[]

در این بخش نمونه‌هایی از دست نوشته‌های شریعتی در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است. این دست خط‌ها می‌توانند جلوه‌ای از ذهن و روان نویسنده باشند و رابطه‌ای صمیمی‌تر با او را برای خواننده‌اش فراهم سازند.شریعتی قبل از هر چیز خود را نویسنده می‌داند و رابطه‌اش را با قلم و کاغذ بارها موضوع نوشتن قرار داده است.یکی از ویژگی‌های این نوشته‌ها این است که به ندرت خط خوردگی دارند و هیچگاه پاکنویس نشده اند.

دست خط شریعتی در پشت کارت‌پستال نگهبان بند کمیته مشترک (۱۳۵۲)

 

آیا این غنچه باز می‌شود؟

سال‌ها پس از انقلاب این کارت پستال در اختیار خانواده شریعتی قرار گرفته است. تاریخِ نوشته شدنِ این کارت اسفندماه ۱۳۵۲ است. علاوه بر کارت پستال، مشروحِ خاطره‌ی این سرباز نگهبان از علی شریعتی نیز ضمیمه شده است. (بیشتر…)

دست‌نوشته‌ی بازگشت به خویش (۱۳۵۰ـ۱۳۵۱)

بازگشت به خویش

زمان نگارش دست‌نوشته حاضر به اوایل سال ۱۳۵۵مربوط است و در مجموعه‌ آثار ۲۷ به نام بازشناسی هویت ایرانی ـ اسلامی به چاپ رسیده است.

تصاویر pdf

تصحیح متن سخنرانی توسط علی شریعتی (۱۳۴۸ تا ۱۳۵۲)

 

 

ویراستاری سخنرانی‌ها و برخی از دروس دانشکده مشهد

در فاصله بین سال‌های ۴۸ تا ۵۲ شریعتی سخنرانی‌های پی‌در پی را در نقاط مختلف کشور و به‌طور خاص در حسینیه ارشاد عرضه می‌کرد. در بسیاری اوقات این سخنرانی‌ها پس از پیاده شدن توسط دست‌اندرکاران حسینیه (پرویز خرسند و کاظم متحدین) ویراستاری می‌شد. اما در برخی مواقع این خود شریعتی بود که تجدید نظر در متن و یا ویراستاری را به عهده می‌گرفت. در بسیاری اوقات تفاوت میان متن و صوت از این رو است.

عبرتی و حکایتی – در باره روزنامه توفیق ( ۱۳۴۸)

 

عبرتی و حکایتی

این یادداشتی است که به مناسبت بسته شدن روزنامه توفیق در سال ۱۳۴۸ نوشته شده است و به نقش طنز در جوامع دیکتاتوری می‌پردازد.

گفتگوهای تنهایی (۱۳۴۹ـ۱۳۴۶)

دست‌نوشته بخشی از گفتگوهای تنهایی

زمان نگارش دست‌نوشته حاضر به سالهای ۱۳۴۶ تا ۱۳۴۹ مربوط است. این دست‌نوشته در کتاب گفتگوهای تنهایی [مجموعه آثار ۳۳] منتشر شده است.

تصاویر pdf

درسی از دستور زبان! (اواخر دهه ۴۰)

 

مصدرهای خوب و ارجمند و بدردخور زندگی یک روح

 

نامه در کودکی (۱۳۲۱ـ۱۳۲۰)

61-22-1386-4-11-17-38-50-E76نامه دوران کودکی

شریعتی این نامه را در سنین هشت یا نه سالگی به عموی خود در مزینان نوشته است .