[]


دکتر شریعتی به عنوان محبوب‌ترین نویسنده دهه‌های اخیر اعلام شد (پیام هامون ـ ۴ مرداد ۱۳۷۸)

دکتر شریعتی به عنوان محبوب‌ترین نویسنده دهه‌های اخیر اعلام شد

منبع: پیام هامون

تاریخ: ۴ مرداد ۱۳۷۸

بر اساس آماری که از سوی «موسسه ملی پژوهش افکار عمومی» وابسته به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گرفته شده است، محبوب‌ترین نویسندگان چند دهه اخیر از مجموع ۱۹۶۴ نفر جامعه آماری انتخاب شدند.

در این نظرسنجی، دکتر علی شریعتی محبوب‌ترین نویسنده شناخته شد و پس از آن، شهید مطهری، سهراب سپهری، فهمیمه رحیمی و جلال آل احمد در رتبه های بعدی قرار گرفتند.

در این نظرسنجی ۶۱/۴ درصد پاسخ گویان در سنین ۱۹ تا ۲۹ سالگی قرار دارند و ۱۹/۳ درصد در فاصله سنی ۱۳ تا ۱۸ سال، ۱۶/۶ درصد در گروه سنی ۲ تا ۴۹ و ۲۷ درصد بالای ۵۰ سال، سن دارند.

۶۹/۱ درصد این پاسخگویان در حال تحصیلات دانشگاهی (لیسانس تا دکتری) و ۳۰ درصد دبیرستانی هستند. در گروه جنسی مرد، مرتضی مطهری یا ۱۹/۱ درصد و در گروه جنسی زن، فهیمه رحیمی با ۱۹ درصد در صدر محبوبترین نویسندگان از حیث جنسیت جامعه آماری هستند. با مشاهده و تامل در این نظر سنجی، می توان نکات ذیل را به وضوح دید: نوجوانان در دوره راهنمایی، رویکردی نسبی به کتابهای شریعتی، رحیمی، سپهری، منصوری و نسرین ثامنی دارند. جوانانی که در مقطع دبیرستان تحصیل می کنند، بیشترین خوانندگان کتاب های فهیمه رحیمی هستند. دانشجویان لیسانس تا دکتری، بیشتر از هر گروه سنی به دکتر شریعتی و شهید مطهری علاقه نشان داده اند. این نظر سنجی همچنین نشان می دهد که محبوبترین نویسندگان در رتبه های اول و دوم را متفکران سیاسی ـ مذهبی تشکیل می دهند و پس از آن، اهالی ادبیات داستانی، شاعران و مورخان قرار دارند.نویسنده : اپراتور سایت تاریخ ارسال : ژانویه 2, 2019 510 بازدید       [facebook]