[]

عرفان؛ میراث صفویه | سید جواد میری (خبرگزاری یول‌پرس ـ ۱۸ اسفند ۱۳۹۴)

دکتر سید جواد میری

عرفان؛ میراث صفویه

سید جواد میری

منبع:‌خبرگزاری یول‌پرس

تاریخ: ۱۸ اسفند ۱۳۹۴

 

آیا وقتی که دکتر شریعتی ترکیب شیعه صفوی را ابداع کرد، مقصودش این بود که در عالم واقع ما شیعه‌ای صفوی داریم  که جوهریتی خاص در جامعه دارد و در مقابل جوهر متفاوتی داریم که شیعه علوی است؟ و آیا شریعتی نگاه جوهری داشته است؟ اگر قبول کنیم شریعتی تاریخ و جامعه‌‍شناسی خوانده بود و نگاه تحلیلی و جامعه شناختی به تاریخ داشت و بر اساس نگاه جامعه‌شناختی او از دو واقعیت عینی صحبت نمی‌کرد و در واقع مراد وی دو الگو در فهم پدیده‌های تاریخی بود.

(بیشتر…)

سه خاطره در پرونده شکست شاهانه | اسفندیاری، هاشمی طبا، غلامرضا امامی (مجله اندیشه پویا ـ بهمن ۱۳۹۴)

سه خاطره از شریعتی

اسفندیاری، هاشمی طبا، غلامرضا امامی

منبع: مجله اندیشه پویا

تاریخ: بهمن ۱۳۹۴

 

در پرونده «شکست شاه» در مجله اندیشه پویا شماره ۳۲ ، سه خاطره از دکتر شریعتی ذکر شده است.مطالب این پرونده که به شکل پی‌دی‌اف ارائه خواهد شد

(بیشتر…)

عرفان مومنانه یا عرفان عاشقانه؟ | امیر رضایی (سایت بنیاد فرهنگی شریعتی ـ ۱۰ دی ۱۳۹۴)

amir-rezayi-495x370

عرفان مومنانه یا عرفان عاشقانه ؟

 عرفان نبی یا عرفان صوفی ؟

امیر رضایی

منبع: سایت بنیاد فرهنگی شریعتی

تاریخ: ۱۰ دی ۱۳۹۴

 

عرفان مومنانه یا عرفان عاشقانه ؛ شرح و تحلیلی است از دو نوع عرفان شکل گرفته در جریان تاریخ ، یکی عرفان مومنانه همچون نبی و دیگری عرفان عاشقانه یا صوفی وار …

(بیشتر…)

شهادت برای زندگی | احسان شریعتی (سایت بنیاد فرهنگی شریعتی ـ آذر ماه ۱۳۹۴) + ویدئو

شهادت برای زندگی

احسان شریعتی

منبع: سایت بنیاد فرهنگی شریعتی

تاریخ: آذر ماه ۱۳۹۴

 

 فیلم آپارات

مصاحبه کننده: ابوطالب آدینه وند

آذرماه ۹۴ در بنیاد فرهنگی دکتر شریعتی

«…تفاسیری که در گذشته شده است رادیکالیستی ،قهرآمیز و مسلحانه بوده و در دوره جدید هم که دوره ی مسالمت واصلاحگری هست می خواهند به شکل انطباقی با این دو خط مشی رفرمیستی(اصلاحی) و روولیونستی(انقلابی) بیایند حرکت امام حسین را بسنجند و تطبیق دهند در حالی که این حرکت خودویژه ای است که می بایست در راستای حرکت انبیا فهمیده شود که اصلا انبیا برای چه می آمده اند؟هدف بعثت و دین چه بوده است؟…»

(بیشتر…)

سوء تفاهمی بزرگ در مورد شریعتی | احسان شریعتی (روزنامه شرق ـ ۱ آذر ۱۳۹۴)

scan0008

سوء‌تفاهمی بزرگ در مورد شریعتی

سخنرانی احسان شریعتی درسالروز تولد دکتر شریعتی

منبع: روزنامه شرق

تاریخ: یکشنبه ۱ آذر ۱۳۹۴

 

به همراه دو یادداشت از عباس عبدی تحت عنوان «تمایز روشنفکر و دانشمند»و فرشاد مومنی تحت عنوان « چرا خودزنی؟»

pdf: سخنرانی دکتر احسان شریعتی

pdf: عباس عبدی و فرشاد مومنی

شریعتی در آماج بنیاد‌‌‌گرایان | سوسن شریعتی (روزنامه بهار ـ ۳۰ آذر ۱۳۹۴)

 photo_2015-12-22_14-54-03

شریعتی در آماج بنیاد‌‌‌گرایان

سوسن شریعتی

منبع: روزنامه بهار

تاریخ: ۳۰ آذر ۱۳۹۴

 

در گفتگو با کبوتر ارشد‌‌‌ی / مهد‌‌‌ی وزیر‌بانی:

