[]

نامه‌ی مطهری به شریعتی و دعوت برای نوشتنِ مقاله (۷ مهر ۱۳۴۶)

نامه‌ی مطهری به شریعتی و دعوت برای نوشتنِ مقاله

در سال ۱۳۴۶ مرتضی مطهری برای کتاب «محمد خاتم پیامبران» به تعدادی از اساتید دانشگاه سفارشِ مقاله داد، از جمله به علی شریعتی. تصویرِ دست‌نوشته‌ی نامه ضمیمه شده است.

(بیشتر…)

پاسخ آیت‌الله خمینی به تلگرام‌های تسلیت در «فقد» شریعتی (مرداد ۱۳۵۶)

 

 

پاسخ آیت‌الله خمینی به تلگرام‌های تسلیت در «فقد» شریعتی

تاریخ: مرداد ۱۳۵۶

 

بسمه تعالی

جناب آقای دکتر یزدی ایده‌الله تعالی

پس از اهدای سلام تلگراف‌های زیادی از اروپا و آمریکا از طرف اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان در اروپا و انجمن‌های اسلامی دانشجویان در آمریکا از بخش‌های مختلف و از سایر برادران محترم مقیم خارج از کشور ایدهم‌الله تعالی در فقد دکتر علی شریعتی واصل شد، چون جواب به تمام آنها از جهاتی میسر نیست و تفکیک صحیح نمی‌باشد، از جنابعالی تقاضا دارم تشکر اینجانب را به همه برادران محترم ایدهم‌الله تعالی ابلاغ نمائید.

اینجانب در این نفس‌های آخر عمر، امیدم به طبقه جوان، عموماً دانشجویان در داخل و خارج، اعم از روحانی و… می‌باشد. امید است دانشمندان و متفکران روشن‌ ضمیر مزایای مکتب نجات‌بخش اسلام که کفیل سعادت همه‌جانبه بشر و هادی سبیل خیر در دنیا و آخرت و حافظ استقلال و آزادی ملت‌ها و مربی نفوس و مکمل نقیصه‌های نفسانی و روحانی و راهنمای زندگی انسانی است، برای عموم بیان کند. مطمئن باشید با عرضه اسلام به آن‌طور که هست و اصلاح ابهام‌ها و کج‌روی‌ها و انحراف‌ها که به دست بدخواهان انجام یافته، نفوس سالم بشر که از فطرت‌الله منحرف نشده و دستخوش اغراض باطله و هوس‌های حیوانی نگردیده، یکسره بدان روی آورند و از برکات و انوار آن بهره‌مند شوند. من به جوانان عزیز نوید پیروزی و نجات از دست دشمنان انسانیت و عمال سرسپرده آنها می‌دهم.

طبقه جوان روشن‌بین در داخل و خارج خود را محکم و در زیر پرچم اسلام که تنها پرچم توحید است، یکدل و یک‌صدا از حق انسانیت و انسان‌ها دفاع کنند تا به خواست خداوند متعال، دست اجانب از کشورهای اسلامی قطع شود و باید با کمال هوشیاری از عناصر مرموزی که در صدد تفرقه بین انجمن‌های اسلامی است و مطمئناً از عمال اجانب هستند، احتراز کنند و آنها را از جمع خود طرد نمایند.

واعتصموا بحبل‌الله جمیعا و لا تفرقو

والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

روح‌الله موسوی الخمینی

شعبان‌المعظم ۱۳۹۷ هجری قمری

مرداد ماه ۱۳۵۶ هجری شمسی

انتهای پیام/

نامه‌ی آیت الله مطهری به آیت الله خمینی درباره‌ی شریعتی (مهر ۱۳۵۶)

نامه‌ی مرتضی مطهری به امام خمینی درباره‌ی شریعتی

در بخشی از این نامه‌ی آیت الله مطهری، که در سال ۱۳۵۶ و پس از مرگِ علی شریعتی نوشته شده، آمده است: «اگر خداوند از باب «وَ یَمْکُرُونَ وَ یَمْکُرُ اللَهُ وَ اللَهُ خَیْرُ الْمَـٰکِرِین» در کمین او نبود، او در مأموریّت خارجش چه به سر روحانیّت و اسلام می‌آورد.» تصویرِ دست‌نوشته‌ی این نامه ضمیمه شده است.

(بیشتر…)

نظر آیت‌الله خمینی درباره‌ی شریعتی (خرداد ۱۳۵۶)

327-167-1389-7-27-13-55-50-50ED

نظر آیت‌الله خمینی درباره‌ی شریعتی

«من در شخصیات دخالت نمی‌کنم.»

۱۹خردادماه ۱۳۵۶.

فتوای آیت الله منتظری درباره ی دکتر شریعتی | آیت الله منتظری (نامه – تیر ۱۳۷۸)

index

فتوای آیت الله منتظری درباره‌ی دکتر شریعتی

آیت الله حسین علی منتظری

منبع: نشریه نامه

تاریخ : ۶ تیر ۱۳۷۸

پرسش: درابتدا حرکت روشنفکران درایران، دونفر بیشتر از دیگران مطرح هستند که درمورد آنها اظهارنظرهای متناقض شنیده میشود. یکی مرحوم دکتر شریعتی درگذشته و دیگری آقای دکتر سروش که اخیرا گویا برخوردهایی هم با او شده است ، اگر امکان دارد بفرمایید نظر حضرتعالی دراین مورد چیست ؟

جواب: به نظر من این برخوردهایی که به عنوان روحانیت، جلوتر با مرحوم دکتر شریعتی واخیرا با اقای دکتر سروش شده به این شکل است که گویا خودمان را معصوم و آگاه به تمام مسائل شرع میدانیم و آنها را یک آدم های منحرف و این اساسا یک برخورد غلطی است.

(بیشتر…)