[]


مراسم بیست و سومین سالگرد شهادت شریعتی (یزد ـ ۱۰ خرداد ۱۳۷۹)

گزارشی از مراسم «شریعتی و اصلاح‌طلبی اصولی»

منبع: مجله‌ی دانشجویی کاریز

تاریخ: ۱۳۷۹

مراسم نکوداشت بیست و سومین سالگرد شهادت دکتر علی شریعتی، در روز ۱۰ خرداد ۷۹ در تالار شهید پاک‌نژاد یزد با سخنرانی آقایان تقی رحمانی و کیارش پارسا و با حضور اساتید، دانشجویان، مسؤولین و دیگر علاقه‌مندان برگزار شد.

این برنامه که به همت علاقه‌مندان افکار و آثار آن معلم شهید و با همکاری انجمن توسعه اسلامی دانشگاه یزد (علیرغم مخالفت‌ها و کارشکنی‌های بعضی مسؤولین) برگزار می‌شد، با قرائت چند آیه از قرآن کریم در ساعت بیست شروع شد و با سخنرانی آقایان تقی رحمانی (نویسنده، محقق و عضو دفتر پژوهش‌های فرهنگی دکتر شریعتی ) و کیارش پارسا (محقق و استاد دانشگاه) ادامه یافت.

آقای رحمانی در سخنانی تحت عنوان «شریعتی» و «اصلاح‌طلبی اصولی» به روند اصلاحات کنونی اشاره کردند و مراحل مختلف انجام اصلاحات (مفهوم سازی، بسترسازی و مدل سازی) را برشمردند و به نسبت شریعتی با اصلاحات پرداختند. وی همچنین انواع تحول را از دیدگاه شریعتی بیان کرده و موضع او که همان اصلاح اصولی است را تشریح نمودند.

آقای پارسا نیز در صحبت‌هایی تحت عنوان «توسعه از منظر شریعتی» به ارکان توسعه در غرب که همان عقلانیت، فردیت، قدرت و منفعت است و نقد دکتر شریعتی بر این ذهنیت انسان توسعه‌یافته و انسان مدرن، اشاره کردند و سپس به «اومانیسم» و «پروتستانیسم» به عنوان دو عنصر اصلی در تمدن جدید غرب پرداختند. وی سپس توسعه از منظر شریعتی که عمدتاً همان توسعه‌ی فرهنگی است را تشریح کردند و بر توسعه بر مبنای فرهنگ این جامعه تأکید و بحث «بازگشت به خویشتن» شریعتی را بر همین اساس ارزیابی نمودند۱

بعد از سخنرانی‌ها، برنامه پرسش و پاسخ با حضور سخنرانان انجام شد و در مدت برگزاری مراسم نیز نمایشگاه آثار دکتر شریعتی (کتاب و نوار) برقرار بود.

لازم به ذکر است امسال سومین سالی است که یاد و خاطره‌ی دکتر علی شریعتی، از طرف علاقه‌مندان به آن معلم شهید در دانشگاه یزد گرامی داشته می‌شود. جمعی از دانشجویان با کمترین امکانات، از طریق انتشار یادنامه، برگزاری جلسات سخنرانی و پرسش و پاسخ، برگزاری نمایشگاه و … سعی در گرامی‌داشت آن شخصیت کم‌نظیر تاریخ ایران و نشر افکار و آثار او دارند. برنامه‌های بیست و سومین سالگرد شهادت دکتر شریعتی زیر نظر «کمیته نکوداشت سالگرد شهادت شریعتی» و با همکاری انجمن توسعه اسلامی دانشگاه یزد برگزار گردید.نویسنده : اپراتور سایت تاریخ ارسال : ژانویه 2, 2019 505 بازدید       [facebook]