تفکر روشنفکری ایران د‌‌‌ر شرایطی همواره به استحاله د‌‌‌کتر علی شریعتی می‌پرد‌‌‌ازد‌‌‌ که تناقض‌های بسیاری د‌‌‌ر طول این سالیان د‌‌‌ر میان این نقد‌‌‌ و نظرات از پیش تعیین‌شد‌‌‌ه د‌‌‌ید‌‌‌ه می‌شود‌‌‌؛ از نقد‌‌‌ د‌‌‌کتر علی شریعتی د‌‌‌ر مجله فرد‌‌‌وسی گرفته د‌‌‌ر حد‌‌‌ود‌‌‌ تاریخی‌ای که جلال آل احمد‌‌‌ کتاب غربزد‌‌‌گی را می‌نویسد‌‌‌ و شریعتی با پروژه بازگشت به خویش متفاوتش این جریان و جریانی که حکومت پهلوی قصد‌‌‌ مصاد‌‌‌ره به مطلوب کرد‌‌‌نش را د‌‌‌اشت زیر تیغ نقد‌‌‌ می‌برد‌‌‌؛ اما به‌راستی چرا د‌‌‌کتر علی شریعتی تا به‌این حد‌‌‌ تنهاست.

(بیشتر…)

سمینار «شریعتی و آینده علوم انسانی» (روزنامه شرق ـ ۲۴ آذر ۱۳۹۴)

شرق

سمینار شریعتی و آینده علوم انسانی

منبع: روزنامه شرق

تاریخ: ۲۴ آذرماه ۱۳۹۴

 

گفتگو با

احسان شریعتی:«…. نقد و سنجش علمی میراث شریعتی به ارتقای کیفیت، رفع ابهامات و حل مشکلات این مسیر یاری می رساند. هم از این رو، انتظار ما از برگزاری چنین سمینارهایی، با ارائه تصویری از موقعیت کنونی و آینده علوم انسانی در ایران و جهان، نقد-و-بررسی همه جانبه ابعاد نظری و پیامدهای عملی میراث شریعتی و ادای سهم او نسبت به صیرورت آتی این علوم، به ویژه در حوزه فرهنگی و تمدنی ما است….»

و سارا شریعتی :«…شریعتی به عنوان نظریه پرداز اجتماعی، جامعه شناس، روشنفکر و کنشگر شناخته می شود. این شریعتی برخلاف نسل بعدی روشنفکران دینی، نه علوم و معرفت شناسی دینی و نه دین عالمانه، بلکه واقعیت دین موجود را موضوع مطالعه خود قرار می دهد، دین زنده، زیسته، دینی که عامه مردم باور دارند و از آن تبعیت می کنند. …»

(بیشتر…)

شریعتی و زمانه ما | امیر رضایی (سایت ملی مذهبی ـ ۲۵ آبان ۱۳۹۴)

شریعتی و زمانه ما

امیر رضایی

منبع: سایت ملی مذهبی

تاریخ: ۲۵ آبان ۱۳۹۴

 

با وجود تغییرات اساسی در الگوهای فکری ،فرهنگی و اجتماعی محلی ،منطقه ای و فرا منطقه ای و تحول گفتمانی ،زبانی و معرفتی ای که امروز رخ داده و موجب شکافی عمیق میان پیشا انقلاب و پسا انقلاب شده است ،باز پاره ای روش ها و بینش های دکتر شریعتی همچنان قابلیت الهام بخشی و راهگشایی برای زمانه ما را دارند. به نظر من یک «نو شریعتیست» باید نکات روشی و بینشی زیر را از شریعتی الهام گرفته و به کار بندد چرا که در این زمانه همچنان واجد اعتنا و اعتبارند.

(بیشتر…)

اعترافات ۳ | علی جنتی، مصطفی رهنما (ماهنامه نسیم بیداری ـ آبان ۱۳۹۴)

اعترافات۳

علی جنتی، مصطفی رهنما

منبع: ماهنامه سیاسی فرهنگی نسیم بیداری (شماره ۶۳)

تاریخ: آبان ۱۳۹۴

 

پرونده‌ای را تحت عنوان اعترافات۳ به خاطرات شفاهی رجال عمدتأ سیاسی کشور و به قصد بازخوانی دوباره تاریخ معاصر ایران اختصاص داده است. در میان این خاطرات دو عنوان به شریعتی می‌پردازد .

خاطرات علی جنتی فرزند آیت‌الله احمد جنتی تحت عنوان« دلخوری امام از دکتر شریعتی» و خاطرات مصطفی رهنما با عنوان« با شریعتی برای فلسطینی‌ها پول جمع کردیم » به شریعتی اختصاص پیدا کرده است . این دو خاطره از خلال دو کتاب « خاطرات شیخ مصطفی رهنما» و « خاطرات علی جنتی » که هر دو از سوی مرکز اسناد انقلاب اسلامی به چاپ رسیده‌اند گزینش شده است.

دو خاطره از علی جنتی و مصطفی رهنما.pdf

شریعتی روشنفکر خائن یا آزاد اندیش | بی‌نام (ایلنا ـ ۳ آبان ۱۳۹۴)

7

شریعتی؛ روشنفکری خائن یا آزاداندیش

منبع: خبرگزاری ایلنا

تاریخ: ۳ آبان ۱۳۹۴

 

اخبار فرهنگی ـ شریعتی شناخت مذهب و مکتب، درک دقیق زمان جامعه، گرفتن ایدئولوژی از مکتب تشیع، بازگشت به خویشتن و بازیافتن شخصیت خویش، خودآگاهی دادن به متن جامعه، بازگشت به مذهب، وحدت کلمه و دیگر امور را از مهم‌ترین وظایف روشنفکری می‌داند.

(بیشتر…)