[]


سی‌امین سالگرد شهادت شریعتی ( جبهه‌ی مشارکت،تهران – 29 خرداد 1386)

 

photo_2017-05-31_15-31-52

 

شریعتی پیشگام تفکر فهم دموکراتیک دینی در ایران

 

شاخه‌ی دانشجویان جبهه‌ی مشارکت ویژه برنامه‌ای را به مناسبت سالروز شهادت شریعتی برگزار کرد. هادی خانیکی، حسن یوسفی اشکوری، حمیدرضا جلایی‌پور، فروغ جهانبخش، عباس منوچهری از سخنرانان این مراسم بودند.

 

در این مراسم هادی خانیکی شریعتی را از پیشگامان فهم دموکراتیک دینی در ایران دانست. وی گفت: «اشتباه دوستان این است که دنبال واژه‌ی دموکراسی در اندیشه‌ی شریعتی می‌گردند و چون این واژه را کمتر می‌یابند می‌گویند شریعتی دموکرات نبود، در حالی که شریعتی با نقد پرهزینه‌ی رایج دین، عرصه‌ی تازه‌ای را گشود و منطق آزادی را مطرح کرد. خانیکی با بیان این‌که شریعتی خود مفهوم روشنفکر را در کنار قید مذهبی با حساسیت به خدمت می‌گیرد، تصریح کرد: «در جاهای مختلف دکتر شریعتی از روشنفکری به عنوان هدایت‌گری و نه ذهنیت‌سازی، پیامبری و نه فیلسوفی، خودآگاهی دادن به متن جامعه و نه رهبری کردن سیاسی و تعابیری از این دست یاد کرده است. شریعتی از جمله کسانی است که معتقد است حقیقت در آزادی روشن می‌شود.»

حسن یوسفی اشکوری  سخنران دیگر این مراسم گفت: «مهم‌ترین کار شریعتی این بود که موجب شد ما مسلمانان در برابر ایسم‌ها و مکتب‌های دیگر، مکتبی مبنتی بر اندیشه‌ی دینی، ملی و بومی خود داشته باشیم.» اشکوری جایگاه شریعتی را در تاریخ معاصر با گذشت سی سال همچنان بی‌بدیل دانست: «او تنها متفکر نوگرای مسلمان است که تلاش کرده هنر را با مذهب و شور را با شعور درهم آمیزد.»

حمیدرضا جلایی‌پور، عضور شورای مرکزی جبهه‌ی مشارکت، طی سخنانی گفت: «اگر اصلاحات بخواهد در کشور پیش برود باید روحانیت با آن راه بیاید. شریعتی تشیع علوی را در تقابل با تشیع صفوی و اسلام را انقلابی معرفی کرد. شریعتی از انقلاب دینی و فرهنگی در مقابل انقلاب چریکی سازمان فداییان دفاع کرد. حرف‌های شریعتی آن‌قدر در جامعه نفوذ داشت که انقلاب ما برخلاف انقلاب‌های جهان که چپ و سکولار می‌شد، اسلامی شد. در زمان شریعتی ما در اواخر جنگ سرد بودیم و به‌ویژه حضور کارتر در آمریکا و بحث حقوق بشر بسیار موثر بود. و در دوران اصلاحات نیز موج چهارم دموکراسی وجود داشت. کاری که شریعتی کرد این بود که با ادبیات امروزی و ادبیات دینی ایدئولوژی‌گرایانه حرف‌هایش را گفت.»

عباس منوچهری، استاد دانشگاه تربیت مدرس، آخرین سخنران این مراسم، شریعتی را متفکری انتقادی دانست که بر اصول عرفانی تکیه دارد. «شریعتی عقل نقاد مذهبی دارد و به دنبال این بود که رابطه‌ی دین را در قالب ایدئولوژی مطرح کند.» (شرق-۲۸ خرداد ۱۳۸۶)

  • photo_2017-05-31_15-31-52
  • photo_2017-05-31_15-32-03
  • photo_2017-05-31_15-32-55


نویسنده : اپراتور سایت تاریخ ارسال : می 30, 2017 457 بازدید       [facebook]