[]


نشست نقد وبررسی کتاب «فراسوی شریعتی» سه‌شنبه سوم اسفند ماه ۱۳۹۵ ساعت۱۶:۳۰

photo_2017-02-18_11-15-42

 

 

گروه فرهنگ، تاریخ و پژوهش های میان رشته ای( موسسه راویان آینده فرهنگ )؛ بنیاد شریعتی؛ انجمن جامعه شناسی و پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات برگزار می کنند:

نشست نقد وبررسی کتاب  «فراسوی شریعتی»
“اندیشه ایرانی از منظر جهانی”

باسخنرانی

سیاوش صفاری
عباس منوچهری
داریوش رحمانیان

زمان: سه‌شنبه سوم اسفند ماه ۱۳۹۵ ساعت۱۶:۳۰

محل برگزاری: پایین‌تر از میدان ولیعصر، ابتدای خیابان دمشق، شماره ۹، پژوهشگاه فرهنگ، هنر و ارتباطات

عنوان کتاب «فراسوی شریعتی‌: مدرنیته، جهان‌وطنی، و اسلام در اندیشه سیاسی ایرانی» (انتشارات دانشگاه کمبریج، ۲۰۱۷)

 

(گزارش س.ح.م.): دکتر «سیاوش صفاری»، دانش‌آموخته‌ی دکتری از دانشگاه «آلبرتا»ی کانادا و پست‌دکتری، از دانشگاه «کلمبیا»ی آمریکا است.
تز دکتری او که در آن بویژه از «گفتمان نوشریعتی» سخن می‌گوید و آن را برجسته می‌سازد، «بازپس‌گیریِ اسلام و مدرنیته؛ بازخوانشِ “نوشریعتی” از گفتمانِ عقلانی علی شریعتی در ایرانِ پس از انقلاب» نام دارد. این رساله در سال ۲۰۱۳ با راهنمایی دکتر مجتبی مهدوی و داوری فیلسوف شهیر آلمانی، «فرد دالمایر» ارائه گردیده است.
همچنین لازم به ذکر است که این رساله با نام beyond shariati تا چندی دگیر توسط انتشارات دانشگاه کمبریج منتشر شده و از آن طریق، مورد دسترس علاقه‌مندان خواهد بود.
***
صفاری معتقد است که اندیشه دکتر شریعتی در بیرون از مرزهای ایران مورد توجه بسیاری بوده، حال آنکه درون مرزهای ملی شوربختانه آن‌گونه که انتظار می‌رود، مورد توجه قرار نگرفته است. از منظر وی، اندیشه شریعتی مقوم مفهومی نظری است که  از آن، به «استعمارزدایی از دانش» تعبیر می‌کند. انحصار زدایی از اسلام و مدرنیته و خلع ید از متولیان همیشگی و رسمیِ آن، پروژه‌ای است که شریعتی آغازگر آن بوده و اکنون، افق پیش روی گفتمان نوشریعتی را ترسیم می‌کند. صفاری همچنین از سه گانه شریعتی-نخشب-طالقانی به عنوان متفکرین «الهیات رهایی بخش شیعه» نام می‌برد و در بررسی‌ای تطبیقی، آرای شریعتی و انریکو داسل enrique dussel را از نظر می‌گذراند. از نظر او، همچنان که والتر میگنولو walter mignolo و ریون کانل Raewyn Connell بدان تصریح می‌کنند، شریعتی در جهان امروز به عنوان یکی از چهره‌های شاخص و پیشتازان اندیشه پسااستعماری مورد توجه شارحان و فلاسفه است.
در ادامه همین پژوهش‌ها، انتشارات رومن لیتلفیلد (rowman littlefield) در مطالعات اخیر خود و در دانشنامه‌ای تحت عنوان مهمترین متفکرین قرن بیستم، در کتابی جداگانه با نام creolizing shariati به اندیشه دکتر شریعتی پرداخته که این اثر مهم نیز تا چندی دیگر روانه بازار کتاب خواهد شد.***نویسنده : اپراتور سایت تاریخ ارسال : فوریه 12, 2017 423 بازدید       [facebook]