Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors
Search in posts
Search in pages

شریعتی و تفکر آینده ایرانی (انجمن جامعه شناسی ایران ـ ۲۸ خرداد ۱۳۹۳)

نشستی به مناسبت سی و هفتمین سالگرد شهادت شریعتی

مکان: انجمن جامعه شناسی ایران
زمان: ۲۸ خرداد ۱۳۹۴

 

در سی و هفتمین سالگرد شهادت شریعتی انجمن جامعه شناسی ایران طی نشستی با حضور جمعی از اساتید علوم انسانی و اجتماعی و دانشجویان نسبت شریعتی و تفکر آینده ایرانی را موضوع بحث قرار داد. به گزارش روزنامه اعتماد در این نشست «پر ازدحام و شلوغ» بحث و جدل فقط میان دو نسل جوان و پیر بر سر شریعتی  در نگرفت بلکه بیشتر در میان اساتید بود که بر سر میراث شریعتی و نسبتش با آینده و توسعه، اجماعی نبود. در این نشست که با حضور چهره هایی چون آقایان حسن محدثی،  محمد علی مرادی،  جواد میری، عباس منوچهری، حسین راغفر و دکتر امین قانعی راد  برگزارشده بود سخنرانان اصلی و موضوعات سخنرانی ها عبارت بودند از آقایان:

فرشاد مومنی: شریعتی متفکر توسعه است.

رضا علی قلی: در تاریخ متفکران ایران شریعتی منحصر به فرد است.

تقی ازادی ارمکی: شریعتی نمی تواند متفکر آینده ما باشد.

هادی خانیکی: شریعتی روشنفکر به ما نزدیک تر است.

منبع: روزنامه اعتماد (۳۱ خرداد ۱۳۹۳)

مراسم «آیین روشنگری» (دانشکده فنی دانشگاه تهران ـ ۱۰ و ۱۱ آذر ۱۳۹۳)

مراسم «آیین روشنگری»

به مناسبت هشتادمین سالروز تولد  علی شریعتی
مکان: تالار شهید چمران دانشکده فنی دانشگاه تهران
زمان: ۱۰ و ۱۱ آذر ۱۳۹۳

به مناسبت هشتادمین سالروز تولد علی شریعتی و نیز در آستانه شانزدهم آذر انجمن اسلامی دانشجویان فنی دانشگاه تهران مراسمی تحت عنوان «آیین روشنگری»  و در دو روز پیاپی برگزار کردند. همزمان با برگزاری همایش ، نمایشگاهی از عکس ها و کتاب های شریعتی نیز در دانشکده فنی برپا بود.  این مراسم بزرگداشت شامل سخنرانی  های سوسن شریعتی ، مقصود فراستخواه  و آرمان ذاکری  بود و نیز مناظره ای با عنوان «کارنامه اجتماعی-سیاسی دین در ایران» با شرکت آقایان حسن محدثی جامعه شناس و معرفت شناس دین و حجت الاسلام علیرضا قائمی نیا محقق و سردبیر مجله ذهن بود. عناوین سخنرانی های طرح شده در این بزرگداشت عبارت بودند از:

(بیشتر…)

دانشجو و جنبش دانشجویی (بنیاد فرهنگی شریعتی ـ ۱۶ آذر ۱۳۹۳)

دانشجو و جنبش دانشجویی

بنیاد فرهنگی شریعتی به مناسبت روز دانشجو مراسمی تحت عنوان «دانشجو و جنبش دانشجویی» با حضور آقایان عباس عبدی، جواد کاشی، محمدامین قانعی راد، مقصود فراستخواه و احسان شریعتی برگزار کرد.

همایشی با عنوان نسبت میان دانشجو و جنبش دانشجویی با حضور اساتید در آذرماه سال ۱۳۹۳ در بنیاد فرهنگی شریعتی برگزار شد. اساتید حاضر و عناوین سخنرانی آنها از این قرار است:

عباس عبدی «سیاسی بودن دانشجو با جنبش دانشجویی متفاوت است»

جواد کاشی «جنبش دانشجویی به مثابه تخیل رهایی بخش جامعه»

محمد امین قانعی‌راد «رادیکالیسم جنبش دانشجویی یک عارضه است»

مقصود فراستخواه « حیات متکثر و پویای جنبش دانشجویی »

احسان شریعتی « ضرورت بازاندیشی در نسبت دانشگاه سیاست»

این جلسه با پرسش و پاسخ میان جمع و سخنرانان پایان یافت.

(بیشتر…)

سی‌وهفتمین سالگرد شهادت علی شریعتی (خانه موزه ـ خرداد ۱۳۹۳)

IMG_0035

«شریعتی و روایتی از تجربه‌های زیسته»

 

خانه موزۀ دکتر شریعتی به مناسبت سی‌وهفتمین سالگرد هجرت وی در روز ۲۸ خرداد سال ۱۳۹۳، دوازدهمین نشست از سری نشست‌های «تفکر از نمای نزدیک» را با عنوان «شریعتی و روایتی از تجربه‌های زیسته» و سخنرانی معصومه علی‌اکبری و سوسن شریعتی و با هنرنمایی سعید رضا دوست برگزار کرد.

(بیشتر…)

سی‌ و هفتمین سالگرد شهادت شریعتی (مزینان ـ خرداد ۱۳۹۳)

گزارشی از مراسم‌ سی‌ و هفتمین سالگرد شهادت شریعتی

مکان: روستای مزینان
زمان: دوشنبه  ۲۹ خرداد ۱۳۹۳

این مراسم همه ساله به همت شورای اسلامی دهیاری مزینان با حضور شخصیت های فرهنگی و دوستداران شریعتی به طور خود جوش در این روستا برگزار می‌شود. پیشتر، دبیر برگزاری این مراسم،  محمد شریفی مزینانی، دستور کار مراسم را چنین برشمرده بود:  رونمایی از تندیس استاد محمد تقی شریعتی مزینانی (پدر دکتر علی شریعتی) در میدان ورودی مزینان، سخنرانی دکتر احسان شریعتی (فرزند دکتر علی) و ، بمناسبت همزمانی سالروز بعثت پیامبر اکرم و سالگرد دکتر شریعتی، اجرای بزرگداشت بعثت همراه با شعرخوانی، قرائت مقالات، موسیقی و برنامه های جانبی از جمله نمایشگاه عکس، پوستر و محصولات فرهنگی و..، با حضور چهره های فرهنگی و دانشجویی و در پایان، حضور بر سر مزار شهدا، و بازدید از کاروانسرای تاریخی مزینان و تندیس دکتر شریعتی. (وی همچنین ابراز امیدواری کرده بود که پروژه فرهنگی دکتر شریعتی در مزینان، که حدود ۱۱ سال از ساخت آن می گذرد، به بهره‌برداری برسد.)

(بیشتر…)