شده است.

(بیشتر…)

دیکسیونر جیبی، فرانسه – فارسی لاروس (۱۹۵۸-۱۹۶۴/ ۱۳۳۸-۱۳۴۳)

 

IMG_5753

لاروس جیبی

این دیکسیونر توسط علی شریعتی در پاریس ( ۱۹۵۸) خریداری شده است.

کتاب گرامر فرانسه دوم دبیرستان (۱۳۲۶)

 

IMG_5749

کتاب گرامر فرانسه دوم دبیرستان مدرسه ابن یمین

 این کتاب گرامر  فرانسه دوم دبیرستان دکتر علی شریعتی است که در مدرسه این یمین در سال ۱۳۲۶ تدریس می‌شد. دست خط شریعتی نوجوان را می توان در صفحه اول این کتاب مشاهده کرد:

« کتاب گرامر علی شریعتی مزینانی ۱۳۲۶ درجه دوم این یمین» 

رادیو گرام (۱۳۳۷)

admin-ajax.php

رادیوگرام – هدیه ازدواج

این رادیو گرام اهدایی دکتر غلامرضا شریعت رضوی برادر بزرگ پوران شریعت رضوی به مناسبت ازدواج خواهرش با شریعتی در سال ۱۳۳۷ است . به گفته پوران شریعتی رضوی همراه با این رادیو گرام صفحاتی چون کرساکف و والس اشتراس و … اهداء شده است این رادیوگرام همراه همیشگی این خانواده باقی مانده است. در حال حاضر این رادیوگرام در خانه موزه قرار دارد.

فندک (دهه ۱۳۴۰)

 

IMG_5752

 

فندک، متعلق به علی شریعتی

فندک یادگار سالهای ۴۰ در مشهد .

 

ماشین مُسکُویچ (۱۳۴۵- ۱۳۵۶)

۳مُسکُویچ روسی

ماشین مسکویچ را شریعتی در سال ۱۳۴۵ در مشهد برای خود قسطی و به قیمتی بسیار نازل خریداری کرد.

در آن سال آموزش و پرورش این ماشین‌های روسی را به دلیل قیمت و کیفیت نازلش در اختیار فرهنگیان قرار داده بود و به همین دلیل یک بار بیشتر از روسیه وارد نشد. در نتیجه ماشین متداولی نبود و از همین رو تردد او در شهر مورد توجه قرار می‌گرفت. 

(بیشتر…)

ماشین تایپ (۱۳۴۰-۱۹۶۰)

دستگاه تایپ

تایپ رساله

این ماشین تایپ توسط شریعتی در ۱۳۴۰( ۱۹۶۰) در پاریس خریداری شد. شریعتی و همسرش رساله پایان نامه دکتری خود را با این ماشین تایپ کرده‌اند. این ماشین در حال حاضر در خانه موزه شریعتی قرار دارد.

کلاسورهای خاکستری و سبز (۱۳۴۶ تا ۱۳۵۶)

دفتر سبز

گفتگوهای تنهایی و شاندل

«دفترهای خاکستری» و «دفترهای سبز» و… که به نام شاندل ذکر شده در حقیقت رنگ‌های کلاسورهایی است که شریعتی عادت داشت در آن نوشته‌های تنهایی‌اش را بنویسد. (بیشتر…)

ضبط صوت اهدائی امین شجاعی (۱۳۴۶)

ضبط شجاعی۱

ضبط صوتی که اسلام شناسی مشهد را ضبط کرد

آقای سید امین شجاعی دانشجوی دانشگاه ادبیات فردوسی مشهد در دهه ۴۰ ( معلم باز نشسته) شاگرد شریعتی در سالهای ۱۳۴۶ تا ۱۳۴۹ بوده است. او تصمیم می‌گیرد با پول شخصی خود این ضبط صوت را به قصد ضبط دروس اسلام شناسی شریعتی خریداری کند. دروس ضبط شده توسط دانشجویان پیاده شده و توسط شریعتی ویراستاری می‌شده است. شریعتی خود در مقدمه چاپ اول کتاب اسلام شناسی از دانشجوی خود آقای امین شجاعی تشکر می‌کند. این ضبط صوت از طرف اقای امین شجاعی به تازگی به خانه موزه اهداء شده است.

خاطرات آقای شجاعی

دفترچه‌ی شصت‌برگِ «نوری» (۱۳۴۸)

دفتر نوری

هبوط

یکی از دفترچه‌های یادداشتِ شریعتی.

شریعتی گفته است که از «سقف، نظم، و تکرار» بیزار است. این خصوصیتِ روحی و نیز شرایط بیرونیِ زیستش هیچ‌گاه فرصت استقرار را به او نمی‌داده است. در نتیجه برای نوشتن و خلق کردنش هیچ مراسم و سلسله‌مراتبی وجود نداشته است. (بیشتر…)