[]


باغ ابسرواتوار، پاریس (۱۳۳۷ تا ۱۳۳۸)

 

IMG_3278

 

باغ ابسرواتوار(Jardin de l’Observatoire)

نشانی: پاریس، شماره ۹۶، بولوار آراگو، پاریس ۱۴

Jardin de l’Observatoire

Boulevard arago 96

75014-Paris

«… او یک مجسمه تنها بود، برروی سکوی بلند و مغرورش ایستاده می‌اندیشید و گویی به این شهر ده میلیونی رنگا رنگ پر جوش و خروش کاری و سرکاری ندارد؛ خودش است و خودش؛ دو نفری باهم اند و فارغ از روزگار ! و این بود که او را دوست می‌داشتم و باور نمی‌کردم که او یک تکه سنگ بی‌جان و بی‌احساس است که آن را تراشیده اند، هرگز! با او احساس شباهت و رفاقتی خاص می‌کردم  و او را مردی در خور دوستی و ستایش می‌یافتم، گاه در برابرش لحظاتی می‌ایستادم و به چشم‌های پر تفکر و لبخند عمیقش و آن پیشانی مواج و پر وقارش چشم می دوختم و لبخندی از سر ستایش و هم احساسی و هم فهمی می‌زدم و احساس می‌کردم که لبخند لبهایش، به پاسخ من، کشیده‌تر و روشن‌تر می‌شود، لب‌هایش درست تکان می‌خورد.» ( م.آ ۱۳)

باغ ابسرواتوار در پاریس یک باغ کوچک قرن نوزدهمی است در جوار پارک معروف لوکزامبورگ (که مجلس سنای فرانسه در آن قرار دارد) و به دلیل نزدیکی به ابسرواتوار پاریس (مرکز نجوم) این نام را به خود گرفته است. شریعتی به مدت یک سال (۱۳۳۸ تا ۱۳۳۹) به این باغ که در نزدیکی محل اقامت و نیز کلاس‌های درسش قرار داشت رفت و آمد می‌کرد. مقاله «در باغ ابسرواتوار» که در کتاب کویر چاپ شده به تجربه حضور یکساله مداوم در این باغ اشاره دارد.

 

photo_2017-07-02_15-36-49

شریعتی خود در باره این باغ می‌نویسد:

«… من این باغ ساده و خلوت و زیبا را از همه فرانسوی‌ها و غیر فرانسوی‌ها، بیشتر دوست می‌داشتم؛ مردم همه در باغ لوگزامبورگ جمع می‌شدند که معروفترین و جالب‌ترین باغ پاریس است که کمی پایین‌تر از ابسرواتوار، اما من ترجیح می‌دادم که بر روی همین  نیمکت سبز چوبی، در زیر درختی که با او آشنا شده‌بودم و عادت کرده بودم ، ساعتها بنشینم و تنها فکر کنم و به قول ناصرالدین‌شاه خیالات بفرمایم …»( م.آ ۱۳)

  • photo_2017-07-02_15-36-38
  • photo_2017-07-02_15-36-49


نویسنده : اپراتور سایت تاریخ ارسال : جولای 2, 2017 740 بازدید       [facebook]