Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages

اعلامیه‌ی مشترکِ آیت الله مطهری و مهندس بازرگان درباره‌ی شریعتی (۲۳ آذر ۱۳۵۶)

اعلامیه‌ی مشترکِ مطهری و بازرگان درباره‌ی شریعتی

۲۳ آذر ۱۳۵۶

 

این سندْ نامه‌ی رسمی مشترک آیت الله مرتضی مطهری و مهندس مهدی بازرگان است که در آذر ۱۳۵۶ نوشته شده و انتشار یافته است و در آن اشاره به ضرورت تصحیح آثار شریعتی می‌شود. بازتاب منفی این اطلاعیه که کمی پس از مرگ شریعتی صادر شده بود موجب ان شد که مهندس بازرگان کمی بعد از انتشار این نامه در نامه دومی مواضع خود را تدقیق و تشریح کرد. (متن این نامه دوم در ضمیمه موجود است.) ابراهیم یزدی در باره این نامه و شرایط انتشارش اینگونه توضیح می‌هد: «هنگامی که بازرگان و مطهری آن نامه را نوشتند و امضاء کردند در بیرون با عکس العمل های بدی روبرو شدند. در حالی که مرحوم بازرگان برای ما توضیح داد که نامه را امضا کرده تا بتواند جو فوق العاده ملتهبی را که علیه شریعتی به وجود آورده بودند، تخفیف بدهد و بر خلاف آن چیزی که گفته می شود که آن متن را مطهری تهیه کرده بود و مرحوم بازرگان در حالت رودربایستی آن را امضا کرده، آن را مرحوم بازرگان تهیه و مطهری هم امضا کرده بود. بازرگان متعمدا از مطهری به عنوان شخصیت شناخته شده روحانی خواست نامه را امضا کند که آن جو را کاهش دهد ولی علی الاصول روشنفکران دینی این نامه را نپسندیدند، به خصوص با توجه به جاذبه سخنان شریعتی در آن تاریخ و جو مبارزات انقلابی که وجود داشت و این که شریعتی و دوستانش در نوک پیکان حملات دشمن قرار داشتند». ( اندیشه پویا، شماره ۵۰ ـ اردیبهشت ۱۳۹۷) (بیشتر…)

پاسخ علامه محمدتقی شوشتری به پرسش شریعتی (بهمن ۱۳۵۱)

پاسخ معقول و منطقی به یک سؤال

دکتر علی شریعتی در کتاب «انتظار، مذهب اعتراض» سؤالی را در مورد سند دعای ندبه مطرح می‌کنند به این امید که در جواب سئوال خود، پاسخی معقول و منطقی بشنوند.

در تاریخ ۱۳۵۱/۱۱/۸، علامه محمدتقی شوشتری، در پاسخ به ایشان، نامه‌ای را مرقوم داشته‌اند که گذشته از بار علمی آن، نوع برخورد صحیح عالمان راستین را با هر متفکری به همگان می‌آموزد. قسمت‌های این نامه در کیهان فرهنگی (سال دوم/ شماره اول) و مجلهٔ نور علم (شماره پنجم) آمده است و همگی یکجا در کتاب «شخصیت و اندیشهٔ دکتر علی شریعتی» بکوشش آقای جعفر سعیدی پژوم گردآوری شده است (سعی‌شان مشکور و اجرشان با خدای متعال).

این قسمت، «برداشت آزاد»ی از صفحات ۵۹ تا ۶۹ این کتاب است.

(بیشتر…)

نامه‌ی مطهری به شریعتی و دعوت برای نوشتنِ مقاله (۷ مهر ۱۳۴۶)

نامه‌ی مطهری به شریعتی و دعوت برای نوشتنِ مقاله

(بیشتر…)

نامه‌ی آیت الله مطهری به آیت الله خمینی درباره‌ی شریعتی (مهر ۱۳۵۶)

نامه‌ی مرتضی مطهری به امام خمینی درباره‌ی شریعتی

در بخشی از این نامه‌ی آیت الله مطهری، که در سال ۱۳۵۶ و پس از مرگِ علی شریعتی نوشته شده، آمده است: «اگر خداوند از باب «وَ یَمْکُرُونَ وَ یَمْکُرُ اللَهُ وَ اللَهُ خَیْرُ الْمَـٰکِرِین» در کمین او نبود، او در مأموریّت خارجش چه به سر روحانیّت و اسلام می‌آورد.» تصویرِ دست‌نوشته‌ی این نامه ضمیمه شده است.

(بیشتر…)