[]


اعتراض به دیوان لاهه(۱۳۳۰)

 

اعتراض به دیوان لاهه

 

منبع:خراسان

سال سوم شماره ۵۹۷

تاریخ: سه شنبه ۲۵ تیرماه ۱۳۳۰

متینگ روز یکشنبه

روز یکشنبه پریروز به منظور ابراز تنفر نسبت به قرار ظالمانه دیوان لاهه ؛ در شهر مشهد تعطیل عمومی بود و کلیه دکان‌ها بسته شده بود و تمام جمعیت از ساعت ۸ صبح برای شرکت در متینگ در میدان شاه اجتماع کرده بودند و جمعیت‌های متشکل نیز که تعداد آن‌ها متجاوز از بیست دسته بد ابتدا در نقاط مختلف شهر هرکدام در محل خود مجتمع گردیده و پس از ایراد سخنرانی با پرچمها و شعار‌های خود بسمت میدان شاه حرکت نموده و در متینگ شرکت کردند عده‌ای از جمعیت‌های مزبور عبارت بودند از :

سلسله جلیله سادات رضوی ـ سلسله اهل منبرـ هیئت آذربایجانی‌های مقیم مشهد انجمن تبلیغات اسلامی ـ کانون نشر حقایق اسلامی ـ انجمن پیروان قرآن ـ ایل خاوری‌ها ـ ایل زابلی‌ها ـ اصناف و بازرگانان…..

عده‌ای از رانندگان اتوبوس‌های شهری کفن پوشیده بودند ، تمام دستجات و جمعیت‌ها هر کدام پرچمها و شعار‌های جالبی در دست داشتند. در این متینگ که تقریبأ تمام جمعیت شهر شرکت کرده بودند کوچکترین حادثه سوئی رخ نداد و در تمام مدت نظم و آرامش و انضباط کامل حکم فرما بود. متینگ از ساعت ۹ صبح آغاز گردید ابتدا پیام تلگرافی آیت الله کاشانی که برای واعظ شهیر آقای شیخ محمود حلبی رسیده بود بوسیله آقای خیامی خوانده شد و برنامه متینگ اعلام گردید بعد دانشمند محترم آقای محمد تقی شریعتی سخنرانی نمودند.

سپس دو نفر طفل که در انجمن پیروان قرآن تعلیم یافته بودند آیاتی از کلام الله مجید تلاوت کردند و آنگاه واعظ شهیر آقای حاج شیخ محمود حلبی در حدود بیست دقیقه بیانات بسیار موثری ایراد نمودند و در ضمن سخنرانی ایشان کرارأ ابراز احساسات از طرف جمعیت به عمل آمد و بعد آقای حسین امین شهیدی مدیر جریده ایران مبارز یک رباعی که آقای دکتر رسا مرتجلا سروده بودند خوانده و قطعنامه متینگ را قرائت کردند که از طرف جمعیت با ابراز احساسات تصویب گردید.

بعد از ظهر نیز از طرف حزب ایران و انجمن پیروان قرآن و کانون نشر حقایق اسلامی و اتحادیه جوانان سادات حسینی و باشگاه نادری و جمعیت‌های دیگر هر کدام در محلهای خودشان متینگ و مجالس سخنرانی تشکیل داده و ناطقین بیانات موثری ایراد نمودند و تظاهرات و ابراز احساسات تا پاسی از شب گدشته در مجامع مزبور ادامه داشت.

 نویسنده : اپراتور سایت تاریخ ارسال : آگوست 31, 2015 648 بازدید       [facebook]